Ile kosztuje budowa domu prefabrykowanego?

CennikiBudowlaneIle kosztuje budowa domu prefabrykowanego?

Domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie na budowę swoich własnych „czterech ścian”. Poza tym budowa takiego domu trwa nieporównywalnie szybciej do budowy domu wznoszonego w tradycyjnych technologiach.

Wyjaśniamy, czym są domy z prefabrykatów, jak wygląda ich budowa i ile może potrwać. Sprawdzamy, jakie są różnice pomiędzy nimi, a domami tradycyjnymi i modułowymi. Podpowiadamy, czy można je postawić na każdej działce. Analizujemy, ile kosztuje projekt i budowa domu prefabrykowanego.

Czym są domy z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów buduje się z gotowych elementów – prefabrykatów wielkogabarytowych. Prefabrykatami tymi są ściany, stropy oraz inne większe elementy konstrukcyjne, które wykonuje się  według projektu. To z tych elementów powstaje dom prefabrykowany. Można się spotkać z różnymi rodzajami prefabrykatów, które różnią się pomiędzy sobą budową konstrukcyjną.

Prefabrykaty z ramy drewnianej lub stalowej z izolacją i płytami

Najczęściej są one zbudowane z ramy drewnianej lub stalowej.

Rama jest wypełniona odpowiednim materiałem izolacyjnym (mogą to być: styropian, wełna lub folia paroizolacyjna), a także materiałem dźwiękoszczelnym.

Ramę zabudowuje się płytami budowlanymi, to sprawia, że konstrukcja ta przypomina budownictwo skandynawskie.

Prefabrykaty – segmenty z keramzytobetonu

Innym rozwiązaniem się prefabrykaty – segmenty wykonane z keramzytobetonu.

Ta technologia charakteryzuje się lepszą odporność na ściskanie, przenikanie ciepła oraz hałasu od standardowych ram. Jest jednak droższym materiałem.

Czy postawienie domu z prefabrykatów jest możliwe na każdej działce?

Aby móc postawić dom z prefabrykatów, konieczna jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na działce oraz dobry dostęp do niej.

Jako, że prefabrykaty stawia się przy pomocy dźwigu, potrzebne jest odpowiednio dużo miejsca na samej działce, aby maszyna ta mogła swobodnie operować.

Poza tym las może przeszkadzać w swobodnej pracy dźwigu.

Ważna jest także odpowiednia nośność gruntu i drogi dojazdowe i wystarczającej szerokości. W związku z tym domu z prefabrykatów nie będzie można postawić:

  • na zbyt małej działce,
  • jeśli działka lub jej bezpośrednie sąsiedztwo jest zalesione – może to uniemożliwiać pracę dźwigu,
  • na gruncie o złej nośności,
  • tam, gdzie droga dojazdowa jest zbyt wąska.

Czym różnią się domy prefabrykowane od modułowych i tradycyjnych?

Zarówno domy prefabrykowane, jak i modułowe buduje się z gotowych elementów wytworzonych wcześniej w zakładzie produkcyjnym.

Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest jednak to, że w przypadku domu prefabrykowanego wytwarza się poszczególne ściany, stropy i inne elementy.

Natomiast w przypadku domów modułowych poszczególne elementy (moduły) to całe klocki, które stanowić mogą np. pomieszczenia lub spore fragmenty tych pomieszczeń.

Różnica pomiędzy domami prefabrykowanymi i tradycyjnymi jest już chyba dla większości czytelników bardziej oczywista.

Domy tradycyjne (np. domy murowane lub drewniane) wykonuje się na miejscu z pojedynczych materiałów, takich jak np. cegły, bloczki komórkowe itp. (w przypadku domów murowanych), czy elementy drewniane (np. bale lub drewniane szkielety).

Jak buduje się dom z prefabrykatów?

Budowa domy z prefabrykatów rozpoczyna się od wybranie odpowiedniego projektu takiego domu.

Następny etap to podpisanie umowy z wykonawcą.

Gdy jest już gotowy projekt domu i mamy podpisaną umowę z jego wykonawcą, architekt przygotowuje odpowiednią dokumentację i przekaże ją do działu produkcji.

Tam powstają poszczególne elementy domu.

Warto w tym miejscu nadmienić, że także hydraulika oraz elektryka powstają na tym etapie – to sprawia, że można oszczędzić czas na budowie.

Kolejnym etapem prac – tym razem już na samym placu budowy – jest przygotowanie fundamentów.

