Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Budowa stan surowyIle kosztuje ocieplenie fundamentów?

Fundamenty znajdujące się w gruncie to jedne z najważniejszych elementów każdego budynku. Stąd też wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia – izolacji termicznej, jak i przed przedostawaniem się wody. Odpowiadamy na pytanie, ile kosztuje ocieplenie fundamentów w domu jednorodzinnym?

Sprawdzamy, czym można ocieplić fundamenty, jakie materiały się stosuje do tego celu. Podpowiadamy, jak prawidłowo krok po kroku powinno przebiegać zakładanie izolacji fundamentów. Analizujemy jakie są koszty ocieplenia fundamentów na etapie budowy domu, a jakie jeśli je odkopiemy i wtedy będziemy wykonywać izolację. Obliczmy, ile kosztuje izolacja pianką PUR. Na koniec przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane przy wykonywaniu izolacji fundamentów – czego powinniśmy się wystrzegać wykonując te prace.

Czym ocieplać fundamenty?

Do wykonania ocieplenia fundamentów – termoizolacji można zastosować różne materiały.

Wśród nich najczęściej stosuje się: piankę PUR, styrodur XPS oraz styropian EPS. Oto jakimi właściwościami charakteryzują się te materiały.

Ocieplanie fundamentów pianką PUR

Jednym ze sposobów na ocieplenie fundamentów jest zastosowanie do tego celu pianki PUR.

Metoda ta pozwala na wyeliminowanie strat cieplnych na poziomie około 10%.

Ten rodzaj izolacji pozwala  również na ochronę przed przedostawaniem się wilgoci.

Taka termoizolacja stanowi więc także dobrą hydroizolację i pozwala na wyeliminowanie problemu grzybów i pleśni, a to z kolei korzystnie wpływa  na stabilność konstrukcji domu.

Piankę PUR nanosi się metodą hydrodynamiczną, dzięki czemu jest w stanie wypełnić najdrobniejsze nawet szczeliny i zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Ocieplanie fundamentów styrodurem XPS

Styrodur XPS – polistyren ekstrudowany – wytwarzany  jest w formach, które posiadają już docelowe wymiary płyt.

Do form wtłaczany jest granulat, który tam ulega spienieniu.

Styrodur XPS mają  strukturę jednorodną, zamkniętokomórkową.

Dzięki temu ich powierzchnie są gładkie i mają małą podatność na nasiąkanie wodą.

Zapobiega to pojawieniu się grzybów, czy pleśni, materiał nie gnije, i nie butwieje. Jest on tworzywem samogasnącym.

Warto również zaznaczyć, że właściwości styrodury nie zmieniają się podczas eksploatacji.

Ocieplanie fundamentów styropianem EPS

Do termoizolacji fundamentów stosuje się także styropian EPS – polistyren ekspandowany.

Ten materiał termoizolacyjny powstaje w wyniku wstępnego spienienia granulek, które są następnie „zlepiane” w bloki.

Takie bloki EPS są wycinane na płyty o określonych rozmiarach. Posiadają porowatą powierzchnię.

Około 98% objętości styropianu EPS stanowi powietrze.

Sprawia to, że jest on bardzo lekki. Dzięki temu styropian nie obciąża konstrukcji, a jego obróbka i nakładanie się łatwe i szybkie.

Styropian EPS nie jest szkodliwy dla zdrowia. Może on być mieszany z innymi substancjami, m.in. z grafitem.

Dzięki temu można osiągnąć jeszcze lepsze parametry termoizolacyjna.

Polistyren ekspandowany charakteryzuje się właściwościami samogasnącymi.

Ocieplenie fundamentów krok po kroku

Na poszczególne prace wykonywane podczas izolacji termicznej fundamentów składają się:

 • sprawdzenie jakości, nośności, stabilności gruntu,
 • wykopanie fundamentów (tylko w przypadku, jeśli ocieplenie wykonywane jest w domu już użytkowanym,
 • odpowiednie ułożenie płyt styropianu lub styroduru, w przypadku izolacji pianką – spryskanie powierzchni preparatem,
 • zasypanie fundamentów.

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów w trakcie budowy?

