Ile kosztuje grabienie liści?

Wokół domuIle kosztuje grabienie liści?

W krajobraz jesieni wpisana jest pokrywa żółtobrązowych liści, która zalega w naszym ogrodzie, alejkach i parkach.

Oprócz funkcji estetycznej, liście usprawniają procesy odbudowy runa, jednak nie wszędzie pokrywa rozkładających się liści jest bezpieczna dla ludzi jak w przypadku chodników i szeroko rozumianych szlaków komunikacyjnych.

Warto dowiedzieć się ile kosztuje grabienie liści, bowiem ich usunięcie z niektórych miejsc bywa niezbędne.

Czy grabienie liści jest konieczne?

Kwestia grabienia liści nie jest tak oczywista jak mogłoby się wydawać. W dyskusji o grabieniu wyklarowały się dwa stronnictwa.

Przeciwnicy wskazują na szereg zalet pozostawienia pokrywy, które wywodzą z ekologicznej troski o naszą planetę.

Jako że liście to materia organiczna, mogą one służyć za dodatkowy nawóz użyźniający glebę oraz zatrzymywać wilgoć wierzchniej warstwy gleby.

Oprócz tego warstwa liści chroni ziemię przed działaniem wysokich mrozów oraz zapewnia schronienie dla licznych mniejszych zwierząt. 

Natomiast z pewnością grabienie liści na chodnikach, alejkach oraz miejscach często uczęszczanych przez ludzi jest niezbędne.

Gruba pokrywa liści w połączeniu z typowo jesiennymi opadami może zamienić się w niebezpieczną ślizgawkę, na której bardzo łatwo o upadek.

Dodatkowo liście usuwamy z trawników, krzewów oraz roślin zielonych, którym pokrywa liści odcina światło, nie pozwalając na prawidłowy rozwój.

Grabienie liści – kiedy i po co to robić?

Grabienie liści najlepiej rozpocząć na jesień wraz z pierwszymi opadami liści.

Jeśli już zdecydujemy się na grabienie liści najlepiej nie ociągać się z rozpoczęciem prac w ogrodzie, gdyż gruba i zalegająca pokrywa liści może być trudniejsza w usunięciu.

Najważniejszymi argumentami przemawiającymi za grabieniem liści są względy bezpieczeństwa naszych lokatorów oraz  potencjalne zagrożenie dla mniejszych krzewów, bylin i roślin w ogrodzie,

którym grubsza pokrywa zalegających liści potrafi odciąć dostęp światła oraz tlenu, a tym samym doprowadzić do gnicia i rozwoju niebezpiecznych zakażeń oraz pasożytów. 

Ile kosztuje grabienie liści?

Grabienie liści wycenia się na podstawie wielkości naszego trawnika lub ogrodu. Za zgrabienie 1 m2 trawnika zapłacimy średnio 1-2 zł. Natomiast wywóz 100 litrów liści przez profesjonalną firmę kosztuje ok. 10 zł. Przykładowo  dla działki o wielkości 200 m2 przybliżony koszt grabienia i wywozu liści wynosi 450 zł. 

W jakich miejscach ogrodu warto pozostawić liście?

Liście warto pozostawić wszędzie tam, gdzie gleba potrzebuje dodatkowej ilości substancji odżywczych.

Stąd dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie liści pomiędzy roślinami oraz obok drzew i krzewów.

W miejscach mniej uczęszczanych w naszym ogrodzie również najlepiej pozostawić dywan z pożółkłych liści.

Ponadto warto pozostawić liście w miejscach, w których w każdym roku zmagamy się z dużą ilością chwastów.

Według ogrodników rozkładające się liście pomagają przygotować się glebie do wiosennej walki z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie. 

Czy można zautomatyzować grabienie liści?

Rzecz jasna producenci oferują szeroką gamę sprzętów usprawniających grabienie liści w przydomowych ogrodach.

Są one polecane szczególnie dla osób z ograniczoną ilością czasu.

Jednak należy pamiętać, że stosowanie tego typu sprzętów może niekorzystnie odbić się na życiu owadów oraz mniejszych zwierząt zamieszkujących nasz ogród. 

Do najpopularniejszych urządzeń należy  dmuchawa, która przedmuchuje dużą ilość liści w pożądane miejsce.

Kolejnym sprzętem jest odkurzacz do liści, który z kolei zasysa i gromadzi liście w specjalnym worku przymocowanym do urządzenia.

Oprócz tego eksperci polecają mechaniczne zamiatarki oraz zbieracze, które swoim kształtem przypominają tradycyjne kosiarki, jednak zamiast ostrza posiadają specjalnie wyprofilowane szczotki umożliwiające zbieranie liści. 

Co zrobić ze zgarbionymi liśćmi?

Jednym ze sposobów jest umieszczenie zgrabionych liści do większych pojemników i wywóz ich do najbliższego punktu, który deklaruje przyjmowanie biodegradowalnych odpadów.

Takimi punktami są miejskie kompostownie lub spalarnie odpadów.

Jednak najczęściej w okresie jesienno-zimowym wszystkie gminy w Polsce organizują odbiór worków z liśćmi z terenów prywatnych. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie części zgrabionych liści jako nawozu na zimę w rzadko uczęszczanych częściach ogrodu.

Natomiast całą resztę najlepiej ekologicznie przetworzyć na kompost i wykorzystać we wiosennym nawożeniu trawnika oraz rabatek. 

Jak kompostować liście?

Aby kompostować liście musimy zaopatrzyć się w tradycyjnych kompostownik lub duże foliowe worki.

Produktem końcowym w kompostowaniu liści jest ziemia liściowa, którą możemy uzyskać już po ok. roku kompostowania materiału organicznego.

Jak przebiega proces przygotowania? Liście najlepiej zbierać po deszczu i umieścić w kompostowniku wraz z mała porcją dojrzałego kompostu, świeżego obornika lub mocznika (500g/1m3 liści).

Wszystko to pomoże przyśpieszyć procesy gnilne i sprawi, że kompost po roku leżakowania osiągnie lepsze parametry. 

Jak wykorzystać liście w ogrodzie?

Z liści pokrywających nasze działki oraz ogrody powinniśmy czerpać zawarte w ich wnętrzu substancje odżywcze oraz minerały, jednak aby tak się stało  musimy pozostawić całą pracę naturze i nie zgrabiać liści z trawników oraz rabatek.

Mamy też inne rozwiązanie, które polega na kompostowaniu liści w celu przygotowania tzw. ziemi liściowej. 

Kompostowane liście stanowią doskonały i ekologiczny nawóz na wiosenne prace w ogrodzie. 

Czy można palić liście w ogrodzie?

Polski prawo pozostaje w tej sprawie nieugięte. Ustęp 7. Art. 31 ustawy o odpadach zakazuje palenia liści, które są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

W praktyce oznacza to całkowity zakaz palenia liści oraz gałęzi w przydomowym ogrodzie.

Grzywna za niestosowanie się do zakazu może wynieść nawet 5000 zł. 

Cenniki

Teraz popularne