Boazeria to popularna okładzina ścienna, składająca się z wąskich desek układanych pionowo. Jeszcze w latach 90. ubiegłego stulecia spotykana niemal w każdym domu, niezależnie od zasobności portfela właściciela nieruchomości. Boazeria idealnie podkreślała naturalny charakter wnętrz,a dzięki niewielkim odstępom między poszczególnym deskom boazeria pozwala na pracę całej ściany. Jeszcze dziś wielu boazeria kojarzy się z szarymi czasami PRL-u, dlatego zainteresowanie tego typu rozwiązaniem nie znajdywało do niedawna wielu miłośników. Obecnie, jak podkreślają architekci wnętrz, boazeria staje się ekstrawagancką propozycją dla osób poszukujących nowych rozwiązań w swoim domu. Ile kosztuje montaż boazerii? Jak dopasować boazerię do rodzaju pomieszczenia?
Od czego zależy koszt montażu boazerii?
Koszt montażu boazerii zależy od kosztu demontażu starego pokrycia: tapety, zużytej boazerii lub kafelek. Kolejnym ważnym elementem wpływającym na cenę jest koszt samej boazerii, typ montażu oraz ilość detali, które będzie musiał wykonać fachowiec. Upraszczając kwestie budżetowe, najtaniej zapłacimy za montaż boazerii wykonanej ze sklejki bądź płyt MDF. Z pewnością koszt montażu boazerii jest znacznie wyższy niż malowanie bądź tapetowanie wnętrza, jednak warto dopłacić za efekt, który możemy uzyskać.
Ile kosztuje montaż boazerii?
Za montaż boazerii zapłacimy średnio 65-78 zł/m2; jest to cena zawierająca wykonanie rusztu z listew oraz koszt montażu samych paneli ściennych. Jeśli chodzi o wykończenie listwą sufitu, wówczas cena instalacji listy waha się między 15-20 zł/mb listy. Za demontaż starej tapety zapłacimy z kolei 12-15 zł/m2.
Drewniana boazeria – wady i zalety
Współcześni producenci boazerii oferują szeroką ofertę kolorystyczną, materiałową oraz innowatorskie metody montażu boazerii do ścian. Wśród najważniejszych zalet boazerii wymienić można:
– trwałość oraz możliwość odnawiania i konserwacji boazerii. Ponadto ściana pokryta drewnianymi panelami nie kruszy się oraz nie ulega łatwemu zabrudzeniu,
– doskonała izolacja akustyczna pomieszczenia: dzięki temu jesteśmy w stanie wygłuszyć wszelki hałas dobiegający z podwórza oraz z sąsiedniego mieszkania.
– utrzymywanie ciepła w mieszkaniu, co w bezpośredni sposób przełoży się na spadek rachunków za ogrzewanie,
– szeroki wybór i uniwersalność boazerii: od klasycznych do bardziej współczesnych wzorów, które doskonale odnajdą się zarówno w kuchni, jak i salonie, a także garderobie,
– walory estetyczne: drewniana boazeria doda naszym wnętrzom naturalnego charakteru i „ociepli” odbiór mieszkania.
Do najczęściej wymienianych wad boazerii zaliczamy:
– cenę: wykonanie pokrycia z boazerii jest zdecydowanie droższe niż malowanie lub tapetowanie,
– efekt przeciążania: zbyt duża ilość ścian pokrytych boazerią może sprawić wrażenie przeciążenia oraz z pewnością zmniejszy objętość mieszkania,
– konserwacja: boazeria wykonana z drewna, dlatego wymaga odpowiedniej odpowiednich zabiegów zabezpieczających,
W jakich pomieszczeniach boazeria się sprawdzi?
Boazeria jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem w mieszkaniach. Sprawdzi się zarówno w eleganckich salonach, jak i w praktycznych kuchennych wnętrzach. Obecnie bardzo popularna jest boazeria pomalowana na chłodne, szare kolory, które konotują swoim wyglądem design skandynawski oraz minimalistyczny.
