Folia w płynie czy masa uszczelniająca – zalety, wady, ceny

InstalacjeFolia w płynie czy masa uszczelniająca – zalety, wady, ceny

Jako, że łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na działanie wody i zawilgocenie, jedną najważniejszych prac przy wykończeniu tego pomieszczenia jest odpowiednia hydroizolacja. Do tego celu można zastosować folię w płynie lub masą uszczelniającą.

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience powinna obejmować zarówno podłogę, jak i ściany. Powinno się stosować do tego celu materiały najwyższej jakości. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom materiałów hydroizolacyjnych, ich zastosowaniu, właściwościom i sposobom nakładania. Sprawdźmy jakie się ich koszty oraz które rozwiązanie jest częściej wybierane – hydroizolacja w łazience folia w płynie czy masa uszczelniająca?

Hydroizolacja w łazience folia w płynie czy masa uszczelniająca – zalety, wady, koszty

Hydroizolacja w łazience folia w płynie czy masa uszczelniająca – zalety i wady

Ile kosztuje hydroizolacja folią w płynie?

Średni koszt hydroizolacji łazienki folią w płynie to 50–90 zl/m2. Cena ta zawiera wydatki na materiały oraz robociznę. Za materiały, czyli folię w płynie do powierzchni płaskich i taśmy izolacyjne do narożników zapłacimy około 25–50 zł/m2. Za pracę fachowców zapłacimy natomiast około 25–40 zł/m2.

Hydroizolacja – folia w płynie zalety:

 • można stosować na różnych podłożach – w tym z karton-gipsu,
 • można stosować z ogrzewaniem podłogowym i ściennym,
 • cieńsza warstwa od masy uszczelniającej,
 • łatwość w nakładaniu,
 • ma właściwości hydrofobowe,
 • na warstwę folii w płynie, oczywiście po wyschnięciu, można nakładać bezpośrednio okładzinę z płytek ceramicznych,
 • rozwiązanie tańsze od masy uszczelniającej.

Hydroizolacja – folia w płynie wady:

 • dłuższy czas schnięcia w porównaniu do masy uszczelniającej,
 • mniejsza gęstość od masy uszczelniającej,
 • krawędzie poziome i pionowe trzeba zabezpieczyć dodatkowo taśmami izolacyjnymi,
 • mniejsza przyczepność do płytek.

Hydroizolacja – masa uszczelniająca zalety:

 • jest łatwa w nakładaniu,
 • szybciej schnie niż folia w płynie,
 • większa gęstość w porównaniu do folii w płynie – co przekłada się na lepsze właściwości hydroizolacji,
 • lepsza przyczepność do płytek ceramicznych w porównaniu do folii w płynie.

Hydroizolacja – masa uszczelniająca wady:

 • nie można stosować na podłożu z płyt gipsowo-kartonowych,
 • nie każde masa uszczelniająca nadaje się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, czy też ściennym,
 • grubsza warstwa od folii w płynie,
 • konieczność wyrównania powłoki zewnętrznej takiej izolacji,
 • przy nakładaniu należy na bieżąco sprawdzać szczelność warstwy,
 • wszelkie krawędzie – pionowe i poziome – należy zabezpieczyć taśmami izolacyjnymi,
 • jest droższa od folii w płynie.

Ile kosztują hydroizolacja masą uszczelniającą?

Hydroizolacja łazienki masą uszczelniającą to wydatek około  65–115 zł/m2 – wliczone zostały koszty materiałów oraz robocizny. Za pracę fachowców zapłacimy około 30–50 zł/m2. Materiały, czyli masa uszczelniająca i taśmy izolacyjne to średni wydatek w granicach 35 – 65 zł/m2.

Hydroizolacja w łazience folia w płynie czy masa uszczelniająca – najważniejsze informacje

Folia w płynie jest  materiałem izolacyjnym, który zazwyczaj występuje w postaci jednoskładnikowej masy, a jej podstawowe składniki to żywice syntetyczne. Materiał ten, już po wstępnym wymieszaniu praktycznie od razu można nanosić na ściany oraz podłogi.

Folię w płynie nanosi się przy użyciu  wałka lub pędzla w dwóch warstwach. Drugą warstwę tego materiału nakłada się prostopadle do pierwszej. Umożliwia to dokładniejsze pokrycie całej izolowanej powierzchni.

Folię w płynie można stosować na zdecydowaną większość podłoży pod płytki ceramiczne – na posadzki i ściany betonowe, na tynki cementowo-wapienne, na tynki gipsowe, na wylewki cementowe, a także na zabudowy z płyt g-k.

