Ile kosztuje montaż klimatyzacji w 2023?

CennikiInstalacjeIle kosztuje montaż klimatyzacji w 2023?

Klimatyzacja to coraz częściej stosowane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które decydują się na montaż klimatyzacji.

Podpowiadamy w jaki sposób działa klimatyzacja domowa i jak obliczyć moc chłodniczą, aby optymalnie dobrać klimatyzator do metrażu pomieszczeń.

Sprawdzamy, jakie rodzaje klimatyzatorów można zastosować w domu i mieszkaniu.

Analizujemy ile kosztuje montaż klimatyzacji, od czego jest zależny  i ile zapłacimy za skuteczną klimatyzację dla konkretnego metrażu.

Sprawdzamy także ile trwa montaż klimatyzatora w domu.

A na koniec  podpowiadamy jak we właściwy sposób zadbać o domową klimatyzację, jak często wykonywać jej serwis i ile to kosztuje.

Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Na ostateczny koszt montażu klimatyzacji składa się kilka czynników.

Jako najważniejszym z nich należy uznać odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną, która zlokalizowana poza budynkiem i jednostką wewnętrzną, która znajduje się w pomieszczeniu.

Najczęściej, im większa jest to odległość, tym wyższa będzie cena montażu klimatyzacji.

Duża odległość wiążę się z kolei z koniecznością wykonania większej liczby przejść przez ściany, co stanowi utrudnienie dla ekipy montującej klimatyzację.

Najczęściej, jeżeli odległość pomiędzy jednostkami nie przekracza 15 m, to koszt montażu klimatyzacji powinien wynieść około 2500 zł.

Na cenę instalacji klimatyzacji wpływa również ewentualna konieczność użycia podczas montażu  podnośnika, czy też rusztowania.

Na cenę instalacji klimatyzacji mają też wpływ wszelkiego rodzaju połączenia systemu klimatyzacji z innymi instalacjami, np. z wentylacją mechaniczną.

Na ostateczny koszt wpłynie również maskowanie instalacji w celach estetycznych.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji – cena w 2023?

ile kosztuje montaż klimatyzacji

Za montaż klimatyzatora ściennego typu split o mocy chłodniczej 2,5 kW przy 3m instalacji zapłacimy około 1300 – 1500 zł. Z kolei montaż klimatyzatora split, którego moc chłodnicza to 3,5 – 5 kW, musimy liczyć się z wydatkiem 1500 – 1900 zł, przy instalacji o długości około 3m.

Koszt instalacji klimatyzatora split, którego moc chłodnicza wynosi 7,0 kW i potrzebne jest 3m instalacji to około 1800 – 2400 zł.

Koszt montażu klimatyzatorów typu multisplit?

Z kolei montaż klimatyzatora typu multisplit 2+1, czyli posiadającego dwie jednostki wewnętrzne i jedną jednostkę zewnętrzną to koszt w granicach 2300 – 2500 zł, przy instalacji o długości 6m. Każda kolejna jednostka podnosi cenę montażu klimatyzatora multisplit  o około 1000 zł.

Ile kosztuje montaż klimatyzatora przenośnego?

Domowy klimatyzator przenośny, inaczej monoblokowy, mobilny lub kompaktowy to rozwiązanie, w które warto zainwestować, gdy chcemy z niego korzystać sporadycznie. Za montaż klimatyzatora przenośnego zapłacimy w granicach 500 – 600 zł. Może on być w razie potrzeby przenoszony z jednego pomieszczenie do drugiego.

Jak działa klimatyzacja?

Sposób działania klimatyzacji można w dużym uproszczeniu porównać do sposobu działania lodówki.

Czynnik chłodniczy, który przepływa miedzianymi rurami z jednej jednostki klimatyzatora pobiera energię, a następnie przekazuje ją drugiej jednostce tej instalacji.

