Ile kosztuje tapetowanie ścian w 2023

Wykańczanie i urządzanieIle kosztuje tapetowanie ścian w 2023

Tak bardzo popularne niegdyś tapety powracają do łask. Współczesne tapety oferują bardzo wysoką jakość materiału oraz bogactwo wzorów. Jaki budżet powinniśmy przygotować mając w planie tapetowanie mieszkania?

Od czego zależy cena tapetowania ścian?

Na ostateczną cenę usługi tapetowania pływ ma wiele zmiennych. Tapetowanie nie ogranicza się do położenia tapety na ścianie. To bardziej skomplikowany proces obejmujący również wszelkie prace przygotowawcze, które mogą pochłonąć sporą część budżetu. Zrywanie starych tapet, mycie ścian, gruntowanie, usuwanie ubytków – to prace, która ekipa remontowa doliczy sobie do ostatecznej ceny.

Mając już przygotowane podłoże, przechodzimy do usługi właściwej. A jej cena uzależniona jest od rodzaju tapety, jaką fachowiec ma położyć. Położenie tapety z włókna szklanego będzie droższe niż położenie tapety papierowej. Za tapetowanie sufitów zapłacimy więcej niż za tapetowanie ścian. Drożej fachowiec wyceni położenie tapety ze znajdującym się na niej wzorem, który trzeba dopasować, niż położenie tapety bez wzoru.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku tapetowania pomieszczeń prywatnych, a inaczej – komercyjnych. W przypadku tych drugich zazwyczaj mamy do czynienia z kompleksowym projektem, który wyceniany jest indywidualnie przez specjalistyczne firmy.

No i na koniec renoma fachowca. Firma, która może poszczycić się wieloletnią praktyką i dziesiątkami zadowolonych klientów może pozwolić sobie na wyższą cenę, którą wymagający klient i tak zapłaci.

Podsumowując, na ostateczną cenę tapetowania ścian wpływ ma:

1. przygotowanie ścian pod tapetowanie (zrywanie starych tapet, łatanie ubytków),
2. rodzaj tapety (papierowa, winylowa, flizelinowa, z włókna szklanego, korkowa)
3. wzór tapety (z przesunięciem wzoru czy bez)
4. rodzaj obiektu (prywatny, komercyjny),
5. renoma i lokalizacja firmy remontowej.

Ile kosztuje tapetowanie

tapetowanie cena

Za położenie tapety papierowej bez skomplikowanego wzoru zapłacimy 20-22 zł/m2. Koszt położenia tapety ze znajdującym się na niej wzorem to 30-33 zł/m2. Za położenie tapety z włókna szklanego fachowcy liczą 33-36 zł/m2. Tapetowanie sufitów to wydatek rzędu 26-35 zł/m2.

Ile kosztuje tapeta?

Cena tapety zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Rodzaj materiału wpływa zaś na jej trwałość.

Tapeta papierowa – Taką tapetę można nabyć płacąc średnio 5-6 zł/m2, czyli 23-30 zł za rolkę. Trzeba się liczyć jednak z tym, że nie da jej się umyć, nie będzie również odporna na wilgoć.

Tapetę winylowa – bardziej trwała i odporna na wilgoć zapłacimy za nią średnio 8-12 zł/m2, czyli 40-60 zł za rolkę. Dzięki warstwie winylu tapety te są odporne na mycie, a nawet szorowanie, co pozwala utrzymać pomieszczenie w czystości przez długi czas.

Tapeta flizelinowa – łatwa w ułożeniu, elastyczna i mocna. Nadaje się nawet na nierówne powierzchnie. Jest też dobrym wyborem w przypadku, kiedy chcemy się podjąć tapetowania sami, a nie mamy w tej kwestii doświadczenia. Cena takiej tapety to 10-12 zł/m2, czyli 50-60 zł za rolkę.

Tapety z włókna szklanego są najbardziej trwałymi na rynku, odpornymi na uszkodzenia, zmywanie i szorowanie. Są również dość drogie, ponieważ za m2 takiego produktu zapłacimy 13-15 zł, czyli 65-75 zł za rolkę.

