Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia? – cena w 2023

Wokół domuIle kosztuje wykonanie ogrodzenia? - cena w 2023

Podstawowym zadaniem ogrodzenia jest zabezpieczenie posesji przed nieproszonymi gośćmi. Często chroni także przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów, dając bezpieczny azyl  mieszkańcom. Ogrodzenie jest także pierwszą rzeczą, którą widać z ulicy i stanowi wizytówkę każdego domu.

W najbardziej rzucających się w oczy miejscach warto wybrać ogrodzenia drewniane, metalowe lub gabionowe. W mniej widocznych miejscach można zastosować natomiast siatkę ogrodzeniową lub stalowe panele ogrodzeniowe. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się najczęściej stosowane rodzaje ogrodzeń. Przeanalizujmy, jakie są koszty związane z robocizną przy ich wykonaniu, ile zapłacimy za materiały oraz ile wyniesie całkowity koszt inwestycji w poszczególne rodzaje ogrodzeń.

Rodzaje ogrodzeń

Wyliczenia kosztów związanych z inwestycją w ogrodzenie, rozpocznijmy od charakterystyki poszczególnych rodzajów ogrodzeń i cen materiałów koniecznych do ich wykonania.

Ogrodzenie drewniane – koszty materiałów

Ogrodzenia wykonane z drewna są bardzo eleganckie, uniwersalne i mają ponadczasowy wygląd. Stanowią dobre zabezpieczenie posesji. Mogą podkreślać aranżacje domu i ogrodu, a także dobrze komponować się z otoczeniem.

Wybór form, stylów, kształtów i kolorów jest niemal nieograniczony. Drewniane ogrodzenie może stanowić szczelną barierę przez wzrokiem.

Ogrodzenia z drewna wymagają zabezpieczenia i regularnej konserwacji, jednak dbając o nie w odpowiedni sposób jesteśmy w stanie cieszyć się nimi przez wiele lat.

Najważniejszymi materiałami koniecznymi do wykonania ogrodzenia drewnianego są oczywiście deski:

  • drewno świerkowe o wysokości 150 cm to wydatek w granicach 70 – 80 zł/mb,
  • drewno olchowe o wysokości 150 cm kosztuje około 75 – 90 zł/mb,
  • drewno dębowe o wysokości 150 cm to cena rzędu 160 – 200 zł/mb.

Koszt materiałów potrzebnych do ich wykonania to około 180 – 200 zł za każdy słupek klinkierowy (imitacja). Zwieńczenie słupka, tzw. czapy to koszt około 75 – 85 zł. Materiały potrzebne to wykonania podmurówki z klinkieru to około 40 – 50 zł/mb. Zwieńczenie podmurówki to materiały za około 60 – 70 zł/mb. Za zbrojenia do podmurówki i słupków zapłacimy w granicach 5 – 7 zł/mb. Fundament podmurówki to około 45 – 55 zł/mb. Za zaprawę do klinkieru zapłacimy natomiast około 55 – 65 zł/mb.

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia drewnianego?

Jeśli chcemy wykonać ogrodzenie drewniane o standardowej wysokości 150 cm bez podmurówki, musimy liczyć się z wydatkiem na materiały w granicach 300 – 430 zł/mb. Za pracę fachowców zapłacimy około 40 – 60 zł/m4. Całkowity koszt wykonania takiego płotu wyniesie nas około 340 – 490 zł/mb. Jeśli nasze ogrodzenie ma mieć długość 20 m, całkowita inwestycja pochłonie w granicach 6800 – 9800 zł.

Za materiały konieczne do wykonania ogrodzenia drewnianego o wysokości 150 cm z podmurówką zapłacimy w granicach 370 – 520 zł/mb. Do tego należy doliczyć pracę fachowców, która wyniesie w okolicach 50 – 70 zł/mb. Całkowity koszt wykonania ogrodzenia drewnianego z podmurówką to około 420 – 580 zł/mb. Jeśli zatem nasze ogrodzenie drewniane ma mieć 20 m długości, musimy przygotować się na wydatek rzędu 8400 – 11600 zł.

Ogrodzenie metalowe – jakie są koszty materiałów

Metalowe ogrodzenia są bardzo trwałym i estetycznym rozwiązaniem. W zależności od stylu aranżacji domu i ogrodu, sprawdzą się zarówno jako ogrodzenia nowoczesne, jak i tradycyjne. Kolejną zaletą takich płotów jest to, że dostępne są różne sposoby ich wykończenia.

Można wybierać pomiędzy standardowymi przęsłami lub zdecydować się ogrodzenia metalowe kute.

Te ostatnie mogą mieć wiele różnych form i kształtów, można złożyć specjalne zamówienie, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jednak wadą takich ogrodzeń jest to, że mogą być podatne na korozję, w związku z tym wymagają regularnej pielęgnacji.

Koszt pojedynczego przęsła ogrodzeniowe kutego o wysokości 150 cm i długości 200 cm to wydatek w granicach 150 – 200 zł. Koszt materiałów (beton i klinkier) potrzebnych do wykonania jednego słupka to około 200 zł. Materiały na zwieńczenie słupka (czapę) to około 70 – 80 zł. Za materiały konieczne do wykonania podmurówki (również beton i klinkier) musimy zapłacić około 60 – 80 zł/mb. Za materiały do zwieńczenia podmurówki zapłacimy około 55 – 60 zł/mb. Stal zbrojeniowa to wydatek około 5 – 7 zł/mb, a zaprawa do klinkieru wiąże się z wydatkiem około  55 – 65 zł/mb. Do tego należy jeszcze doliczyć fundament podmurówki, za który zapłacimy około 45 – 55 zł/mb.

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia metalowego kutego z podmurówką?

