Remontując mieszkanie lub dom, jednym z najważniejszych prac wykończeniowych jest malowanie ścian i sufitów. Pomalować pomieszczenia będziemy musieli także w większości przypadków, gdy przeprowadzamy się do nowego lokum. Sprawdzamy, ile trwa i ile kosztuje malowanie mieszkania oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac malarskich.
Wbrew pozorom malowanie nie jest tak prostą czynnością, jak wielu mogłoby się wydawać. Aby warstwa farby na powierzchni utrzymały się odpowiednio długo, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich prac przygotowawczych, w tym zagruntowanie. Należy dobrać odpowiedni rodzaj farby do powierzchni, czy pomieszczenia, a także dla mieszkańców – np. dla małych dzieci, czy alergików. Nie można także zapominać, że są różne sposoby nanoszenia farby, czy lakieru.
- Od czego zależy koszt malowania wnętrz?
- Ile kosztuje malowanie mieszkania?
- Malowanie mieszkania – ile kosztują prace przygotowawcze?
- Jakie są koszty robocizny i jaka jest wydajność farb do malowania wnętrz?
- Jak wygląda i ile kosztuje malowanie natryskowe?
- Jaką wybrać farbę dla alergików?
- Jaką wybrać farbę do betonu?
- Jaką wybrać farbę do kuchni?
- Jaką wybrać farbę do pokoju dziecka?
- Ile trwa malowanie mieszkania?
- Koszt malowania domu ok. 120 m2 wewnątrz? – cennik w 2023
- Jaki będzie koszt malowania mieszkania 50 m2? – cena w 2023
- Jaka jest cena za malowanie pokoju ok. 12 m2? – cena w 2023
- Jaka jest cena za malowanie pokoju 20 – 25 m2? – cena w 2023
- Ile kosztuje malowanie kuchni 10 – 12 m2? – cena w 2023
Od czego zależy koszt malowania wnętrz?
Na ostateczny koszt malowania wnętrz mieszkania, czy domu składa się kilka czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
- stan w jakim są ściany i sufity – zupełnie inaczej wycenione zostanie pomalowanie nowych pomieszczeń, z zupełnie inaczej wnętrz, które już wcześniej były malowane, a jeszcze inaczej malowanie wnętrz, które są w inny sposób wykończone i będą wymagać wielu prac naprawczych,
- rodzaj nawierzchni, która ma zostać pomalowana – inna cena malowania będzie w przypadku ścian i sufitów, a inna np. w przypadku malowania drzwi i okien, a jeszcze inna w przypadku malowania grzejników,
- rodzaj farby jaka zostanie użyta do malowania – inaczej przedstawiają się cenniki różnych rodzajów farb,
- sposób malowania – na ostateczny koszt malowania pomieszczeń wpłynie również sposób nakładania farby, a także to czy będzie to na przykład malowanie artystyczne.
Ile kosztuje malowanie mieszkania?
2-3 krotne malowanie ścian (robocizna wraz z materiałem) to koszt 14 – 19 zł/m2. Do samego kosztu malowania należy doliczyć koszt prac przygotowawczych takich jak odpylanie i mycie ściany 5-7 zł/m2 oraz gruntowanie 6-12 zł/m2.
Malowanie mieszkania – ile kosztują prace przygotowawcze?

Malowanie ścian i sufitów rozpoczyna się od przeprowadzenia odpowiednich prac przygotowawczych. Na prace przygotowawcze przed malowaniem ścian składają się: usuwania starej farby lub tapety, odpylanie ścian, następnie ich mycie, uzupełnianie ubytków w ścianach, a na końcu gruntowanie, akrylowanie i zabazpieczenie.
Ile kosztuje usuwanie starej farby?
Jeśli ściany i sufity pokryte były farbą – należy tą starą powłokę usunąć. To pierwszy etap przygotowania ścian i sufitów pod ich malowanie.
Za skrobanie ścian i sufitów i usuwanie starej powłok farby na nich zapłacimy w granicach 6 – 11 zł/m2 – ostateczna cena zależy m.in. od takich czynników jak gruba jest warstwa farby oraz jak trwała jest jej powłoka.
