Ile kosztuje remont kuchni – ceny w 2023

CennikiIle kosztuje remont kuchni - ceny w 2023

Remont kuchni do duże i skomplikowane przedsięwzięcie. Na finalny koszt gruntownej renowacji tego pomieszczenia składa się kilka czynników. Wśród nich należy wziąć pod uwagę wielkość kuchni, jakość urządzeń, które mają być zastosowane, ale również jakość zastosowanych materiałów budowlanych użytych do remontu. 

Na ostateczny koszt remontu kuchni wpływa także region – w różnych regionach różne są bowiem średnie ceny robocizny profesjonalnych ekip remontowych.

Na gruntowny remont kuchni składa się kilka etapów prac. Remont tego pomieszczenia należy rozpocząć od prac przygotowawczych.

W zakres prac remontowych w kuchni wchodzą także wymiana instalacji, układanie płytek na podłodze i ścianach oraz malowanie.

Ostatnimi etapami prac są zakup i montaż wyposażenia kuchni oraz oświetlenia kuchennego. Podpowiadamy jak wyglądają poszczególne etapy remontu kuchni i na jakie koszty powinniśmy się przygotować.

Przygotowując się do remontu kuchni, powinniśmy już na samym początku wybrać odpowiednie płytki, meble, sprzęt AGD i armaturę i dobrze je ze sobą dopasować – dzięki temu aranżacja kuchni będzie spójna.

Ile kosztuje remont kuchni za m2?

Na koszty remontu kuchni składają się zarówno koszty robocizny, jaki i materiałów oraz wyposażenia.

Za pracę fachowców – glazurników, malarzy, hydraulików, elektryków i innych zapłacimy około 1400 – 1600 zł/m2. Do tego należy także doliczyć materiały budowlane, za które zapłacimy w granicach 300 – 400/m2.

Materiały budowlane i robocizna przy remoncie kuchni to wydatek w granicach 1700 – 2000 zł/m2.

Za wyposażenie – czyli meble kuchenne, urządzenia AGD, armatura i oświetlenie – zapłacimy około 6500 – 14500 zł.

Remont kuchni – koszt prac przygotowawczych

Remont kuchni, podobnie jak wszystkie inne prace remontowe rozpoczyna się od przeprowadzenia prac przygotowawczych.

Oprócz usunięcia starego wyposażenia, należy oczywiście skuć stare płytki, wykonać niezbędne naprawy pęknięć, czy usterek w podłogach i ścianach, a na koniec położyć gładź na ścianach i wykonać wylewkę na podłodze.

Dopiero przeprowadzenie prac przygotowawczych daje zielone światło do prowadzenia dalszych prac remontowych w kuchni. 

Remont kuchni – skuwanie powierzchni podłogi i ścian

Pozbycie się dotychczasowej powierzchni ścian i podłóg to pierwszy (po usunięciu wyposażenia) etap prac przygotowawczych przy gruntownym remoncie kuchni.

Co warto w tym miejscu zaznaczyć w większości przypadków na kuchennych ścianach płytki układa się nad blatami oraz na ścianach, przy których nie znajdują się meble kuchenne – warto to wziąć pod uwagę już na etapie planowania remontu – jak ma wyglądać nasza odnowiona kuchnia. Pozostałe powierzchnie ścian oraz sufit maluje się.

W przypadku podłogi płytki umieszcza się zazwyczaj na całej jej powierzchni. Za skuwanie płytek ze ścian i podłóg zapłacimy około  35 – 50 zł/m2. Usunięcie starego tynku ze ścian to wydatek rzędu 20 – 25 zł/m2.

Remont kuchni – naprawa usterek i ubytków ścian i podłóg

Gdy płytki i tynk zostaną usunięte, najprawdopodobniej okaże się, że na tak oczyszczonych powierzchniach będziemy mieć do czynienia z z różnego rodzaju ubytkami i usterkami.

Naprawa usterek i uzupełnianie pęknięć na ścianach i podłogach to wydatek w granicach 10 – 15 zł/m2. Lecz w niektórych przypadkach może to być wliczone także w cenę skuwania powierzchni ścian i podłóg.

Remont kuchni – przygotowanie ścian pod wykończenie

Aby można było wykończyć ściany – w ustalonych wcześniej miejscach ułożyć płytki, a pozostałe ich fragmenty pomalować – konieczne będzie położenie gładzi.

Za nałożenie gładzi szpachlowej (materiał i robocizna) zapłacimy w granicach 30 – 42 zł/m2. Przygotowanie ścian pod malowanie to także zagruntowanie ich – będzie to kosztować (materiał i robocizna) około 6 – 8 zł/m2.

Remont kuchni – przygotowanie podłogi pod układanie płytek

Również podłogę w kuchni musimy w odpowiedni sposób przygotować pod wykończenie – w tym przypadku układanie płytek.