Ile kosztuje ogrodzenie metalowe kute z podmurówką2

Koszt materiałów koniecznych do wykonania ogrodzenia kutego z podmurówką to około 370 – 410 zł/mb. Przy wyliczaniu całkowitego kosztu wykonania ogrodzenia metalowego kutego z podmurówką należy także wziąć pod uwagę pracę fachowców, która wynosi około 55 – 75 zł/mb. Zatem całkowity koszt wykonania takiego ogrodzenia to 425 – 485 zł/mb. Płot metalowy kuty o długości 20 m z podmurówką to inwestycja w wysokości około 8500 – 9700 zł.

Ogrodzenie gabionowe – jakie są koszty materiałów

Jednym z najmodniejszych ogrodzeń w ostatnich latach są ogrodzenia gabionowe. Ich konstrukcja opiera się o metalowe kosze ze stalowych drutów, w których to umieszcza się kamienie.

Takie ogrodzenia przypominają te kamienne – murowane. Dużą ich zaletą jest praktycznie brak możliwości sforsowania, całkowite zasłonięcie posesji oraz duże walory estetyczne. Należy jednak na bieżąco dbać o elementy metalowe, by zabezpieczyć je przed korozją.

Kosze gabionowe wraz ze słupkami i całym koniecznym osprzętem to wydatek około 290 – 310 zł/mb. Najpopularniejszym wypełnieniem koszy gabionowych w ogrodzeniach jest grys granitowy. Na ogrodzenie o wysokości 150 cm i szerokości 25 cm, potrzebne będzie około 700 kg tego materiału na 1 mb, wyniesie nas to około 300 – 350 zł/mb. Koszt betonu potrzebnego na wykonanie fundamentów to około 15 – 18 zł/mb.

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia gabionowego?

Ile kosztuje ogrodzenie gabionowe

Materiały do wykonania ogrodzenia gabionowego to wydatek rzędu 605 – 678 zł/mb. Koszt robocizny to około 75 – 90 zł/mb. Całkowity koszt wykonania ogrodzenia gabionowego wyniesie w granicach 680 – 768 zł/mb. Jeśli więc chcemy wykonać takie ogrodzenie, którego długość ma wynieść 20 m, musimy przygotować się na inwestycję około 13600 – 15360 zł.

Ogrodzenie z siatki – jakie są koszty materiałów

Siatki ogrodzeniowe sprzedawane są w rolkach. Mogą być plecione lub zgrzewane z cienkiego drutu. To sprawia, że materiał ten jest bardzo elastyczny. Siatka ogrodzeniowa chroniona jest przed korozją przez cynkowanie lub jest powlekana PCV. Do stawiania takiego ogrodzenia ustawia się słupki, zazwyczaj co 250 cm, które mocuje się w ziemi w rowkach zalanych betonem. Za  siatkę ogrodzeniową zapłacimy około 10 – 15 zł/mb. Każdy słupek do takiego ogrodzenia to koszt w wysokości 20 – 30 zł/szt. Koszt betonu pod każdy słupek wyniesie nas w granicach 15 – 25 zł.

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia z siatki?

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia z siatki

Materiały potrzebne do wykonania ogrodzenia z siatki to koszt około 24 – 37 zł/mb. Do tego należy doliczyć koszty robocizny ok 25 – 35 zł/m2. Całkowita cena wykonania takiego płotu to około 49 – 62 zł/mb. Jeśli nasze ogrodzenie wykonane z siatki ma być długie na 20 m, wydamy około 980 – 1240 zł.

Ogrodzenie z gotowych paneli stalowych – jakie są koszty materiałów

Panele ogrodzeniowe to konstrukcje wykonane ze stalowego drutu, charakteryzującego się dużą sztywnością. Można wybierać spośród różnych średnic przekroju drutu, co przykłada się na wytrzymałość ogrodzenia.

Panele są zabezpieczone przed rdzewieniem w procesie galwanizacji lub metodą ogniową. Dodatkowo ochrona cynkowa może być wzmocniona warstwą farby.

Stawiając płot z gotowych paneli stalowych można takie ogrodzenie dodatkowo wzmocnić wykonując podmurówkę.

Za  stalowe panele ogrodzeniowe o standardowych wymiarach 250 cm długości i 150 cm wysokości zapłacimy w granicach 80 – 90 zł. Potrzebne będą także słupki ogrodzeniowe, które kosztują około 20 – 30 zł/szt. Słupki ogrodzeniowe umieszcza się we wcześniej przygotowanych otworach zalanych betonem, koszt betonu pod każdy słupek to około 15 – 25 zł. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie podmurówki do takiego ogrodzenia, musimy liczyć się z dodatkowym kosztem około 25 – 30 zł/mb betonu.

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia stalowego panelowego?

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia stalowego panelowego

Decydując się na wykonanie ogrodzenia z paneli metalowych o wysokości 150 cm, musimy liczyć się z kosztem około 46 – 58 zł/mb. Do tego należy doliczyć robociznę, która wyniesie w granicach 35 – 45 zl/mb. Całkowity koszt wykonania ogrodzenia panelowego wyniesie nas zatem około 81 – 103 zł/mb. Jeśli chcemy postawić taki płot o długości 20 m, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1620 – 2060 zł.

Jeżeli nasze ogrodzenie z paneli ma mieć podmurówkę, musimy do tego doliczyć jeszcze koszty betonu w granicach 25 – 30 zł/mb, a za robociznę zapłacimy o około 35 – 45 zł/mb więcej. Ostateczny koszt wykonania takiego ogrodzenia powinien wynieść w granicach 131 – 178 zł/mb. Jeśli zatem taki płot ma być długi na 20 m, to zapłacimy za niego około 2620 – 3560 zł.

Cenniki

Teraz popularne