Zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna? – wady, zalety, koszty

Budowa stan surowyZaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna? - wady, zalety, koszty

Zanim rozpoczniemy budowę domu, powinniśmy wybrać rodzaj zaprawy, która posłuży do murowania jego ścian. Do najczęściej współcześnie stosowanych rozwiązań w murarstwie należą zaprawy cienkowarstwowe oraz tradycyjne.

Dobór odpowiedniej zaprawy do materiałów, z których powstają ściany jest kluczowym wyborem poprzedzającym właściwe prace murarskie. Zapoznajmy się zatem z właściwościami tych sposobów spoinowania, ich wadami i zaletami, zastosowaniem oraz sposobami nakładania. Przeanalizujmy koszty i sprawdźmy, które rozwiązanie jest częściej wybierane przez inwestorów – zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna?

Zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna – ceny, zalety, wady

Zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna

Ile kosztuje murowanie zaprawą cienkowarstwową?

Koszt zakupu zaprawy cienkowarstwowej i robocizny przy murowaniu tym sposobem ścian to około 24,50–32,50 zł/m2. Worek zaprawy cienkowarstwowej 25 kg kosztuje 21–25 zł, a w przeliczeniu na powierzchnię za materiał ten zapłacimy 2,50–5,50 zł/m2. Koszty robocizny to około 22–27 zł/m2.

Zaprawa cienkowarstwowa zalety:

 • cienka spoina wiąże się z tym, że w tak powstającej ścianie jest mniej wilgoci technologicznej w porównaniu do ścian murowanych w sposób tradycyjny,
 • tak murowana ściana szybciej wysycha,
 • mniejsze ryzyko występowania mostków termicznych w murze – to przekłada się na większą izolacyjność termiczną,
 • sprawdza się do murowania elementów o precyzyjnych wymiarach, np. bloczków z betonu komórkowego,
 • pełnią zadanie łącznika – dają poszczególnym elementom przyczepność, wytrzymałość na ścinanie oraz zginanie, a także szczelność,
 • zapewniają równomierne przenoszeń obciążeń pomiędzy łączonymi elementami,
 • rozwiązanie tańsze od zaprawy tradycyjnej,
 • są wydajniejsze od zaprawy tradycyjnej,
 • są mniej podatne na pojawienie się grzybów lub pleśni,
 • możliwe jest prowadzenie prac nawet podczas temperatur do minus 5 stopni,
 • możliwość szybkiego prowadzenia prac,
 • murowanie ścian w tej technologii pozwala na szybkie osiągnięcie pełnej ich wytrzymałości i co za tym idzie szybkiego osiągnięcia gotowości do tynkowania.
 • tak powstałe ściany są równe i mają jednolitą powierzchnię.

Zaprawa cienkowarstwowa wady:

 • ograniczone możliwości stosowania – sprawdzają się tylko w przypadku prac przy łączeniu precyzyjnym poszczególnych elementów,
 • wymaga większej precyzji podczas prac – nie ma możliwości skorygowania ewentualnych nierówności lub błędów murarskich.

Ile kosztuje murowanie zaprawą cementowo-wapienną?

Za zakup tradycyjnej zaprawy murarskie oraz robociznę przy murowaniu nią ścian zapłacimy około 31–40 zł/m2. Worek tradycyjnej zaprawy cemetnowo-wapiennej 25 kg to około 11–13 zł. W przeliczeniu na powierzchnię ściany zapłacimy około 11–14 zł/m2. Robocizna to koszty w granicach 20–26 zł/m2.

Zaprawa tradycyjna zalety:

 • ma szersze zastosowanie – można ją stosować do murowania elementów, niemających precyzyjnych wymiarów – spoina scala materiały murowane oraz niweluje ich nierówności,
 • zapewnia odpowiednią przyczepność pomiędzy zaprawą oraz elementem murowym – łącząc elementy muru zapewnia odpowiednią wytrzymałość muru, jego właściwe zginanie, a także szczelność,
 • równomiernie przenosi obciążenia między elementami muru, np. bloczkami, cegłami lub pustakami,
 • nadaje właściwą odkształcalność muru – zawartość wapna nadaje odpowiednią elastyczność – to z kolei w pewnym stopniu ogranicza ryzyko pęknięć, czy też zarysowań,
 • odporność na działanie wody i wilgoci – dzięki dodatkowi wapna w zaprawie tradycyjnej zawilgocone mury, szczególnie te nieotynkowane mogą szybka odsychać, zaprawa cementowa jest także dobrą barierą dla wilgoci i utrudnia jej przenikanie do wnętrza budynku.

