Gładź gipsowa – 17 rzeczy które powinieneś wiedzieć o gładzi gipsowej

Wykańczanie i urządzanieGładź gipsowa - 17 rzeczy które powinieneś wiedzieć o gładzi gipsowej

Gładź gipsowa to materiał budowlany składający się z gipsu, kredy, dolomitu i plastyfikatorów. To bardzo popularny materiał który wykorzystuje się  głownie na ścianach i suficie podczas prac wykończeniowych. Z artykułu dowiesz się siedemnastu rzeczy na temat gładzi gipsowej o których mogłeś nie wiedzieć.

Jakie jest zużycie gładzi gipsowej na m2?

Średnie zużyciegładzi gipsowej na m2 wynosi 1kg/m2 przy położeniu warstwy o grubości do 1mm. Przeważnie grubość kładzionej warstwy wynosi 2-3 mm, dlatego najlepiej przyjąć ostrożne obliczenia wynoszące 2,5kg/m2. Używając specjalnego natrysku do gładzi gipsowych możemy ograniczyć zużycie do 30%, wówczas powinniśmy przygotować ok. 1,5-2 kg/m2 ściany.

Jaka jest cena gładzi gipsowej z agregatu?

Za położenie gładzi gipsowej przy użyciu agregatu zapłacimy ok. 30-40 zł/m2. Do pracy właściwej powinniśmy doliczyć również koszty samej gładzi, które wynoszą ok. 4-8 zł/kg oraz cenę przygotowania ściany: szpachlowania, gruntowania oraz zaklejania ubytków.

Jaka jest wydajność gładzi gipsowej?

Producenci gładzi gipsowej zapewniają, że z 20 kg, czyli standardowego worka, jesteśmy w stanie przygotować ok. 12-15 m2 gładzi przy nakładaniu 1-2 warstw materiału. Przy wyjątkowo prostej i dobrze przygotowanej ściany zużycie gładzi może spaść do 0,6-0,8 kg/m2.

Ile kosztuje worek gładzi gipsowej?

Za worek (20kg) gładzi gipsowej w proszku popularnego zagranicznego producenta zapłacimy ok. 20-27 zł. Natomiast za gotową gładź gipsową sprzedawaną w plastikowych 20 litrowych wiadrach zapłacimy średnio 60 zł.

Co to jest gładź gipsowa w rolce i  ile kosztuje?

Gładź gipsowa w rolce to inaczej papier gładziowy. Jest to wygodny i szybki sposób na położenie gładzi w mieszkaniu, bowiem uwalnia nas od obowiązku regularnego mieszania gładzi oraz żmudnego nakładania i wyrównywania. Ważnym czynnikiem jest gładkość gładzi w rolce, bowiem po nałożeniu gładź jest na tyle równa, że nie wymaga szlifowania.    Gładź w rolce to rodzaj celulozowej tapety. Koszt średniej jakości papieru gładziowgo za 1m2 wynosi średnio 2-3 zł, natomiast bardziej wytrzymałe wersje kosztują nawet 6-7,50 zł/m2.

Czy można kłaść gładź gipsową na tynk cementowo wapienny?

Na tynki cementowe można kłaść każdy rodzaj gładzi, zarówno gładź gipsową, jak i wapienną oraz polimerową. Wybór powinien opierać się na naszych preferencjach oraz specyfice konkretnego wnętrza. 

Czy można położyć gładź gipsowa zamiast tynku?

Jeśli dysponujemy wyjątkowo równą i gładką ścianą w mieszkaniu, eksperci nie widzą przeciwwskazań do kładzenia gładzi gipsowej zamiast tynku. Przed przystąpieniem do położenia gładzi, powinniśmy dokładnie wypełnić wszelkie ubytki oraz pęknięcia specjalnym klejem oraz zaprawą.

gładz gipsowa

Czy gładź gipsowa jest szkodliwa?

Wszelkie gładzie, w tym gipsowe, są zupełnie nieszkodliwe dla naszego organizmu. Ich podstawowymi składnikami są naturalne surowce; nawet dla alergików gładzie gipsowe nie powinny stanowić żadnego problemu. 

Czy gładź gipsowa można nakładać wałkiem?