W tym celu należy wykonać na podłodze w kuchni wylewkę. Zapłacimy za nią (robocizna wraz z materiałami) około 70 – 100 zł/m2 w przypadku wylewki cementowej lub w granicach 55 – 180 zł/m2 jeśli zdecydujemy się na wylewkę anhydrytową.

Ile kosztuje remont kuchni – wymiana instalacji?

Oprócz typowych prac przygotowawczych remontując kuchnię, powinniśmy także zadbać o wymianę instalacji.

W niektórych przypadkach wystarczy wymiana pewnych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, czy centralnego ogrzewania.

W innych (zwłaszcza w przypadku starego budownictwa) może być konieczna wymiana całej instalacji, a być może nawet wykonanie całych systemów od nowa.

Oto z jakimi kosztami musimy się liczyć przy wymianie poszczególnych istalacji w remontowanej kuchni:

 • instalacja wodno-kanalizacyjna – demontaż starych punktów hydraulicznych to koszt około 75 – 85 zł/szt., wykonanie nowej instalacji koszt w granicach 135 – 145 zł/pkt, wykonanie podejść wod.-kan. z tworzyw sztucznych kosztuje  około 180 – 200  zł/szt.,
 • instalacja elektryczna – za wymianę zapłacimy w granicach 125 – 155 zł/pkt,
 • instalacja centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejnika – koszt wynosi około 160 –200 zł/pkt oraz około 60 – 85 zł za podłączenie grzejnika.

Ile kosztuje remont kuchni – ułożenie płytek i malowanie ścian i sufitu?

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych i wymianie instalacji, można przejść do prac wykończeniowych w kuchni – układania płytek na ścianach i podłogach.

Dzięki temu kuchnia zacznie nabierać powoli oczekiwane wyglądu. Po ułożeniu płytek można przejść do malowania tych fragmentów ścian, na których nie będzie pytek oraz malowanie sufitu. 

Remont kuchni – koszt układania i fugowania płytek

Proces układania każdego rodzaju płytek w kuchni przebiega podobnie. Ściany wykończa się zazwyczaj glazurę (to najkorzystniejsze pod względem finansowym rozwiązanie), lecz można także stosować terakotę lub gres (to rozwiązania droższe w przypadku ścian i nie zawsze uzasadnione z praktycznego punku widzenia).

Na podłogę stosuje się gres lub terakotę (te rozwiązania cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne). Oto jak w przybliżeniu wygląda cennik płytek do kuchni;

 • glazura – stosowana na ściany – to koszt około 35 – 120 zł/m2,
 • terakota – stosowana na podłogi, rzadziej ściany – to wydatek w granicach 50 – 200 zł/m2,
 • gres – stosowany na podłogi, rzadziej ściany – wiąże się z wydatkiem około 30 – 150 zł/m2.

Cena kleju do płytek to około 40 – 90 zł za opakowanie 25 kg. Koszt robocizny przy układaniu płytek podłogowych i ściennych w kuchni to około 75 – 170 zł/m2. Za zamontowanie cokołów zapłacimy w granicach 40 – 60 zł/mb. Do tego powinniśmy także doliczyć koszty związane z fugowaniem. Za materiał i pracę zapłacimy około 25 – 40 zł/m2.

Remont kuchni – koszt malowania ścian i sufitu

Te fragmenty ścian, na których nie będzie płytek oraz sufit w kuchni należy pomalować. Malowanie  sufitu i ścian to koszt rządu 13 – 18 zł/m2. To koszty robocizny, do której należy także doliczyć ceny farb. Prezentują się one w następujący sposób:

 • farba winylowa – kosztuje z granicach 1,50 – 2 zł/m2,
 • farba akrylowa – to wydatek około 2,30 – 2,50 zł/m2,
 • farba lateksowa – wiąże się kosztem około 5 – 5,50 zł/m2
 • farba ceramiczna – to koszt w granicach 6 – 7 zł/m2.

Ile kosztuje remont kuchni? – zakup i montaż wyposażenia kuchennego

Remont kuchni wiąże się również z kupnem i montażem odpowiedniego wyposażenia. Również te elementy powinniśmy wziąć pod uwagę już na etapie planowania remontu.

Zarówno meble kuchenne, jak i poszczególne kuchenne artykuły gospodarstwa domowego i armatura powinny być dopasowane do koloru i stylu płytek, a także koloru ścian.

Aranżacja kuchni powinna oczywiście stanowić przemyślaną, spójną całość. Należy w miejscu zaznaczyć, że zakup i montaż wyposażenia kuchennego to najbardziej kosztowny etap remontu tego pomieszczenia.

Całkowity koszt zakupu i montażu wyposażenia kuchennego (w zależności od metrażu kuchni i zastosowanych rozwiązań) powinien wynieść w przedziale od około 6500 zł do nawet 14500 zł.

Remont kuchni – meble kuchenne

Jeśli chodzi o meble kuchenne, możemy wybierać pomiędzy dwoma rozwiązaniami: gotowymi zestawami mebli kuchennych oraz meblami kuchennymi wykonywanymi na wymiar.

