Ile kosztuje podłączenie pralki?

CennikiIle kosztuje podłączenie pralki?

Pralka to rewolucyjne urządzenie, które pozwoliło zautomatyzować proces prania i tym samym skrócić go o kilka godzin. Dziś trudno wyobrazić sobie gospodarstwo domowe bez pralki, dlatego producenci zalewają rynek coraz bardzie wyszukanymi modelami. Powoduje to zamęt wśród konsumentów, którzy nie potrafią racjonalnie ocenić wartości pralki oraz, co najistotniejsze, wybrać ją przez wzgląd na swoje indywidualne potrzeby. W artykule zamieściliśmy najważniejsze informacje odnośnie cen montażu, funkcji oraz rodzajów pralek dostępnych na rynku. Ponadto wskazujemy na co zwrócić uwagę kupując pralkę?

Jakie są rodzaje pralek?

Pralka wolnostojąca: dużym plusem jest możliwość ustawienia pralki w dowolnym miejscu z dostępem do wody i kanalizacji. Niektóre modele mogą stanowić prawdziwą wartość dodaną do wnętrza, gdyż producenci coraz większą uwagę przykładają do estetyki urządzenia.

Pralka do zabudowy: pralki tego typu można umieścić w szafie lub za specjalnym blatem w kuchni lub łazience. Tego typu rozwiązanie dedykowane jest przeważnie osobom, które posiadają małe mieszkania, lub stawiają na minimalizm w estetyce wnętrza. Na rynku znajdziemy gotowe szafki, w których można ukryć pralkę, jednak najlepiej zamówić zabudowę na wymiar i mieć pewność, że całość będzie pracowała bez szwanku.

Do najbardziej popularnych funkcji pralek należy szeroki wybór programów prania: do bawełny, syntetyków, ubrań mieszanych, do prania ręcznego, do ubrań lekko lub mocno zabrudzonych etc. Niektórzy producenci oferują autorskie programy prania lub tryby bardziej wyszukane, m.in. do koszul lub ułatwiające prasowanie. Oprócz tego producenci oferują kilka trybów wirowania i płukania tkanin.

Jakie są rozmiary pralek?

Standardowa głębokość pralki ładowanej od przodu wynosi 50-65 cm. Tej wielkości urządzenie jest w stanie pomieścić ok. 8-9 kg ubrań, natomiast pralki przekraczające ten rozmiar mieszczą maksymalnie do 14 kg. Pralki średniego rozmiaru, mierzące między 40 a 50 cm głębokości są w stanie pomieścić 5-8 kg ubrań. Natomiast pralki najmniejsze (super slim), których głębokość nie przekracza 40 cm, są w stanie załadować do 5 kg ubrań.

Ile kosztuje podłączenie pralki?

Za podłączenie pralki do instalacji wodno-kanalizacyjnej zapłacimy średnio 50 – 150 zł.  Za kompleksową usługę wykrycia i naprawy usterki zapłacimy ok 100-200 zł. Natomiast koszt montażu zaworu to koszt 150-200 zł, dodatkowo za sam zawór zapłacimy ok. 20-60 zł.

Ile energii pralka zużywa rocznie?

Klasa A+, czyli najniższa dopuszczona na rynek klasa pralek, w ciągu roku zużywa około 196 KWH oraz 9900 litrów wody, co daje przybliżony koszt w wysokości ok. 180 złotych. Natomiast najwyższa klasa A+++ 150 KWH oraz 9500 litrów wody, co daje nam wydatek rzędu 160 złotych.

Średnie zużycie energii przez pralkę uzależnione jest od klasy energetycznej. Klasa energetyczna z kolei to informacja na temat zużycia energii elektrycznej w skali roku (280 cykli) przy wykorzystaniu zimnej wody oraz trybów niskiego zużycia energii. Zużycie to podawane jest w kWh.

Ile wody zużywa pralka na jedno pranie?

Jeśli chodzi o zużycie wody, tutaj dużą rolę odgrywa wybrany przez nas tryb prania. Standardowy, czyli tryb dwugodzinny, pobiera średnio 40 litrów wody, co w ciągu roku daje ok. 10 000 litrów, inaczej 10 metrów sześciennych wody.

Ile kosztuje jedno pranie?

Dwugodzinny tryb prania w temperaturze 60 stopni zużywa średnio 1-1,5 kWh, co przekłada się na koszt 0,60-0,80 zł za jedno pranie. W skali roku daje to koszt ok. 200 zł (przy założeniu wykonania 200 cykli w ciągu roku).

Ile kosztuje jedno suszenie?

Cykl suszenia zużywa średnio 1,7-2 kWh, co przekłada się na ok. 0,90-1,10 zł. W skali roku daje to koszt rzędu 220 zł ( przy założeniu wykonania 200 cykli suszenia w ciągu roku).

Jakie są przydatne funkcje nowoczesnych pralek?

Producenci nowoczesnego sprzętu AGD starają się reagować na nowe potrzeby klientów, oferując coraz bardziej zaawansowane rozwiązania.

Jedną z takich odpowiedzi są programy skierowane dla alergików lub dzieci, które zapewniają dokładniejsze płukanie tkanin z resztek płynu lub proszku.

Dodatkowo coraz popularniejsza staje się funkcja parowa, która pozwala na szybkie odświeżenie ubrania przy pomocy pary, nie uszkadzając ani nie narażając tkaniny na deformację.

Równie interesującą funkcją jest technologia Eco Bubble, która generuje pianę wysoko nasyconą powietrzem, przez co pranie w niższych temperaturach (40°C) staje się tak samo skuteczne, jak przy wykorzystaniu wyższych temperatur, jednak bez straty i zużycia się tkaniny.

Oczywiście elektro-mobilność również nawiedziła sprzęt AGD, dając możliwość ustawiania oraz kontrolowania pralki z wysokości telefonu z zainstalowaną aplikacją producenta.

Na co zwrócić uwagę kupując pralkę?

Kupując pralkę, powinniśmy gruntownie rozeznać się w naszych potrzebach, czyli: ile razy w tygodniu pierzemy, czy nasze ubrania często posiadają trudne plamy oraz określić ilość osób korzystających z pralki.

Równie ważne jest miejsce, w którym chcemy umieścić pralkę: czy będzie to specjalnie wydzielona pralnia, czy może mała łazienka lub kuchnia. Odpowiedzi na te pytania znacząco przyczynią się do lepszego wyboru pralki.

Jak dbać o pralkę – o czym warto pamiętać użytkując pralkę?

Częstym problemem w użytkowaniu pralek jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z bębna, kamień osiadający na metalowych elementach oraz zatykające się lub nieszczelne odpływy.

Aby tego unikną, powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim starajmy się nie przeciążać bębna zbyt dużą ilością ubrań, gdyż wpływa to na zwiększenie awaryjności urządzenia.

Kolejnym aspektem jest regularne chronienie pralki przed kamieniem.

Oprócz profesjonalnych detergentów, można również raz w miesiącu wrzucić szklankę sody oczyszczonej do pojemnika na proszek i uruchomić cykl o największej temperaturze, oczywiście czyszczenie przeprowadzamy na pustym bębnie.

Jeśli chodzi o brudny zapach, to najlepiej sprawdza się szklanka octu jabłkowego wlana do bębna.

Cenniki

Teraz popularne