Ile kosztuje instalacja elektryczna w mieszkaniu 40-60m2

CennikiInstalacjeIle kosztuje instalacja elektryczna w mieszkaniu 40-60m2

W wielu przypadkach instalacje elektryczne w mieszkaniach, szczególnie tych w blokach z wielkiej płyty, bywają przestarzałe. Często są w nich starego typu urządzenia i zabezpieczania. Może się też zdarzyć, że chcemy rozbudować instalację elektryczną lub położyć nową instalację w mieszkaniu.

Jak zatem powinna przebiegać wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu? Czy można to zrobić samemu, kto powinien się zająć tym zadaniem? Ile trwa wymiana całej elektryki w mieszkaniu? I ile to wszystko kosztuje? Na te i inne pytania związane z wymianą instalacji prądowej w mieszkaniu znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Co znajdziesz w artykule:

Jaka jest kolejność prac – od czego zacząć wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przy wymianie instalacji elektrycznej w mieszkaniu, należy przeprowadzić fachową i rzeczową ocenę stanu tej instalacji.

To na jej podstawie elektryk z uprawnieniami podejmie się decyzję, czy należy wykonać modernizację instalacji, czy jej wymianę.

Pamiętajmy, że obowiązkowo należy wykonywać przegląd instalacji co pięć lat. Jednak różnego rodzaju zmiany związane ze zwiększeniem liczby odbiorników prowadzą do konieczności rozbudowy instalacji oraz wykonania w niej nowych obwodów.

Prace przy wymianie instalacji elektrycznej muszą być poprzedzone wystąpieniem do Zakładu Energetycznego o warunki modernizacji.

W przypadku, gdy w mieszkaniu wciąż są starego typu skrzynki bezpiecznikowe z korkami topikowymi, to wymiana instalacji, powinna rozpocząć się od wymiany na nową skrzynkę z włącznikami nadmiarowoprądowymi oraz różnicowoprądowymi.

W dalszej kolejności trzeba zgromadzić całą dokumentację dotyczącą dotychczasowej instalacji.

Dzięki temu można będzie zlokalizować dokładny przebieg kabli.

W sytuacji, gdy wykonujemy wymianę instalacji już istniejącej trzeba będzie usunąć stare kable, a w ich miejscu poprowadzić nowe przewody.

Jeśli więc wykonujemy wymianę instalacji będzie można wykorzystać wcześniejsze lokalizacje gniazd i innych punktów, ewentualnie dołożyć nowe lokalizacja lub zmienić ich położenie, lecz w oparciu o wcześniejsze założenia.

W przypadku zupełnie nowej instalacji elektrycznej w mieszkaniu prace rozpoczyna się od wykonania pomiarów, wypoziomowania i wyznaczenia wysokości.

Kolejny etap tu kucie, bruzdowanie i wiercenie ścian. Następnie osadza i klei się puszki elektryczne.

Gdy to już jest gotowe, trzeba ułożyć kable elektryczne i połączyć gniazda.

W dalszej kolejności wykonuje się zamykanie puszek elektrycznych oraz zabezpieczenia gniazdek przed tynkiem.

Ostatni etap to zaprojektowanie i wybór szafki rozdzielnicy elektrycznej.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu – o czym pamiętać?

Instalacja elektryczna w mieszkaniu

Wykonując wymianę, remont, lub kładąc nową instalację elektryczną w mieszkaniu, warto szczególną uwagę zwrócić na kilka istotnych aspektów:

 • plan instalacji elektrycznej wykonany powinien zostać przez doświadczonego elektryka;
 • należy postawić na produkty wysokiej jakości – pamiętajmy, że w dzisiejszym świecie od prawidłowego działania elektryki zależy niemal wszystko inne w naszych mieszkaniach;
 • warto dobrze przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji – wyłączników świateł, gniazdek itp. w poszczególnych pomieszczeniach;
 • przewody muszą być rozprowadzone w zgodzie z restrykcyjnymi zasadami bezpieczeństwa, a jednocześnie z prostotą i porządkiem;
 • na jednym obwodzie nie powinny się znajdować wszystkie gniazda czy włączniki w danym pomieszczeniu;
 • zaleca się, aby w czasie wykonywanych prac w zakresie wymiany instalacji elektrycznej domownicy nie przebywali w mieszkaniu.

Kosztorys instalacji elektrycznej w mieszkaniu – czyli co będzie brane pod uwagę w wycenie?

Ostateczny koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu zależy od wielu czynników.

W związku z tym warto już na początku uzgodnić koszt wykonania tej usługi.

