Gładź czy masa szpachlowa?

Wykańczanie i urządzanieGładź czy masa szpachlowa?

Do prac przy wykończeniu ścian – przygotowaniu ich pod malowanie, tapetowanie, czy też pod inne sposoby wykończenia – można zastosować m.in. gładzie lub masy szpachlowe. Są to jednak  zupełnie inne produkty, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami użytkowymi.

Przedstawiamy, jakie może być przeznaczenie tych materiałów budowlanych, ich rodzaje, zalety i wady. Podpowiadamy także, jakie są koszty tych popularnych materiałów wykorzystywanych przy wykończeniach ścian i ile kosztuje ich nałożenie. Sprawdzamy także, które z tych rozwiązań jest częściej wybierane przez inwestorów – gładź czy masa szpachlowa?

Gładź czy masa szpachlowa – zalety i wady

Gładź czy masa szpachlowa – zalety i wady

Ile kosztuje położenie gładzi gipsowej?

Koszt nałożenia gładzi szpachlowej to wydatek około 30–42 zł/m2. W cenę tą wliczone zostały zarówno materiały, jak i robocizna. Za gładź sypką zapłacimy w granicach 2–3 zł/m2. Gładź gotowa to natomiast wydatek rzędu około 5–7 zł/m2. Za pracę fachowców zapłacimy natomiast w granicach 28–35 zł/m2.

Gładź gipsowa zalety:

 • może stanowić wykończenie ściany,
 • gładź gipsowa jest rozwiązaniem tańszym od masy szpachlowej,
 • dostępne są różne rodzaje gładzi szpachlowej, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami: gładź gipsowa, cementowa, wapienna i polimerowa.

Gładź gipsowa wady:

 • charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością niż masa szpachlowa,
 • cienka warstwa – do około 2 – 3 mm,
 • konieczność wyrównania ściany przed nakładaniem gładzi,
 • mniejsze zastosowanie w w porównaniu do masy szpachlowej,
 • nie można układać bezpośrednio na ścianie z betonu komórkowego – istnieje ryzyko popękania nałożonej na ścianę powłoki gładzi,

Ile kosztuje szpachlowanie?

Za nałożenie na ścianę masy szpachlowej zapłacimy w granicach 53–98 zł/m2 – cena ta zawiera koszty materiałów i robocizny. Gotowa masa szpachlowa na przykrycie ściany warstwą około 4 mm to wydatek rzędu 18–43 zł/m2. Natomiast  praca fachowców to wydatek w przedziale około 35–45 zł/m2.

Masa szpachlowa zalety:

 • większa wytrzymałość niż w przypadku gładzi szpachlowej,
 • szersze zastosowanie w porównaniu do gładzi szpachlowej,
 • charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża,
 • możliwość nałożenie dosyć grubej warstwy – nawet do 8 mm,
 • możliwość zniwelowania nawet dużych nierówności, co przekłada się na skrócenie czasu i kosztów pracy.

Masa szpachlowa wady:

 • rozwiązanie droższe  od gładzi szpachlowej,
 • nie stanowi wykończenia ściany,
 • masa szpachlowa gipsowa to materiał, który może być podatny na niekorzystne działanie wilgoci i wody.

Gładź czy masa szpachlowa – najważniejsze informacje

Gładź szpachlowa – gipsowa jest  dekoracyjnym wykończeniem, które wygładza lub wyrównuje chropowatą powierzchnię innych tynków, zwykle cementowych oraz cementowo-wapiennych oraz przygotowuje je do malowania.

Gładź szpachlowa może również stanowić ostateczną powłokę ściany.

Przed nakładaniem gładzi, spodni tynk musi być bezwzględnie równy, ponieważ gładź (pomimo tego, że nakłada się ją zazwyczaj w dwóch warstwach) jest stosunkowo cienka (łączna grubość obydwu warstw to około 2 – 3 mm).

