Ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

CennikiInstalacjeIle kosztuje instalacja pieca gazowego?

Zakup i montaż pieca nie jest zajęciem, które wykonuje się często, dlatego wielu z nas posiada znikomą wiedzę na temat systemów grzewczych.

Jednak model ogrzewania naszego mieszkania to niezwykle istotna sprawa, która będzie miała wpływ na codzienną wygodę i wysokość rachunków.

Piece gazowe sprawdzą się doskonale zarówno w mieszkaniach w bloku, jak i większych domach jednorodzinnych.

Piece gazowe cieszą się ostatnimi czasy dużą popularnością, dlatego przyjrzyjmy się, ile kosztuje instalacja pieca gazowego.

Od czego zależy cena instalacji pieca gazowego?

Na cenę instalacji pieca typu gazowego wpływa w pierwszej kolejności jego rodzaj oraz wielkość.

Instalacja kotła jednofunkcyjnego będzie zdecydowanie niższa, natomiast montaż kotła kondensacyjnego może okazać się większym wydatkiem.

Elementami generującymi dodatkowe koszty może być również cena wykonania przyłącza gazowego oraz ilość przewodów doprowadzających.

Ile kosztuje wymiana piecyka gazowego?

Za wymianę prostego jednofunkcyjnego piecyka gazowego zapłacimy średnio 1800-2700, w przypadku piecyka gazowego dwufunkcyjnego kwota z reguły wynosi 2800-4800 zł. Z kolei wymiana większego kotła gazowego kondensacyjnego może nas kosztować nawet 6500-15000 zł.

Ile kosztuje montaż pieca gazowego

Za sam montaż standardowego piecyka gazowego zapłacimy w przedziale od 500-600 zł. W przypadku skomplikowanych instalacji podłączenie pieca, zasobnika, przewodów powietrzno-spalinowych i osprzętu zapłacimy w przedziale od 1800-2500 zł

Jak długo trwa montaż pieca gazowego?

Czas wymiany zależny jest od rodzaju pieca, zwykle nie przekracza 1-2 dni, w przypadku skomplikowanej instalacji do 3 dni.

Jakie są rodzaje piecyków gazowych?

Piecyki zasilane gazem dzielimy przede wszystkim ze względu na sposób montażu oraz rodzaj komory spalania:

  • Piec gazowy jedno / dwufunkcyjny: piecyki gazowe jednofunkcyjne dedykowane są jedynie do podgrzewania przepływającej przez nie wody. Charakteryzują się prostą budową, co przekłada się na ich niezawodność i długowieczność. Piece gazowe dwufunkcyjne są w stanie obsługiwać zarówno podgrzewanie wody, jak i zapewnianie ciepła w centralnym ogrzewaniu. Piece dwufunkcyjne składają się z palnika gazowego, pompy obiegowej, czujnika ciśnienia oraz zaworu trójdrogowego, który zapewnia przełączanie trybów pracy pieca.
  • Piec gazowy stojący: w przypadku tego typu pieców wymagana jest duża przestrzeń w mieszkaniu. W domach jednorodzinnych zaleca się zagospodarowanie osobnego pokoju na umieszczenie kotła stojącego. Są one wyposażone w solidny żeliwny wymiennik ciepła.
  • Piec gazowy wiszący: stosowane w przypadku ograniczonej powierzchni w mieszkaniu. Zalecane dla kawalerek i mniejszych mieszkań w bloku.
  • Piec gazowy z otwartą komorą spalania: coraz mniej popularne rodzaje pieców gazowych. Wynika to z potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie rodzi pobieranie powietrza z wnętrza pomieszczenia. Technologia pieców z otwartą komorą nie chroni przed uwalnianiem się do mieszkania szkodliwych spalin.
  • Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania: jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie. Piece tego typu czerpią powietrze z zewnątrz budynku, a w transporcie spalin pomaga wentylator.
  • Piec gazowy kondensacyjny: w wyglądzie nie różnią się znacznie od tradycyjnych kotłów. Natomiast wyróżniają się efektywnością działania oraz poziomem zużycia paliwa. Tajemnica działania kotłów kondensacyjnych polega na tym, że ich technologia pozwala na ponownym wykorzystaniu energii ze spalin. W skrócie: spaliny powracają do instalacji i ponownie ogrzewają wodę wymienniku kotła gazowego.

Jak działa piecyk gazowy do podgrzewania wody?

Do urządzenia podgrzewającego wodę dostaje się nieustannie paliwo w postaci gazu, które zostaje spalone w komorze piecyka.

Kontrolowany płomień zostaje rozpalony natychmiast po odkręceniu wody i zaczyna on ogrzewać rurki z wodą, które znajdują się we wnętrzu piecyka.

Cały proces odbywa się bardzo szybko, dlatego nie musimy czekać na ciepłą wodę.

Jak wybrać piecyk gazowy do łazienki?

Przy wyborze piecyka do łazienki powinniśmy się kierować w pierwszej kolejności jej wielkością oraz naszym zapotrzebowaniem na energię i ciepłą wodę.

Jeśli piecyk ma służyć wyłącznie na ogrzewanie wody, wówczas możemy zdecydować się na mniejszy wiszący kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania.

W przypadku zapotrzebowania na energię cieplną oraz ciepłą wodę musimy zwiększyć moc piecyka oraz wybrać najbardziej efektywną wersję.

W tej roli dobrze sprawdzają się piece dwufunkcyjne lub piece kondensacyjne.

Piecyki gazowe do łazienki – ile kosztują?

Piecyk gazowy jednofunkcyjny sterowany elektronicznie firmy Vaillant EcotecMoc 18kW5500-6400 zł
Piecyk gazowy dwufunkcyjny firmy MiniMaxMoc 22kW2600-2900 zł
Piecyk gazowy kondensacyjny Vaillant  Moc 20kW12500-16700 zł
Przepływowy piecyk gazowy Ariston Moc 18,5kW900-1200 zł
Piecyk gazowy typu JunkersMoc 17kW1300-1450 zł

Jak dobrać moc piecyka gazowego?

Moc piecyka gazowego powinna odpowiadać naszym potrzebom.

W pierwsze kolejności powinniśmy określić nasze dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę oraz energię cieplną.

Jeśli zdecydujemy się na piec gazowy dwufunkcyjny, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że szybkość i wydajność podgrzewania wody zależy od mocy piecyka gazowego.

Dla rodziny z dwójką dzieci w zupełności wystarczy piec nieprzekraczający mocy 5kW.

Jeśli chodzi o moc piecyków gazowych do ogrzewania mieszkania, tutaj sytuacja wygląda podobnie.

Przyjmuje się, że najbardziej ergonomiczną proporcją jest 0,6-0,8kW mocy na każde 10m2 mieszkania.

W tym przypadku dla mieszkania o wielkości 100 m2 wystarczająca moc piecyka wynosi ok. 750kW.

Ile kosztuje czujnik czadu i czy jest potrzebny?

Koszt zakupu czujnika czadu oscyluje między 80-120 zł. Za racji tego, że symptomy wydobywającego się tlenku czadu są właściwie niezauważalne dla ludzi, warto jest pomyśleć o zakupie czujnika. Co gorsza, symptomy pojawiające się u ludzi pokrywają się z efektami zatrucia lub przeziębienia.

Cenniki

Teraz popularne