Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Wokół domuBrama przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Brama wjazdowa to integralna część każdego ogrodzenia. Powinna więc tworzyć z nim całość – spójną pod względem estetycznym, ale również zapewniać bezpieczeństwo i być wygodna w obsłudze. Współcześnie, jako wjazd na posesję najczęściej stosuje się bramy przesuwne i dwuskrzydłowe.

Zapoznajmy się z zaletami i wadami tych rozwiązań. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach mają zastosowanie. Przeanalizujmy koszty tych inwestycji oraz która z tych opcji jest częściej wybierana – brama przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – wady i zalety

Brama wjazdowa to integralna część każdego ogrodzenia. Powinna więc tworzyć z nim całość – spójną pod względem estetycznym, ale również zapewniać bezpieczeństwo i być wygodna w obsłudze. Współcześnie, jako wjazd na posesję najczęściej stosuje się bramy przesuwne i dwuskrzydłowe. Zapoznajmy się z zaletami i wadami tych rozwiązań. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach mają zastosowanie. Przeanalizujmy koszty tych inwestycji oraz która z tych opcji jest częściej wybierana – brama przesuwna czy dwuskrzydłowa

Brama przesuwna zalety:

 • wiąże się z wygodą w użytkowaniu – praktycznie nie zajmuje miejsca, otwierając się poprzez przesuwanie,
 • sprawdza się nawet na działkach, które nie są głębokie,
 • nie otwiera się w wyniku silnych podmuchów wiatru,
 • istnieje duża dowolność przy wyborze długości skrzydła bramu przesuwnej,
 • jest rozwiązaniem bezpiecznym – dodatkowo można ją wyposażyć w system antywłamaniowy,
 • w większości przypadków takie bramy są solidnie wykonane,
 • istnieje bardzo duży wybór kolorów, wzorów i stylów wykonania – dzięki temu można dobrać taką bramę do stylu ogrodzenia, domu i architektury ogrodowej,
 • jest wygodna w użytkowaniu,
 • nie ma znaczenia pofałdowanie terenu działki, czy jej nachylenie.

Brama przesuwna wady:

 • ogrodzenie musi być na tyle szerokie w miejscu, gdzie ma znajdować się brama, by można było ją swobodnie przesuwać w bok,
 • rozwiązanie droższe od bramy dwuskrzydłowej, zwłaszcza gdy brama ma być wyposażona w napęd,
 • jeśli brama przesuwna nie jest samonośna, istnieje konieczność regularnego czyszczenia szyny.

Ile kosztuje brama przesuwna z montażem ?

Koszt zakupu bramy przesuwnej oraz jej montaż to około 2000–5300 zł. Brama przesuwna o wymiarach 150 cm x 250 cm otwierana ręcznie kosztuje około 1500–1700 zł, natomiast wyposażona w napęd to koszt około 3000–4000 zł. Cena robocizny przy montażu bramy przesuwnej wynosi w granicach 500–1300 zł.

Brama dwuskrzydłowa zalety:

 • rozwiązanie o dużych walorach estetycznych, zwłaszcza jeśli decydujemy się na bramę kutą – wykonywaną na indywidualne zamówienie,
 • brama tego typu, zwłaszcza w przypadku gdy ma być obsługiwana ręcznie, jest rozwiązaniem dużo tańszym od bramy przesuwnej,
 • działka nie musi być szeroka,
 • brama dwuskrzydłowa jest łatwiejsza w montażu od bramy przesuwnej,
 • możliwość umieszczenia furtki bezpośrednio przy bramie – z dowolnej strony.

Brama dwuskrzydłowa wady:

 • działka musi być na tyle głęboka, aby możliwe było otwarcie skrzydeł bramy,
 • skrzydła bramy muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenie w postaci rygli – zapobiegają  samoistnemu otwieraniu się bramy w przypadku silnych podmuchów wiatru,
 • otwarte skrzydła bramy zajmują dużo miejsca na posesji,
 • nie jest możliwe parkowanie blisko bramy, gdyż utrudni to jej otwarcie,
 • w zimie należy odśnieżać podjazd, ponieważ śnieg blokuje otwieranie bramy,
 • w przypadku bramy dwuskrzydłowej, wyposażenie jej w automatykę jest droższe niż w przypadku bramy przesuwnej – konieczne jest zastosowanie dwóch siłowników (natomiast w bramie przesuwnej tylko jednego),
 • utrudnione jest zamontowanie bramy dwuskrzydłowej, jeśli posesja jest mocno pofałdowana

Ile kosztuje brama dwuskrzydłowa z montażem?

