Ile kosztuje naprawa spłuczki?

CennikiIle kosztuje naprawa spłuczki?

Utrzymujący się dźwięk nieszczelnej lub uszkodzonej spłuczki może wytrącić z równowagi każdego. Jednak na zepsutej spłuczce nie tracą wyłącznie nasze nerwy, bowiem awaria ta może również odbić się na rachunkach za wodę. W dodatku mechanizm spłuczki należy do wyjątkowo podatnych na uszkodzenia i awarie.

Aby szybko i sprawnie uporać się z awarią, musimy poznać od podstaw budowę oraz technikę pracy spłuczki. Często to nie spłuczka jest problemem, ale źle działający pływak. Wszystko to powoduje, że czasem lepiej zostawić tę sprawę fachowcom i nie narażać się na zupełne uszkodzenie mechanizmu spłuczki. W artykule przedstawiamy wiedzę, którą powinniśmy posiadać, jeśli zamierzamy wziąć się za naprawę spłuczki. Ile kosztuje montaż nowej lub naprawa zepsutej spłuczki?

Ile kosztuje naprawa spłuczki?

Naprawa spłuczki cena
Naprawa spłuczki aktualny cennik

Naprawa spłuczki to koszt średnio 70-120 zł. Za naprawę spłuczki podtynkowej zapłacimy więcej, bo 150-190 zł. Natomiast wymiana zaworu napełniającego spłuczkę to koszt średnio 100-140 zł. Udrażnianie rur i zatorów w odcinku kanalizacji toalety to wydatek ok. 250-300 zł.

Jakie są rodzaje spłuczek?

Spłuczki można podzielić ze względu na zasadę działania lub lokalizację zbiornika wraz ze spłuczką. Do najczęściej spotykanych na rynku należą:

Spłuczka zbiornikowa (bezciśnieniowa): woda spływa poprzez siłę nagromadzonej wody w zbiorniku;

Spłuczka ciśnieniowa: wykorzystuje siłę z instalacji wodociągowej;

Tradycyjne spłuczki wykonane z plastiku, które były uruchamiane przy pomocy przycisku lub sznurka zostały już niemal zupełnie zastąpione przez spłuczki ceramiczne. Najnowszym trendem są spłuczki podtynkowe, które montowane są do ściany wraz ze specjalnym stelażem. Czym charakteryzują się poszczególne sedesy oraz stosowane tam spłuczki:

Sedesy kompaktowe: w tym przypadku miska ustępowa połączona jest z ceramicznym, plastikowym lub chromowanym zbiornikiem. Zapewniają wysoką energooszczędność oraz wytrzymałość;

Spłuczka górnopłuk oraz dolnopłuk: najbardziej budżetowe rozwiązanie. Montowane są niezależnie od rodzaju miski sedesowej. Górnopłuk nad sufitem i uruchamia specjalnym ciągadłem, natomiast dolnopłuk na wysokości sedesu, a upływ wody uruchamia przycisk;

Spłuczka podtynkowa: najdroższe rozwiązanie, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz oszczędnością miejsca w łazience, gdyż cały mechanizm spłuczki ukryty zostaje w ścianie. Spłuczki podtynkowe są niezwykle estetyczne i pozostawiają dużą dozę dowolności w wyborze zabudowy.

Ile kosztuje montaż nowej spłuczki?

Montaż nowej spłuczki naściennej będzie kosztował ok. 100-150 zł. Za montaż spłuczki podtynkowej zapłacimy 230-320, do dodatkowo przyjdzie nam zapłacić 350-450 zł za wykonanie zabudowy pod nowy stelaż.

Co jest najczęstszą przyczyna awarii spłuczek?

Aby móc sprawnie uporać się z awarią spłuczki, musimy poznać najczęstsze przyczyny awarii spłuczek. Bez wątpienia najczęściej mamy do czynienia z cieknącą wodą, która objawia się charakterystycznym dźwiękiem oraz obniżonym ciśnieniem w spłuczce.

W niektórych przypadkach wystarczające będzie poprawienie i przeczyszczenie pływaka. W tym celu wyciągamy go ze spłuczki i rozkręcamy. Naszym celem jest szukanie zabrudzeń lub uszkodzeń uszczelki. Wszelkie ślady kamienia lub osadu powinny być przez nas wyczyszczone, natomiast jeśli uszczelka uległa zniszczeniu, musimy wymienić ją na nową.

Źle wyregulowany pływak również może przyczynić się do złej pracy spłuczki. Pływak połączony jest z zaworem odpowiedzialnym za doprowadzanie wody.

Kiedy wody w spłuczce będzie wystarczająco, pływak swoim położeniem odetnie dopływ nowej wody. Jeśli pływak będzie położony zbyt wysoko lub opadnie na dno spłuczki, wówczas woda może napływać do spłuczki bez przerwy, a jej nadmiar będzie wpadał do sedesu.

Jak samemu naprawić spłuczkę?

Jeśli tylko zaważymy awarię spłuczki, powinniśmy szybko podjąć działania według kilku prostych punktów. Niezależnie od tego, jaki typ spłuczki posiadamy, nasza pierwszą czynnością powinno być odcięcie dopływu wody do spłuczki.

W tym celu zakręcamy zawór znajdujący się najczęściej u wylotu węża ze ściany, lub dla pewności odcinany wodę w całej łazience, korzystając z zawora głównego. Następne kroki uzależnione są od typu spłuczki oraz rodzaju awarii.

W przypadku starszych typów spłuczek musimy w pierwszej kolejności rozpoznać, z jaką awarią mamy do czynienia.

W przypadku dźwięku stale napływającej wody do spłuczki, mamy duże szanse, że awaria dotyczy zaworu napełniającego.

W tym celu odkręcamy przycisk spłukujący wady, a następnie zdejmujemy pokrywę sedesu. Na tym etapie oceniamy stan pływaka i staramy się  skalibrować jego położenie, aby w odpowiednim momencie odcinało dopływ wody.

Najlepiej kilka razy odkręcić wodę i spróbować metodą prób i błędów. Jeśli to nie położenie pływaka odpowiada za awarię, wówczas powinniśmy rozkręcić zawór doprowadzający wodę do spłuczki i dokładnie wyczyścić membranę; kiedy i to nie przyniesie rozwiązania, pozostaje tylko wymiana całego zaworu.

Kiedy stale słyszymy dźwięk spływającej wody oraz zauważalna jest wąska stróżka wody w muszli,  to z pewnością mamy do czynienia z uszkodzoną uszczelką zaworu spłukującego. Pomóc może gruntowne wyczyszczenie uszczelki, poprawienie jej pozycji lub wymiana na nową.

Sprawa naprawy spłuczki komplikuje się, jeśli posiadamy wersję podtynkową. W takim wypadku dojście do mechanizmu spłuczki może sprawić trochę problemów, jednak zadanie to nie jest niewykonalne.

Podobnie jak w przypadku spłuczek tradycyjnych, tutaj również usuwamy przycisk spłukujący wodę i odsłaniamy płytkę zasłaniającą dostęp do mechanizmu spłuczki.

Jedynym mankamentem jest rozmiar dojścia do mechanizmu spłuczki, gdyż dysponujemy wąskim otworem, jednak proces naprawy wygląda tak samo, jak w przypadku spłuczek tradycyjnych.

Kontrola pływaka oraz uszczelek powinna rozwiązać problem, natomiast jeśli niezbędna będzie wymiana całej spłuczki, wówczas musimy liczyć się z demontażem płytek i ponownym tworzeniem zabudowy stelaża.

Cenniki

Teraz popularne