Na instalację klimatyzacyjną składają się z następujące elementy:

 • jednostka wewnętrzna – to z tego miejsca dystrybuowany jest chłód do pomieszczenia, jest to także element, który pochłania ciepłe powietrze, w klimatyzatorach typu split umieszczane są w niej tylko parownik oraz wentylator, który wymusza przepływ powietrza,
 • miedziane rury – w nich krąży czynnik chłodniczy, który przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do agregatu zewnętrznego,
 • jednostka zewnętrzna – to w niej umieszcza się skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężny (te elementy pracują głośniej), a także drugi wentylator powietrza, to tutaj ciepło jest oddawane na zewnątrz wentylatorem, w wyniku sprężenia czynnika chłodniczego,
 • czynnik chłodniczy – ciekły oraz zimny (po sprężeniu) czynnik wraca do jednostki wewnętrznej, tam zostaje rozprężony, dzięki czemu może ponownie pobrać ciepło z powietrza w pomieszczeniu, które jest klimatyzowane.

Jak obliczyć moc chłodniczą? Dobór klimatyzatora

Dobór klimatyzatora powinien być dopasowany do indywidualnych kryteriów. Najważniejszym parametrem jest moc chłodnicza. Aby dobrać klimatyzator do pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

 • powierzchnia i położenie pomieszczenia,
 • liczba okien i kierunek na który wychodzą.

Obliczenie i dobór mocy klimatyzatora należy powierzyć specjalistom.

Jednak, aby mieć wstępny pogląd, powinniśmy samemu  oszacować zapotrzebowanie na moc chłodniczą.

Powierzchnię pomieszczenia w m2 należy pomnożyć przez 100. Dzięki temu uzyskamy konieczną moc chłodniczą klimatyzatora w watach.

Jeśli np. pomieszczenie ma 50 m2, to mnożymy 50×100 = 5000 Wat. Z tych wyliczeń wynika, że dla pomieszczenia o powierzchni 50 m2 potrzebny będzie klimatyzator o mocy chłodniczej około 5,0 kW.

Należy jednak podkreślić, że ten wzór wyliczenia doboru klimatyzatora dotyczy jedynie pomieszczeń, który wysokość wynosi około 2,5 metra, czyli standardowa wysokość pomieszczeń mieszkalnych.

Wzór ten pomija także kryteria, które są związane z usytuowaniem pomieszczenia. Stosuje się go do wyliczeń wstępnych i poglądowych.

Jaki klimatyzator wybrać do domu?

Jeśli zastanawiamy się jaki klimatyzator wybrać do domu, warto wziąć pod uwagę to, że jest to budynek, w którego konstrukcję możemy (oczywiście w pewnych granicach) ingerować.

W związku z tym dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem może być klimatyzator stacjonarny typu split.

Funkcjonowanie klimatyzatora split polega na wymianie ciepła.

W tym przypadku jednostka wewnętrzna odpowiada za ochładzanie przestrzeni, natomiast jednostka zewnętrzna odpowiada za odprowadzanie ciepła poza budynek.

Przewody, które łączą jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną ukrywa się w murach.

Jednostkę zewnętrzną zazwyczaj instaluje się na zewnętrznej ścianie budynku.

Lecz można je także zamontować na dachu lub postawić na ziemi. Jednostkę wewnętrzną natomiast najczęściej montuje się na ścianie pod sufitem.

Inne rozwiązania to montaż w suficie (mowa tu u wersjach kasetonowych lub kanałowych) oraz klimatyzatory przypodłogowe.

Klimatyzatory stacjonarne typu split pracują w sposób cichy i dyskretny. Zazwyczaj jedynym hałasem jest szum wdmuchiwanego powietrza.

Jeśli chcemy zastosować klimatyzator w domu jednorodzinnym warto zdecydować się na klimatyzator typu multisplit.

Posiada on więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną, dzięki czemu może obsługiwać więcej pomieszczeń.

Przybliżone ceny klimatyzatorów typu split przedstawiają się w następujący sposób:

 • klimatyzator monosplit o mocy chłodzącej 2,5 kW kosztuje w granicach 1400 – 2300 zł,
 • klimatyzator monosplit o mocy chłodzącej 3,5 kW to wydatek około 1600 – 2500 zł,
 • klimatyzator monosplit o mocy chłodzącej 5 kW to koszt około 2000 – 3300 zł,
 • klimatyzator monosplit o mocy chłodzącej 7 kW wiąże się z wydatkiem rzędu 2500 – 4000 zł,
 • klimatyzator multisplit o mocy chłodzącej 2×2,5 kW to koszt w granicach 5000 – 6000 zł,
 • klimatyzator multisplit o mocy chłodzącej 3×2,5 kW to cena około 7000 – 8000 zł,
 • klimatyzator multisplit o mocy chłodzącej 4×2,5W kosztuje około 10000 – 12000 zł.

