Ile kosztuje montaż systemu nawadniania ogrodu?

CennikiWokół domuIle kosztuje montaż systemu nawadniania ogrodu?

Woda jest niezbędna dla rozwoju roślin w naszym ogrodzie, jednak regularne i ręczne podlewanie może sprawiać sporo zachodu. Przeciąganie ciężkich węży i ustawianie ich pod każdą rośliną pochłania nasz czas. Systemy nawadniania ogrodu eliminują ten problem, a ich montaż jest dzisiaj sprawny i relatywnie tani. Sprawdźmy, ile kosztuje montaż systemu nawadniania ogrodu.

Z czego składa się system nawadniania ogrodu?

Podstawowym elementem systemu nawodnienia są rury, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Łączeniami rur są specjalne zawory, które regulują przepływ wody. Na wysokości trawnika umieszczane są zraszacze. Mózgiem systemu, inicjującym pracę całej instalacji, jest specjalny panel sterujący. Każdy użytkownik systemu nawadniającego może dostosować pracę instalacji do własnych potrzeb, a oprócz tego panel sterujący czuwa, aby czas zraszania ogrodu nie pokrywał się z ewentualnymi opadami.

Ile kosztuje projekt systemu nawadniającego?

Za projekt systemu nawadniającego zapłacimy średnio 600-800 zł. Jeśli chodzi o bardziej skomplikowane projekty systemu, obejmujące większą ilość rur i zraszaczy, zapłacimy więcej bo nawet 1300-2000 zł. Kalibracja i pomoc w przygotowaniu systemu kosztuje ok. 100-200 zł.

Ile kosztuje system nawadniania dla ogrodu?

Ile kosztuje system nawadniania ogrodu

Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest wielość działki. Z metr kwadratowy instalacji zapłacimy od 14-25 zł. Dla ogrodu wielkości 300 m2 za system nawadniania zapłacimy 4200-7500 zł

Skąd czerpię się wodę do systemu nawadniania?

Zużycie wody uzależnione jest od wielkości naszego ogrodu oraz jakości gleby, którą posiadamy na naszej działce – im obszerniejszy ogrodu lub więcej piasku w glebie, tym większe zapotrzebowanie na wodę.

Jeśli chodzi o źródło wody, do dyspozycji mamy dwa rozwiązania: woda z sieci wodociągowej lub z własnego ujęcia.

Woda z sieci wodociągowej: rozwiązanie to należy do najprostszych, ale może odbić się na naszym domowym budżecie.

Średni koszt obsługi ogrodu może nas kosztować do kilkuset złotych miesięcznie. Jednak tego typu rozwiązanie zapewnia stałą dostępność wody o wysokim ciśnieniu.

Woda z własnego ujęcia: jesteśmy prawdziwymi szczęśliwcami, jeśli takie ujęcie już posiadamy.

Jednak prawidłowa synchronizacja własnego ujęcia z systemem nawadniającym wymaga odpowiednich parametrów.

Przede wszystkim nasza studnia powinna być wystarczająco głęboka, aby zaspokoić potrzeby ogrodu. W przeciwnym razie niskie ciśnienie uniemożliwi sprawne działanie.

Ratunkiem może być specjalna pompa, którą montuje się na poziomie lustra wody w studni. Przyjmuje się, że odpowiednie ciśnienie mieści się w przedziale 2-4 barów.

Automatyczne podlewanie ogrodu wady i zalety?

Automatyczne systemy nawadniania ogrodu szybko stały się obowiązkowym dodatkiem dla ogrodników.

Podstawową korzyścią z posiadania automatycznego systemu nawadniania jest to, że zajmuje się on podlewaniem ogrodu za ciebie, zwalniając sporo czasu na wypoczynek.

Prawidłowo zainstalowane systemy, mogą być również znacznie bardziej wydajne niż podlewanie ręczne lub za pomocą zraszacza ogrodowego.

Każdy system automatycznego nawadniania powinien zostać dopasowany do rodzaju naszego ogrodu oraz roślinności, którą chcemy zraszać. Do najbardziej popularnych systemów zaliczamy:

  • Nawadnianie kroplowe (linie kropulujące): jest to bardzo wydajny sposób nawadniania ogrodu, który oszczędza czas i wodę. W tym układzie wykorzystuje się sieć rur do transportowania wody wokół ogrodu z małymi emiterami kroplowymi umieszczonymi obok każdej rośliny. Emitery kroplowe uwalniają wodę powoli, dając czas strefie korzeniowej rośliny na dokładne przesiąknięcie, bez spływania i marnowania wody.  W porównaniu z używaniem węża ogrodowego można zmniejszyć zużycie wody nawet o 80% – zdecydowanie jest to ogromna oszczędność.
  • Systemy zraszaczy wynurzalnych: popularny wyborów do ogrodów z racji prostej instalacji i tanich kosztów wykonania. Mikrostrumienie zapewniają zraszanie dużych powierzchni i mogą być stosowane do pokrycia wielu roślin za pomocą jednego strumienia.Każdy rozpylacz pokrywa obszar o promieniu do 2 metrów, dlatego najlepiej stosować go na rabatach kwiatowych, obrzeżach i innych terenach zielonych.
  • Mini system zraszający: Podobnie jak systemy zraszaczy wynurzalnych, te systemy również znajdują się nad ziemią i są używane do pokrywania dużych powierzchni. Mini-zraszacze mogą pokrywać obszary o promieniu do 5 metrów, co oznacza, że są doskonałe do dużych obszarów krajobrazowych i dużych grządek warzywnych. Również w tym przypadku można je stosować w połączeniu z zegarem sterującym do automatycznego sterowania cyklami podlewania.


Jak konserwować i dbać o system nawadniania ogrodu?

Konserwację systemu najlepiej przeprowadzić na wiosnę, czyli przed pierwszym uruchomieniem instalacji.

Przegląd stanu technicznego zaczynamy od sprawdzenia drożności rur oraz szczelności elektrozaworów.

Jeśli zauważymy wyraźne spadki ciśnienie, należy oczyścić wnętrze instalacji z wszelkich zanieczyszczeń.

Jesienią niezbędne jest pozbycie się całej wody z systemu nawadniającego; w tym celu najlepiej użyć kompresora pompującego sprężone powietrze do środka instalacji.

Ile kosztuje montaż automatycznego systemu nawadniania za m2?

Montaż automatycznego systemu nawadniającego w ogrodzie do 500 m2 będzie kosztować nas ok. 13-16 zł/m2. W przypadku większych ogrodów (do 1000m2) cena wynosi 10-15 zł/m2. Posiadacze ogrodów o znacznych rozmiarach mogą liczyć na atrakcyjne stawki wynoszące 7-9 zł/m2.

Ile kosztuje podlewanie ogrodu?

W przypadku intensywności podlewania ok 10l/m2 przy działce wielkości 300m2 i średnio 120 dniach podlewania, koszt czerpania wody z sieci wodociągowej wyniesie od 1900-2100 zł. Natomiast z własnego ujęcia wody ok 19-22 zł

Cenniki

Teraz popularne