Okna dachowe obrotowe czy uchylne? – wady, zalety, ceny

Budowa stan surowyOkna dachowe obrotowe czy uchylne? – wady, zalety, ceny

Okna dachowe – połaciowe – to okna, które montuje się w połaci dachowej, czyli na równi z pokryciem dachowym i pod takim samym kątem jak nachylenie dachu. Dostępne są różne rodzaje  okien dachowych, jeśli chodzi o sposób otwierania wyróżnia się m.in. okna dachowe obrotowe i uchylne. Każdy z tych sposobów otwierania okien dachowych ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Przedstawiamy właściwości i zastosowanie takich okien połaciowych. Analizujemy koszty i kupna i montażu oraz sprawdzamy, które rozwiązanie jest częściej wybierane przez inwestorów – okna dachowe obrotowe czy uchylne.

Okna dachowe obrotowe czy uchylne – wady, zalety, koszty

Okna dachowe obrotowe czy uchylne

Ile kosztuje okno dachowe obrotowe z montażem?

Koszt zakupu i montażu okna dachowego obrotowego to około 1200–3000 zł. Same prace montażowe to wydatek około 300–800 zł. Okno dachowe obrotowe o wymiarach 55 x 78 cm to koszt 900–1100 zł, okno o wymiarach 74 x 140 cm to cena 1100–1300 zł, okno dachowe obrotowe 64 x 118 cm to cena 1700–2200 zł.

Okna dachowe obrotowe zalety:

 • dzięki temu, że można je obracać o 180 stopni, uzyskuje się wygodny dostęp do zewnętrznej strony szyby takiego okna,
 • są łatwiejsze w myciu od okien dachowych uchylnych,
 • charakteryzują się wyższą klasą szczelności niż dachowe okna uchylne,
 • możliwość dwustrumieniowego wietrzenia pomieszczeń na poddaszu.

Okna dachowe obrotowe wady:

 • w przypadku, gdy są umiejscowione nisko, po otwarciu, mogą przeszkadzać w  przemieszczaniu się po pomieszczeniu, zwłaszcza w przypadku osób wyższych,
 • mniej wygodny dostęp do widoków za oknem niż w przypadku okna dachowego uchylnego,
 • jako, że dolna część okna obrotowego otwiera się do środka można się nim uderzyć przy otwieraniu,

Okna dachowe uchylne zalety:

 • łatwiejszy dostęp widoku przez okno, gdy jest ono otwarte – można swobodnie przez nie wyjrzeć,
 • gdy są otwarte nie stanowią przeszkody w poruszaniu się po przestrzeni poddasza, w którym się znajdują,
 • rozwiązanie tańsze od okna obrotowego,
 • łatwiej wyjść przez takie ono, np. gdy chcemy dostać się do połaci dachowej w celu naprawy lub sprawdzenia jej stanu,

Okna dachowe uchylne wady:

 • trudniejszy dostęp od zewnętrznej szyby niż w przypadku okien obrotowych,
 • są trudniejsze w czyszczeniu niż okna dachowe obrotowe,
 • charakteryzują się mniejszą klasą szczelności niż okna połaciowe obrotowe.

Ile kosztuje okno dachowe uchylne z montażem?

Kupno i montaż okna dachowego uchylnego to koszt 1100–2800 zł. Za sam montaż takiego okna zapłacimy 300–800 zł. Okno połaciowe uchylne 55 x 78 cm to koszt rzędu około 800–1000 zł,  Okno o wymiarach 74 x 140 cm to cena 1000–1200 zł, natomiast okno dachowe uchylne 64 x 118 cm kosztuje 1500–2000 zł.

Okna dachowe obrotowe czy uchylne – najważniejsze informacje

Okna dachowe obrotowe należą do najczęściej spotykanych rodzajów okien dachowych. Posiadają zawias umieszczony w połowie wysokości ościeżnicy i skrzydła. Otwieranie takiego okna odbywa się  poprzez obrót skrzydła wokół osi zawiasów, dzięki czemu w wielu przypadkach możliwe jest otworzenie skrzydła takiego okna o 180 stopni.

