Komin murowany czy systemowy?

Budowa stan surowyKomin murowany czy systemowy?

Komin to jedna z kluczowych konstrukcji każdego domu. Jednak nie ze względu na jego walory konstrukcyjne, lecz na funkcję jaką pełni. Jego zadaniem jest odprowadzanie dymu i prawidłowa wentylacja domu – a co za tym idzie jakość powietrza w domu. Najczęściej spotykana się kominy murowane i systemowe.

Jednocześnie komin należy do najbardziej obciążonych elementów konstrukcji – oprócz zapewnienia odpowiedniego ciągu powinien być także odporny na działanie różnego rodzaju czynników. Zapoznajmy się z właściwościami, konstrukcją, zaletami i wadami najpopularniejszych rodzajów kominów. Przeanalizujmy koszty ich budowy i sprawdźmy, które rozwiązanie jest częściej wybierane – komin murowany czy systemowy?

Ile kosztuje komin murowany?

Koszt budowy (robocizna i materiały) komina murowanego o wymiarach  wewnętrznych 25 x 14 cm i wymiarach zewnętrznych 38 x 48 cm to 340–380 zł/mb. Za materiały zapłacimy 90–110 zł/mb, w tym za cegły 0,85–1,25 zł/szt i za opakowanie 25 kg zaprawy 7–10 zł. Koszty robocizny wyniosą 250–270 zł/mb.

Komin murowany czy systemowy – wady i zalety

Komin murowany czy systemowy

Komin murowany zalety:

 • stosunkowo łatwo dostosować go pod inny rodzaj paliwa grzewczego,
 • może być uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym do różnych rodzajów paliwa,
 • rozwiązanie tradycyjne – sprawdzone od wielu lat,
 • są tańsze od kominów systemowych.

Komin murowany wady:

 • trudniejszy montaż niż w przypadku kominów systemowych,
 • montaż jest zdecydowanie bardziej czasochłonny,
 • ścianki wewnętrzne muszą być gładkie, aby nie osiadała na nich sadza i inne zabrudzenia.

Komin systemowy zalety:

 • są łatwiejsze w montażu niż kominy murowane,
 • budowa komina systemowego trwa krócej niż komina murowanego,
 • zajmuje mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnego komina murowanego,
 • prefabrykowane moduły oraz inne elementy są bezpieczne – spełniają wszelkie, nawet najbardziej wymagające atesty,
 • możliwość precyzyjnego dostosowania do potrzeb instalacji kominowej – różne źródła ciepła,  różne paliwa, różnią się wymaganiami dotyczącymi przewodów kominowych.

Komin systemowy wady:

 • rozwiązanie droższe od tradycyjnego komina murowanego,
 • dostosowane są przeważnie tylko do jednego źródła ciepła.

Ile kosztuje komin systemowy?

Inwestycja (koszty robocizny oraz materiałów) w komin systemowy to wydatek rzędu około 380–430 zł/mb. Na wydatek ten składają się koszty zakupu komina i materiałów montażowych w granicach 240–270 zł/mb oraz robocizna, za którą zapłacimy około 140–160 zł/mb.

Komin murowany czy systemowy – najważniejsze informacje

Komin murowany składa się z takich elementów jak: fundament pod komin, trzon, wylot, czapka kominowa, a także różnego rodzaju akcesoria wykończeniowe (np. blacharskie).

Główną konstrukcję takiego komina można murować z różnych materiałów (jednak najczęściej stosuje się do tego celu  pełne cegły lub betonowe bloczki z kanałami). Podbudówkę wykonuje się ze zbrojonego betonu.

Fragment komina wystający poza obrys dachu najlepiej wykonać ze szkliwionej cegły klinkierowej.

Warto także w tym miejscu wspomnieć o tym, że budowa komina wiąże się z określonymi wymaganiami i normami, jedną z nich jest najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodu kominowego, który wynosi 14×14 cm.

Ważną zasadą jest to, że pionowe spoiny pomiędzy cegłami powinny zostać przykryte pełnymi cegłami następnej warstwy.

Należy także zwrócić uwagę na to, aby przewody spalinowe były dokładnie oddzielone od przewodów dymowych.

Budowa komina systemowego bazuje na metalowych lub ceramicznych modułach prefabrykowanych – gotowych do montażu.

Pustaki lub fragmenty przewodów kominowych łączy się ze sobą zgodnie z zaleceniami. To atestowane elementy, które odporne są na działanie kwasów oraz ognia.

Miejsce montażu komina powinno być dokładnie określone w projekcie budynku.

Budowę komina systemowego prowadzi się w tym samym czasie co murowanie ścian nośnych, na odpowiednio przygotowanym wcześniej fundamencie.

W przypadku kominów systemowych, jako fundament stosuje się najczęściej cokół betonowy.

Na cokole muruje się pustaki obudowy, które ociepla się wełną mineralną.

Na podbudowie umieszcza się kształtkę.

Ważne jest także zamontowanie elementu odpowiedzialnego za odprowadzanie skroplin, a także zamocowanie trójnika.

W murowanej obudowie umieszcza się rurę szamotową. Wystającą ponad obrys dachu część komina dodatkowa się wzmacnia.

Komin murowany czy systemowy – jakie są koszty?

Ostateczny koszt budowy komina murowanego zależy od kilku czynników, wśród których wymienić należy wysokość komina jego szerokość oraz jakość materiałów użytych do budowy.

W przypadku kominów murowanych, najczęściej stosuje się takie wymiary jak: 25 x 14 cm – kanał wewnętrzny i 38 x 48 cm – rozmiary zewnętrzne.

Poniższe wyliczenie to przybliżony koszt wykonania komina o takich wymiarach.

Koszt cegieł to około 0,85 – 1,25 zł/szt. Opakowanie 25 kg zaprawy murarskiej to wydatek w granicach 7 – 10 zł. Za materiały na budowę komina murowanego wydamy w granicach około 90 – 110 zł/mb.

Koszty robocizny przy budowie murowanego komina to około 250 – 270 zł/mb. Koszt budowy komina murowanego wynosi około 340 – 380 zł/mb.

Aby zatem wybudować komin murowany o wysokości 8 m, czyli dla dwukondygnacyjnego domu z poddaszem, zapłacimy około 2720 – 3040 zł.

Ostateczny koszt montażu komina systemowego zależy od takich czynników jak m.in. rozmiary i wysokość tego komina, materiały oraz jego docelowe zastosowanie – do jakiego rodzaju ogrzewania ma być zastosowany.

Średni koszt zakupu komina systemowego oraz materiałów koniecznych do jego montażu to około 240 – 270 zł/mb.

Do tego należy także doliczyć pracę fachowców, która wyniesie nas w granicach 140 – 160 zł/mb. Całkowity koszt budowy komina systemowego to około 380 – 430 zł/mb.

Jeśli chcemy wybudować komin systemowy w domu dwukondygnacyjnym z poddaszem, potrzebować będziemy komin o wysokości 8 m, taka inwestycja powinna wynieść nas w przedziale 3040 – 3440 zł.

Co jest częściej wybierane – komin murowany czy systemowy?

Wśród najpopularniejszych rodzajów kominów – komin systemowy i murowany – zdecydowanie częściej wybierane jest to pierwsze rozwiązanie. Na taki wybór inwestorów wpływają przede wszystkim łatwiejszy i szybszy montaż kominów systemowych w porównaniu do kominów murowanych.

Cenniki

Teraz popularne