Na gotowych fundamentach łączy się ze sobą poszczególne prefabrykaty.

Prefabrykaty są dostarczane na plac budowy przez samochody, a na miejscu montowane przy użyciu dźwigów.

Ostatni etap prac przy budowie domu z prefabrykatów to prace wykończeniowe, których zakres wynika z zapisów umowy.

Okna oraz drzwi już są zamontowane w poszczególnych elementach. Na prace wykończeniowe składać się będą zatem kosmetyka, nakładanie tynków oraz malowanie.

Jak długo trwa budowa domu z prefabrykatów?

Dużą zaletą domów prefabrykowanych jest to, że ich budowa trwa nieporównywalnie szybciej w porównaniu z domami tradycyjnymi. Zazwyczaj prace na placu budowy przy montażu prefabrykatów trwają 2 – 3 dni. Całość budowy nie powinna zająć więcej niż 4 – 5 tygodni.

Ile kosztuje projekt domu z prefabrykatów?

Za gotowy projekt domu z prefabrykatów zapłacimy w granicach 3000 – 4000 zł. Projekt domu z prefabrykatów stworzony od podstaw to z kolei wydatek rzędu 4500 – 5500 zł.

Projekt domu z prefabrykowanego można wybrać z dostępnej bazy. Następnie w gotowym projekcie wprowadza się zmiany uwzględniające warunki terenowe, czy też indywidualne upodobania. Można także zamówić projekt domu prefabrykowanego od podstaw, jednak ta opcja wiąże się z wyższymi kosztami. Na wykonanie projektu domu z prefabrykatów przez pracownię architektoniczną czeka się zazwyczaj około  8 – 12 tygodni.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów o powierzchni ok 60-80 m2?

Całkowity koszt budowy domu prefabrykowanego do stanu deweloperskiego to około 3000 – 3200 zł/m2. Całkowity koszt budowy (projekt i realizacja) domu prefabrykowanego o powierzchni 60 – 80 m2 do stanu deweloperskiego  to około 183000 – 300000 zł. Całkowity koszt budowy domu z prefabrykatów do stanu surowego zamkniętego to około 2000 – 2800 zł/m2.

Koszt gotowego projektu domu z prefabrykatów o powierzchni w przedziale 60 – 80 m2 to wydatek około 3000 – 3300 zł. Za projekt na zamówienie zapłacimy natomiast w granicach 4000 – 4400 zł.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów o powierzchni ok 100 m2?

Ile kosztuje budowa domu prefabrykowanego

Cena budowy domu  prefabrykowanego do stanu surowego zamkniętego wynosi w granicach 2000 – 2800 zł/m2, a do stanu deweloperskiego – około 3000 – 3200 zł/m2. Za budowę (projekt oraz realizację) domu prefabrykowanego o powierzchni 100 m2 do stanu deweloperskiego  zapłacimy w granicach 303000 – 324800 zł.

Za gotowy projekt domu prefabrykowanego o powierzchni w przedziale 100 m2 to zapłacimy w granicach 3300 – 3700 zł. Projekt na zamówienie to koszt około 4300 – 4800 zł.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów o powierzchni ok 150 m2?

Za postawienie domu z prefabrykatów do stanu surowego zamkniętego zapłacimy około 2000 – 2800 zł/m2, a do stanu deweloperskiego – około 3000 – 3200 zł/m2. Za budowę domu prefabrykowanego o powierzchni 150 m2 (projekt oraz realizacja) do stanu deweloperskiego trzeba zapłacić w przedziale 453500 – 484800 zł.

Gotowy projekt domu z prefabrykatów, którego powierzchnia ma wynosić 150 m2 to koszt około 3500 – 3800 zł. Projekt na zamówienie to z kolei wydatek około 4600 – 4800 zł.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów o powierzchni ok 200 m2?

Budowa domu z prefabrykatów do stanu surowego zamkniętego to cena około 2000 – 2800 zł/m2. Natomiast budowa domu z prefabrykatów do stanu deweloperskiego wynosi w granicach 3000 – 3200 zł/m2. Koszt budowy (projektu i realizacji) domu prefabrykowanego o powierzchni 200 m2 do stanu deweloperskiego powinien wynieść w granicach 603700 – 645000 zł.

Projekt gotowy domu prefabrykowanego o powierzchni 200 m2 to cena około 3700 – 4000 zł, a projekt na zamówienie to koszt 4800 – 5000 zł.

Cenniki

Teraz popularne