Ile kosztuje wertykulacja i aeracja trawnika?

CennikiWokół domuIle kosztuje wertykulacja i aeracja trawnika?

aeracja i wertykulacja trawnika jest w dłuższej perspektywie niezwykle korzystnym zabiegiem, który może sprawić, że nasz trawnik nabierze zdrowego i efektywnego wyglądu. Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniej metody oraz pory roku. Błąd może kosztować wygląd naszego trawnika, dlatego lepiej oddać go w bezpieczne ręce profesjonalistów. Sprawdźmy, ile kosztuje zabieg wertykulacji i aeracji trawnika?

Co to jest wertykulacja?

Wertykulacja to procesem pielęgnacyjny, mający na celu stymulowanie wzrostu trawy, a jednocześnie usuwania jej nieuporządkowanego rozrostu.Wertykulacja, poprzez nakłuwanie trawnika na głębokość 2-3 cm.nacina darń (zwarta warstwa okrywowa) i pozwala usuwać w powierzchni trawnika obumierające resztki organiczne tzw. filcu. 

Wertykulacja może zostać wykonana za pomocą zwykłych grabi lub przy użyciu wysoce zmechanizowanych specjalistycznych urządzeń wertykulacyjnych wyposażonych w obracające się pionowo ostrza.

Co to jest aeracja?

Aeracja to ważny zabieg dla wszystkich obszarów trawiastych, która poprawia ich kondycję. W skrócie polega to na doprowadzeniu świeżego powietrza do wnętrza zbitej struktury glebowej. Obszar intensywnie użytkowany, na którym dominuje drobnoziarnista gleba gliniasta, będzie bardziej podatny na zagęszczanie i zbicie, a zatem będzie wymagał bardziej intensywnego i regularnego napowietrzania w porównaniu z obszarem mało użytkowanym.

W jaki celu się wertykulację trawnika?

Wertykulacja ma za zadanie gruntowanie przeczesać nasz trawnik i pozwolić mu „odetchnąć”.Innymi słowy zabieg ten usuwa z trawnika zalegające nieczystości i szkodliwe organizmy oraz intensywnie odpowietrza glebe. Również w przypadku nieumyślnego przelania trawnika lub „przekarmienia” go nawozem, ratunkiem może okazać się szybka wertykulacja.

Kiedy przeprowadza się wertykulację?

Wertykulacja może być bardzo szkodliwa dla runi i powinna być rozważana tylko w okresach intensywnego wzrostu – wiosną i jesienią. Prace wiosenne są niezbędne do usunięcia filcu i pobudzenia trawy do wzrostu. 

Z kolei prace jesienią są bardzo skuteczne, gdy są wykonywane jako część prac renowacyjnych po zakończeniu sezonu i polegają na wykonaniu do około 3 zabiegów wertykulacyjnych w celu przygotowania obszaru do podsiewu.

W międzyczasie takie prace można uzupełnić o regularne, lekkie grabienie trawnika.  Pozwoli to na utrzymanie zdrowego i efektownego trawnika w okresie letnim.

Wertykulacja czy aeracja co najpierw?

Zasada jest prosta: wertykulacja zawsze następuje przed areacją. Trawnik po zabiegu wertykulacji potrzebuje czasu na regenerację, dlatego lepiej odczekać kilka tygodni i po tym czasie bezpiecznie wykonać areację.

Jak przygotować trawnik do areacji i wertykulacji?

  • Do przeprowadzenia wertykulacji potrzebna jest krótka i sucha trawa, dlatego należy stopniowo zmniejszać jej  wysokość na tydzień lub dwa przed zabiegiem.

    Dzięki temu w głąb darni dostanie się powietrze, co pomoże jej wyschnąć. Pamiętajmy, długa trawa stwarza opór dla wertykulatora, a co za tym idzie – osiągniemy słabsze wyniki.
  • Jeśli na trawniku znajdują się chwasty, można je usunąć ręcznie, ale zapomnij o stosowaniu  środków chwastobójczych. Ich właściwości mogą pogorszyć proces regeneracji.
  • Ostatnim elementem przygotowań jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby, wszystko aby trawnik jak najszybciej się zregenerował.

    Jeśli wilgotność jest za wysoka (miękka gleba) lub za niska (sucha, twarda gleba), należy albo poczekać na poprawę warunków atmosferycznych.

Ile kosztuje wertykulacja trawnika za m2?

Za wertykulacje trawnika zapłacimy średnio 0,8-1,7 zł/m2. W cenie zawiera zabieg wertykulacji oraz usuwanie pozostawionych po zabiegu organicznych szczątków, jednak za wywóz i utylizację będziemy musieli zapłacić dodatkowo ok. 40 – 60 zł/m3 urobku. Za dosianie trawnika po wertykulacji zapłacimy ok. 1,5-2 zł/m2. Cena zawiera koszt nasion.

Ile kosztuje aeracja trawnika za m2?

Za areację kołkową trawnika zapłacimy średnio 0,4-0,9zł/m2, natomiast zabieg areacji korkowej to wydatek rzędu 1,3-2 zł/m2. W przypadku większych powierzchni trawnika zawsze możemy liczyć na rabat. Za dosianie trawnika po areacji zapłacimy ok. 1,5-2 zł/m2 wraz z kosztem nasion.

Jak prawidłowo wykonać wertykulację trawnika?

W pierwszej kolejności przygotowujemy trawnik poprzez skrócenie długości trawy. Nie zapominamy o trawie przy ogrodzeniu, drzewach i krzewach.

Następnie ustawiamy głębokość, na której będziemy podcinać darnie i przejeżdżamy wertykulatorem, podobnie jak w przypadku użycia kosiarki.

W trzecim kroku zajmujemy się zebraniem pozostałości; w tym celu najlepiej użyć grabi, natomiast resztki umieścić w przydomowym kompostowniku.

Dodatkowo możemy pomyśleć o nawożeniu trawnika po wertykulacji. Rodzaj i moc nawozu powinna zostać dostosowana do typu naszego trawnika. Od razu po zakończenia wertykulacji i nawożenia nie możemy zapomnieć o mocnym podlaniu, aby nawóz wniknął głęboko w glebę o pozwolił na szybszą regenerację.

Często firmy przeprowadzające wertykulację oferują również zabieg dosiewania, który ma pomóc w wypełnieniu pustych przestrzeni w naszym trawniku.

Ile kosztuje wypożyczenie wertykulatora?

Za wypożyczenie wertykulatora powinniśmy zapłacić ok. 90-120 zł za dobę. Dodatkowo wypożyczenie siewnika to koszt 40-60 zł za dobę. Jeśli zdecydujemy się na zakup podstawowego sprzętu do wertykulacji musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie 1000-1400 zł. W racji stosunkowo niskiej ceny wynajmu, większość osób decyduje się na krótkoterminowe wypożyczenie.

Ile kosztuje wypożyczenie aeratora?

Koszt wypożyczenia aeratora to wydatek rzędu 80-100 zł za dobę. Zakup profesjonalnego wertykulatora to kosz ok. 2000-2500 zł. Za siewnik zapłacimy mniej bo ok. 400-600 zł. Z uwagi na niskie ceny wynajmu i małą częstotliwość użytkowania, większość osób rezygnuje z zakupu własnego aeratora.

Cenniki

Teraz popularne