Kostka brukowa to solidny i sprawdzony sposób na utwardzenie nawierzchni w ogrodzie lub na posesji wokół naszego domu. Producenci kostki brukowej oferują szeroką ofertę wzorów i modeli, które z łatwością dopasujemy do naszych wymagań oraz preferencji estetycznych. Jednak układanie kostki to pracochłonne i wymagające doświadczenia zajęcie, dlatego najlepiej zatrudnić w tym celu fachowców. Sprawdźmy, ile dokładnie kosztuje układanie kostki brukowej oraz jak wybrać jej odpowiedni rodzaj.
Układanie kostki brukowej od czego zależy cena?
Koszt układania kostki brukowej w dużej mierze zależy od wielkości powierzchni, którą chcemy wyłożyć brukiem.
Ponadto na cenę układania wpływa wielkość kostki oraz wzór, który ma powstać. Im mniejsze wymiary kostki, tym droższej zapłacimy za 1 m2 układanej nawierzchni.
Wynika to ze zwiększonego nakładu pracy, który trzeb włożyć w przypadku drobniejszych elementów.
Wpływ na ostateczny koszt projektu może mieć również kondycja warunków gruntowo-wodnych.
Wiąże się to z kosztami i czasem przygotowania odpowiedniej podbudowy. Miękkie oraz lekko bagienne tereny wymagają bardziej specjalistycznego podejścia do projektu.
Osobną kwestią pozostaje cena materiałów i koszt wykonania, które silnie uzależnione są od regionu i terminu prac.
Przed rozpoczęciem samych prac budowlanych najlepiej sporządzić projekt, który pomoże oszacować ilość potrzebnych materiałów oraz narzędzi.
Na tym etapie najlepiej również rozeznać się w ofertach firm świadczących usługi brukarskie i wybrać najlepszą.
Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej?
Układanie kostki brukowej w jednolitym wzorze wraz z przygotowaniem terenu i jego zagęszczeniem kosztuje średnio 55-67 zł/m2. Do powyższej ceny należy doliczyć koszt układania obrzeży od 26-45 zł za mb. W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów oraz mniejszej kostki koszt układania wzrasta.
Ile kosztuje kostka brukowa?
Standardowa kostka brukowa o grubości nie przekraczającej 6 cm to koszt ok. 22 – 38 zł/m2. Grubsza kostka brukowa (8 – 10 cm) to wydatek rzędu 41 – 55 zł/m2. Cena kostki szlachetnej również uzależniona jest od grubości: kostka brukowa o grubości do 6 cm kosztuje średnio 65 – 75 zł/m2, natomiast kostka o grubości do 10 cm kosztuje więcej bo 80 – 95 zł/m2. Kostka brukowa wykonanej z granitu to koszt rzędu 55 – 65 zł/m2.
Układanie kostki brukowej – jak wygląda proces?
Faza projektowa
Przygotowanie podłożą
- Pierwszym elementem prac jest dokładne wytyczenie nawierzchni, na której zamierzamy ułożyć kostkę brukową oraz zabezpieczenie placu budowy przed postronnymi osobami;
- Kolejnym zadaniem będzie korytowanie terenu, czyli wybranie kilkunastu centymetrów ziemi (20 – 55 cm), aby kładziona kostka nie wystawała poza poziom gruntu. Usuwana zostaje warstwa humusu, ziemi rodzimej oraz wszelkie korzenie i większe kamienie. Warto pamiętać o pogłębieniu wykopu w miejscu, w którym zamierzamy umieścić krawężnik;
- Ważnym elementem w układaniu kostki jest odpowiednie przygotowanie wykorytowanego wcześniej miejsca. Ten etap zapobiega powstawaniu nierówności oraz opadaniu kostki pod wpływem opadów deszczu lub ciężaru. Firmy budowlane najczęściej wykorzystują w tym celu drobne i wytrzymałe kruszywo, pospółkę lub gruby piasek. Podbudówka dla nawierzchni chodnikowej z reguły wynosi ok. 15 – 20 cm, natomiast na podjazdy samochodowe zaleca się użycie większej ilości materiałów ( od 30 – 55 cm). Całość podbudowy zostaje ubita zagęszczarką i podsypana mieszanką cementowo-piaskową, która lepiej związuje kostkę z ostatnią warstwą. Na koniec niezbędne jest pozostawienie delikatnego spadu i zaznaczenie wszelkich nachyleń, który zapobiegnie osiadaniu wody na powierzchni kostki brukowej;
Układanie kostki brukowej
Ostatnim etapem jest samo układanie kostki, które odbywa się według ustalonego wcześniej wzoru.
Pamiętać należy o zachowaniu kilku milimetrów odstępu między poszczególnymi kostkami, które następnie zostaną zasypane materiałem do fugowania.
