Jak wytępić karaluchy w domu?

InneJak wytępić karaluchy w domu?

Karaluchy to trudny i uporczywy współlokator, a przekonał się o tym każdy, kto choć raz natknął się na niego w nocy we własnym mieszkaniu. Jeśli nie zamierzamy dzielić z nimi domu, musimy podjąć natychmiastowe oraz systematyczne działania w celu wytępienia całej koloni z naszego domu. Dowiedz się, jak to zrobić. 

Skąd biorą się karaluchy w naszych domach?

Karaluchy mogą pojawić się w naszym domu z wielu powodów. Nie jest zasadą, że żyją one wyłącznie w brudnych i zatęchłych mieszkaniach, choć zaniedbane i obfite w resztki jedzenia mieszkania stanowią dla nich dobre środowisko dla rozwoju. W naszych mieszkaniach mogą pojawić się na kilka sposobów: 

– możesz z dużym prawdopodobieństwem przynieść je wraz zakupionym używanym sprzętem AGD (karaluchy lub ich jaja)

– mogą wpełznąć do środka przez małe otwory i szczeliny w budynku,

– przyczepić się do torby, plecaka, walizki lub innego przedmiotu,

– znaleźć otwór wokół drzwi i okien, 

– przemieszczać się z jednego mieszkania do drugiego przez rury i otwory we wspólnych ścianach.

Optymalnymi warunkami dla rozwoju karaluchów jest temperatura pokojowa (ok. 21 °C) oraz bliskość źródła pożywienia (np. pozostawione resztki jedzenia, papier, śmieci) i zwiększona wilgotność.

Gdzie najczęściej karaluchy kryją się w domu?

Karaluchy nie tolerują światła dziennego, dlatego ich aktywność zaczyna się po zmroku. Co prawda zdarzają się przypadki, kiedy karaluchy żerują w ciągu dnia, ale jest to znak, że prawdopodobnie nie są w stanie pomieścić się w swoim schronieniu. Wówczas powinniśmy podjąć natychmiastowe działanie. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ciemne i wilgotne miejsca w naszym mieszkaniu.

Okolice kuchni lub łazienki stanowią dobre miejsce do rozwoju kolonii. W trakcie przeszukiwania domu szczególną uwagę poświęćmy na wszelkie szczeliny w murach oraz ubytki. Tymi drogami karaluchy najczęściej dostają się do naszego domu. Znając te miejsca, możemy rozpocząć tropienie gniazda, które najczęściej ukrywa się pod podłoga lub głęboko w murze. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to gniazdo karaluchów znajduje się w mieszkaniu naszego sąsiada lub piwnicy, a nasz dom stanowi jedynie punkty wypadowy na nocne polowania tych owadów. Wówczas należy podjąć kolektywne kroki wraz z sąsiadami w celu pozbycia się niechcianych intruzów. 

Jak zapobiegać inwazji karaluchów?

Najlepszym sposobem zapobiegającym inwazji jest regularne czyszczenie mieszkania z resztek pokarmu i substancji organicznych. Karaluchy zagnieżdżają się w zakamarkach mieszkań, pod podłogą lub w ścianach. Z racji ich wszystkożerności, trudno w szybki i prosty sposób zapobiec inwazji karaluchów. Ich pokarmem równie dobrze mogą zostać tkaniny, skóry lub papierowe śmieci. 

Jakie choroby przenoszą karaluchy?