Ile kosztuje usuwanie starej tapety?
Ściany, które chcemy pomalować mogą być także pokryte tapetami. Wówczas pierwszym etapem prac przygotowawczych jest usunięcie tapety z tych ścian.
Średnia cena za zdzieranie tapet wynosi w przedziale 7,50 – 10,50 zł/m2. Jednak ostateczna cena za usuwanie tapet, podobnie jak za usuwanie starej farby zależna będzie od tego jak trwałe te tapety pokrywają ścianę.
Sprawdź najczęściej kupowane farby plamoodporne:
Ile kosztuje odpylanie i mycie ścian?
Następny etap prac przygotowawczych to odpylanie i mycie ścian. Po dokładnym odkurzeniu ścian przystępuje się do ich mycia. Na tym etapie pobędziemy się ewentualnych grzybów, czy pleśni, a także wszelkich plam, czy zatłuszczeń.
Ściany myje się za pomocą ścierki z dodatkiem mydła lub innego detergentu. Następnie zmywa się ścianę czystą wodą, po czym pozostawia ją do wyschnięcia. Koszt odpylenia i umycia ściany to 5 – 7 zł/m2.
Ile kosztuje wypełnianie ubytków w ścianie?
Gdy ściany zostały już pozbawione poprzedniej warstwy farby i tapet, odpylone i umyte, będzie mogli zobaczyć, czy i gdzie pojawiają się na nich ubytki lub pęknięcia – w większości przypadków zapewne się pojawią.
Za naprawę usterek oraz uzupełnianie ewentualnych pęknięć na ścianach i sufitach zapłacimy w przedziale 10 – 15 zł/m2.
Ile kosztuje akrylowanie – zabezpieczenie ściany?
Ostatnie prace przygotowawcze to odpowiednie zabezpieczenie ścian i sufitów – te bowiem zawsze narażone są na różnego rodzaju naprężenia.
Aby zapobiec pęknięciom nowo nakładanej warstwy farby w przyszłości należy przeprowadzić akrylowanie – warstwa farby szczególnie narażona na pękanie jest w narożach pomiędzy sufitem a ścianą, czy w okolicach okien. Za akrylowanie zapłacimy w granicach 7 – 9 zł/m2. Za 300 ml szybkoschnącego akrylu zapłacimy od 20 – 25 zł
Ile kosztuje gruntowanie przed malowaniem?
Kolejną z prac zamykających przygotowanie ścian i sufitów do malowania, jest ich zagruntowanie. Gruntowanie to czynność, która zapewni mniejsze zużycie farby już we właściwym procesie malowania ścian i sufitów.
Powierzchnie, które nie są zagruntowane, lub zostały zagruntowane w niewłaściwy sposób mogą pochłaniać znaczne ilości farby. Za gruntowanie zapłacimy około 6 – 12 zł/m2.
Jakie są koszty robocizny i jaka jest wydajność farb do malowania wnętrz?
Wykonując malowanie poszczególnych pomieszczeń w domu, czy elementów jego wyposażenia jak drzwi, czy grzejniki, warto wiedzieć jaka jest wydajność farb, a także jakie są koszty robocizny.
Ile kosztuje malowanie 2-3 warstwowe?
Średnia wydajność farb do malowania ścian i sufitów, jeśli chcemy pokryć je 2-3 warstwami to:
- wydajność farby akrylowej to około 13 – 16 m2/l, koszt malowania to 2,30 – 2,50 zł/m2,
- wydajność farby lateksowej to około 10 – 15 m2/l, koszt malowania to około 5 – 5,50 zł/m2,
- wydajność farby emulsyjnej to około 13 – 14 m2/l, koszt malowania to około 1,50 – 2 zł/m2,
Natomiast koszty robocizny przy 2-3 krotnym malowaniu ścian i sufitów przedstawiają się następująco:
- 2-3 krotne malowanie ścian farbą białą to około 10 – 14 zł/m2,
- 2-3 krotne malowanie ścian farbą kolorową to około 12 – 16 zł/m2,
- 2-3 krotne malowanie sufitu farbą białą to około 12 – 16 zł/m2,
- 2-3 krotne malowanie sufitu farbą kolorową to około 13 – 17 zł/m2.
