Ile kosztuje przeniesienie grzejnika?

CennikiIle kosztuje przeniesienie grzejnika?

Grzejniki dostarczają energię cieplną z instalacji wodnej do pomieszczenia. Ich instalacja odbywa się na ostatnim etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Grzejniki najczęściej są masywnymi przedmiotami wykonywanymi ze stali, aluminium lub żeliwa. Odpowiednie funkcjonowanie grzejników wpływa na komfort i jakość codziennego życia, bowiem źle dostosowana moc grzejnika do wielkości lub typu pomieszczenia może spowodować niedogrzanie lub przegrzanie pokoju.

Wszystko to wiążą się z dodatkowymi kłopotami oraz kosztami usuwania szkód m.in. pleśni lub grzyba, które lubią przebywać w niedogrzanych pomieszczeniach. Ile kosztuje przeniesienie grzejnika oraz od czego zależy cena tej usługi?

Jakie są rodzaje grzejników?

Producenci oferują szeroki wybór grzejników, które różnią się pod wieloma kątami. Stąd najlepiej dla nas będzie, jeśli przed zakupem zapoznamy się z ich charakterystyką oraz porównamy ich słabe i mocne strony. Rodzaje grzejników wyróżniamy ze względu na:

materiał wykonania: na rynku znajdziemy trzy rodzaje grzejników wykonanych z:

– aluminium: najpopularniejszy materiał, z którego wykonuje się obecnie grzejniki. Aluminium jest względnie lekkie i wytrzymałe. Grzejniki odlewane są z jednakowych elementów, które posiadają między sobą wąskie odstęp, czyli kanały powietrzne. Grzejnik aluminiowy o rozmiarach 500×500 mm to wydatek w granicach 400-600 zł.

– stali: tego typu grzejniki są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, stąd bez problemu mogą służyć na długie lata. Za standardowy grzejnik stalowy o wymiarach 600×600 mm zapłacimy średnio  200-350 zł.

– żeliwa: grzejniki żeliwne charakteryzują się wysoką odpornością na korozję oraz wytrzymałością na wysokie ciśnienie w instalacji, dlatego dobrze sprawdzają się w przy ogrzewaniu mieszkania kotłem węglowym.

Minusem jest brak sterowności przy regulacji temperatury. Ceny grzejników wykonanych z żeliwa znacznie się wahają i uzależnione są od wielkości oraz jakości wykonania. Średnia cena mniejszego grzejnika żeliwnego wynosi 300-700 zł.

miejsca przeznaczenia:  grzejnik ścienny, kanałowy lub podłogowy.

sposobu podłączenia: na rynku znajdziemy grzejniki z podłączeniem:

– bocznym: tego typu grzejniki posiadają cztery króćce przyłączeniowe w narożnikach. Dwa z nich służą jako dopływ i odpływ, jeden wykorzystywany jest jako odpowietrznik, zaś czwarty pełni zostaje zaślepiony korkiem;

– dolny: posiadają wbudowany zawór i kanał wewnętrzny doprowadzający wodę do górnej części grzejnika. Ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę, które zakończenie podłączenia dolnego jest zasilające, a które powrotne;

krzyżowym: stosowane w długich grzejnikach. Zapewnia równomierny rozprowadzenie temperatury po powierzchni grzejnika.

sposobu oddawania ciepła do pomieszczenia: konwekcja lub podczerwień. Jeśli chodzi o grzejniki konwektorowe, to ich praca opiera się na ogrzewaniu przepływającego powietrza, które porusza się dzięki działaniu siły grawitacyjnej tzn. lżejsze, ogrzane powietrze unosi się, zaś ciężkie opada.

wyglądu zewnętrznego: tradycyjne płytowe, kanałowe lub grzejniki łazienkowe i dekoracyjne oraz  dedykowane specjalnym czynnościom np. suszeniu butów;

Od czego zależy koszt przeniesienia grzejnika?

Koszt przeniesienia grzejnika zależy w głównej mierze od rodzaju instalacji, wielkości budynku oraz typu grzejników, które posiadamy.

Do ceny montażu doliczyć należy koszt demontażu starych grzejników, a także cenę za wykonanie nowego podłączenia. Wielu fachowców oferuje zniżki na wykonanie kilku instalacji w jednym budynku, dlatego warto zdecydować się na wymianę i przeniesienie grzejników w całym domu w jednym  momencie. 

Dodatkowo, jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, będziemy musieli ponieść koszty spuszczenia wody z całej instalacji.

Ile kosztuje przeniesienie grzejnika?

Ile kosztuje przeniesienie grzejnika
Przeniesienie grzejnika cena

Za przeniesienie grzejnika zapłacimy średnio 300-350 zł. Za demontaż starego będziemy musieli zapłacić ok. 100-250 zł. Natomiast cena instalacji nowych zaworów waha się między 30-50 zł. Za spuszczenie wody z całej instalacji grzewczej w domu wielorodzinnym zapłacimy 100-130 zł.

Jak dostosować moc grzejnika do pomieszczenia?

Oprócz dopasowania grzejników pod kątem estetycznych, ważne jest również odpowiednie dostosowanie grzejnika, a dokładnie jego mocy grzewczej, do wielkości i specyfiki pomieszczenia.

Bez tego grzejnik może okazać się zbyt mało wydajny, lub przeciwnie – utrudniać komfortowe ustawienie temperatury w czasie zimowym.

W dopasowaniu kaloryfera do pomieszczenia pomoże nam kalkulator i wiedza o typie izolacji, metrażu mieszkania oraz stosowanej metodzie grzewczej. Zacznijmy od rodzaju izolacji.  Dla mieszkań bez izolacji, które wybudowano przed latami osiemdziesiątymi XX wieku, zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi 120-200 W/m2.

W budownictwie wykonanym w latach 1980 – 2000 pomieszczenia potrzebują 90-120 W/m2. Natomiast w budownictwie nowoczesnym, o większym stopniu szczelności i znacznie mniejszych stratach energii zapotrzebowanie wynosi 60-90 W/m2.

Dopasowanie mocy grzejników do konkretnego pomieszczenia odbywa się na podstawie wyliczeń opartych na mocy potrzebnej do ogrzania danej oraz wielkości pomieszczenia. Korzystając z danych opisanych powyżej, dużo łatwiej będzie wyliczyć potrzebną moc grzejnika.

Załóżmy, że nasz pokój ma 20 m2, a budynek w którym mieszkamy nie jest ocieplony i został wykonany w 1990 roku. Na podstawie tych danych przeprowadzamy następujące obliczenie, które w skrócie jest iloczynem powierzchni i zapotrzebowania na moc:

100 W x 20 m2 = 2000 W/m2

Cenniki

Teraz popularne