Gdy zewnętrzna warstwa gładzi wyschnie i stwardnieje, szlifuje się ją siateczką ścierną lub drobnoziarnistym papierem ściernym.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje gładzi szpachlowej: gładź gipsowa, cementowa, wapienna oraz polimerowa.

Masa szpachlowa występuje zwykle w postaci suchej mieszanki, zwykle gipsowej, którą rozrabia się wodą. Dostępne są także masy szpachlowe w postaci gotowych past.

Masa szpachlowa służy do wypełniania ubytków, naprawiania rys i pęknięć w tynku.

Ma także zastosowanie do wygładzania powierzchni ścian przed malowaniem, tapetowaniem, czy też nakładaniem tynków strukturalnych  lub cienkowarstwowych mas dekoracyjnych.

Może być także wykorzystywana do korygowania różnych nierówności, precyzyjnego wyprowadzania płaszczyzn oraz kątów w ścianach i sufitach, a także do osadzania narożników.

Kolejnym zastosowaniem masy szpachlowej jest spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych. Można ją również stosować do wykonywania różnego rodzaju sztukaterii.

Masą szpachlową można nakładać w dosyć grubych warstwach – nawet do około 8 mm.

Gładź czy masa szpachlowa – jakie są koszty?

Na całkowity koszt nałożenia gładzi szpachlowej na ścianę składają się takie czynniki jak koszt materiału oraz koszt pracy specjalistów. Opakowanie 25 kg sypkiej masy szpachlowej do ścian, którą należy rozrobić z wodą to wydatek około 45 – 55 zł. Wydajność sypkiej gładzi szpachlowej wynosi około 1 kg/m2.

Tak więc za materiał w przeliczeniu na powierzchnię ściany zapłacimy w takim przypadku w granicach 2 – 3 zł/m2. Dużo droższa jest natomiast gotowa gładź szpachlowa, za opakowanie 5 kg zapłacimy w granicach 18 – 22 zł. W przypadku gotowej gładzi szpachlowej wydajność takiego produktu wynosi około 1,5 kg/m2. Koszt zakupu gładzi gotowej w przeliczeniu na powierzchnię ściany to około 5 – 7 zł/m2.

Do tego należy doliczyć koszty pracy fachowców, które powinny wynieść w granicach 28 – 35 zł/m2. Zatem całkowity koszt nałożenia gładzi szpachlowej wyniesie około 30 – 42 zł/m2. Jeśli chcemy nałożyć gładź szpachlową na ściany o łącznej powierzchni 20 m2 zapłacimy w granicach 600 – 840 zł.

Ostateczny koszt nałożenia masy szpachlowej na ścianę zależy od kilku czynników, takich jak: grubość warstwy, rodzaj użytej masy szpachlowej, do tego należy doliczyć również pracę fachowców.

Opakowanie 20 kg gotowej masy szpachlowej to wydatek w granicach 70 – 180 zł. Na pokrycie 1m2 ściany warstwą 4 mm masy szpachlowej potrzebne będzie około 5 kg produktu. Zatem koszt materiału na wykonanie 4 mm warstwy masy szpachlowej to około 18 – 43 zł/m2. Za pracę fachowców zapłacimy 35 – 45 zł/m2. Całkowity koszt nakładania masy szpachlowej na ścianę to około 53 – 98 zł/m2. Jeśli chcielibyśmy nałożyć masę szpachlową na ściany o łącznej powierzchni 20 m2 musimy liczyć się z wydatkiem około 1060 – 1960 zł.

Co jest częściej wybierane – gładź czy masa szpachlowa?

Spośród tych dwóch rozwiązań – gładź i masa szpachlowa – zdecydowanie częściej wybieraną opcją przez inwestorów jest gładź szpachlowa. Na taki wybór inwestorów wpływają takie czynniki jak niższa cena gładzi w porównaniu do masy szpachlowej oraz fakt, że gładź szpachlowa może sama w sobie stanowić wykończenie ściany.

Cenniki

Teraz popularne