Jakie drewno stosować do boazerii we wnętrzach?
Na tworzenie boazerii wykorzystuje się niemal wszystkie gatunki drzew krajowych oraz gatunki egzotyczne. Na wybór powinien być podyktowany względami estetycznymi oraz wytrzymałością drewna.
Ile kosztuje boazeria za m2?
Koszt boazerii wykonanej z drewna sosnowego waha się między 35-60 zł/m2. Natomiast za boazerię świerkową zapłacimy między 50-75 zł/m2. Najdroższe są boazerie wykonane z drewna dębu oraz jesionu, za tego typu rozwiązanie zapłacimy średnio 80-150 zł/m2.
Jak zabezpieczyć boazerię?
Dobrym pierwszym krokiem po zamontowaniu boazerii będzie pomalowanie drewna na wybrany kolor. Do dyspozycji mamy impregnujące farby wydobywający naturalny kolor drewna, bądź farby utrzymane w pastelowych lub jasnych tonacjach. Dzięki temu drewno stanie się bardziej odporne na osiadający brud i kurz. Na rynku znajdziemy również specjalistyczne środki dedykowane boazerii, które idealnie sprawdzą się we wnętrzach mieszkań : naturalne farby na bazie oleju z lnu, żywicy oraz pszczelego wosku.
Jeśli chodzi o renowację wysłużonej boazerii, najlepiej sprawdzi się dokładne przeszlifowanie drewna przy pomocy szlifierki oraz papieru ściernego. Po dokładnym oczyszczeni, drewno ponownie nadaje się do pomalowania, wybielenia lub lakierowania. Eksperci zalecają renowację boazerii średnio co 10-15 lat.
Jaką lakierobejcę wybrać?
Lakierobejca pomoże utrzymać dobrą kondycje drewna przez wiele lat. Preparat ten działa zarówno penetracyjnie, wnikając w głąb struktury drewna, a także zewnętrznie: pozostawiając ochronną powłokę na powierzchni drewna. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów lakieorbejcy, które różnią się między spoiwem wiążącym, sposobem rozcieńczenia, czasem schnięcia oraz poziomem wytrzymałości. Nie ma idealnych wskazówek dla wybierających lakierobejcę, gdyż każdy produkt posiada indywidualną charakterystykę i odmienny skład. Najważniejsze, aby nasza lakierobejca była dopasowana do gatunku drewna, z którego została wykonana boazeria. Wśród rodzajów wyróżniamy:
– lakierobejcę akrylową: zalecana do wnętrz; spoiwem jest żywica; czas schnięcia do 5 godzin,
– lakierobejcę alkidową: zalecana do wnętrz; spoiwem jest żywica alkidowa, czas schnięcia do 8 godzin,
– lakierobejcę poliuretanową: zalecana do stosowania na zewnątrz, spoiwem jest żywica poliuretanowa, czas schnięcia do 1 godziny,
– lakierobejcę alkidowo-uretanową: można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz; spoiwem jest żywica alkidowo-uretanowa; czas schnięcia ok. doby.
Ile kosztuje lakierowanie boazerii?
Za jednokrotne lakierowanie oraz szlifowanie zużytej warstwy farb zapłacimy ok. 5-9 zł/m2 boazerii. Za dwukrotne lakierowanie wraz ze szlifowaniem zapłacimy średnio 12-15 zł/m2. Natomiast samo pomalowanie boazerii to wydatek rzędu 7-11 zł/m2.
Ile kosztuje demontaż starej boazerii?
Demontaż starej boazerii kosztuje średnio 7-16 zł/m2. Za demontaż starych płytek PCV ze ścian zapłacimy 5-14 zł/mb. Za skrobanie i mycie ścian musimy zapłacić 4-8 zł/m2, natomiast za demontaż niechcianej futryny zapłacimy 90-130 zł za drzwi.