Okna połaciowe obrotowe można otwierać i zamykać korzystając z klamki, która znajduje się w dolnej części skrzydła. Górna część skrzydła odchyla się do środka pomieszczenia. Mogą być stosowane w dachach o kącie nachylenia pomiędzy 15 stopni a 90 stopni.

Można spotkać się z dachowymi oknami obrotowymi dwu-, trzy- oraz czteroszybowymi. Poza tym dostępne są również okna połaciowe obrotowe o podwyższonej odporności na wilgoć, energooszczędne oraz o podwyższonej osi obrotu. Dachowe okno obrotowe może być również otwierane zdalnie – przy użyciu pilota.

Okna dachowe obrotowe mogą być wykonane z różnych materiałów – najczęściej spotyka się plastikowe i drewniane, lecz również w sprzedaży dostępne są metalowe okna dachowe obrotowe.

Okna dachowe uchylne posiadają oś obrotu w górnej części ramy okna. W oknach tego typu montuje się siłowniki lub sprężyny – uniemożliwiają one ewentualne przypadkowe zamknięcie takiego okna.

Dostępne w sprzedaż  są okna dachowe uchylne dwu-, trzy-, a także czteroszybowe. Jeśli chodzi o materiał wykonania, najpopularniejsze się połaciowe okna uchylne plastikowe oraz drewniane, choć można się także spotkać z metalowymi uchylnymi oknami dachowymi.

Okna dachowe obrotowe czy uchylne – jakie są koszty?

Cena zakupu i montażu okna dachowego obrotowego zależy m.in. od takich czynników jak wielkość takiego okna, materiał, z jakiego zostało ono wykonane oraz ilość szyb w oknie. Za sam montaż obrotowego okna połaciowego zapłacimy około 300 – 800 zł.

Okno połaciowe obrotowe o rozmiarze 55 x 78 cm to wydatek około 900 – 1100 zł. Okno połaciowe obrotowe o wymiarach 74 x 140 cm kosztuje około 1100 – 1300 zł. Za okno dachowe obrotowe o rozmiarze 64 x 118 cm zapłacimy w granicach 1700 – 2200 zł. Za zakup i montaż okna dachowego obrotowego zapłacimy w granicach 1200 – 3000 zł. Jeśli na naszym poddaszu chcemy zamontować 5 obrotowych okien połaciowych zapłacimy w przedziale 6000 – 15000 zł.

Całkowity koszt kupna oraz montażu okna dachowego uchylnego zależy od kilku czynników, wśród których wymienić należy m.in. wielkość okna, ilość szyb, a także materiał, z jakiego jest ono wykonane. Sam montaż uchylnego okna połaciowego to wydatek w granicach około 300 – 800 zł.

Okno połaciowe uchylne o rozmiarze 55 x 78 cm to koszt rzędu około 800 – 1000 zł. Okno uchylne połaciowe o wymiarach 74 x 140 cm to wydatek w granicach około 1000 – 1200 zł.

Za okno dachowe uchylne o rozmiarze 64 x 118 cm zapłacimy w granicach 1500 – 2000 zł. Koszt kupna i montażu  okna dachowego uchylnego to około 1100 – 2800 zł. Jeżeli zdecydujemy się zamontować na poddaszu 5 okien połaciowych uchylnych, zapłacimy w granicach 6600 – 14000 zł.

Co jest częściej wybierane – okna dachowe obrotowe czy uchylne?

Spośród tych dwóch rozwiązań – okna dachowe obrotowe oraz uchylne – częściej wybierane są okna obrotowe. Na taką decyzję inwestorów wpływa przede wszystkim fakt, iż z połaciowych okien obrotowych znacznie łatwiej się korzysta – czy to w kontekście wietrzenia poddasza, czy też czyszczenia takiego okna. Okna dachowe obrotowe są niemal standardem w kontekście okien połaciowych, a różnica cen pomiędzy okna dachowymi obrotowymi (które są nieco droższe), a oknami dachowymi uchylnymi nie jest aż tak duża, aby rzutowała na wybór któregoś z tych rozwiązań.

Cenniki

Teraz popularne