Malowanie drzwi i okien – cena w 2023
Jeśli decydujemy się na pomalowanie drzwi lub okien, musimy liczyć się z następującymi kosztami:
- za malowanie drzwi zapłacimy w granicach 32 – 98 zł/m2,
- za malowanie okien czeka nas wydatek około 54 – 110 zł/m2..
Malowanie grzejników – cena w 2023
Wiele osób decyduje się na pomalowanie grzejników. W takim wypadku musimy przygotować się na następujące wydatki:
- malowanie grzejników rurowych to koszt około 9 – 16 zł/mb,
- malowanie grzejników żeberkowych to wydatek w granicach 3 – 12 zł/żeberko.
Ile kosztuje malowanie artystyczne i fantazyjne?
Jednym ze sposobów, aby nadać pomieszczeniom unikalny charakter – na ciekawą aranżację przestrzeni jest malowanie artystyczne lub fantazyjne. Malowanie artystyczne polega na tworzeniu na ścianach ciekawych grafik, graffiti, murali lub obrazów 3D.
Za malowanie artystyczne zapłacimy w granicach 40 – 240 zł/m2. Tańszym rozwiązaniem jest malowania fantazyjne. Polega ono na malowaniu form geometrycznych, czy wzorów. Malowanie fantazyjne to wydatek w okolicach 10 – 20 zł/m2.
Jak wygląda i ile kosztuje malowanie natryskowe?
Alternatywną metodą do nakładania farby metodą tradycyjną (wałkiem i pędzlem) jest malowanie techniką natryskową. Malowanie natryskowe polega na nanoszeniu farby pod ciśnieniem przy użyciu odpowiedniego sprzętu – może to być kompresor lub agregat natryskowy.
Taki rodzaj malowania ścian należy powierzyć wyspecjalizowanej ekipie, która ma w tym doświadczenie, gdyż aplikowana w ten sposób farba może spływać ze ścian i pozostawiać zacieki. Za nałożenie jednej warstwy farby metodą natryskową zapłacimy około 5 – 6 zł/m2.
Jaką wybrać farbę dla alergików?
Typowe mieszanki farb zawierają składniki, które mogą być szkodliwe dla alergików. Dostępne są jednak na rynku farby, które tak w czasie malowania, jak również schnięcia nie wydzielają uciążliwych alergenów. W przypadku farb dla alergików warto poszukać takich preparatów, które zamiast rozpuszczalnikami, rozcieńczone są wodą. Mogą to być np. farby akrylowe – wchodząca w ich skład żywica akrylowa nie wydziela szkodliwych substancji.
Jaką wybrać farbę do betonu?
Aby pomalować pionowe powierzchnie betonowe, np. ścianach pokryte tynkami cementowo-wapiennymi, cementowymi, czy też na prefabrykaty betonowe, najlepszym rozwiązaniem będą farby epoksydowe (do zastosowań domowych mogą to być farby epoksydowe jednoskładnikowe), alkidowe, a także dyspersje akrylowe.
Jaką wybrać farbę do kuchni?
Jako, że kuchnia jest miejscem wyjątkowo narażonym na działanie wody i wilgoci, a także na różnego rodzaju zabrudzenia, nie każdy rodzaj farby ściennej można tu stosować. Określenia, jakimi może być nazywana farba do kuchni „plamoodporna” i „zmywalna” – takie oznaczenia możemy znaleźć na opakowaniach farb. Jednak to często mogą być tzw. chwyty reklamowe stosowane przez producentów. Właściwości, jakimi powinna się charakteryzować farba do kuchni to odporność na szorowanie, odporna na wilgoć – wodoodporna, a jednocześnie paroprzepuszczalna, ponadto powinna mieć szczelną i gładką powłokę. Jako farby do kuchni najlepiej sprawdzą się farby dyspersyjne oraz farby lateksowe.
Jaką wybrać farbę do pokoju dziecka?

