Ile kosztuje wykonanie schodów drewnianych – cena w 2023?

CennikiIle kosztuje wykonanie schodów drewnianych - cena w 2023?

Schody drewniane stanowią nie tylko alternatywne i funkcjonalne rozwiązanie w domu, ale są również interesującym elementem aranżacyjnym. Drewniane schody zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż murowane lub żelbetonowe odpowiedniki, a ponadto nie obciążają konstrukcji domu. Do ich budowy wykorzystuje się określone gatunki drewna, charakteryzujące się większą wytrzymałością oraz odpornością. Istnieje możliwość wykonania schodów pod nasze indywidualne potrzeby lub – jeśli nie chcemy obciążać zbyt domowego budżetu – jesteśmy w stanie kupić gotowe schody drewniane przygotowane do samodzielnego montażu. Jakie są koszty budowy drewnianych schodów? Ile kosztują gotowe schody? Jakie są zalety schodów drewnianych?

Od czego zależy cena schodów drewnianych?

Koszt schodów drewnianych zależy w pierwszej kolejności od gatunku drewna, z którego zostaną wykonane. Następnymi składowymi ceny będą rozmiary konstrukcji oraz to, czy wybierzemy schody przygotowane na wymiar u stolarza, czy też gotowe schody do samodzielnego montażu. Ponadto ważną rolę odgrywa również kształt samych schodów, sposób wykończenia oraz sama cena montażu. Często sklepy oferujące gotowe schody posiadają specjalne oferty rabatowe na montaż i transport schodów do naszego domu.

Jakie są koszty budowy schodów drewnianych?

Na koszt budowy schodów nie składa się jednie cena za wykonanie konstrukcji schodów, stopni oraz całego montażu. Do kosztów musi włączyć  również opłatę za wykonanie tralek, słupków, poręczy oraz balustrady. Przy zamawianiu bardziej skomplikowanych kształtów schodów, musimy doliczyć koszty projektu oraz droższy montaż całej konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację zakładu stolarskie, u którego zamawiamy budowę schodów. Jeśli dokonamy zamówienia w naszym regionie, cena transportu oraz montażu może być wliczona w koszt wykonania schodów.

Ile kosztują schody drewniane za stopień?

Ile kosztują schody drewniane za stopień
Schody drewniane cena za stopień

Jeden stopień wykonany prostą techniką z drewna dębowego to koszt średnio 200-600 zł. Za wykonanie spocznika zapłacimy ok. 1100-1750 zł, natomiast koszt wspornika to wydatek rzędu 4500-6800 zł.

Z jakiego drewna powinny być zrobione schody?

Schody drewniane wykonuje się z rodzimych gatunków drzew: klonu, buku, brzozy, dębu jesionu oraz wiśni oraz z drzew egzotycznych. Drewno wybierane na budowę konstrukcji nośnej powinno charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością, dlatego stolarze zalecają zazwyczaj wybór I klasy jakościowej drewna z drzew liściastych bądź egzotycznych. Elementy dekoracyjne oraz stopnie mogą zostać wykonane z klasy II. Ponadto drewno powinno być suche, o wilgotności nie przekraczającej 12%, bez sęków i widocznych wad.

Rodzaje schodów drewnianych?

Według definicji schody samonośne posiadają konstrukcję nośną wykonaną z drewna lub stali. Zaś stopnie zostały integralnie wbudowane w całą konstrukcję. Pod kątem konstrukcyjnym wyróżniamy kilka rodzajów schodów drewnianych:

konstrukcję policzkową: za podstawę tej konstrukcji służą dwie belki paliczkowe (wangi), które zamykają stopnie z obu stron. Do belek przymocowane są stopnice.

konstrukcję osiodłaną: stopnie w tego typu konstrukcji nie są wpuszczane w wangi, ale zostają osadzone na ich powierzchni.

konstrukcję policzkowo-osiodłaną: konstrukcja łączy w sobie elementy dwóch powyższych rozwiązań. Popularne rozwiązanie ze względu estetycznych oraz wytrzymałościowych.

konstrukcję na słupie centralnym: konstrukcja stosowana w mieszkaniach o ograniczonej powierzchni użytkowej. Słup centralny służy jako podpora dla stopni, które promieniście rozchodzą się od niego. Schody kształtem przypominają spiralę.

konstrukcję półkową: konstrukcja nowoczesna, jednak stosunkowo rzadko wykorzystywana w mieszkaniach. Jej instalację należy przewidzieć już na poziomie projektowania domu. Jedna część konstrukcji zostaje ukryta w ścianie, natomiast druga osadzona jest na płaskownikach, do której przymocowane są stopnie;

konstrukcję bolcową: konstrukcja o lekkiej i delikatnej budowie. Podobnie jak w konstrukcji półkowej, cześć mocująca zostaje ukryta w ścianie. Jednak charakteryzuje się mniejszą stabilnością, która może zwiększać się wraz z czasem użytkowania schodów.

Z jakich elementów składają się schody?

Bieg – część schodów, po której wchodzimy, składa się ze stopni biegnących w jednym kierunku;

Podniebienie – spodnia część schodów;

Spocznik – pozioma płyta, która znajduje się na półpiętrze; służy do zmiany biegu schodów;

Podest – pełni tę samą rolę co spocznik, z tą różnicą, że znajduje się na pietrze;

Stopnica – pozioma część stopnia, po której poruszamy się po schodach;

Podstopnica – pionowa część stopnia (brak w przypadku schodów ażurowych);

Policzek – boczna belka biegu.

Ile kosztują schody gotowe?

Za samonośne schody wykonane z dobrej jakości drewna zapłacimy ok. 7000-15000 zł. Montaż tego typu schodów to wydatek ok. 800-1400 zł. Za niższej klasy schody, o prostej budowie, wykonane z jesionu lub sosny, zapłacimy między 4000-9000 zł.

Jakie są zalety schodów drewnianych?

Pierwszą i niezwykle ważną zaletą schodów drewnianych jest ich trwałość. Drewno to solidny i trwały budulec, który z łatwością można poddać malowaniu, lakierowaniu oraz woskowaniu. Pozwala to również na zmianę wystroju wnętrza w zależności od upodobania i aktualnej mo

Kolejnym argumentem przemawiającym za drewnianymi schodami jest łatwość w czyszczeniu. Wszelkie plamy, brud oraz kurz można w szybki sposób usunąć z drewnianej dobrze zabezpieczonej powierzchni, bez narażania drewna na odkształcenia i zmianę koloru.

Drewno jest piękne i wnosi do wnętrza naturalny charakter. Z kolei producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną i wzornicza: od żółtych po ciemnobrązowe odcienie drewna. Ponadto drewno bez najmniejszych problemów może być łączone z innymi materiałami: szkłem, betonem oraz ceramicznymi kaflami. Podsumowując: drewno pozwala stworzyć ciekawą, a co najważniejsze – spójną estetykę wnętrza.

Cenniki

Teraz popularne