Jaki klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne mają podobną zasadą działania jak stacjonarne klimatyzatory typu split.

Różnica polega na tym, że mogą być przenoszone do różnych pomieszczeń i wielu przypadkach charakteryzują się mniejszą wydajnością niż klimatyzatory stacjonarne.

To rozwiązanie, które można zastosować np. w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Ceny klimatyzatorów przenośnych kształtują się następująco:

 • klimatyzator przenośny o mocy chłodzącej 2,0 kW to cena około 1000 – 1800 zł,
 • klimatyzator przenośny o mocy chłodzącej 2,5 kW to wydatek w granicach 1300 – 2200 zł,
 • klimatyzator przenośny o mocy chłodzącej 3 kW kosztuje około 1400 – 2500 zł,
 • klimatyzator przenośny o mocy chłodzącej 3,5 kW to koszt około 1500 – 2800 zł,
 • klimatyzator przenośny o mocy chłodzącej 4 kW to wydatek około 1800 – 3000 zł,

Jaki klimatyzator na 50m2, 40m2, 30m2?

Rodzaj oraz moc klimatyzatora, jaki powinien być zastosowany w konkretnym przypadku zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia, które będzie nim chłodzone.

Przyjrzyjmy się więc jaki najlepiej zastosować klimatyzator dla pomieszczeń, których powierzchnia wynosi odpowiednio 50 m2, 40 m2 i 30 m2.

Do naszych wyliczeń zakładamy, że wydajność klimatyzatora wynosi 100 W na każdy m2, a wysokość pomieszczenia to 2,5 m.

Jaki klimatyzator na 50m2?

W przypadku pomieszczeń o łącznej powierzchni 50 m2 należy pomnożyć 50×100, czyli otrzymamy 5000 Wat = 5,0 kW.

Optymalnym rozwiązaniem do pomieszczeń o łącznej powierzchni 50 m2 będzie zatem klimatyzator monosplit, którego moc chłodząca to 5 kW lub klimatyzator multisplit, którego moc chłodząca to 2×2,5 kW.

Jaki klimatyzator na 40m2?

Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenia, których łączna powierzchnia wynosi 40 m2, mnożymy 40×100 i otrzymujemy 4000 Wat = 4,0 kW.

W przypadku pomieszczeń o łącznej powierzchni 40 m2 można zastosować klimatyzator monosplit o mocy chłodzącej 5 kW, klimatyzator multisplit o mocy chłodzącej 2×2,5 kW, lecz można też pomyśleć o klimatyzatorze przenośnym o mocy chłodzącej wynoszącej 4,0 kW.

Jaki klimatyzator na 30m2?

Gdy chcemy zastosować klimatyzację w pomieszczeniach o całkowitej powierzchni 30 m2, musimy przeliczyć 30×100 i wyjdzie nam 3000 Wat = 3,0 kW.

Do pomieszczeń, których całkowita powierzchnia wynosi 30 m2 możemy zamontować klimatyzator monosplit o mocy chłodzącej 3,5 kW, klimatyzator multisplit o mocy chłodzącej 2×2 kW lub klimatyzatorze przenośnym o mocy chłodzącej  3,0 kW.

Jaki jest koszt eksploatacji klimatyzacji w mieszkaniu 50-70m2?

Do wyliczenia kosztów eksploatacji klimatyzacji w mieszkaniu o powierzchni 50 – 70 m2 zakładamy, że klimatyzator o mocy chłodniczej 5,0 kW zużyje około 1,25 mocy do obsługi urządzenia.

Natomiast w przypadku klimatyzatora o mocy chłodniczej pobór mocy wyniesie około 1,75 kW. Zakładając, że urządzenie będzie włączone przez około 3 godziny dziennie, zużycie energii wyniesie:

 • 1,25 kW x 3 godziny x 30 dni = 112,5 kWh w pierwszym przypadku,
 • 1,75 kW x 3 godziny x 30 dni = 157,5 kWh w drugim przypadku.