Zapobiegnie to ewentualnym niedomówienia. Pamiętajmy, że sporządzenie kosztorysu nie wyklucza zaistnienia nieprzewidzianych prac dodatkowych, lecz uściśla ceny za konkretne działania i dzięki temu wszystko jest jasne na każdym etapie prac.

Jeśli chodzi o montaż poszczególnych gniazdek, włączników itp., to wycena obejmuje konkretną liczbę takich punktów.

Przy ustalaniu kosztorysu należy zwrócić szczególną uwagę na sposób rozliczenia układania przewodu.

Zazwyczaj stosuje się tu rozliczenie za metr bieżący. Jednak, gdy układ ścian mieszkania jest skomplikowany, będzie się to również przekładać na skomplikowany przebieg trasy okablowania, a to siłą rzeczy będzie się przekładać na wyższą cenę.

Warto zatem w takich przypadkach ustalić indywidualnie sposób rozliczenia za ułożenie przewodów.

W zakres prac przy wymianie instalacji elektrycznej bardzo często wchodzi również wymiana jednofazowej instalacji na trójfazową.

Czasami podejmowana jest też decyzja o pozostawianiu starej instalacji i przeprowadzenie nowej instalacji wraz z wykonaniem nowych bruzd w ścianach.

To w przypadkach, gdy demontaż starej instalacji byłby zbyt kosztowny.

W niektórych przypadkach w ramach prac przy wymianie/położeniu instalacji przeprowadza się też drobne prace takie tak np. tynkowanie. To również wpływa na ostateczny kształt kosztorysu.

Ile kosztują poszczególne etapy/prace?

Za instalację gniazda prądowego zapłacimy około 60 – 140 zł.

Jeśli chodzi o koszty poszczególnych prac przy instalacjach elektrycznych, to te podstawowe zadania liczone są zazwyczaj za punkt. Montaż gniazdka to koszt w granicach 55 – 70 zł.

Za zamontowanie włącznika światła zapłacimy około 100 zł lub więcej. Punkty świetlne kosztują około 50 – 70 zł.

Ułożenie przewodu elektrycznego kosztuje w granicach 5 – 15 zł/mb, a ostateczna cena zależy od rodzaju kabla oraz materiału, z jakiego wykonane są ściany. Natomiast za montaż rozdzielnicy zapłacimy około 100 – 200 zł.

Ile kosztują materiały do instalacji elektrycznej?

nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu cena

Nie da się oczywiście wykonać instalacji elektrycznej w mieszkaniu bez zastosowania odpowiednich materiałów. Wśród nich ważną rolę odgrywają m.in.:

 • kostka elektryczna, która kosztuje około 3 – 5 zł;
 • trzyżyłowy przewód elektryczny to wydatek rzędu 6 zł/mb;
 • pięciożyłowy przewód elektryczny wiąże się z kosztem około 15 zł/m2;
 • włącznik/wyłącznik światła to cena około 15 – 35 zł;
 • podwójne gniazdo natynkowe to cena w granicach 10 – 15 zł;
 • pojedyncze gniazdo podtynkowe to koszt w granicach 10 – 15 zł;
 • podwójne gniazdo podtynkowe to cena około 15 – 30 zł;
 • podwójne gniazdo podtynkowe z klapką wiąże się z wydatkiem około 20 – 35 zł;
 • gniazdo z wbudowaną przesłoną to cena rzędu 20 – 40 zł;
 • gniazdo z wyłącznikiem różnicowoprądowym kosztuje około 25 – 50 zł;
 • gniazdo z ogranicznikiem przepięć klasy D to wydatek w granicach 40 – 60 zł;
 • gniazdo WiFi z pomiarem prądu kosztuje w granicach 30 – 40 zł;
 • gniazdo (ładowarka) indukcyjne – cena około 100 zł;
 • gniazdo (ładowarka) USB – koszt w granicach 15 – 20 zł;
 • gniazdo z wyrzutnikiem wtyczki wiąże się z wydatkiem rzędu 10 – 15 zł;
 • gniazdo telefoniczne to cena 15 – 20 zł;
 • gniazdo głośnikowe – wydatek około 30 – 40 zł;
 • gniazdo światłowodowe to koszt rzędu 20 – 30 zł;
 • gniazdo telewizyjne wiąże się z wydatkiem rzędu 30 – 35 zł;
 • gniazdo multimedialne – koszt w granicach około 25 – 40 zł;
 • gniazdo audio i wideo to cena około 80 – 100 zł;
 • tablica rozdzielcza kosztuje około 100 – 200 zł.

Ile kosztuje instalacja elektryczna w mieszkaniu?