Za kupno i montaż bramy wjazdowej dwuskrzydłowej zapłacimy w granicach 1100–3200 zł. Sam zakup bramy dwuskrzydłowej o standardowych wymiarach 150 cm x 250 cm to: w przypadku bramy otwieranej ręcznie około 700–1000 zł, natomiast bramy z napędem 1700–2200 zł. Natomiast koszt montażu to 400–1000 zł.

Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – najważniejsze informacje

Obowiązujące przepisy budowlane wskazują, że szerokość bramy wjazdowej musi wynosić przynajmniej 2,4 m szerokości, natomiast sam wjazd na posesję musi mieć szerokość minimum 3 m. Ponadto brama musi być otwierana do wewnątrz działki – co w przypadku bram dwuskrzydłowych łatwo sobie wyobrazić, natomiast w przypadku bram przesuwnych – mechanizm oraz część przesuwna muszą znajdować się i działać w obrębie posesji.

Bramy wjazdowe przesuwne poruszają się równolegle po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Brama przesuwna wymaga więc odpowiednio szerokiego ogrodzenia oraz zastosowana przeciwwagi.

Wjazdowa brama przesuwna występuje zazwyczaj w dwóch wersjach: jako brama samonośna lub może być zamontowana na specjalnej szynie. Istnieje możliwość wyposażenia takiej bramy w automatyczne sterowanie.

Bramy wjazdowe uchylne dwuskrzydłowe to takie bramy, które otwierają się w sposób tradycyjny. Skrzydła takich bram montowane są na specjalnych słupkach, a te z kolei umieszcza się w fundamencie albo na słupach ogrodzeniowych.

Dostępnych jest wiele rodzajów i sposobów wykończenia bram dwuskrzydłowych – dużą popularnością cieszą się zwłaszcza bramy kute wykonywane na specjalne zamówienie. Istnieje także możliwość wyposażenia takiej bramy w mechanizm z automatycznym sterowaniem.

Brama przesuwna czy dwuskrzydłowa – jakie są koszty?

Na ostateczny koszt zakupu oraz montażu bramy przesuwnej wpływają przede wszystkim takie czynniki jak cena konkretnego modelu bramy oraz to, czy chcemy by była ona wyposażona w automatyczny napęd.

Typowy rozmiar bramy to 150 cm wysokości i 250 cm szerokości – za taką bramę przesuwną otwieraną ręcznie zapłacimy w granicach 1500 – 1700 zł. Takich samych rozmiarów brama wyposażona w napęd to wydatek w granicach 3000 – 4000 zł. Cena pracy specjalistów przy montażu takiej bramy wynosi od około 500 zł do nawet 1300 zł. Całkowity koszt zakupu bramy przesuwnej i jej montażu zawiera się w przedziale 2000 – 5300 zł.

W przypadku bramy wjazdowej dwuskrzydłowej cena zakupu i montażu zależy przede wszystkim od modelu takiej bramy oraz tego czy wyposażona ma być w automatyczny napęd.

Za bramę dwuskrzydłową o typowych wymiarach 150 cm x 250 cm  otwieraną ręcznie zapłacimy w granicach 700 – 1800 zł. Brama dwuskrzydłowa o takich samych rozmiarach otwierana automatycznie to wydatek w granicach 1700 – 2200 zł. Cena pracy fachowców – montażystów to około 400 – 1000 zł. Całkowity koszt zakupu i montażu bramy dwuskrzydłowej wynosi w przedziale 1100 – 3200 zł.

Co jest częściej wybierane – brama przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Pośród tych dwóch rozwiązań – brama przesuwna i brama dwuskrzydłowa – częściej wybierana przez inwestorów jest brama przesuwna. Pomimo tego, że jest to droższe rozwiązanie, to jednak bramy przesuwne są wygodniejsze w użytkowaniu i mogą stanowić lepsze zabezpieczenie antywłamaniowe w porównaniu z bramami dwuskrzydłowymi.

Cenniki

Teraz popularne