Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym? – wady zalety, ceny

CennikiRemontoweKominek powietrzny czy z płaszczem wodnym? - wady zalety, ceny

Kominek od wieków pełni poza funkcją grzewczą, swego rodzaju centrum życia rodzinnego – domowego. Decydując się na budowę kominka w domu jednorodzinnym, mamy do wyboru m.in. takie rozwiązania jak kominek powietrzny lub z płaszczem wodnym.

Obydwa rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady – przed podjęciem decyzji, która opcja będzie dla nas najlepsza, warto się zapoznać z ich właściwościami. Warto także poznać koszty, jakie wiążą się z inwestycją w te sposoby na dodatkowe ogrzewanie domu i sprawdzić, które rozwiązanie jest częściej wybierane – kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – zalety, wady, koszty

Kominek powietrzny zalety:

 • rozwiązanie dużo tańsze od kominka z płaszczem wodnym,
 • może mieć duże walory estetyczne,
 • żywy płomień nadający przytulną atmosferę wnętrzu,
 • częściowa niewrażliwość na brak energii elektrycznej – w przypadku gdy system nie będzie działał, wkład kominkowy nie powinien ulec awarii.

Kominek powietrzny wady:

 • wiąże się z dużą ingerencją w konstrukcję budynku – stąd rozwiązanie takie ma sens tylko na etapie budowy domu lub jego gruntownego remontu,
 • dużo mniejsza sprawność oraz efektywność ogrzewania w porównaniu do kominka z płaszczem wodnym,
 • tanie modele kominków tego typu zanieczyszczają powietrze w domu,
 • wzmożony ruch powietrza w domu – dotyczy to m.in. kurzu i pyłków – rozwiązanie to nie powinno być stosowane, jeśli w domu mieszkają osoby uczulone lub alergicy,
 • montaż uzależniony jest od wielu czynników, takich jak m.in. nośność stropu, wydajność wentylacji, czy szczelność komina,
 • konieczność rozprowadzenia przewodów, za pomocą których ciepłe powietrze ma się dostawać do ogrzewanych pomieszczeń,
 • rozwiązanie, które rzadko umożliwia uzyskanie jednakowego komfortu cieplnego w całym budynku.

Kominek z płaszczem wodnym zalety:

 • charakteryzuje się dużą sprawnością,
 • żywy ogień – nadaje to specyficznego klimatu pomieszczeniom, w którym znajduje się taki kominek,
 • połączenie z ogrzewaniem ściennym daje możliwość ogrzania większej liczby  pomieszczeń,
 • w przypadku ogrzewania gazem, istnieje możliwość zaoszczędzenia nawet do 30% środków w ciągu roku,
 • korzystając z takiego kominka w sezonie – niższa eksploatacja pieca.

Kominek z płaszczem wodnym wady:

 • kosztowna inwestycja, szczególnie jeśli jest prowadzona w już wybudowanym domu,
 • konieczność dokupienia pomp, sterowników, przyłączy przepustnicy powietrza oraz innych akcesoriów – to przekłada się na kolejne koszty,
 • konieczność zapewnienia alternatywnego źródła ciepła,
 • niezbędne jest serwisowanie takiego kominka – to również przekłada się na kolejne koszty,
 • niezbędne jest przeprowadzenie instalacji elektrycznej, której zadaniem jest obsługa pompy obiegowej i sterownika,
 • ryzyko pojawienia się awarii, m.in. pompy, która rozprowadza wodę w instalacji c.o.,
 • wymaga stałej obsługi – dokładania drewna, usuwania popiołu,
 • co kilka dni kominek należy czyścić z osadu.

Ile kosztuje kominek powietrzny?

Koszt materiałów oraz robocizny w przypadku budowy kominka powietrznego to około 4550–6750 zł. Projekt obudowy takiego kominka to około 250–350 zł. Montaż obudowy do kominka powietrznego to wydatek 1800–2200 zł. Wkład żeliwny do kominka powietrznego kosztuje około 2500–4200 zł.

Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?

Wykonanie kominka z płaszczem wodnym (materiały oraz robocizna) to wydatek 9250–16400 zł. Projekt obudowy kominka to 250–400 zł. Wykonania obudowy (materiały i robocizna) to 2000–3000 zł. Płaszcz wodny to inwestycja rzędu 5000–10000 zł. Za akcesoria kominkowe musimy zapłacić około 2000–3000 zł.

