Ile kosztuje wykonanie kominka – cena w 2023

CennikiInstalacjeIle kosztuje wykonanie kominka - cena w 2023

Mieszkania z kominkiem od zawsze kojarzą się nam z przytulnym i bezpiecznym miejscem. Kiedyś paleniska w domach gromadziły wokół całe rodziny: gotowano tam i spędzano wspólne chwile. Dzisiaj co prawda kominki również są popularne ze względu na swój urok, jednak coraz więcej osób decyduje się na wykonanie kominka ze względu na ich praktyczne względy, czyli tanie i niezawodne źródło ciepła dla całego domu. Co ważne kominek pomoże również podnieść wartość całej naszej nieruchomości oraz pomoże przyciągnąć przyszłych kupców lub najemców. Ile kosztuje budowa kominka? Jaki typ kominka wybrać oraz jak najlepiej dopasować jego moc do powierzchni naszego mieszkania?

Od czego zależy koszt budowy kominka?

Koszt budowy kominka uzależniony jest w głównej mierze od funkcji, którą dla niego przewidujemy.

Jeżeli kominek ma spełniać przede wszystkim rolę dekoracyjną, wówczas cena budowy będzie dużo niższa ze względu na jego budowę.

Dla kominków dekoracyjnych poleca się zabudowę tradycyjną z otwartym paleniskiem.

Jednak należy pamiętać o tym, że tego typu konstrukcja jest mniej ekonomiczna w użyciu, gdyż zużywa większą ilość opału od kominków z wkładami.

Koszt budowy tego typu kominków uzależniona jest od wielu czynników: technologii kominka, wielkości wkładu oraz powierzchni, którą ma ogrzać nasz kominek.

Ile kosztuje budowa kominka?

Koszt budowa kominka to wydatek rzędu 11500 – 23000 zł. Za wersję kominka z płaszczem wodnym zapłacimy 25000 – 32000 zł. Wykonanie instalacji DGP (dystrybucja gorącego powietrza) to kosz od 1200-2950 zł

Przykładowe ceny poszczególnych prac związanych z budową i utrzymaniem instalacji kominkowej

Budowa kominka – cennik

 • Montaż pompy nawiewowej od 675 – 105 zł/szt.
 • Wymiana tylnej ściany wkładu powietrznego od 25 – 52 zł/szt.
 • Podstawowy przegląd instalacji od 50 -75 zł/szt.
 • Wymiana wkładu szamotowego od 72 – 100 zł/szt.
 • Montaż czopucha kominowego od 184 – 420 zł/szt.
 • Projekt obudowy kominka od 90 – 390 zł/szt.
 • Montaż  półkolistej obudowy kominkowej od 1500 – 2650 zł/szt.
 • Montaż systemu dystrybucji gorącego powietrza od 60 – 95 zł/pkt.
 • Wymiana deflektora w kominku od 32 – 45 zł/szt.
 • Wymiana głównej uszczelki od 35 – 45 zł/szt.
 • Wykonanie instalacji DGP (dystrybucja gorącego powietrza) od 1200 – 2950 zł/szt.
 • Wymiana szyby kominkowej od 75 – 130 zł/szt.
 • Podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania wkładu z płaszczem wodnym od 980 – 1670 zł/szt.
 • Wykonanie projektu instalacji kominkowej od 150 – 280 zł/szt.
 • Wymiana filtra pompy DGP (dystrybucja gorącego powietrza) od 45 – 65 zł/szt.
 • Kompleksowy montaż kominka od 1500 – 6500 zł/szt.
 • Kompleksowy przegląd instalacji kominkowej od 100 – 250 zł/szt.
 • Montaż systemu doprowadzania zimnego powietrza do kominka od 320 – 490 zł/szt.
 • Podłączenie wkładu z płaszczem wodnym do przewodu kominowego od 380 – 540 zł/szt.

Jaki wybrać kominek – rodzaje kominków

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wykonanie kominka w naszym domu, wówczas powinniśmy dobrze przemyśleć rodzaj kominka, który spełni nasze wymagania i odnajdzie się w przestrzeni mieszkalnej.