Gładzie z powodzeniem można nakładać przy pomocy wałka. Najlepiej do tej techniki nadają się gładzie polimerowe, które wykazują lepszą przyczepność do powierzchni ściany oraz mniejszą ziarnistość w porównaniu z innymi gładziami.Jednak innego typu gładzie również mogą być nakładane wałkiem. Do nakładania wałkiem dobrze jest wybrać gotową, gęstą gładź sprzedawaną w specjalnych wiadrach.

Czy można kłaść gładź gipsowa na płyty gk?

Wśród niektórych fachowców panuje przekonanie, że najlepszy efekt z gładzi jesteśmy w stanie osiągnąć jedynie poprzez nakładanie jej na płyty gk. Wynika to z niemal idealnej gładkości płyt, na które równomiernie rozprowadzamy gładź gipsową. Z innej perspektywy – szybkie ułożenie płyt gk oszczędza nasz czas na mozolne wyrównywanie i szlifowanie ścian pod gładzie i tynki.

Czy można kłaść gładź gipsowa na farbę?

Przed położeniem gładzi gipsowej na pomalowaną ścianę powinniśmy upewnić się, czy stara farba dobrze przylega do ściany. W przeciwnym wypadku świeżo położona gładź odpadnie od ściany wraz z farbą. Aby się upewnić, przeprowadźmy test taśmy. Chodzi o przyklejenie jej do ściany z farbą i oderwanie szybkim ruchem. Jeśli na wewnętrznej stronie taśmy nie zauważamy resztek farby – możemy przejść do kładzenia gładzi gipsowej na pomalowaną ścianę.

Czy można kłaść gładź gipsowa na płytę osb?

Nie ma żadnych przeciwwskazań przed kładzeniem gładzi gipsowej na płytę osb. Jednak przed tą czynnością musimy odpowiednio przygotować płyty. Kilka godzin przed samym położeniem powinniśmy dokładnie zagruntować całą powierzchnię płyt preparatem głęboko penetrującym, który poprawi przyczepność gładzi do płyty osb.

Czy można kłaść gładź gipsowa na farbę lateksową?

Nie można nakładać gładzi gipsowej na farbę lateksową. Wiążę się to z właściwościami farb lateksowych, które są nieprzepuszczalne, co uniemożliwia odpowiednie związanie się gładzi ze ścianą. Przed położeniem gładzi na farbę lateksową musimy usunąć starą farbę przy pomocy szpachli oraz szarego mydła, które dobrze rozmiękcza strukturę farby.

Czy można stosować gładź gipsowa do łazienki?

Gładź gipsowa do łazienki nie jest najlepszym pomysłem z racji panującej tam wysokiej wilgotności. Lepszym rozwiązaniem będzie położenie gładzi wapiennej, która lepiej reaguje na zwiększoną wilgotność: przede wszystkim nie absorbuje jej, a tym samym jest ona odporna na ataki różnego rodzaju grzybów.

Jaka grubość powinna mieć gładź gipsowa?

Odpowiednią ilość warstw zawsze weryfikuje stan ściany. Jednak przyjęło się, że średnia grubość gładzi gipsowej to 1-3 mm. Natomiast najlepsza ilość warstw wynosi średnio 2-3. W przypadku nakładania gładzi na płytę gk w zupełności wystarczy jedna warstwa o grubości 3 mm.

Ile schnie gładź gipsowa?

Czas schnięcia gładzi uzależniony jest od jej grubości oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Przyjmując średnią temperaturę na poziomie 20ºC i wilgotności 65%dla 2 warstw gładzi gipsowej czas schnięcia wynosi minimum 4-5 godzin. Jeśli zależy nam na czasie możemy podnieść temperaturę w powietrzu i jednocześnie obniżyć wilgotność przy pomocy małej farelki lub przenośnego kaloryfera.

Czy gruntować gładź gipsowa przed malowaniem?

Każdorazowo po nałożeniu gładzi gipsowej powinniśmy dokładnie gruntować całą powierzchnię ściany. Szczególnie przed malowaniem. Wynika to z faktu, że gładź gipsowa jest substancją niezwykle chłonną, jeśli więc zapomnimy o gruncie – gładź chłonie nam większą część farby.

Cenniki

Teraz popularne