Ile kosztuje budowa ścian działowych?

CennikiBudowlaneIle kosztuje budowa ścian działowych?

Ściany działowe spełniają rolę przegród pomiędzy pomieszczeniami w budynku. Mogą być wykonywane z różnych materiałów, które różnią się właściwościami. W zależności od materiałów ścianki działowe mogą być budowane na różne sposoby. Sprawdzamy koszty budowy ścian działowych.

Podpowiadamy, z jakich materiałów można postawić ściankę działową i jak wygląda proces jej budowy w zależności od wybranego materiału. Analizujemy ile kosztuje budowa ścian działowych w zależności od wybranych materiałów i metody budowy. Szczególną uwagę zwracamy na koszty wykonania ocieplenia w ścianach z karton-gipsu i na ceny wykończenia ścian działowych.

Z czego budować ścianki działowe?

Ścianka działowa to ściana wewnętrzna budynku, która rozdziela pomieszczenia, lecz nie stanowi elementu konstrukcyjnego i co za tym idzie nie ma właściwości nośnych.

Ściany działowe z cegieł

Ściany działowe mogą być budowane z cegieł pełnych lub z cegły dziurawki.

Ścianki działowe z cegieł muruje się zazwyczaj na grubość 12 cm, choć w niektórych przypadkach także na 6,5 cm.

Wykonywanie ścianek działowych z cegieł jest dosyć pracochłonne. Ścianki z cegieł pełnych są stosunkowo ciężkie.

W związku z tym mogą być stawiane jedynie na wzmocnieniach stropów albo na dodatkowej belce żelbetowej, którą to opiera się na ścianach nośnych.

Charakteryzują się dużą wytrzymałością, a ponadto bardzo dobrze tłumią hałas.

Ściana działowa wykonana z cegły dziurawki jest o około 30% lżejsza od tej wykonanej z pełnej cegły, lecz słabiej tłumi hałas.

Ściany działowe z bloczków z betonu komórkowego

Wykonanie ściany działowej z bloczków z betonu komórkowego jest stosunkowo łatwe i szybkie.

Murowanie takiej ściany przebiega sprawnie przede wszystkim dlatego, że bloczki betonu komórkowego są dosyć duże, a jednocześnie niezbyt ciężkie (około 50 kg/m²).

Dużą zaletą tego materiału jest to, że można go dowolnie przycinać.

Ściany wykonane z tego materiału mają słabą zdolność tłumienia tłumienia hałasu, w związku z tym powinno się je pokrywać tynkiem tradycyjnym lub wykończyć płytami g-k z warstwą izolacji akustycznej.

Innym rozwiązaniem jest murowanie ścianek działowych z bloczków keramzytobetonowych – charakteryzują się  większą wytrzymałością i  lepiej tłumią hałasy.

Można je pokryć tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.

Ściany działowe z ceramiki poryzowanej

Kolejnym materiałem stosowanym do budowy ścian działowych jest ceramika poryzowana. Poszczególne elementy łączy się na pióro i wpust.

Budowa ścianki działowej z ceramiki poryzowanej przebiega szybko i sprawnie.

Takie ścianki wykańcza się pocienionymi tynkami gipsowymi.

Pustaki poryzowane można stosować do ścian działowych pomiędzy pokojami. Jednak, gdy oddzielają łazienki powinno się stosować dodatkową izolację akustyczną.

Ściany działowe z bloczków z wapienno-piaskowych

Do murowania ścian działowych mogą także posłużyć bloczki wapienno-piaskowe, zarówno pełne, jak i drążone.

Charakteryzują się one bardzo dobrym wskaźnikiem izolacyjności akustycznej (w przypadku ścianki o grubości 8 cm wynosi on 45 dB).

Mają dużą dokładność wymiarową.

Ponadto można je łączyć na pióro i wpust.

0Dobrze wymurowane na zaprawę klejową, będą mieć gładką powierzchnię, dzięki temu mogą być wykańczane tynkiem gipsowym o cienkiej warstwie.

Ściany działowe z płyt g-k lub g-w

Popularnym materiałem do budowy ścianek działowych są płyty g-k lub g-w.

Takie ściany są lekkie, dzięki czemu nie obciążają stropów. Podstawę ich konstrukcji stanowi metalowy szkielet.

Pomiędzy profilami stosuje się izolację akustyczną z wełny mineralnej. Dźwiękochronność takiej ściany jest zależna od grubości izolacji – powinna ona mieć przynajmniej 10 cm grubości.

Gips charakteryzuje się zdolnością do wchłaniania oraz oddawania pary wodnej z powietrza.

Ma to korzystny wpływ na  mikroklimat panujący w pomieszczeniach.

Ściany działowe z pustaków szklanych

Ścianki działowe z pustaków szklanych to bardzo ciekawy sposób na wykończenie wnętrz.

Poza walorami estetycznymi, stosuje się tam, gdzie do wydzielonego pomieszczenia chcemy zapewnić dopływ światła dziennego, a jednocześnie wytłumić hałas.

Jak wygląda proces budowy ścianek działowych?

Sposób budowy ściany działowej zależy od materiału, z jakiego ma być ona wykonana.

Inaczej bowiem wygląda budowa ścianek z płyt GK, inaczej ścianek murowanych (np. z cegły lub bloczków), a jeszcze inaczej wygląda proces budowy ścian działowych z pustaków szklanych.

Budowa ścian działowych z GK

Budowę ścianki działowej z płyt z karton-gipsu rozpoczyna się od wykonania metalowego szkieletu z odpowiednich profili.

Musi on być przytwierdzony do podłogi oraz sufitu.

Gdy metalowy szkielet jest już gotowy układa się w nim warstwy izolacyjne z wełny mineralnej.