Podstawowy podział kominków dotyczy rodzaju wykorzystywanego opału; miejsca montażu oraz typu konstrukcji wykorzystanej w kominku:

kominek na drewno: jest to najpopularniejsze oraz najtańsze rozwiązanie paliwowe. Drewno wykorzystywane do kominków powinno mieć przynajmniej 2 lata, w przeciwnym razie wytworzymy dużą ilość dymu, która może wydostawać się na zewnątrz kominka oraz usmolić szybę kominka. Do dyspozycji mamy większość gatunków drzew, jednak najlepiej sprawdzi się: dąb, jesion, brzoza oraz większość drzew owocowych.

kominek typu koza (wolnostojący): są to kominki o zdecydowanie mniejszych gabarytach, które łatwiej wkomponować w przestrzeń mieszkania. Ponadto koszt kominków wolnostojących wraz z instalacją jest jest dużo niższy od tradycyjnych kominków ze stałą zabudową.  

kominek gazowy: ich największą zaletą jest bezpieczeństwo, łatwy montaż oraz naprawdę komfortowe użytkowanie: bez popiołu, brudu oraz potrzeby zaopatrywanie się w opał. Cały proces spalania odbywa się w zamkniętej komorze, natomiast spaliny odprowadzane zostają specjalnymi przewodami.

biokominki: to rozwiązanie dedykowane jest osobom, które mają problem z przygotowaniem specjalnej instalacji kominkowej bądź zamierzają umieścić swój kominek w nietypowym miejscu np. na tarasie, balkonie lub jadalni. Biokominki pozwalają na bezdymne i ekologiczne spalanie biopaliwa. Ich montaż oraz eksploatacja nie sprawia większych problemów, jednak musimy pamiętać, że tego typu rozwiązanie to bardziej element wystroju wnętrza niż metoda na dogrzanie pomieszczenia.

kominek otwarty: do budowy wykorzystuje się cegłę ceramiczną lub piaskowca, zaś samo palenisko wykłada się pełną cegłą ceramiczną. Tego typu kominki bez wątpienia zmieniają oblicze naszego domu, jednak nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli stawiamy na ogrzewanie mieszkania ich ciepłem.

kominek zamknięty z wkładem: jest to bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie, które spełnia zarówno funkcję wizualną, jak i stanowi wydajne źródło ciepła dla całego mieszkania. Na rynku znajdziemy wiele modeli kominków z wkładem, które bez problemu współpracują z powietrznym systemem ogrzewania (DGP) lub z wodną instalacją centralnego ogrzewania (w tym przypadku należy zakupić kominek z płaszczem wodnym). 

Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominki z płaszczem wodnym to doskonałe rozwiązanie dla domów energooszczędnych, dlatego tego typu rozwiązanie najczęściej stosowane są w nowoczesnym budownictwie.

Kominek tego typu zapewnia podgrzewanie wody w instalacji centralnego ogrzewania, co stanowi ciekawą alternatywę, lub uzupełnienie dla tradycyjnych kotłów grzewczych.

Podgrzewanie wody zapewnia specjalna wężownica, przez którą przepływa ciepła woda nagrzewająca zbiornik z wodą użytkową.

Dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, że ciepło potrzebne do nagrzania wody  zostaje zakumulowane w mieszkaniu, a nie w kotłowni, jak ma to miejsce w tradycyjnych kotłach grzewczych.

Jak dobrać moc wkładu kominkowego względem powierzchni?

Oprócz odpowiedniej jakości wkładu oraz mądrze wykonanej instalacji nawiewowej kominek, a dokładnie jego wkład, powinien być dostosowany do powierzchni naszego mieszkania. Przyjmuje się, że 1 kW ogrzewa średnio 25m3 (1 kW na 10 m2, przy średniej wysokości pomieszczenia 2,5 m). Ponadto ważne jest, aby kominek został umieszczony w centralnym miejscu naszego domu, a wszelkie potencjalne straty ciepła zaizolowane. Podsumowując: zbyt duży wkład kominkowy w stosunku do naszego mieszkania skutkować będzie przegrzaniem mieszkania, natomiast zbyt mały wkład może spowodować jego skróconą żywotność.

Ile kosztuje wkład kominkowy z płaszczem wodnym?

Koszt wkładów kominkowych z płaszczem wodnym o mocy 8 – 10 kW waha się granicach 4700 – 6900 zł. Cena uzależniona jest od producenta oraz jakości konstrukcji. Do ceny wkładu powinniśmy doliczyć również cenę montażu całej instalacji, która oscyluje między 5500 – 7200 zł.

Ile kosztuje projekt kominka?

Projekt samej instalacji kominkowej będzie nas kosztować 500-700 zł. Natomiast projekt aranżacji kominka (ułożenie cegły, zaplanowanie miejsca) będzie nas kosztować 500-1000 zł. Często firmy wykonujące montaż kominków oferują rabaty przy projektach o czym wato pamiętać.  

Ile kosztuje zabudowa kominka?

Koszt zabudowy klasycznego kominka z kamienia kosztuje 1100 – 1700 zł. Za montaż belki (drewnianej lub kamiennej) umieszczonej nad kominkiem zapłacimy 350 – 560 zł. Montaż ramy kominkowej wykonanej z kamienia kosztuje 950 – 1200 zł, zaś montaż ramy wykonanej z metalu to koszt 800 – 1300 zł.

Cenniki

Teraz popularne