Problem ucieczki ciepła z domu jest powszechny w starszych budynkach. Bloki oraz inne budynki użyteczności publicznej najczęściej ocieplają zarządcy, np.: spółdzielnie, właściciele, itp. Mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą się zatroszczyć o ocieplanie budynków sami. Badania wykazują, że przy nieocieplonych budynkach koszty ogrzewania rosną nawet o 30%. Konieczne jest ocieplenie budynku. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na podniesienie komfortu cieplnego w starym domu jest termoizolacja budynku – ścian, poddaszy, stropów i piwnic. Doskonałym materiałem termoizolacyjnym jest pianka poliuretanowa.
Od czego zależy koszt ocieplenia pianka poliuretanową?
W budownictwie domów jednorodzinnych największą popularnością cieszy się ocieplenie pianką poliuretanową poddaszy.
Coraz częściej jest to materiał używany do izolacji stropów belkowych, posadzek, obiektów przemysłowych oraz ścian zewnętrznych i działowych. Cena wykonania natrysku pianką poliuretanową wynika z kosztów sprzętu do aplikacji i kosztu materiału oraz od konstrukcji budynku.
Izolację wykonuje się szybciej niż tradycyjnymi metodami, więc cena robocizny jest niższa. Ocieplenie budynku omawianą pianką to zabieg, który na bardzo długi czas zapewnia doskonałe warunki cieplne o każdej porze roku, a co za tym idzie, komfort przebywania w budynku bez względu na pogodę za oknem.
Każdy budynek jest inny, więc kosztorys ocieplenia ustala się indywidualnie. Cena może wzrosnąć, jeżeli w budynku są elementy utrudniające ocieplenie pianką, np.: narożniki, połączenia ścian ze skośnym dachem i załamania dachu
Ile kosztuje ocieplenie pianką poliuretanową za m2 ?
Wykonanie warstwy termoizolacyjnej grubości 10-15 cm pianką pur to koszt od 62 – 85 zł/m2. Przy grubości warstwy od 15 – 20 cm koszt kształtuje się w przedziale od 74 – 92 zł/m2. Średni koszt izolacji pianką przy grubości 20 – 30 cm to 87 – 110 zł/m2
Co można ocieplić pianką poliuretanową?
Oprócz ocieplania domu jednorodzinnych, pianka poliuretanowa służy do termomodernizacji wewnątrz budynków zabytkowych, np.: kamienic. Wykonanie ocieplenia wewnątrz budynku zmniejsza powierzchnię użytkową, tym samym istotne jest, aby użyty materiał posiadał najlepsze parametry, przy jednocześnie możliwie najcieńszej warstwie izolacyjnej, uzyskując oczekiwany efekt termiczny.
Pianka poliuretanowa to wiodący jakościowo materiał izolacyjny z całego asortymentu dostępnego na rynku. Dzięki świetnym właściwościom izolacyjnym wystarczy natrysk o grubości 15-18 cm, aby uzyskać w pomieszczeniu komfort cieplny.
Już wspomniana wyżej grubość pianki poliuretanowej zastępuje wełnę o grubości 25-30 cm. Oznacza to zwiększenie powierzchni użytkowej pomieszczenia. Decydując się budowę domu szkieletowego z bali, trzeba liczyć się z koniecznością wykonania doskonałej warstwy termicznej. Poddasze, strop, jak i ściany domu muszą być ocieplone wysokiej jakości materiałem izolacyjnym, takim jak pianka poliuretanowa. Da nam to gwarancję odpowiedniego mikroklimatu w całym budynku a co za tym idzie komfortu dla domowników.
Przy zastosowaniu pianki PUR w domu szkieletowym zapewnimy możliwość utrzymania odpowiedniej temperatury w chłodne, zimowe wieczory. W letnie dni upały panujące na zewnątrz mogą być szkodliwe i męczące. Dobrze izolowany dom da możliwość utrzymania odpowiedniej różnicy temperatur dla domowników poszukujących chłodu. Dlatego dobra termoizolacja zapewnia wymarzony komfort odpoczynku od upału latem.
Pianka poliuretanowa jest materiałem paroprzepuszczalnym, czyli „oddychającym”, dzięki czemu wilgoć z elementów drewnianych nie magazynuje się w niej, co daje ochronę przed tworzeniem się pleśni i grzybów. Izolacja pianką poliuretanową nie obciąża konstrukcji dachu.
W starszych budynkach zdolność do termoizolacji jest niezwykle niska, ponieważ zazwyczaj nie było w nich żadnej izolacji. Skutkuje to cyrkulacją zimnego powietrza w chłodnych i ciepłego w gorących porach roku.
Dlaczego warto wybrać piankę PUR do ocieplenia domu?
Pianka poliuretanowa to nowoczesny sposób na szczelną i bardzo trwałą izolację. Ma doskonałą przyczepność i jest szybka w aplikacji. Pianka poliuretanowa jest odporna na pleśń i grzyby, odstrasza także gryzonie. Pianka wypełnia nawet najmniejsze szczeliny, można ją stosować w szerokim zakresie temperatur. Cechuje się świetnymi właściwościami akustycznymi.
Ocieplenie budynku – Rodzaje pianki poliuretanowej
Omawiany materiał izolacyjny dzieli się na dwa rodzaje: piankę otwartokomórkową, zapewniającą izolację przed uciekającym ciepłym powietrzem i wilgocią.
Z kolei pianka zamkniętokomórkowa prawie zupełnie nie chłonie wilgoci (tylko do 3%) i ma mały współczynnik przewodzenia ciepła.
Oznacza to, że produkt jest fantastycznym izolatorem i może być naniesiony w cieńszej warstwie przy zachowaniu tych samych właściwości ocieplających.
Jak wygląda cena ocieplania pianką na tle innych materiałów izolacyjnych?
Przez wiele lat koszt ocieplenia budynku pianką poliuretanową był znacznie wyższy niż wełną mineralną. Trzeba pamiętać, że jest to materiał o lepszych właściwościach niż wełna mineralna- cechuje się większą trwałością, wytrzymałością i skutecznością ocieplenia.
Chociaż cena wykonania ocieplenia pianką jest obecnie jedynie odrobinę większa od tradycyjnych materiałów ociepleniowych, to zalety tego materiału sprawiają, że inwestycja jest opłacalna.
Pianka na przestrzeni lat nie ulega degradacji, dając gwarancję bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych przez bardzo długi okres użytkowania budynku. Ocieplenie należy wykonać na suchych powierzchniach i w miesiącach letnich.
W przypadku ścian zewnętrznych położenie pianki można powiązać z remontem elewacji. Wykorzystanie pianki do ocieplania domu zmniejsza rachunki za ogrzewanie.