Wybierając farbę do pokoju dla dziecka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby była ona bezpieczna dla zdrowia. W przypadku pokoju dziecięcego najlepiej zatem sprawdzą się takie same rodzaje farb, jak w przypadku alergików – rozcieńczone wodą i niezawierające szkodliwych substancji. Mogą to być farby akrylowe, farby winylowe zawierające polichlorek winylu, czy też farby lateksowe zawierające kauczuk.
Ile trwa malowanie mieszkania?
To, jak długo ile trwa malowanie ścian zależy przede wszystkim od takich czynników, jak wielkość mieszkania, czy też zakres prac przygotowawczych. Jednak w większości przypadków pomalowanie całego mieszkania nie powinno zająć więcej niż 3 do 4 dni – uwzględniając oczywiście fakt, że ściany i sufit malowane są podwójną lub potrójną warstwą, a także to, że pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farba potrzebuje kilku godzin by wyschnąć.
Koszt malowania domu ok. 120 m2 wewnątrz? – cennik w 2023
Na całkowity koszt malowania wnętrz składają się następujące wydatki:
- koszt prac przygotowawczych w zależności od ich zakresu to około 10 – 22 zł/m2,
- koszt nakładania 2-3 krotnej warstwy farby to około 12,50 – 16,50 zł/m2,
- koszt farby to około 1,50 – 5,50 zł/m2.
Całkowity koszt malowania wnętrza zawiera się zatem w przedziale 24 – 44 zł/m2.
Aby zatem pomalować wnętrze domu o powierzchni 120 m2 (łączna powierzchnia ścian i sufitów będzie wynosić 360 – 500 m2 – w zależności od rozkładu pomieszczeń) musimy liczyć się z wydatkiem w granicach 8540 – 22000 zł (materiały i robocizna).
Jaki będzie koszt malowania mieszkania 50 m2? – cena w 2023
Decydując się na pomalowanie wnętrza mieszkania o powierzchni 50 m2 musimy uwzględnić łączną powierzchnię wszystkich ścian i sufitów. W zależności jaki jest rozkład pomieszczeń w takim mieszkaniu powierzchnia ta będzie wynosić w przedziale 120 – 160 m2.
Zatem koszt malowania mieszkania o powierzchni 50 m2 (robocizna oraz materiały) powinien nas wynieść w granicach 2800 – 7040 zł.
Jaka jest cena za malowanie pokoju ok. 12 m2? – cena w 2023
Chcąc pomalować pokój o powierzchni 12 m2, musimy wziąć pod uwagę, że łączna powierzchnia sufitu i ścian w takim pomieszczeniu będzie wynosić w granicach 30 – 36 m2. Aby pomalować taki pokój podwójną lub potrójną warstwą farby (materiały wraz z robocizną) musimy zapłacić około 720 – 1584 zł.
Jaka jest cena za malowanie pokoju 20 – 25 m2? – cena w 2023
Pokój, którego powierzchnia wynosi 20 – 25 m2, posiada sufity i ściany o łącznej powierzchni w przedziale 65 – 80 m2. Malowanie ścian i sufitu w pokoju 20 – 25 m2, to łączny koszt farb oraz pracy fachowców na poziomie około 1560 – 3520 zł.
Ile kosztuje malowanie kuchni 10 – 12 m2? – cena w 2023
To ile będzie kosztować pomalowanie kuchni w dużym stopniu zależy od tego jaka jej część ma zostać pokryta płytkami. Jeżeli pokryjemy nimi całe ściany, to do pomalowania pozostanie tylko sufit – wówczas zapłacimy w granicach 240 – 528 zł.
Jeśli płytkami pokryta jest tylko przestrzeń pomiędzy meblami (a tak dzieje się w większości przypadków), to wtedy za malowanie kuchni (łączna powierzchnia ścian i sufitu wyniesie około 20 – 25 m2) zapłacimy w granicach 480 – 528 zł.
Jeśli natomiast chcemy pomalować sufit i wszystkie ściany w kuchni o powierzchni 10 – 12 m2, to łączna ich powierzchnia będzie wynosić w przedziale 30 – 40 m2 – wówczas koszt pomalowania takiej kuchni będzie wynosił w granicach 720 – 1760 zł.