Ściany powinny być gładkie i równe. Dobrze jest, jeżeli mają jednolity kolor, ponieważ ułatwia to wykończenie. Dlatego przed przystąpienie do aranżacji ścian, należy zadbać o nie pod względem technicznym. Zdarza się, że pomimo ciężkiej pracy podczas remontu, kupienia drogiej farby- efekt jest daleki od oczekiwanego- na ścianie są pęknięcia i rysy. Jest to efekt braku odpowiedniego przygotowania ściany do malowania. Powyższym niedoróbkom można zapobiegać, stosując akrylowanie.
Co to jest akrylowanie?
Reklamy farb, lakierów, tapet, płytek, paneli przekonują potencjalnych nabywców, że wystarczy użycie wybranego materiału wykończeniowego, aby ściana prezentowała się cudownie i stanowiła fantastyczną ozdobę wnętrza.
Niewiele mówi o konieczności przygotowania ściany do malowania, wykonania na niej kilku zabiegów, które poprawiają parametry powierzchni. Konieczne jest nie tylko oczyszczenie ścian z brudu i tłuszczu, ale także pousuwanie wszelkich ubytków, rys i nierówności.
Można to zrobić, używając specjalnego akrylu. Ściany są narażone na nieustanne naprężenie, zwłaszcza w okolicy okien i drzwi, co prowadzi do pęknięć.
Przed nałożeniem powłoki malarskiej dobrze jest wykonać akrylowanie i zamaskować wszystko, co nieestetyczne na ścianie. Akryl budowlany to kit uszczelniający przeznaczony do wypełniania rys, spoin i pęknięć, które powstały na ścianach lub sufitach w ciągu wielu lat eksploatacji.
Stosuje się go również do uszczelniania naroży i połączeń pomiędzy poszczególnymi płytami gipsowo-kartonowymi.
Jest bardzo dobrym materiałem do uszczelniania przestrzeni między listwami przypodłogowymi czy podsufitowymi a posadzką lub sufitem podwieszanym.
Akryl budowlany świetnie współpracuje z farbami, co oznacza, że oznacza, że wyrównana im powierzchnia jest świetnie przygotowana do malowania. Na rynku dostępnych jest kilka typów uszczelniacza. Akrylowanie powinno iść w parze z gruntowaniem. Kolejnym powodem, dla którego powinno się wykonać akrylowanie, jest zabezpieczenie ściany przed kurzem.
Od czego zależy koszt akrylowania
- Powierzchni – wielkości powierzchni na której ma być zaaplikowany uszczelniacz
- Stopnia skomplikowania prac – np. trudno dostępne miejsca
- Jakości akrylu – lepszy jakościowo uszczelniacz będzie droższy
- Stawki fachowców – ceny usługi są zależne od regionu Polski
Ile kosztuje akrylowanie?
Za usługę arylowania zapłacimy od 8 – 12 zł/mb. Przy większych uszkodzeniach, trzeba się liczyć z wyższą ceną. Średni koszt akrylu o pojemności 280-310 ml to 10-16 zł
Jaki akryl wybrać – rodzaje?
Akryle posiadają doskonałą przyczepność do podłoża. Od razu po utwardzeniu można je malować, a na rynku dostępne są także akryle kolorowe. Podstawowe rodzaje akryli to: akryle do tynków, akryl malarski, akryle o szybkim działaniu i masy akrylowe ogniochronne.
Akryle do tynków przeznaczone są do uszczelniania spoin w tynkach oraz wszelkiego rodzaju wylewkach podłogowych. Mają sporą ilość wypełniacza w postaci drobnych kamyczków.
Akryle malarskie stosowane są do szpachlowania rys i pęknięć na ścianach przed rozpoczęciem malowania. Sprawiają, że na malowanej ścianie nie występują odbarwienia farby. Osoby, którym zależy na szybkim akrylowaniu, mogą skorzystać z szybkiego akrylu. Już po 20 minutach od nałożenia można powierzchnię gruntować i szlifować.
Do akrylowania płyt kartonowo-gipsowych najlepiej używać akrylu ogniochronnego. Powyższy rodzaj akrylu jest dobrym wyborem na ściany poddasza – dobrze znosi wysoką temperaturę. Jego główną zaletą jest zwiększona wytrzymałość na działanie ognia. Stan odporności ogniowej to nawet 30 minut.
Do naprawy ubytków i pęknięć w kominkach, piecach, rusztach, przewodach wentylacyjnych stosuje się akryl kominkowy. Produkt zawiera włókno szklane, zwiększające gazoszczelność akrylu. Masa się nie kurczy ani nie rozciąga i nie pęka w „statycznych” łączach. Uszczelniacz kominkowy cechuje się świetną przyczepnością do metalu, cegły, cementu, szamotu, ponieważ nie zachodzą w nim zmiany pod wpływem wahań temperatury.
Akryl poliuretanowy jest wodoodporny i nadaje się do uszczelnień przy kominkach, tarasach i balkonach.
Do czego służy akryl malarski?
Akryl malarski doskonale maskuje pęknięcia w ścianach. Powyższy produkt można stosować do uzupełnienia ubytków po wstawieniu okien czy drzwi. Można go wykorzystać przy montowaniu podwieszanych sufitów, szaf wnękowych i zabudowy wnęk. Akryl charakteryzuje się przyczepnością do wszystkich materiałów budowlanych.
Jakie czynności należy wykonać przed nakładaniem akrylu?
Przed akrylowaniem trzeba przygotować ścianę, czyli oczyścić ją z brudu, kurzu i pajęczyn. Na ścianie nie może być starych materiałów wykończeniowych i rdzy. W przypadku większych zanieczyszczeń należy użyć wody z mydłem malarskim bądź innym środkiem czyszczącym i przy pomocy gąbki lub ściereczki umyć czyszczoną powierzchnię. Po „kąpieli” ścianę należy spłukać wodą.
W jaki sposób nakłada się akryl?
Powierzchnie takie jak: beton, gips, piaskowiec przed rozpoczęciem akrylowania trzeba zagruntować. Akryl należy nałożyć w miejscach łączeń ścian z sufitem, wokół okien i drzwi oraz w narożnikach. Uszczelniacz można aplikować za pomocą pistoletów ręcznych lub pneumatycznych. Do wygładzania akrylowanej ściany służą szpachelka i szpatułk
Jak kłaść akryl w narożnikach?
Nakładanie akrylu w narożnikach nie wymaga zbrojenia siatką. Na precyzyjną aplikację pozwala specjalny pistolet. Ściana musi być idealnie czysta, beż żadnych starych powłok malarskich, klejów i innego brudu. Akryl aplikuje się jednostajnym, płynnym ruchem, pilnując, by nosek kartusza był przystawiony bezpośrednio do szczeliny. Na koniec trzeba wygładzić fugi. Powierzchnie akrylowane można malować po wyschnięciu uszczelniacza.
Akrylowanie to jeden ze sposobów przygotowania ściany do dalszej aranżacji. Maskuje wszelkie niedoskonałości ściany i cechuje się dobrą przyczepnością do wszystkich materiałów budowlanych. Akryl nie powoduje korozji elementów metalowych i nie wydziela żadnego zapachu i jest odporny na promieniowanie UV.