Ile kosztuje wykonanie więźby dachowej?

Budowa stan surowyIle kosztuje wykonanie więźby dachowej?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, a najważniejszym elementem  konstrukcyjnym każdego dachu jest jego więźba. Istnieje wiele rodzajów więźby dachowej, czy to ze względu na rodzaj tej konstrukcji, materiał wykonania, czy sposób budowy.

Wyjaśniamy, czym jest więźba dachowa i jakie są jej rodzaje. Sprawdzamy, co konkretnie przekłada się na koszt więźby, zarówno robocizny, jak i samego elementu konstrukcyjnego.

Przedstawiamy, ile kosztują materiały potrzebne do budowy konstrukcji dachowej, ile zapłacimy dekarzom na placu budowy, a także ile będzie kosztować więźba prefabrykowana.

Na koniec podpowiadamy ile całościowo kosztuje wykonanie 1m2 dachu.

Czym jest więźba dachowa?

Więźbą dachową nazywamy stelaż, szkielet dachu. Zadaniem tego elementu konstrukcyjnego jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego od obciążeń własnym ciężarem, śniegiem lub wiatrem oraz pomiędzy poszczególnymi elementami.

Najważniejszymi elementami więźby dachowej są wiązary dachowe. W dachu znajduje się kilka wiązarów i to na nich spoczywa pokrycie dachowe.

Rodzaje więźby dachowej ze względu na konstrukcję

Ze względu na typ konstrukcji wyróżnia się następujące rodzaje więźby dachowej:

  • więźba krokwiowa – najprostszy i  najmniej stabilny rodzaj więźby, wyróżnia się dwa jej podstawowe typy: więźba krokwiowo-belkowa i więźba z krokwiami opartymi na ścianach,
  • więźba jętkowa – jedna z najczęściej stosowanych ze względu na to, że jest ją dosyć łatwo wykonać i jest stosunkowo tania, można rozróżnić dwa typy tych konstrukcji: klasyczna więźba jętkowa i więźba płatwiowo-jętkowa.
  • więźba płatwinowo-kleszczowa – to najbardziej uniwersalny rodzaj więźby, można ją zastosować do: dachów płaskich i stromych, jednospadowych i dwuspadowych, dachów z poddaszem użytkowym, jak i bez niego, czy dachów o rozpiętościach do 16 m, można wyróżnić następujące rodzaje tej więźby: typowa więźba płatwiowo-kleszczowa, więźba płatwiowo-kleszczowa z drewnianą ścianką kolankową, płaski dach płatwiowo-kleszczowy, dach pulpitowy.
  • dachowe wiązary kratowe – stosuje się je najczęściej w szkieletowych domach drewnianych, a coraz częściej również w domach murowanych.

Ponadto konstrukcje dachów mogą się różnić ze względu na to ile dach posiada spadów, np.:

  • dach dwuspadowy – charakteryzuje się łatwością w montażu, w przypadku, gdy szerokość domu nie przekracza 7 m, stosuje się więźbę krokwiową, do dachów o szerokości 7 – 11 m stosuje się natomiast więźbę krokwiowo-jętkową, natomiast w przypadku szerszych dachów dwuspadowych stosuje się więźbę płatwiowo-kleszczową,
  • dach czterospadowy – na jego konstrukcję składają się cztery skośne połacie i zazwyczaj mają one taki sam kąt nachylenia,
  • dach wielospadowy – w przypadku takich dachów, konieczne jest zastosowanie konstrukcji, na którą składają się z połacie o kształcie trójkątów, trapezów lub równoległoboków, dach wielospadowy wiąże się z koniecznością wykonania mocniejszej i stabilniejszej więźby.

Rodzaje więźby dachowej ze względu na materiał wykonania

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonuje się więźby dachowe, spotyka się:

  • więźby drewniane – powstają z wysuszonej tarcicy z różnych gatunków drewna iglastego, np. sosny lub świerku, drewno to tradycyjny, najczęściej spotykany materiał do wykonywania więźby dachowej, więźby drewniane można stosować w każdym praktycznie domu jednorodzinnym,
  • więźby stalowe – najczęściej stosuje się je w budynkach, których ściany mają stalową konstrukcję szkieletową, mają zastosowanie przy przebudowach domów, stosuje się je także do zadaszeń budynków wielkopowierzchniowych.

