Ile kosztuje montaż wanny w 2023

CennikiIle kosztuje montaż wanny w 2023

Podczas remontu lub urządzania łazienki stajemy przed ważnym wyborem – zamontować wannę, czy prysznic. Wybór często zależy od wielkości łazienki. Wanna to z pewnością dobry pomysł do średniej lub większej łazienki. Przyjemność kąpieli wannie i możliwość stworzenia sobie domowego, odprężającego SPA jest bezdyskusyjna. Najważniejszym pytaniem osoby, która decyduje się na montaż wanny, jest koszt usługi montażowej.

Od czego zależy koszt montażu wanny?

Łazienka jest najdroższym elementem przy remoncie lub urządzania mieszkania. Skala wydatków zależy do standardów materiałów, zakresu prac, warunków w łazience i od miejscowości – ceny są zwykle różne w zależności od regionu.

Montaż wanny może się wiązać z koniecznością jej późniejszego obudowania kafelkami czy wykonaniem przeróbek w instalacji wodno-kanalizacyjnej (w przypadku zmiany położenia wanny). Zmiana lokalizacji punktów wodno-kanalizacyjnych z pewnością podniesie i wszelkie udogodnienia podnoszą koszty inwestycji.

Warto wiedzieć, że firmy remontowe w swoich cennikach podają koszt samej robocizny przy montażu wanny. Ceny dotyczą zamontowania wanny o standardowych rozmiarach, bez obudowy kafelkami, naprawy ubytków w ścianach, malowania ścian. Zakup przez fachowców niezbędnych materiałów jest często dodatkowo płatną usługą. Przeglądając cennik, trzeba zwrócić uwagę czy ceny uwzględniają VAT.

Ile kosztuje montaż wanny?

Średni koszt montażu wanny prostokątnej lub narożnej do zabudowy to koszt 210-275 zł. Zamontowanie wanny wolnostojącej o standardowych rozmiarach to koszt w przedziale 178-245 zł.

W przypadku wanny do zabudowy do ceny należy doliczyć koszt zabudowy płytkami wahający się w przedziale 350 – 510 zł

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

montaż wanny cena

W zależności od materiałów wykonania wyróżnia się wanny akrylowe, konglomeratowe, drewniane, kamienne, akrylowe i stalowe.

W dużej, przestronnej łazience dobrze wygląda wanna wolnostojąca. Można ją postawić na środku pomieszczenia, tym samym czyniąc ją nadrzędnym elementem wystroju. Szczególnie eleganckie są wanny stojące na nóżkach.

Wanna może stać także na specjalnym podeście. Bez problemu dostępne są wanny wolnostojące do mniejszych łazienek.

Ciekawym rozwiązaniem polecanym do mniejszych łazienek jest wanna zabudowana. Najczęściej do zabudowy wybierana jest wanna prostokątna. Atrakcyjna obudowa może być wykonana  kafelek, mozaiki lub paneli.

Najchętniej kupowana i uniwersalna jest wanna prostokątna, którą można dopasować do każdego wnętrza. Wybrać można także wanny o nietypowych kształtach, np.: owalną lub okrągłą, a na zamówienie także ośmiokątną i sześciokątną.

Co brać pod uwagę kupując wannę?

Przy wyborze wanny najważniejszy jest jej kształt, wielkość, wzrost użytkowników, głębokość wanny i powierzchnia łazienki. 

Wanna wraz z umywalką powinna tworzyć spójną kompozycję. Coraz częściej jest głównym elementem wystroju łazienki. Nie musi być zabudowana, ani przystawiona do ściany.

Głębokość wanny ma olbrzymie znaczenie, jeżeli chodzi o komfort użytkowania i ilość zużywanej wody. Dobierając wielkość wanny, trzeba pamiętać o rozmiarze łazienki.

Montaż wanny nie może odbywać kosztem komfortowego poruszania się po łazience. Minimalna wolna przestrzeń po wyjściu z wanny to 55 cm – zapewnia ona  manewru z każdej strony sanitariatu

Ile kosztuje zabudowa wanny?

Koszt obudowy wanny prostokątnej waha się od 350 – 510 zł. W przypadku wykonania obudowy wanny narożnej lub asymetrycznej trzeba liczyć się z kosztem 430-540 zł.

Wykonanie obudowy wanny to świetny sposób na ukrycie nieestetycznej instalacji wodno – kanalizacyjnej i podniesienie jej walorów wizualnych łazienki.  Zabudowana wanna jest ozdobą  łazienki i może powstać w dowolnym stylu. Musi być zrobiona z materiałów trwałych i odpornych na wilgoć. Na rynku dostępne są także gotowe obudowy wanien.

Jakie elementy można dodatkowo kupić?

Do montażu wanny potrzebny jest solidny zestaw odpływowo-przelewowy. Najlepsze akcesoria wyposażone są w automatyczny korek i syfon. Montaż ułatwia elastyczna rura przelewowa o regulowanej długości.

Do akcesoriów, które poprawiają komfort kąpieli, można zaliczyć zagłówki żelowe i piankowe w różnych kolorach oraz półki wannowe. Dla osób starszych i użytkowników z niepełnosprawnością polecane są uchwyty i siedziska.

Wanna powinna wpisywać w aranżację łazienki i odpowiadać wymaganiom użytkowników. Przed zakupem należy usiąść w wannie i sprawdzić, czy wyprofilowanie jest odpowiednie.

Cenniki

Teraz popularne