Zaprawa tradycyjna wady:

 • zaprawy tradycyjne, zawierające w swoim składzie cement mogą powodować to, że mur będzie nieco zbyt sztywny, a przez to podatny na różne pęknięcia,
 • są droższym rozwiązaniem od zaprawy cienkowarstwowej,
 • mniejsza wydajność w porównaniu do zaprawy cienkowarstwowej.

Zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna – najważniejsze informacje

Zaprawa stosowana do cienkich spoin nazywana jest zaprawą cienkowarstwową, choć spotkać można się także z błędną nazwą murarska zaprawa klejowa. Zaprawa tak dostępna jest w sprzedaży w workach o wadze 25 kg jako gotowa sucha mieszanka. Miesza się ją z wodą w proporcjach wskazanych na opakowaniu przy użyciu wiertarki z mieszadłem. Zaprawa cienkowarstwowa umożliwia uzyskanie spoiny o grubości około 0,5 – 3 mm. Zaprawa ma zastosowanie do murowania elementów charakteryzujących się wysoką dokładnością wymiarową, wśród których wymienić należy m.in. bloczki z betonu komórkowego. Ma także zastosowanie do murowania ścian jednowarstwowych, warstwowych oraz działowych.

Zaprawa cementowo-wapienna nazywana jest popularnie zaprawą tradycyjną. Tradycyjna zaprawa murarska wymaga bardzo starannego rozrobienia. Aby uzyskać taką zaprawę, miesza się ze sobą w odpowiednich proporcjach: piasek, cement, wapno hydratyzowane i wodę. Jakość zaprawy tradycyjnej w znacznym stopniu zależy od precyzyjnego odmierzenia wymienionych składników. Składniki te miesza się w betoniarce. Istnieje również możliwość kupienia tradycyjnej zaprawy murarskiej w postaci gotowej suchej mieszanki, zwykle w workach po 25 kg. Wówczas rozrabia się ją w odpowiednich proporcjach z wodą. Najlepiej użyć do tego wiertarki z mieszadłem. Grubość spoiny tradycyjnej zaprawy murarskiej wnosi w przedziale 8 – 15 mm. Jest zaprawą murarską o ogólnym przeznaczeniu. Można nią murować elementy, które nie mają precyzyjnych kształtów i wymiarów.

Zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna – jakie są koszty?

Na ostateczny koszt murowania ścian zaprawą cienkowarstwową przekłada się przede wszystkim wydajność stosowanego produktu. Aby wymurować 1 m2 ściany z bloczków z betonu komórkowego o grubości 24 cm musimy zużyć 3 – 4,5 kg zaprawy cienkowarstwowej. Worek 25 kg zaprawy do cienkich spoin kosztuje około 21 – 25 zł. Koszt zakupu zaprawy cienkowarstwowej wynosi około 2,50 – 5,50 zł/m2. Za pracę fachowców przy precyzyjnych pracach murarskich cienką spoiną zapłacimy około 22 – 27 zł/m2. Całkowity koszt murowania cienkowarstwowego to około 24,50 – 32,50 zł/m2. Aby wymurować ściany o łącznej powierzchni 100 m2 za zaprawę cienkowarstwową i robociznę zapłacimy 2450 – 3250 zł.

Na całkowity koszt murowania ścian korzystając z tradycyjnej zaprawy wpływa w największym stopniu wydajność takiej zaprawy. Przyjmuje się, że do wymurowania 1 m2 ściany z bloczków z betonu komórkowego o grubości 24 cm potrzeba około 18 – 25 kg suchej mieszanki zaprawy tradycyjnej. Za worek 25 kg suchej mieszanki zaprawy tradycyjnej zapłacimy około 11 – 13 zł. Koszt zakupu zaprawy tradycyjnej cemetowo-wapiennej wynosi około 11 – 14 zł/m2. Za pracę fachowców zapłacimy w granicach 20 – 26 zł/m2. Zatem ostateczny koszt murowania tradycyjnego to około 31 – 40 zł/m2. Aby wymurować ściany o łącznej powierzchni 100 m2 za zaprawę tradycyjną oraz robociznę będziemy musieli zapłacić w granicach 3100 – 4000 zł.

Co jest częściej wybierane – zaprawa cienkowarstwowa czy tradycyjna?

Wśród tych dwóch rozwiązań stosowanych do murowania ścian – zaprawa cienkowarstwowa i zaprawa tradycyjna – częściej wybierane jest to drugie rozwiązanie. Na częstszy wybór zaprawy tradycyjnej, pomimo wyższej ceny, wpływa przede wszystkim to, że ma ona dużo szersze zastosowanie względem zaprawy cienkowarstwowej.

Cenniki

Teraz popularne