Za materiały do wykonania ocieplenia fundamentów zapłacimy 45 – 55 zł/m2 w przypadku płyt XPS, 50 – 60 zł/m2 w przypadku styropianu lub 55 – 65 zł/m2, jeśli zdecydujemy się na ocieplenie fundamentów pianką PUR. Do tego należy doliczyć koszty pracy fachowców, które wyniosą 55 – 70 zł/m2 w przypadku styroduru, 35 – 45 zł/m2 w przypadku ocieplenia styropianem lub około 40 – 55 zł/m2 jeśli fundamenty ocieplamy pianką PUR.

Koszt materiałów i robocizny przy ociepleniu fundamentów to 110 – 135 zł/m2 w przypadku styroduru XPS, 85 – 105 zł/m2 w przypadku styropianu lub 95 – 120 zł/m2, gdy ocieplamy fundamenty pianką PUR. Samo wykonanie ocieplenie fundamentów o łącznej powierzchni 100 m2 musimy liczyć się z wydatkiem około 8500 – 13500 zł.

Zasypanie fundamentów gruntami niespoistymi, czyli np. piaskiem lub pospółką to koszt około zapłacimy 20 – 40 zł/m3. Zasypanie fundamentów gruntami spoistymi, np. gliną, lub iłem to z kolei wydatek w granicach 30 – 50 zł/m3. Łączny koszt zasypania gruntu to około 1500 – 3300 zł. Zatem całkowity koszt wykonania izolacji termicznej fundamentów o łącznej powierzchni 100 m2 podczas budowy domu wraz i ich zasypaniem powinien kosztować w granicach 10000 – 16800 zł.

Ile kosztuje odkopanie i izolacja fundamentów?

Średni koszt prac ziemnych to około 130 – 170 zł za godzinę pracy ekipy. Tak więc do kosztów wykonania izolacji i zasypania fundamentów o łącznej powierzchni 100 m2 wynoszących 10000 – 16800 zł należy doliczyć około 1300 – 1700 zł na ich odkopanie. Daje to więc sumą w granicach 11300 – 18500 zł w przypadku fundamentów o powierzchni 100 m2.

Jeśli chcemy wykonać izolację termiczną fundamentów w domu już użytkowanym do powyższych wyliczeń należy doliczyć także koszty związane z ich odkopywaniem.

Ile kosztuje ocieplenie (izolacja) fundamentów pianką PUR?

Za wykonanie ocieplania pianką poliuretanową PUR zapłacimy w granicach 95 – 105 zł/m2, jeśli grubość pianki ma wynieść 5 cm. Cena ta zawiera zarówno koszty robocizny przy nanoszeniu izolacji, jak i samej pianki PUR.

Aby zatem wykonać izolację fundamentów pianką poliuretanową o łącznej powierzchni 100 m2 musimy liczyć się z wydatkiem około 9500 – 10500 zł. Jednak ostateczny koszt zależny będzie od tego, czy ocieplenie wykonywane jest w czasie budowy, czy w użytkowanym domu, którego fundamenty należy odkopać. Wyliczenia te przedstawione zostały powyżej.

Jakie są częste błędy przy ociepleniu fundamentów?

Wykonując ocieplenie fundamentów, nietrudno o błędy, które mogą mieć poważne konsekwencje. Wśród najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu ocieplenia fundamentów budynków należy wymienić:

 • brak opinii geotechnicznej – jeśli nie wiemy, na jakim gruncie jest postawiony dom, może to skutkową źle dobranym rodzajem izolacji, a to może się przełożyć na skomplikowane i kosztowne naprawy,
 • chęć przesadnego oszczędzania – zmniejszenie grubości warstwy izolacyjnej, czy rezygnacja z drugiej warstwy papy, czy też masy bitumicznej i inne może przynieść niższe koszty inwestycyjne, lecz konieczna naprawy szybko przekroczą koszty,
 • brak staranności przy izolowaniu fundamentów – najmniejsza szczelina może być miejscem potencjalnego przecieku
 • zbyt nisko wyprowadzona izolacja – materiały izolacyjne muszą sięgać przynajmniej 30 cm ponad powierzchnię gruntu,
 • brak połączeń między izolacjami – izolacja pozioma musi być dokładnie i szczelnie połączona z pionową,
 • układanie polistyrenu na masie rozpuszczalnikowej – materiały te nie mogą się za sobą stykać,
 • stosowanie roztworów bitumicznych jako izolacji – te służą do gruntowania powierzchni pod ułożenie właściwej izolacji.

Cenniki

Teraz popularne