Większość folii w płynie można stosować na powierzchnie z ogrzewaniem podłogowym, czy też ściennym. W narożnikach stosuje się dodatkową izolację wklejając specjalne taśmy izolacyjne. Taśmy układa się zazwyczaj na wszystkich krawędziach wewnętrznych, zarówno poziomych, jak i pionowych.

Ile czasu schnie folia w płynie?

Czas schnięcia folii w płynie wynosi od 2 do 6 godzin. Po upływie tego czas nanosi się drugą warstwę izolacji. Całkowita grubość takiej izolacji wynosi 1 – 2 mm.

Masa uszczelniająca to produkt to hydroizolacji, który wykonuje się na bazie żywic syntetycznych. Niektóre warianty wzmacniane mogą być także dodatkami cementu. W większości przypadków masy uszczelniające dostępne są jako gotowe mieszanki – po otwarciu opakowania można je od razu nanosić na ścianę lub podłogę.

Jako, że masy uszczelniające charakteryzują się znacznie większą gęstością niż folie w płynie, nakłada się je przy użyciu szpachelki i packi. Podobnie jak folie w płynie, nanosi się je w dwóch równoległych warstwach, jednak ta powłoka izolacyjna ma większą grubość – pojedyncza warstwa to około 1 – 2 mm, zatem całkowita docelowa izolacja to około 3 – 4 mm.

Naniesiona na ścianę lub podłogę powłoka izolacyjna musi zostać na końcu wyrównana. Dostępne są także masy uszczelniające, które można rozrobić z wodą i nakładać pędzlem lub wałkiem. Czas schnięcia masy uszczelniającej wynosi zazwyczaj w granicach około 1 – 5 godzin.

Masa uszczelniająca może być stosowana do większości powierzchni podłóg i ścian, jednak nie stosuje się jej do powierzchni g-k, a poza tym nie każdy rodzaj masy można stosować wraz z ogrzewaniem ściennym i podłogowym. Wszystkie krawędzie poziome i pionowe należy dodatkowo zabezpieczyć taśmami izolacyjnymi.

Hydroizolacja w łazience folia w płynie czy masa uszczelniająca – jakie są koszty?

Na koszt hydroizolacji łazienki folią w płynie składają się koszty materiałów, w tym folii w płynie i taśm izolacyjnych oraz koszt pracy fachowców. Za folię w płynie zapłacimy około 11 – 22 zł/kg. Wydajność tego materiału wynosi około 1kg/m2. Do ceny materiałów należy wliczyć także taśmę izolacyjną.

Należy również pamiętać o tym, że nanosi się dwie warstwy folii w płynie. Zatem za materiały zapłacimy w granicach 25 – 50 zł/m2. Do tego należy doliczyć koszty robocizny, które wynoszą około 25 – 40 zł/m2.

Całkowity koszt hydroizolacji łazienki folią w płynie wynosi 50 – 90 zl/m2. Za wykonanie hydroizolacji tą metodą na ścianach i podłogach łazienki o łącznej powierzchni 20 m2 zapłacimy około 1000 – 1800 zł.

Koszt hydroizolacji łazienki przy użyciu masy uszczelniającej to takie składowe jak: koszt materiałów, w tym masy uszczelniającej oraz taśm izolacyjnych oraz koszt robocizny.

Za opakowanie 1,2 kg masy uszczelniającej zapłacimy około 25 – 55 zł. Wydajność masy uszczelniającej wynosi około 0,6 kg/m2. Doliczając także koszt taśmy izolacyjnej i pamiętając o podwójnej warstwie masy uszczelniającej za materiały zapłacimy około 35 – 65 zł/m2. Do tego musimy jeszcze doliczyć pracę fachowców, za którą zapłacimy około 30 – 50 zł/m2.

Średni koszt wykonania hydroizolacji w łazience przy użyciu masy uszczelniającej to 65 – 115 zł/m2. Za zaizolowanie tą metodą podłóg i ścian w łazience o łącznej powierzchni 20 m2 zapłacimy w granicach 1300 – 2300 zł.

Co jest częściej wybierane – hydroizolacja w łazience folia w płynie czy masa uszczelniająca?

Spośród sposobów na hydroizolację łazienki – folii w płynie i masy uszczelniającej – częściej wybieranym rozwiązaniem jest folia w płynie. Na taki wybór inwestorów największy wpływ ma fakt, że folię w płynie można stosować na praktycznie każdym podłożu, w tym na płytach kartonowo-gipsowych oraz na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym i ściennym. Poza tym hydroizolacja łazienki folią w płynie jest tańszą inwestycją.

Cenniki

Teraz popularne