Jak szkielet jest wypełniony izolacją, można przystąpić do przykręcania do niego płyt gipsowo-kartonowych. Płyty do szkieletu przykręca się z obu stron.

Budowa ścian działowych murowanych

Ściany działowe z cegły, pustaków, czy bloczków muruje się na warstwie poślizgowej (np. z papy lub folii polietylenowej).

Poszczególne elementy układa się warstwami z odpowiednim przesunięciem.

Cegły, pustaki lub bloczki łączy się przy zastosowaniu materiału o odpowiednim wiązaniu, pamiętając także o odpowiedniej grubości spoin.

Między ścianą a stropem zostawia się odstęp (około 1-3 cm), który wypełnia się materiałem trwale elastycznym.

Budowa ścian działowych z pustaków szklanych

Budowa ścian działowych z pustaków szklanych może wyglądać podobnie jak budowa ścian murowanych.

W takim przypadku do łączenia poszczególnych elementów stosuje się tradycyjną zaprawę cementową.

Pustaki szklane można także łączyć bez użycia zaprawy. W takich systemach wykorzystuje się profile z PVC, aluminium lub drewna.

Ile kosztuje postawienie ścianki działowej z karton-gipsu?

postawienie ścianki działowej z karton-gipsu cena

Szkieletowa ścianka działowa o grubości 10 – 12 cm z karton-gipsu, to koszt w granicach 115 – 135 zł/m2. Na cenę tą składają się materiały, za które zapłacimy około 60 – 70  zł/m2 oraz praca fachowców, której koszt to około 55 – 65 zł/m2. Za ściankę działową 15 m2 z karton-gipsu zapłacimy około 1725 – 2025 zł.

Ile kosztuje postawienie ścianki działowej z gk z wygłuszeniem wełną?

Ścianka działowa wykonana z płyt gk, która jest wygłuszona wełną mineralną o grubości 10 cm, to około 25 – 30 zł/m2 więcej niż w przypadku samego postawienia ściany z karton-gipsu. Zatem do 115 – 135 zł/m2 dodajemy 25 – 30 zł/m2 i wychodzi nam 140 – 165 zł/m2. Ściana działowa o powierzchni 15 m2 z gk z wygłuszeniem z wełny mineralnej to wydatek około 2100 – 2475 zł.

Ile kosztuje wymurowanie ścianki działowej?

Ile kosztuje wymurowanie ścianki działowej

Za ściankę działową murowaną z cegieł ceramicznych lub silikatowych bloczków BK, której grubość ma wynosić 8 – 12 cm zapłacimy około 67 – 81 zł/m2. Materiały wyniosą nas w granicach 35 – 45 zł/m2, a za robociznę zapłacimy około 32 – 36 zł/m2. Taka ścianka działowa o powierzchni 15 m2 to wydatek w granicach 1005 – 1215 zł.

Ile kosztuje ścianka działowa z bloczków gipsowych?

Jeżeli decydujemy się na ściankę działową o grubości 8 – 10 cm, murowaną z bloczków gipsowych, musimy liczyć się z kosztem w granicach 90 – 123 zł/m2. Za materiały zapłacimy około 60 – 90 zł/m2. Koszt pracy fachowców to około 30 – 33 zł/m2. Taka ścianka działowa o powierzchni 15 m2 będzie kosztować około 1350 – 1845 zł.

Ile kosztuje ścianka działowa z cegły klinkierowej?

Ścianka działowa o grubości 10 – 12 cm murowana z cegły klinkierowej to koszt rzędu 325 – 500 zł/m2. Za materiał zapłacimy około 260 – 415 zł/m2, natomiast robocizna wyniesie nas w granicach 65 – 85 zł/m2. Ścianka działowa o grubości 10 – 12 cm i powierzchni 15 m2, wykonana z cegły klinkierowej to koszt około 4875 – 7500 zł.

Ile kosztuje budowa ścianki działowej z pustaków szklanych?

Decydując się na taką ściankę działową, której grubość na wynosić 8 cm, musimy się liczyć z wydatkiem nawet około 480 – 860 zł/m2. Za materiały zapłacimy około 320-640 zł/m2. Robocizna wyniesie nas w granicach 160 – 220 zł/m2. Ścianka działowa z pustaków szklanych, której powierzchnia wynosi 15 m2 to całkowity koszt około 7200 – 12900 zł. To bardzo ciekawe pod względem estetyki, ale jednocześnie najdroższe rozwiązanie.

Ile kosztuje wykończenie ścianek działowych?

Ścianki działowe można wykończyć na dwa sposoby:

  • tynkiem cienkowarstwowym akrylowym,
  • tynkiem grubowarstwowym.

W pierwszym przypadku koszt wykończenia ścianki działowej wynosi około 53 – 70 zł/m2. Materiały wyniosą nas około 20 – 25 zł/m2, natomiast robocizna kosztuje około 33 – 45 zł/m2. Aby wykończyć w ten sposób ścianę o powierzchni 15 m2 (z obydwu stron będzie to powierzchnia około 30 m2), musimy liczyć się z wydatkiem około 1590 – 2100 zł.

Jeśli chcemy wykończyć ścianki działowe tynkiem grubowarstwowym, musimy liczyć się z wydatkiem około 50 – 68 zł/m2. Za materiały zapłacimy około 28 – 33 zł/m2, natomiast praca fachowców wyniesie nas około 22 – 35 zł/m2. Wykończenie w ten sposób ściany o powierzchni 15 m2 (czyli 30 m2, jeśli wykańczamy ścianę z obu stron) to wydatek około 1500 – 2040 zł.

Cenniki

Teraz popularne