Deskowanie dachu czy membrana – wady, zalety, ceny

Budowa stan surowyDeskowanie dachu czy membrana – wady, zalety, ceny

Poszycie dachowe to taki element dachu, którego zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi pozostałych elementów dachu, jak również poddasza i jego termoizolacji. Współcześnie poszycie wykonuje się poprzez deskowanie dachu lub używając membrany dachowej.

Sprawdzamy na czym polega stosowanie tych poszyć dachowych, jakie są ich zalety i wady, a także jak wygląda i przebiega ich montaż. Analizujemy także jakie są koszty tych rozwiązań, na które z nich częściej decydują się inwestorzy oraz – deskowanie dachu a membrana – co jest lepsze na więźbę dachową?

Deskowanie dachu a membrana – co lepsze na więźbę – wady i zalety

Deskowanie-dachu-czy-membrana-wady  i zalety

Deskowanie dachu zalety:

  • to tradycyjne, sprawdzone rozwiązanie,
  • wzmacnia konstrukcję dachu i zabezpiecza dach przed różnego rodzaju uszkodzeniami,
  • po szczelnie wykonanym deskowaniu z papą nie trzeba od razu układać głównego pokrycia dachowego – może odczekać rok na montaż dachówki lub blacho dachówki,
  • deskowanie charakteryzuje się optymalną wodoszczelnością i wiatroszczelnością,
  • to rozwiązanie uniwersalne – nie ma konieczności usuwania go w razie wymiany głównego pokrycia dachowego
  • duża żywotność,
  • odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • ma szersze zastosowanie od membrany – może być stosowane na każdym rodzaju dachu i pod każde pokrycie dachowe,
  • pełni także rolę dodatkowego wzmocnienia więźby dachowej.

Deskowanie dachu wady:

  • nieco niższe właściwości paroprzepuszczalne w porównaniu do nowoczesnych folii membranowych,
  • bardziej pracochłonny montaż w porównaniu do membrany dachowej,
  • rozwiązanie droższe od membrany dachowej,
  • w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji dachowych, deskowanie wymaga większego zużycia materiałów, na przekłada się n zwiększenie kosztów takiej inwestycji.

Ile kosztuje deskowanie dachu?

Deskowanie dachu z papą (materiały i robocizna) to wydatek w granicach 51–95 zł/m2. Drewno sosnowe lub świerkowe to wydatek około 550 – 670 zł/m3, płyty wiórowe kosztują 17–19 zł/m2, sklejka to wydatek 26–31 zł/m2, papa dachowa to koszt około 14–17 zł/m2. Za robociznę zapłacimy około 20–30 zł/m2.

Membrana dachowa zalety:

  • wysokie właściwości wodoszczelne – dobrej jakości, dobrze nałożona membrana dachowa odprowadza przecieki z pokrycia dachowego, dzięki czemu pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia dla termoizolacji,
  • posiada dużą paroprzepuszczalność – oprowadza wilgoć z wnętrza domu, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia zawilgocenia izolacji,
  • jest wodoszczelna,
  • jeśli jest właściwie układana na zakładkę, gwarantuje również wiatroszczelność,
  • niższa cena montażu w porównaniu do deskowania,
  • jest łatwiejsza w montażu od deskowania dachu.

Membrana dachowa wady:

  • w przypadku wymiany pokrycia dachowego, należy również wymienić membranę,
  • nie jest odporna na promienie ultrafioletowe – po wykonaniu tego poszycia, należy bezzwłocznie montować pokrycie główne – długotrwałe wystawienie na działanie słońca   powoduje częściowe lub całkowite jej uszkodzenie,
  • rozwiązanie krócej obecne na rynku w porównaniu do deskowania – w związku z tym podzielone są zdania dotyczące żywotności membran,
  • membrany nie można stosować na dachach płaskich, w przypadku pokryć bitumicznych, ani  pod blachą płaską.

Ile kosztuje membrana dachowa?

Całkowity koszt wykonania poszycia dachowego przy użyciu membrany to wydatek w granicach 21–30 zł/m2. Na koszty te składają się zarówno wydatki poniesione na materiały, które wynoszą 11–14 zł/m2, jak również na robociznę, za którą zapłacimy w granicach około 10–16 zł/m2.