Ich obecność jest szczególnie niebezpieczna dla alergików oraz astmatyków. Badania wskazały, że do najczęściej przenoszonych chorób przez karaluchy zalicza się: gruźlicę, cholerę, dur brzuszny, czerwonkę, zapalenie wątroby typu B, paraliż dziecięcy. Roznoszą także grzyby i choroby niebezpieczne dla zwierząt 

Jak nie dopuścić do inwazji karaluchów?

jak usunąć karaluchy
źródło: exterminateuramontreal.ca

Badania nad karaluchami wykazały, że owady te należą do jednych z najbardziej wytrzymałych i odpornych na zmiany środowiska istot na naszej planecie. Niemniej istnieje kilka podstawowych czynności, które pozwolą zapobiec inwazji karaluchów na nasz dom. Wszystkie one ukierunkowane są na utrudnienie karaluchom codziennego funkcjonowania i zniechęcania do odwiedzania naszego domu:

– jeśli kupujesz używany sprzęt AGD wyczyść go i zdezynfekuj zanim dostanie się do twojego domu. Może się zdarzyć że w przenoszonym sprzęcie znajdują się jaja karaluchów, które wniesiesz właśnie do swojego mieszkania.  

– częste opróżnianie kosza z odpadami organicznymi oraz makulaturom,

– dokładne mycie oraz odkurzanie podług nawet w trudno dostępnych miejscach: za szafkami i blatami oraz wewnątrz samych szaf,

– nie pozostawianie brudnych naczyń w zlewie oraz na stole,

– częste mycie powierzchni, na których przygotowujemy jedzenie, a także zbieranie wszystkich resztek jedzenie,

– przechowywanie jedzenie w szczelnie zamkniętych pojemnikach najlepiej wykonanych z tworzywa sztucznego, ceramiki lub szkła. Papier lub karton to łatwy łup dla karaluchów,

– regularne mycie misek dla zwierząt. 

Sprawdź ile kosztuje dezynsekcja – zwalczanie karaluchów, pluskiew, mrówek.

Jak pozbyć się karaluchów z domu?

Karaluchy przede wszystkim transportują na swojej powierzchni przeróżne patogeny oraz pasożyty.  Żyjąc w naszym domu mogą rozsiewać ich zarodniki lub larwy niemal wszędzie, gdzie tylko się pojawią. Jeśli nasz dom lub blok nawiedziła prawdziwa plaga karaluchów, najlepiej od razu skontaktować się z firmą przeprowadzającymi profesjonalną dezynfekcję mieszkań przy użyciu środków chemicznych. Natomiast w przypadku mniejszych kolonii istnieje szansa na pozbycie się karaluchów za pomocą domowych sposobów o znikomej szkodliwości chemicznej. Metody te są tanie, nie szkodzą domownikom ani zwierzęta, jednak nie zapewniają permanentnej likwidacji dużej kolonii insektów. Zaliczamy do nich: 

ziemia okrzemkowa: jest to naturalny eliminator insektów. W sprzedaży dostępny pod postacią proszku lub skamieniałych alg. Karaluch po kontakcie z ziemią okrzemkową odwadnia się, a jego egzoszkielet ulega zniszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest rozsypanie proszku wzdłuż korytarzy, którymi przemieszczają się insekty.

soda oczyszczona: ta powszechna substancja sprawdza się w wielu przypadkach i działa także na karaluchy. Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie pułapki na karaluchy w postaci cebuli zasypanej sodą oczyszczoną. Po spożyciu niewielkiej ilości sody karaluchy zwyczajnie umierają.

kwas borowy: jest to związek chemiczny występujący naturalnie w przyrodzie. Dla człowieka praktycznie niegroźny, natomiast dla karaluchów stanowi śmiertelne zagrożenie. Kwas borowy w kontakcie z karaluchem przykleja się do jego pancerza oraz skrzydeł, po czym zaczyna szkodliwie oddziaływać na jego układ nerwowy i trawienny. Podobnie jak w przypadku sody oczyszczonej, również tutaj najlepiej zastosować pułapkę łącząc kwas z przynętą w postaci skórki jabłka lub pomarańczy.

cytrusy oraz olejki eteryczne: zapach cytrusów oraz ciężkich olejków eterycznych odstrasza karaluchy. Wystarczy pokropić kąty mieszkania lub przemyć podłogę wodą z kilkoma kroplami olejków eterycznych. Nie jest to metoda likwidująca karaluchy, jednak sprawia, że z pewnością zaczną unikać obecności w naszym mieszkaniu. 

Cenniki

Teraz popularne