Średni koszt wykonania lub wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu kształtuje się na poziomie około 80 – 100 zł/m2. Średni koszt robocizny to około 55 zł za punkt oraz 5 – 15 zł/mb okablowania. Do tego należy oczywiście doliczyć materiały oraz wziąć pod uwagę całkowity zakres prac, które muszą zostać wykonane.

Czy można wymienić instalację elektryczna samemu?

To pytanie bardzo często zadają domowi majsterkowicze.

Warto więc przyjrzeć mu się dokładnie i na różnych płaszczyznach. Instalacja elektryczna jest kluczowym – newralgicznym elementem każdego domu i mieszkania.

To od działania elektryki zależy również działanie wielu elementów wyposażenia mieszkania.

I nie chodzi tu jedynie o urządzenia AGD i RTV. Również wiele innych instalacji (jak np. klimatyzacja) jest zintegrowanych z instalacją elektryczną.

Trudno sobie dziś wyobrazić funkcjonowanie bez prądu.

To wszystko wiąże się z tym, że poprawnie działanie wspomnianych urządzeń i instalacji jest ściśle związane z dobrze działającą elektryką.

Z elektryką związane są również zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa.

I nie chodzi tu jedynie o bezpieczeństwo człowieka (choć to jest oczywiście najważniejsze), ale także o bezpieczeństwo poszczególnych urządzeń i bezpieczeństwo całej instalacji.

Jeśli choćby najmniejszy element zostanie źle zamontowany, czy coś zostanie przeoczone przez montera może się to wiązać z porażeniem prądem i wizytą w szpitalu.

Ponadto można uszkodzić urządzenia – ich naprawa może być kosztowna, a czasem może się wiązać z całkowitym zniszczeniem urządzenia i koniecznością kupienia nowego – a to duże koszty.

Może również dojść do konieczności wymiany całej instalacji lub żmudnych poszukiwać źródła problemu. To wiąże się z cennym czasem i kolejnymi kosztami.

Oczywiście można zatem oglądając i czytając różne poradniki szeroko dostępne w internecie można teoretycznie wykonać samemu wymianę instalacji elektrycznej, jednak zdecydowanie to odradzamy.

Doradzamy natomiast, aby do wszelkiego rodzaju prac z prądem zatrudnić osoby, które są w tej dziedzinie profesjonalistami.

Uprawnienia SEP są zawsze potwierdzeniem umiejętności w zakresie pracy z elektryką i zezwalają one wykonywanie różnego rodzaju prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych.

Ile trwa wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu?

Instalacja elektryczna w mieszkaniu cennik

Jeśli zakres prac ma obejmować położenie instalacji w nowym apartamencie, który jeszcze wymaga przeprowadzenia wielu prac lub w starym, lecz przygotowanym do remontu mieszkaniu, samo położenie instalacji elektrycznej zajmie stosunkowo niewiele czasu. W zależności od wielkości takiej nieruchomości powinno to zająć od 3 do 5 dni.

Czas trwania prac związanych z położeniem lub wymianą instalacji elektrycznej w mieszkaniu zależy od kilku czynników. Wśród nich należy wymienić m.in. wielkość mieszkania, stopień skomplikowania rozprowadzenia przewodów, a także jak wiele prac towarzyszących należy w międzyczasie wykonać. Oczywiście różnie będzie się to przedstawiać w przypadku wymiany instalacji, a inaczej w przypadku położenia jej np. w nowym mieszkaniu od dewelopera.

Jaka jest cena instalacji elektrycznej w mieszkaniu 60 m2

Całkowity koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu o powierzchni 60 m2 powinien wynieść w przedziale 4800 – 6000 zł. Ten niższy próg – 4800 zł – to szacunkowa cena związana z mniejszym zakresem prac – przy układaniu instalacji. Natomiast w przypadku wymiany instalacji w starszym budynku – trzeba się liczyć z górnym zakresem – około 6000 zł.

Jaka jest cena instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m2

Za instalację elektryczną w mieszkaniu o powierzchni 50 m2 zapłacimy w granicach od około 4000 zł (przy mniejszym zakresie prac, np. samym układaniu elektryki) do około 5000 zł (jeśli wymiana instalacji elektrycznej wiąże się z demontażem i innymi pracami).

Jaki jest koszt instalacji elektrycznej w mieszkaniu 40 m2

Chcąc wykonać instalację elektryczną w mieszkaniu, którego powierzchnia wynosi 40 m2 musimy liczyć się kosztami rzędu około 3200 – 4000 zł. Niższy zakres, czyli około 3200 zł to szacunkowy koszt położenia elektryki w nowym mieszkaniu. Około 4000 zł zapłacimy z kolei, jeśli chcemy przeprowadzić wymianę instalacji elektrycznej w takim mieszkaniu.

Cenniki

Teraz popularne