Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie? – cena w 2023

CennikiIle kosztuje wiercenie otworów w betonie? - cena w 2023

Beton to obecnie jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów budowlanych, a zarazem wciąż jednej z najbardziej solidnych.  Jest  ceniony, popularny i wykorzystywany do praktycznie wszystkich prac budowlanych. Bywa, że konieczne jest wywiercenie otworów w betonie. Czynność wydaje się prosta, jeżeli dotyczy niewielkiego otworu. Przy większych otworach może być konieczne wykonanie usługi przez profesjonalistów.

Ile kosztuje wiercenie otworów w betonie?

Wiercenie otworów o średnicy od 50-120 mm to 3,5-4,9 zł/cm głębokości. Wiercenie otworów o średnicy od 150-400 mm to koszt w przedziale od 5,5-12,5 zł/cm. W przypadku średnicy 450-600 mm cena wiercenia to przedział od 15 – 28 zł /cm odwiertu.

Od czego zależy cena wiercenia otworów w betonie?

Wiercenie otworów w betonie jest niezbędne  podczas doprowadzania różnego rodzaju instalacji czy infrastruktury przemysłowej, np.: sieci wodnych, energetycznych czy gazowych, a także wykonanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Technikę wiercenia stosuje się również szeroko przy pobieraniu próbek betonu z istniejących konstrukcji: elementów budynków, mostów, wiaduktów czy tuneli, na podstawie których ocenia się  stan techniczny lub weryfikuje jakość użytych materiałów.

Wszystkie prace w betonie muszą być wykonane zgodnie z prawidłami sztuki budowlanej. Usługi wiercenia otworów w betonie nie są drogie, więc w przypadku, kiedy otwory mają być wykonane pod położenie instalacji, to lepiej zlecić je fachowcom dysponującym odpowiednim sprzętem i mającym doświadczenie w tego typu pracach.

Koszt zależy od średnicy otworu, głębokości, rodzaju odwiertów, ilości odwiertów, rodzaju wierconego materiału.

Cena rośnie w przypadku wykonywania wiercenia otworów w betonie zbrojnym lub wiercenia pod kątem.

Zamawiający zapłaci więcej za usługę wykonania otworu o nietypowych parametrach lub o trudnym o osiągnięcia kształcie. Każda firma wycenia swoje usługi inaczej. Bardzo często jest wykonywana wycena indywidualna.

Od czego zależy cena wycinania otworów w betonie?

Obróbka betonu, polegająca na cięciu może być trudna do wykonania, ponieważ materiał ten jest bardzo twardy i najczęściej zbrojony. 

Cięcie betonu jest konieczne przy wykonaniu  lub poszerzaniu już istniejących  otworów  okiennych lub drzwiowych, montażu wentylacji oraz wycinania dziur po montaż schodów. Jest niezbędne przy rozbiórce.

Cena wycięcia otworów w betonie zależy od rodzaju betonu, wielkości otworu, miejsca cięcia (schody, elementy konstrukcyjne) ewentualnych przeszkód przy wykonywaniu zlecenia.

Koszt tej usługi często jest ustalany indywidualnie. Istotne jest, aby cięcie było precyzyjne, nie pozostawało po sobie brudu. Wycinanie betonu przy budowie, remoncie lub tworzeniu dekoracji wnętrz z betonu architektonicznego.

Jak wiercić w betonie – co jest ważne?

Obróbka betonu, polegająca na cięciu i wierceniu w nim otworów jest trudna, zwłaszcza w przypadku betonu zbrojnego.

Charakterystyczne dla tej pracy są: duże zapylenie, hałas i wibracje. Niezbędne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, bo o wypadki przy tego typu pracach nie są rzadkością.

Przed rozpoczęciem wiercenia w betonie trzeba sprawdzić, czy w miejscu docelowego otworu nie zostały umieszczone kable lub rury. Do tego celu służy specjalny wykrywacz przewodów i metalu.

Podczas wiercenia otworów w betonie bardzo ważne jest również zabezpieczenie wzroku okularami ochronnymi. 

Coraz popularniejsze jest wiercenie z wykorzystaniem technik diamentowe. Pozwalają one na skrócenie czasu pracy, obniżają poziom hałasu i wibracji. Otwory są równe, wręcz precyzyjne i mają gładkie powierzchnie. Technika diamentowa sprawdza się także w przypadku trudno dostępnych miejsc, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Jakimi narzędziami wycina się otwory i tnie beton?

Oprócz technik diamentowych do wycinania otworów w betonie stosuje się też inne urządzenia.

Piły ścienne z tarczami diamentowymi służą do wykonywania precyzyjnych otworów o ściśle określonych wymiarach. Ich zaletą jest cicha praca i brak drgań, które mogłyby zostać przeniesione na konstrukcję.

Stosuje się piły elektryczne i hydrauliczne o niewielkich wymiarach, co ułatwia cięcie w trudno dostępnych miejscach. Stosuje się je do cięcia  ścian, posadzek, stropów i wycinania otworów okiennych i drzwiowych.

Ciecie liną diamentową – można nią ciąć i nacinać żelbet, jak również inne materiały, beton, cegłę.

Z kolei piły jezdne są używane przy pracach z powierzchniami wielkogabarytowymi, np. hale, magazyny, drogi, płyty lotnisk, w pracach demontażowych, do naprawy uszkodzeń nawierzchni.

W przypadku, kiedy nie można zastosować pił ściennych ani jezdnych,  do akcji wkraczają piły ręczne. To urządzenia  małe, lekkie, które nie wymagają montażu do podłoża. Znajdują zastosowania do cięcia ścian i stropów w budynkach mieszkalnych, wycinania bruzd ściennych pod instalacje wodne, czy elektryczne, otworów drzwiowych i okiennych.

Ile kosztuje wycinanie w betonie za 1m2?

Koszt wycinania otworów w betonie w elementach konstrukcyjnych to przedział 700-1100 zł. Cena wycinania otworów w ścianie, schodach, czy stropach waha się od 550-830 zł, a w przypadku posadzek 240-420 złotych.

Wiercenie i wycinanie większych elementów w betonie najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy dysponują sprzętem i doświadczonymi pracownikami. Klient zyska precyzyjne wykonanie usługi.

Cenniki

Teraz popularne