Zachowanie odstępu między poszczególnymi kostkami to istotna sprawa, gdyż nawierzchnia stale „pracuje” pod wpływem obciążeń, brak odstępów może spowodować pęknięcia kostki oraz krawężników.
Następnie usuwa się cały piasek z powierzchni i przechodzi ponownie zagęszczania nawierzchni przy użyciu wibratora płytowego.
Ile kosztuje korytowanie gruntu?
Za korytowanie gruntu metoda mechaniczną, czyli przez wykorzystanie spycharko-ładowarki, zapłacimy ok. 160 – 200 zł/h wraz z opłaceniem operatora. Natomiast koszt profilowania i utwardzania podłoża wynosi średnio 30 – 45 zł/m2.
Ile kosztuje ułożenie kostki granitowej?
Układanie kostki granitowej w jednolitym wzorze wraz z przygotowaniem teren kosztuje średnio 54-67 zł/m2. W przypadku bardziej skomplikowanych wzorów koszt ułożenia może wzrosnąć nawet do 70-95 zł/m2. Do ostatecznych kosztów doliczyć należy koszt układania obrzeży oraz krawężników, który waha się między 25 – 43 zł mb.
Ile kosztuje m2 kostki brukowej?
Najcieńsza kostka brukowa (przemysłowa) grubości 4-6 cm to koszt od 25-35 zł/m2,
Kostkę brukową 8 cm kupimy w cenie 40-50 zł/m2. Cena kostki szlachetnej, płukanej, szczotkowanej czy łupanej (postarzanej) to koszt 75-110 zł/m2
Ile trwa układanie kostki brukowej?
Czteroosobowa ekipa jest w stanie ręcznie ułożyć dziennie ok 20-25 m2 kostki brukowej
Rodzaje kostki brukowej, wymiary, parametry kostki brukowej?
– Kostka brukowa przemysłowa (standardowa): niezwykle uniwersalny typ kostki brukowej, który znajduje zastosowanie od chodników, przez alejki oraz podjazdy. Kostka przemysłowa kształtem przypomina podwójną literę T (klepsydry), zaś najczęściej wyrabiana jest z betonu. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które jednocześnie będzie służyć nam na wiele lat. Producenci oferują kostkę o grubości od 4 cm do 10 cm: im grubsza warstwa kostki, tym większa możliwość utrzymania nacisku.
- Kostka brukowa szlachetna: charakteryzuje się wysokiej jakości wykończeniem oraz właściwościami antypoślizgowymi. Dzięki specjalnemu procesowi obróbki i płukania, producenci oferują kilka typów kostki szlachetnej:
- Kostka brukowa szczotkowana: dzięki szczotkowaniu powierzchnia kostki nabiera wyjątkowej faktury i kolorystyki.
- Kostka brukowa płukana: płukanie wymywa wierzchnią warstwę betonu, przez co kostka staje się błyszcząca i antypoślizgowa.
- Kostka brukowa postarzana: rozwiązanie dedykowane fanom rustykalnego stylu. Kostka doskonale odnajduje się w ogrodach i przydomowych sadach.
- Kostka brukowa łupana: kostka o nieregularnej strukturze, dzięki czemu możemy uzyskać naturalistyczny efekt kamiennej dróżki.
Kostka brukowa granitowa: kostka wykonana z granitu jest niezwykle odporna na uszkodzenia, a ponadto pozwala uzyskać luksusowy efekt wykończenia, który z pewnością docenią odwiedzający nas goście.
Jak dobrać kostkę brukową do projektu domu?
Kostka brukowa doskonale odnajdzie się w każdym projekcie domu. Głównym zadaniem będzie dopasowanie typu, kształtu, koloru oraz jakości kostki odpowiedniej do naszych potrzeb. W przypadku nowoczesnych projektów najczęściej wykorzystuje się kostkę granitową, natomiast w przypadku projektów klasycznych projektanci najczęściej sięgają po kostki brukowe szlachetne. Należy pamiętać o tym, że podjazd i miejsce parkingowe wymaga kostki o większej wytrzymałości na obciążenia, aniżeli w przypadku chodników lub alejek.
Jakie narzędzia są niezbędne do układania kostki brukowej?
Z pewnością przydadzą się narzędzia umożliwiające pomiar i odpowiednie ocenienie głębokości jak: zwijana miarka oraz poziomica laserowa. Następnie narzędzia do wybrania ziemi jak: łopata, grabie oraz mniejsza szufelka. Do ubicia podkładu niezastąpiona będzie zagęszczarka spalinowa, którą za niewielką opłatę można wynająć na dzień roboczy. Oprócz tego przyda się szlifierka kątowa oraz długa i wyprofilowana deska do równego rozprowadzenia piasku lub kamieni podkładowych.