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – zasady działania

Kominek powietrzny to taki kominek, który posiada powietrzny wkład kominkowy.

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą takiego kominka odbywa się poprzez ogrzewanie powietrza przez szybę kominka i front wkładu znajdującego się w pomieszczeniu, ale także poprzez ogrzewanie powietrza, które zachodzi w czopuchu kominka powietrznego.

Ciepłe, ogrzane powietrze z kominka powietrznego można rozprowadzić również do innych pomieszczeń w budynku.

Budowa kominka z wkładem zależy od typu takiego kominka.

Kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza, czyli obiegiem wymuszonym – DGP składa się z takich elementów jak: wkład kominkowy, rury spalinowe, obudowa kominkowa, kratka, komin, kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz oraz elementy rozprowadzenia gorącego powietrza: rury izolowane, aparat nawiewny, filtr, kratki.

Budowa kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza wygląda podobnie do kominka z DGP, lecz z małą różnicą – kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza nie posiada  aparatu nawiewnego – turbiny.

Kominek z wkładem bez systemu rozprowadzania powietrza nie posiada natomiast takich elementów jak rury rozprowadzające powietrze, turbiny oraz filtry.

Kominek z płaszczem wodnym posiada wmontowany wkład kominkowy z płaszczem wodnym – specjalnym systemem, w którym  wymiennik ciepła podgrzewa wodę służącą do zasilania instalacji centralnego ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym jest zatem połączony z instalacją CO.

W takim kominku ogrzewanie pomieszczeń odbywa się zarówno dzięki ogrzewaniu powietrza przez szybę oraz front wkładu kominkowego, jak również dzięki ogrzewaniu wody, która poprzez instalacje centralnego ogrzewania trafia do grzejników.

Płaszcz wodny, jako szczelny system otacza całą komorę spalania, jednakże poza szybą i to sprawia, że jest w stanie szybko rozprowadzić ciepło.

Kominek z płaszczem wodnym może zostać połączony np. z instalacją ogrzewania ściennego – umożliwia to ogrzanie więcej pomieszczeń.

Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym – jakie są koszty?

Na ostateczny koszt wybudowania kominka powietrznego składa się kilka istotnych czynników, wśród których największą rolę odgrywa jego moc grzewcza.

Sam projekt obudowy kominka to wydatek w granicach 250 – 350 zł. Za montaż (robocizna i materiały) obudowy do kominka powietrznego zapłacimy w granicach 1800 – 2200 zł.

Wkład żeliwny do kominka powietrznego to koszt w granicach 2500 – 4200 zł. Całkowity koszt budowy, materiałów i instalacji kominka powietrznego to około 4550 – 6750 zł.

Decydując się na budowę kominka z płaszczem wodnym, musimy uwzględnić wiele czynników, które wpływają na ostateczny koszt takiej inwestycji.

Wśród nich wymienić należy obudowę takiego kominka, a przede wszystkim jego moc grzewczą.

Za projekt obudowy kominka zapłacimy około 250 – 400 zł. Za budowę samej obudowy (materiały oraz robociznę) zapłacimy w granicach 2000 – 3000 zł. Inwestycja w płaszcz wodny to wydatek od około 5000 zł do nawet 10000 zł.

Kolejnym wydatkiem są wszelkie niezbędne akcesoria kominkowe, za które zapłacimy w granicach 2000 – 3000 zł.

Zatem sumując te wszystkie wydatki, za kominek z płaszczem wodnym zapłacimy w przedziale od 9250 zł do nawet 16400 zł.

Co jest częściej wybierane – kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

Zdecydowanie większą popularnością wśród rozwiązań na dodatkowe ogrzanie domu jednorodzinnego jest kominek z płaszczem wodnym. Inwestorzy częściej wybierają tą opcję niż kominek powietrzny przede wszystkim ze względu na możliwość połączenia takiego kominka z instalacją centralnego ogrzewania, co z kolei umożliwia ogrzanie więcej pomieszczeń, a jednocześnie równomierne ich ogrzanie.

Cenniki

Teraz popularne