Deskowanie dachu a membrana – najważniejsze informacje

Deskowanie to tradycyjny, znany i stosowany od wielu lat w polskim budownictwie sposób na wykonanie poszycia dachowego – wstępne pokrycie więźby dachowej.

Takie sztywne poszycie wykonuje się z desek, a standardowym dopełnieniem tego rozwiązania jest uzbrojenie go papą dachową od zewnątrz. Stanowi przygotowanie konstrukcji dachowej do montażu właściwego pokrycia, które wykonane może być np. z dachówki lub blachy.

Pozwala to na wzmocnienie konstrukcji dachu, a także wpływa korzystnie na właściwości dachu pod względem zatrzymywania ciepła – termoizolacji oraz tłumienia dźwięków. Takie poszycie dachu może jednocześnie stanowić  jeden z rodzajów pokrycia dachowego.

Membrany dachowe to nowoczesne rozwiązanie, które w polskim budownictwie stosowane jest dopiero od kilkunastu lat. Membranę dachową umieszcza się tuż pod pokryciem dachu, np. dachówką lub blachodachówką.

Jej zadaniem, podobnie jak deskowania, jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak m.in. wiatr, deszcz, czy śnieg, a także ułatwienie wymiany powietrza oraz zapobieganie wychłodzeniu domu. Membrana dachowa najczęściej wykonywana jest jako połączenie włókniny polipropylenowej z wewnętrzną warstwą mikroporowatego filmu funkcyjnego.

Dostępna jest w sprzedaży w postaci rolek, które rozwija się na dachu, np. na deskowaniu, na płytach OSB lub na sklejce. Przy montażu membrany dachowej , ponad nią zachowuje się szczelinę wentylacyjną – to zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Deskowanie dachu a membrana – co lepsze na więźbę – jakie są koszty?

Koszt wykonania deskowania dachu zależy przede wszystkim od takich czynników jak wielkość takiego dachu, gatunek użytego drewna oraz ilość zużytej papy dachowej. Do deskowania dachu najczęściej stosuje się drewno sosnowe lub świerkowe – zapłacimy za nie w granicach 550 – 670 zł/m3. Innym rozwiązaniem są płyty wiórowe, które kosztują około 17 – 19 zł/m2 lub sklejka, która z kolei kosztuje około 26 – 31 zł/m2.

Kolejnym materiałem niezbędnym do wykonania deskowania jest papa dachowa – dobrej jakości papa to wydatek w granicach 14 – 17 zł/m2. Koszty robocizny przy deskowaniu dachu z papą to około 20 – 30 zł/m2. Całkowity koszt wykonania takiego poszycia dachu to około 51 – 95 zł/m2. Jeśli zatem chcemy wykonać deskowanie dachu, którego powierzchnia wynosi 200 m2, musimy liczyć się z wydatkiem w granicach 10200 – 19000 zł.

Jeśli decydujemy się na założenie membrany dachowej musimy liczyć się z wydatkami poniesionymi na zakup dobrej jakościowo membrany dachowej oraz z kosztami robocizny. Za membranę zapłacimy w granicach 11 – 14 zł/m2. Za pracę fachowców przy układaniu membrany zapłacimy w granicach 10 – 16 zł/m2.

Całkowity koszt wykonania poszycia dachowego w postaci membrany to około 21 – 30 zł/m2. Jeśli chcemy wykonać poszycie z membrany na dachu, którego łączna powierzchnia wynosi 200 m2, musimy przygotować na wydatek rzędu 4100 – 6000 zł.

Co jest częściej wybierane – deskowanie dachu a membrana?

Membrana dachowa jest znacznie częściej wybieranym sposobem na wykonanie poszycia dachowego niż jego deskowanie. Na taką decyzję inwestorów wpływają przede wszystkim takie aspekty jak to, że montaż membrany jest tańszy i mniej pracochłonny niż deskowanie dachu. Poza tym właściwości membrany dachowej w niczym nie ustępują właściwościom deskowania dachu.

Cenniki

Teraz popularne