Tapeta korkowa to z kolei propozycja dla osób pragnących stworzyć niepowtarzalny klimat w swoim pomieszczeniu. Naturalne, ekologiczne, a przy tym trwałe, stanowią prawdziwą dekorację. Za taki luksus musimy jednak zapłacić 15-18 zł/m2, czyli 75-90 zł za rolkę.

Jak obliczyć ilość tapety, czyli ile rolek kupić?

jak obliczyć Ile rolek tapety potrzebujemy

Rolka tapety zazwyczaj obejmuje 10 metrów bieżących materiału o szerokości 53cm. Jedna rolka daje nam więc ok. 5m2 tapety.


Ile rolek tapety potrzebujemy, aby wytapetować pokój 20m2

Decydując się na tapetowanie pokoju o powierzchni 20m2, przy założeniu jego wymiarów 4m x 5m oraz wysokości ściany 2,5m, otrzymamy 45m2 powierzchni ściany do tapetowania. Potrzebować będziemy zatem 9 rolek. W przypadku zakupu tapety papierowej wydamy zatem 207-270 zł, a w przypadku tapety z włókna szklanego 585-675 zł.

Ile rolek tapety potrzebujemy, do wytapetowania pokóju 15m2 oraz 5m2?

Do wytapetowania pokoju o powierzchni 15 m2 (wymiary 3m x 5m) potrzebujemy 8 rolek, aby pokryć 40m2 powierzchni. Za tapetę papierową zapłacimy zatem 184-240 zł, a za tapetę z włókna szklanego 520-600 zł.

Ile rolek tapety jest potrzebne do wytapetowania 5m2?

Aby wytapetować pokój o powierzchni 5m2 (2,5m x 2m), potrzebujemy pokryć 22,5m2 powierzchni ściennej. Konieczny będzie zatem zakup 5 rolek – ponieważ rolek nie da się przeciąć, zawsze zaokrąglamy w górę. W przypadku zakupu tapety papierowej uszczuplimy nasz budżet o 115-150 zł, za tapetę z włókna szklanego zapłacimy natomiast 325-375 zł.

Ile kosztuje przygotowanie podłoża pod tapetowanie?

Przygotowanie podłoża obejmuje zerwanie starych tapet lub warstwy starej farby, umycie powierzchni, gruntowanie oraz naprawę ewentualnych ubytków na niej występujących. Za usunięcie starej tapety zapłacimy średnio 7,5-8,5 zł/m2. Zmywanie starej farby kosztuje średnio 0,50 zł/m2 mniej.
Mycie ścian to wydatek rzędu 9,5-10,5 zł/m2, a za gruntowanie fachowiec policzy sobie 4,5-5,5 zł/m2.
Jeśli na ścianie znajdują się ubytki, to ich usunięcie uszczupli nasz budżet o 10-11 zł/m2. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na przyjęcie nowej tapety.

Ile kosztuje tapetowanie natryskowe?

Za tapetowanie natryskowe, wykorzystujące materiał półpłynny rozprowadzany specjalnym pistoletem natryskowym zapłacimy 37-45 zł/m2 wraz z materiałem.

Ile kosztuje tapetowanie obiektowe?

Cena tej usługi kształtuje się w przedziale od 45 zł/m2 za położenie tapety flizelinowej czy winylowej do nawet 65 zł/m2 w przypadku tapet bardziej wyszukanych (korkowych, jedwabnych, zdobionych szkłem kwarcowym).

Tapetowanie obiektowe to usługa dostosowana do potrzeb obiektów komercyjnych. Obejmuje całościowe projekty: od pomiarów, poprzez tworzenie indywidualnych kosztorysów, na montażu skończywszy. Podczas realizacji projektów uwzględniane jest przeznaczenie obiektów, warunki termo- czy hydroizolacji oraz technik montażu. Tapety przeznaczone na potrzeby obiektów użyteczności publicznej są przede wszystkim wyjątkowo trwałe (nawet 30 lat!), odporne na zniszczenia, spełniające wymagania przeciwpożarowe. Realizacją takich zleceń zajmują się wyspecjalizowane pracownie.
Rolka tapety obiektowej jest zazwyczaj szersza: od 60 cm do nawet 300 cm.

Cenniki

Teraz popularne