Mozaika to bardzo efektowne wykończenie ścian w łazience i w kuchni. Kojarzona jest z elegancją, wytwornością i wyrafinowaniem. Dawniej dostępna głównie dla najzamożniejszych, dziś mozaikę może mieć każdy, kto zachwyci się jej formą. Łatwiejsza dostępność, mnóstwo wzorów (nawet kwiaty i figury) dają możliwość stworzenia pełnych artyzmu aranżacji. Sprawdza się w kuchni nad blatem, jako blat i wykończenie okapu. Połyskująca ściana dodaje kuchennej scenerii nieco artystycznego charakteru.
Jakie są rodzaje mozaiki?
Mozaika jako ozdoba wnętrza jest znana niemal od starożytności. Na przestrzeni lat przeszła ewolucję: w zakresie wykorzystywanych, kształtów, kolorów i sposobu montażu. Pojawiło się znacznie więcej materiałów, z których jest wykonywana. Jej walory użytkowe i dekoracyjne zawsze były cenione. Mozaika wraca także we współczesnych wnętrzach. Wielu dekoratorów wnętrz uważa, że jest to wręcz biżuteria w asortymencie materiałów wykończeniowych.
Mozaiki mają formę miniaturowych kafelków o rozmiarach od około jednego do pięciu centymetrów. Mogą one jednak przyjmować różne kształty. Najpowszechniejsze i zarazem najbardziej ekonomiczne cenowo kostki kwadratowe, które tworzy się z cięcia dużych płytek. Wśród innych wzorów mozaiki najczęściej wybierane są: prostokąty, paski, kółka, owale.
Bardziej wymagający klienci mogą wybrać bardzo ciekawe kształty: pierścienie, trójkąty, wielokąty, nieregularne kształty. Mozaiki wykonywane są z różnych materiałów. Najbardziej znane są mozaiki ceramiczne i szklane.
Na rynku dostępne są także mozaiki z kamienia naturalnego, masy gresowej, drewna, metalu, masy perłowej i kamieni półszlachetnych. Mozaika wykonana z masy gresowej jest odporna na ścieranie i wahania temperatury.
Z czego wykonuje się mozaiki?
Mozaiki metalowe wykonywane są z aluminium, miedzi, brązu. Przy spoinowaniu trzeba pamiętać o tym, że zmywanie nadmiaru fugi musi nastąpić jeszcze przed jej wyschnięciem.
Miłośnicy drewna także mogą wybrać mozaikę drewnianą, np.: z łupin orzecha kokosowego. Ogromnie popularna jest mozaika szklana. Wynika to ze specyficznych właściwości szkła, które można barwić, formować, zdobić oraz zatapiać w nim różne elementy. Mozaika szklana jest zróżnicowana pod względem koloru, kształtu i faktury – może być matowa, błyszcząca, przeźroczysta, a nawet posiadać domieszkę metalu szlachetnego i szkła witrażowego.
Do produkcji mozaiki kamiennej używany jest marmur, kwarc i trawertyn oraz maleńkich kamyków rzecznych. Zaletą mozaik kamiennych jest fakt, że można je kłaść nawet na podłodze i to w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Można też wykonywać z nich niewielkie wzory, na przykład rozety wbudowane w inny materiał wykończeniowy, np.: płytki ceramiczne, drewniane deski.
Ile kosztuje położenie mozaiki?
Ułożenie mozaiki jest kosztowne. Trzeba przygotować się na wydatek od 140 do 190 zł za m2. Podana cena dotyczy samej robocizny. Jeżeli do ułożenia mozaiki trzeba przygotować podłoże, to oczywiście koszt znacznie wzrasta. Do podanych wartości cenowych należy doliczyć zakup materiału. Ceny mozaiki zależą od jej rodzaju, wzoru i faktury.
Gdzie można stosować mozaikę?
Mozaikę najczęściej układa się w kuchni, łazience i na tarasie. Można ją wykorzystać do przedpokoju, a nawet jako element dekoracyjny na ramy obrazów i luster w salonie. Nie trzeba od razu wykładać całej ściany w łazience mozaiką. Można ją obudować wannę (wtedy będzie dominującym elementem dekoracyjnym), wyznaczyć strefy w łazience lub wypełnić przestrzeń kabiny prysznicowej.
Mozaika może być nawet ułożona w salonie, np.: jako tło do ekspozycji telewizora, kominka lub galerii zdjęć. Coraz modniejszy jest trend do tworzenia z mozaiki barwnych obrazów, co daje niesamowity wizualny efekt. Układane na ścianie drobne kosteczki można połączyć tak, by stworzyły obraz podobny do fototapety. Niemal uniwersalne zastosowanie ma mozaika szklana, którą można położyć nie tylko w łazience i w kuchni, ale także w miejscach użyteczności publicznej, w których niezwykle ważne jest zachowanie higieny, np.: na basenach, czy w saunach.
Z kolei mozaika gresowa cechująca się dużą odpornością na ścieranie to idealne wykończenie tarasu i kuchni, ponieważ można ją układać na ścianie i podłodze. Mozaika ceramiczna też można wykorzystana do ozdobienia ściany i podłogi, ale tylko wewnątrz budynku. Mozaika jest także ozdobą blatu lub półki pod prysznicem. Podsumowując – mozaikę można stosować jako dekorację ściany lub uzupełnienie wnętrza, np.: w obszarze kabiny czy wanny lub jako ozdobę niewielkich elementów.
Jak przygotować podłoże pod położenie mozaiki?
Płyty mozaikowe należy przyklejać do suchego podłoża, które jest równe wypoziomowane, odtłuszczone i odpylone. Można także przyklejać je do podłóg ogrzewanych. Wszelkie luźne elementy usuwamy szpachelką, nierówności niwelujemy, a ubytki wyrównujemy, stosując gładź szpachlową. Obszar, na którym położona będzie mozaika musi być idealnie gładki. Kształt powierzchni nie ma specjalnego znaczenia.
W jaki sposób przyklejać mozaikę?
Położenie mozaiki na mniejszej powierzchni nie jest skomplikowane. Bez problemu można znaleźć instrukcję układania mozaiki, z której dowiadujemy się, że najlepiej ją układać na cienkiej warstwie kleju. Należy rozprowadzić grzebieniem o drobnych zębach. W przypadku mozaiki wykonanej z naturalnego kamienia, niezbędne jest wykorzystanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu. Do układania transparentnej mozaiki szklanej najlepiej zastosować zaprawę klejową białą lub srebrno-szarą o zwiększonej elastyczności i przyczepności.
Moda na mozaikę powraca co pewien czas. Drobne kafelki nadają pomieszczeniom niezwykłego uroku. Pasują do każdego stylu wnętrzarskiego. To idealna dekoracja dla osób, które chcą przełamywać schematy lub ozdobić przestrzenie inne niż ściana. Zapewnia możliwość tworzenia indywidualnych projektów – można łączyć różne mozaiki i tworzyć najbardziej fantazyjne kompozycje. Zaletami mozaiki są ogromne możliwości aranżacyjne i bogactwo kolorystyki. Najwygodniejsze jest stosowanie płyt mozaikowych.