Pierwsze rozwiązanie jest zazwyczaj tańsze, lecz nie zawsze trafimy z rozmiarami mebli pasującymi do naszej kuchni, zwłaszcza, gdy kuchnia jest mała lub chcemy zastosować niebanalną aranżację.

Meble kuchenne na wymiar to droższa opcja, ale dzięki niej możemy zlecić wykonanie zestawu dokładnie według naszych wyobrażeń. Ceny mebli kuchennych przedstawiają się w następujący sposób:

 • zwykłe meble kuchenne – za gotowy zestaw mebli kuchennych zapłacimy  w granicach 600 – 1500 zł, 
 • meble kuchenne na wymiar – w tym przypadku cennik to około 600 – 1200 zł/mb łącznie za szafki górne oraz dolne, za meble na wymiar do całej kuchni zapłacimy zatem około 3000 – 6000 zł.

Oprócz zestawu, na meble kuchenne (jeśli oczywiście przestrzeń kuchni na to pozwala) powinien się także składa stół i krzesła. Za komplet – stół i 4 krzesła – zapłacimy w granicach 500 – 1500 zł.

Remont kuchni – urządzenia AGD

Wykończenie kuchni wiąże się również z kupnem najważniejszego sprzętu AGD. W tym przypadku ceny za średniej jakości sprzęt kuchenny wyglądają następująco:

 • lodówka – to wydatek w granicach 1200 – 1500 zł,
 • elektryczna płyta ceramiczna – zapłacimy za nią około 600 – 900 zł,
 • piekarnik – w tym przypadku koszt to około 900 – 1100 zł, 
 • zmywarka – musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 – 1200 zł,
 • okap – cena wynosi w przedziale 200 – 300 zł.

Jak więc można wyliczyć na powyższych przykładach – łącznie za kuchenne urządzenia AGD dobrej jakości, lecz w średniej cenie zapłacimy w granicach sprzęt AGD – zapłacimy w granicach 3900 – 5000 zł.

Remont kuchni – zakup i montaż armatury

Na wyposażenie kuchni składa się również armatura kuchenna.

Za dobrej jakości, lecz w średniej półce cenowej dwukomorowy zlewozmywak zapłacimy około 270 – 350 zł.

W przypadku zakupu średniej cenowo, lecz dobrej jakościowo baterii kuchennej musimy liczyć się z kosztami w granicach 150 – 230 zł.

W koszty związane montażem armatury kuchennej należy także wliczyć zestaw wężyków, syfon oraz odpływ – zapłacimy za nie około 70 – 80 zł. Koszt całej inwestycji w zakup i montaż armatury to około zamknie się poniżej 500 – 700 zł.

Remont kuchni – koszt zakupu i montażu oświetlenia

Jeśli płytki są już ułożone, fragmenty ścian i sufity pomalowane, meble zostały ułożone, a sprzęt AGD i armatura kuchenna zamontowane, do zakończenia remontu kuch pozostało jeszcze tylko zamontować oświetlenie.

W przypadku, gdy nie stosowaliśmy sufitu podwieszanego (co znacznie podniosłoby koszty remontu kuchni), jako oświetlenie tego pomieszczenie zastosujemy lampę sufitową.

Dobrej jakości, lecz ze średniej półki cenowej sufitowa lampa kuchenna zawierająca 4 – 6 żarówek to koszt około 230 – 360 zł wraz z montażem.

Dodatkowym oświetleniem może być np. oświetlenie podszafkowe LED. Za zakup 5 m taśmy LED i montaż jej zapłacimy w granicach 800 – 1100 zł.

Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 6 m2

Aby wykonać gruntowny remont kuchni o powierzchni 6 m2, musimy liczyć się z wydatkami: około 8400 – 9600 zł za robociznę, około 1800 – 2400 zł za materiały oraz około 6500 – 14500 zł za niezbędny sprzęt i meble. Całkowity koszt wykonania remontu kuchni o powierzchni 6 m2 powinien nas wynieść w przedziale 15700 – 26500 zł.

Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 8m2

Wykonując kompleksowy remont kuchni, której powierzchnia wynosi 8 m2, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące koszty: robocizna – około 11200 – 12800 zł, materiały budowlane – około 2400 – 3200 zł oraz konieczne wyposażenie – około 6500 – 14500 zł. Finalny koszt remontu kuchni o powierzchni 8 m2 to około 20000 – 30000 zł.

Ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 10m2

Jeśli chcemy przeprowadzić gruntowny remont kuchni o powierzchni wynoszącej 10 m2, należy wziąć pod uwagę następujące wydatki: w granicach 14000 – 16000 zł za robociznę, około 3000 – 4000 zł za wszelkie niezbędne materiały budowlane oraz w przedziale 6500 – 14500 zł za sprzęt AGD, meble i pozostałe elementy wyposażenia. Całkowity koszt remontu kuchni o powierzchni 10 m2 to około 23500 – 34500 zł.

Cenniki

Teraz popularne