Przyjmując cenę 1 kWh około 0,69 zł, wyliczamy miesięczne koszty eksploatacji, zatem:

 • 112,5 kWh x 0,69 zł/kWh = 77,63 zł/miesiąc w pierwszym przypadku,
 • 157,5 kWh x 0,69 zł/kWh = 108,68 zł/miesiąc w drugim przypadku.

Koszt energii na klimatyzację w mieszkaniu o powierzchni 50 – 70 m2 to średni miesięczny koszt w granicach 77,63 – 108,68 zł.

Jaki jest koszt eksploatacji klimatyzacji w domu 100m2?

Aby wyliczyć średnie zużycie energii, którą zużywamy podczas eksploatacji klimatyzacji w domu o powierzchni 100 m2 zakładamy, że klimatyzator pracuje średnio przez 3 godziny dziennie.

Przyjmuje się z przybliżeniu, że pobór mocy klimatyzatora jest około trzy – czterokrotnie mniejszy niż moc jego moc chłodnicza.

Zatem 2,5 kW x 3 godziny x 30 dni = 225 kWh. Jeśli założymy, że cena 1 kWh wynosi około 0,69 zł, możemy wyliczyć miesięczne koszty eksploatacji.

Zatem 225 kWh x 0,69 zł/kWh = 155,25 zł/miesiąc. Uwzględniając powyższe wyliczenia, średni miesięczny koszt energii potrzebny do obsługi klimatyzatora w domu o powierzchni 100 m2 to około 155,25 zł.

Jak często serwisować klimatyzację i co sprawdzi serwisant?

Aby klimatyzator dobrze spełniał swoje zadanie, a także był wydajny i bezpieczny dla mieszkańców, należy o niego w odpowiedni sposób zadbać.

Trzeba więc regularnie wykonywać serwis i czyszczenie klimatyzacji domowej.

W systemie mogą gromadzić się i namnażać niebezpieczne dla zdrowia grzyby, pleśnie, bakterie i kurz.

Mikroorganizmy i kurz mogą się osadzać na powierzchni łopatek wentylatora oraz wymienników. W związku z tym należy je usuwać podczas czyszczenia klimatyzatora.

Serwisowanie klimatyzacji powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej wykonywać to wiosną – na przełomie marca i kwietnia oraz jesienią – na przełomie września i października.

W czasie przeglądu sprawdza się stan takich elementów jak:

 • filtry,
 • parownik,
 • sterowniki,
 • połączenia układów,
 • przewody i instalacje.

FAQ

Ile trwa montaż klimatyzatora?

Czas montażu klimatyzatora w domu, czy też mieszkaniu zależy przede wszystkim od tego, jaka jest odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną, więc również od skomplikowania wykonywanych prac. Jednak bez względu na to montaż klimatyzatora jest stosunkowo szybki i nie powinien zająć więcej niż 4 – 11 godzin.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Koszt serwisu klimatyzacji wynosi w przedziale 350 – 600 zł. Na koszt serwisu klimatyzacji domowej składają się takie elementy jak sprawdzenia stanu instalacji, wymiana czynnika chłodniczego, odgrzybianie instalacji klimatyzacji oraz czyszczenie filtrów.

Ile kosztuje wymiana czynnika chłodniczego?

Za wymianę czynnika chłodniczego zapłacimy w przedziale 150 – 250 zł. Ostateczna cena zależy przede wszystkim od rodzaju czynnika chłodniczego. To jaki konkretnie powinien zostać użyty czynnik chłodniczy w danym klimatyzatorze, aby prawidłowo działał, określa jego producent.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Za samo odgrzybianie domowego systemu klimatyzacji zapłacimy od około 100 zł do 200 zł. Ostateczna cena odgrzybiania klimatyzacji zależy przede wszystkim od tego jak trudny jest dostęp do miejsc, w których grzyby, plaśnie i inne mikroorganizmy się gromadzą, do łopatek wentylatora i wymienników.

Ile kosztuje czyszczenie filtrów klimatyzacji?

Za czyszczenie filtrów w klimatyzacji w domu lub mieszkaniu powinniśmy zapłacić w granicach 100 – 150 zł. Na ostateczną cenę wpływają przede wszystkim dwa czynniki. Są nimi trudność dostępy do filtrów oraz stopień ich zabrudzenia. Filtry klimatyzatora są wielokrotnego użytku, powinno się czyścić co trzy miesiąc

Cenniki

Teraz popularne