Ile kosztuje położenie trawy z rolki?

CennikiWokół domuIle kosztuje położenie trawy z rolki?

Trawa z rolki wciąż większości kojarzy się z zastosowaniem na stadionach sportowych, jednak z uwagi na prostotę i wspaniałe efekty, metoda  kładzenia trawy z rolki zdobywa coraz większą popularność wśród posiadaczy własnych podwórek. Trawę tego typu najczęściej uprawia się na polach. Przypomina to trochę pszenicę lub jęczmień, ale wymaga znacznie bardziej intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sprawdźmy, ile kosztuje położenie trawy z rolki?

Jak powinno być przygotowane podłoże pod trawnik z rolki?

Przed położeniem trawnika, ziemia powinna zostać odpowiednio przygotowana, Głównym zadanie będzie gruntowne napowietrznienie gleby i przygotowanie drenażu.

Wertykultor to dobry sposób na przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki, ponieważ delikatnie przeora i napowietrzy kilka centymetrów gleby.

W przypadku mniejszych powierzchni można to zrobić ręcznie za pomocą wideł ogrodowych, ale na większych obszarach lepiej wykorzystać profesjonalny sprzęt.

Następnie do górnej warstwy gleby powinniśmy dodać trochę nawozu ogólnego lub dobrze rozłożonego kompostu.

Nie należy używać młodego kompostu, który jest tylko częściowo zgniły, ponieważ może to doprowadzić do zapadnięcia się trawnika w wyniku gnicia substancji organicznych.

Ostatnim elementem może być przygotowanie drenażu, w tym celu dobrze dodać do własnej ziemi trochę piasku lub obornika, który poprawia retencję wody.

Kiedy zakłada się trawnik z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki może odbywać się od wczesnej wiosny do nawet późnej jesieni. Jednak eksperci wskazują jesień, jako najlepszą porą do zakładania trawnika.

Ma to związek z częstymi opadami deszczu, które pomagają w ukorzenieniu się trawy.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalować trawę latem, jednak musimy wówczas zadbać o intensywne i regularne nawadnianie nowego trawnika oraz stosunkowo niskie nasłonecznienie.

Ile kosztuje położenie trawy z rolki?

położenie trawy z rolki cena

Za położenie trawy z rolki zapłacimy od 52-64 zł za m2 (robocizna z materiałem). Cena zależna jest od powierzchni na której wykonuje się usługę. Cena nie uwzględnia montażu siatki przeciw kretom.

Jakie są etapy zakładania trawnika z rolki?

Układanie trawnikanależy do najprostszych części – wystarczy rozwinąć ją na przygotowanej wcześniej glebie, a następnie delikatnie ubić przy pomocy walca.

Upewnij się tylko, że sąsiadujące ze sobą rolki trawy dobrze do siebie przylegają.

Ważne jest również, aby nie zwlekać z układaniem po przywiezieniu rolek na miejsce docelowe.

Jeśli zauważysz znaczne różnice w poziomie gleby, może wykorzystać piasek, aby wyrównać teren po rolkę.

W trakcie pracy warto położyć dłuższe deski lub płyty na powierzchni położonej już trawy.

Pomoże to rozłożyć ciężar twojego ciała, tak aby w przypadku nadepnięcia, nacisk nie był skoncentrowany na jednym odcisku stopy.

Na świeżo położony trawnik należy rozsypać kompost lub ziemię zmieszaną z piaskiem i delikatnie wypełnić wszelkie niewielkie szczeliny w połączeniach między rolkami, a następnie całość obficie podlać wodą.

Jakie są zalety i wady trawnika z rolki?

Czas: Najważniejszymi zaletami trawnika z rolki jest szybki czas instalacji i niemal natychmiastowy efekt.

W przeciwieństwie do trawnika wysiewanego, na cieszenie się walorami trawnika nie musimy czekać kilka miesięcy.

Sam proces rozkładania zajmuje maksymalnie jeden dzień i można go przeprowadzać od wiosny do późnej jesieni.

Jakość: swoje piękno trawa z rolki jest w stanie okazać już kilka tygodni po rozłożeniu. Jako że jest już dojrzała w momencie zakupu, wiemy jakiej jakości będą nasze źdźbła oraz jaki finalny wygląd przybierze trawa.

Producenci trawy z rolki oferują szeroki wybór odmian: od pospolitych, przez bardziej wytrzymały do wyszukanych i oryginalnych typów.

Wytrzymałość: trawa z rolki kiełkuje i dorasta na żyznych polach, dlatego jest gęsta i dobrze ukorzeniona w w warstwie wierzchniej gleby.

Dzięki temu jest bardziej odporna na szkodniki, grzyby oraz choroby, ponadto lepiej znosi przymrozki.

Oczywiście trawa z rolki posiada też swoje wady, do których zaliczamy przede wszystkim większy koszt zakładania oraz opłaty związane z wynajęciem sprzętu i transportu.

Ponadto zakupione rolki trawy należy niezwłocznie rozłożyć na przygotowanej glebie, w przeciwieństwie do nasion trawy, nie mogą one czekać na odpowiednie warunki pogodowe. zwłoka może doprowadzić do obumarcia trawy.

Ile kosztuje przygotowanie terenu pod trawnik z rolki?

Za przygotowanie terenu pod trawnik z rolki zapłacimy średnio 10-13 zł/m2. W cenie usługi zawiera się wynajęcie profesjonalnego sprzętu oraz dojazd do klienta. Dodatkowe opłaty obejmują podsypywanie terenu w celu wyrównania – średnio 2-4 zł/m2.

Jak pielęgnować trawnik z rolki?

Trawnik z rolki jest w stanie przetrwać naprawdę długo, właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeżył swojego gospodarza, jednak powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– Codziennie podlewaj nowo wyłożony trawnik – w lecie może być konieczne podlewanie dwa razy dziennie,

– Kontynuuj codzienne podlewanie trawnika, dopóki nie upewnisz się, że jest dobrze ukorzeniony – może to potrwać do czterech tygodni,

– Nie powinniśmy chodzić po świeżo rozłożonym trawniku przez około sześć tygodni po jego instalacji,

– Podczas kilku pierwszych koszeń nowego trawnika należy być bardzo delikatnym. Ustaw na kosiarce jak najwyższy pułap ścięcia, aby przypadkiem nie uszkodzić świeżej trawy,

– Zaleca się nawożenie trawnik, ale dopiero po co najmniej 6 tygodniach od założenia,

– Nie zapominaj o regularnym zgrabianiu opadłych liści, zapobiega to ich gniciu i obumieraniu trawy.

Ile kosztuje trawnik z rolki za m2?

Za uniwersalny trawnik z rolki zapłacimy ok. 13-18 zł/m2 przy zamówieniu do 250 m2 trawnika.  Lepszej jakości trawniki mogą kosztować nawet 18-24 zł/2. Jeśli zamierzamy zamówić większą ilość rolek, wówczas możemy liczyć na niewielki rabaty liczone od 1m2.

Ile kosztuje rolka trawy?

Rolka trawy w popularnych sklepach budowlanych kosztuje średnio480 – 550 zł. Koszt położenia trawy z rolki wynosi 10-14 zł/m2 dla trawników do 100 m2. W przypadku większych powierzchni cena jest niższa i wynosi ok 9-11 zł/2. Koszenie trawy przez ogrodnika będzie nas kosztować 0,50-0,70 zł/m2.

Cenniki

Teraz popularne