Ile kosztuje montaż wizjera?

Wykańczanie i urządzanieIle kosztuje montaż wizjera?

Wizjer w drzwiach pozwala zwiększyć nasze bezpieczeństwo w mieszkaniu. Dzięki szybkiemu podglądowi na to, co dzieje się za naszymi drzwiami, w korytarzu lub przed domem jesteśmy w stanie lepiej ocenić poziom niebezpieczeństwa i lepiej na nie zareagować. Rozwój przemysłu technologiczne sprawił, że współczesne wizjery wcale nie muszą przypominać tradycyjnego „judasza”. Rynek oferuje rozwiązania znacznie  dokładniejsze i bezpieczniejsze, o rozszerzonej puli możliwości i dodatkowych funkcji. Z artykułu dowiesz się ile kosztuje montaż wizjera oraz jak wybrać najlepszy wizjer. Który wizjer wybrać: klasyczny czy elektroniczny?

Ile kosztuje montaż wizjera?

Koszt montażu wizjera klasycznego kosztuje średnio 80-120 zł. Natomiast za montaż wizjera elektronicznego zapłacimy średnio 50-200 zł; w zależności od poziomu zaawansowania wizjera oraz długości kabli, które będzie trzeba zainstalować.

Jaki wizjer do drzwi wybrać?

Wizjer klasyczny: składa się z obiektywu, soczewki, szyny oraz zasuwki.

Jego podstawową funkcją jest możliwość obserwacji i weryfikacji osoby stojącej przed drzwiami wejściowymi. Tego typu wizjer podnosi bezpieczeństwo i pozwala na nie wpuszczenie do środka osoby niepożądanej.

Klasyczne wizjery posiadają wąski kąt widzenia i uniemożliwiają dostrzeżenie osoby, która schowała się za ścianą lub stoi z boku drzwi.

Klasyczny wizjer szerokokątny: producenci nowszych wersji stosują w wizjerach obiektywy szerokokątne, które zwiększają kąt widzenia nawet o 20°.

Łącznie wizjery szerokokątne oferują kąt widzenia do 200°. Tego typu rozwiązanie możliwe jest wyłącznie w drzwiach o grubości przekraczającej 5 cm.

Wizjer elektroniczny: jeszcze kilka lat temu wizjery klasyczne stanowiły jedyną możliwość, jednak dzisiaj producenci oferują również wersję elektroniczną wizjera.

Spełnia on tę samą funkcje, ale różni się budową oraz nie wymaga montażu wewnątrz drzwi.

Na wizjer elektroniczny składa się: prostej kamerki na zewnątrz drzwi oraz ekranu wyświetlającego wewnątrz mieszania.

W zależności od modelu i indywidualnych potrzeb wizjer elektroniczny może rejestrować obraz bez przerwy lub uruchamiać się na wezwanie, sygnał dzwonka albo wykrycie ruchu w fotokomórce.

Wizjer drzwiowy WiFi: jest to najbardziej zaawansowany technologicznie model wizjera.

Dzięki możliwości podłączenia całej instalacji do internetu, zyskujemy możliwość podglądania obrazu z wysokości telefonu komórkowego w każdym miejscu na ziemi z dostępem do internetu.

Co ciekawe, urządzenie może wysyłać nam regularne powiadomienia o sytuacji przed drzwiami oraz alarmować w niebezpiecznych sytuacjach.

Dzięki wizjerowi WiFi goście pod naszą nieobecność mogą pozostawiać dla nas wiadomości wideo lub audio.

Z pewnością jest to drogie rozwiązanie, jednak mnogość funkcji zdecydowanie rekompensuje wysoką cenę.

Ile kosztują wizjer do drzwi?

Za tradycyjny wizjer zapłacimy średnio 20-40 zł. Z kolei wizjer szerokokątny to wydatek rzędu 40-70 zł; ceny nie zawierają kosztów instalacji. Za prosty wizjer elektroniczny będziemy musieli zapłacić 120-220 zł, zaś cena nowoczesnego wizjera drzwiowego WiFi waha się między 400-700 zł.

Jak samemu zainstalować wizjer?

Jeśli posiadamy stary wizjer w drzwiach, należy go zdemontować, a w jego miejsce umieścić nowy.

Podczas instalacji wizjera musimy jedynie pamiętać o ułożeniu soczewki – jej wylot powinien wychodzić na stronę zewnętrzną.

Reszta czynności według zaleceń producenta.

W sytuacji kiedy będzie to nasz pierwszy wizjer, niezbędne będzie wywiercenie dziury pod urządzenie.

Otwór wykonujemy pod parametry wizjera, dlatego najpierw mierzymy średnice judasza, a następnie przenosimy okrąg na drzwi używając ołówka.

Do wykonania otworu niezbędna będzie wiertarka lub wkrętarka z wiertłem koronkowym. Na koniec możemy przeszlifować boki wywierconego otworu papierem ściernym.

Montaż wizjera elektronicznego można przeprowadzić na różne sposoby.

Najczęściej umieszczamy kamerę w otworze po wizjerze klasycznym lub instalujemy bez ingerencji w drzwi.

Jeśli nie posiadamy bezprzewodowego wizjera, najlepiej poprowadzić kable zasilające wewnątrz uszczelki  lub bezpośrednio wiercąc otwór w drzwiach.

Wizjer elektroniczny czy klasyczny jaki wybrać?

Największą zaletą klasycznych wizjerów jest ich cena oraz łatwość montażu.

Wydając ok. 200 zł otrzymujemy bezpieczne i funkcjonalne urządzenie chroniące nas przed nieproszonymi gośćmi.

Jednak tanie rozwiązania posiadają również swoje wady.

Do najważniejszych należy słaba jakość obrazu oraz wąski kąt widzenia, który może nas zmylić i spowodować, że otworzymy nasze mieszkanie nieproszonym gościom.

Wizjery elektroniczne posiadają szereg funkcji oraz mają względnie łatwy sposób montażu.

Dzięki tego typu urządzeniu jesteśmy w stanie z dokładnością określić poziom niebezpieczeństwa przed drzwiami oraz na bieżąco monitorować sytuację.

Wizjery elektroniczne szczególnie zalecane są dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się.

Dzięki temu mogą oni ocenić sytuację bez wstawania z łóżka.

Trudno nie wspomnieć o cenie wizjerów elektronicznych, które nie należą do najniższych. Najtańsze wersje zaczynają się od kwoty 150 zł, natomiast wizjery z możliwością podłączenia do sieci internetowej to wydatek rzędu 400-700 zł. Kolejną wadą jest obowiązek stałego zasilania wizjera elektronicznego, co będzie w przyszłości generować koszty eksploatacyjne. 

Przydatne funkcje nowoczesnych wizjerów?

Nowoczesny wizjery elektroniczne pozwalają zapisywać rejestrowany obraz na karcie pamięci, co z pewnością okaże się pomocne w przypadku włamania. Dodatkowo tego typu wizjery posiadają możliwość zbliżenia oraz są wyposażone w czujniki ruchu na podczerwień. Niektóre modele (WiFi) oferują możliwość wysyłania powiadomień sms lub maili, kiedy ktoś pojawi się przed naszymi drzwiami. Dzięki podłączeniu wizjera do internetu, mamy możliwość podglądu z wysokości naszego telefonu komórkowego lub komputera.

Cenniki

Teraz popularne