Rodzaje więźby dachowej ze względu na sposób wykonania

Natomiast ze względu na sposób wykonania i montażu można wyróżnić:

  • więźby wykonywane metodą tradycyjną na placu budowy – za ich wykonanie odpowiada ekipa fachowców – dekarzy, którzy budują więźbę z poszczególnych elementów drewnianych,
  • więźby prefabrykowane – te przygotowuje się w specjalnych zakładach produkcyjnych, następnie gotowe elementy są transportowe na miejsce budowy i tam odbywa się montaż tych elementów.
Montaż więźby cena

Koszt więźby vs rodzaj dachu?

Analizując koszty wykonania więźby dachowej , należy zwrócić uwagę na najważniejszą zależność: im mniej skomplikowana konstrukcja dachowa, tym mniejszy koszt jej wykonania.

Na tą zależność przekłada się kilka rzeczy: ilości materiału koniecznego do wykonania więźby oraz mniejszych wydatków na poniesionych na robociznę.

Zazwyczaj okazuje się, że wykonanie więźby pod dach dwuspadowy będzie tańsze niż a pod dach wielospadowy.

Innym sposobem na obniżenie wydatków, jest zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych.

Taki rodzaj dachu pozwala na mniejsze zużycie drewna, a ponadto podczas jego montażu nie wykonuje się trudnych i czasochłonnych robót ciesielskich.

Zazwyczaj całościowy koszt więźby z gotowych wiązarów jest niższy w porównaniu do tradycyjnego wykonania więźby dachowej, a całość prac przebiega  szybciej.

Więźba dachowa – od czego zależy cena więźby?

Na ostateczny koszt więźby dachowej wpływa przede wszystkim ilość i rodzaj wykorzystanego materiału, a także rodzaj konstrukcji dachu – stopień jego skomplikowania.

Ilość użytego materiału zależy od grubości belek  oraz tego, jak gęsto są one rozstawione.

Przy wyliczaniu kosztów więźby dachowej należy zatem wziąć pod uwagę przekroje belek.

Na ich grubość i gęstość rozstawienia wpływają takie czynniki jak rodzaj i ciężaru pokrycia dachowego, które ma być ułożone, jak również od przewidywanego obciążenia śniegiem i siły wiatru.

Ile kosztuje m3 więźby dachowej?

Koszt tych materiałów to około 720 – 870zł/m3. Tańszym rozwiązaniem do budowy więźby dachowej jest drewno jodłowe. Ten materiał kosztuje w granicach 630 – 740 zł/m3.

Koszt więźby dachowej można także przeliczyć na objętość materiału. Drewniane więźby dachowe zazwyczaj wykonuje się z drewna sosnowego lub świerkowego.

Więźba dachowa – od czego zależy cena robocizny?

Na koszt wykonania więźby dachowej – robocizny – w pierwszej kolejności wpływa to, czy ma to być konstrukcja drewniana, czy metalowa.

Cena robocizny przy budowie drewnianej więźby dachowej zależy przede wszystkim od dwóch czynników.

Na koszty wpływa stopień skomplikowania takiej konstrukcji, a także rodzaj połączeń pomiędzy elementami drewnianymi.

Współcześnie coraz częściej tradycyjne połączenia ciesielskie zastępowane się łączeniami przy użyciu gwoździ, wkrętów albo specjalnych łączników stalowych.

Taki sposób łączenia drewnianych elementów może być nieco tańszy, ponieważ wymaga dużo mniejszych nakładów pracy i czasu, a także mniejszego doświadczenia pracowników.

W przypadku więźby stalowej, która przygotowywana jest w zakładzie produkcyjnym koszt montażu i transportu jest zazwyczaj wliczony w cenę całego przedsięwzięcia – projektu, wykonania, transportu i  montażu więźby. Podobnie rzecz ma się w przypadku drewnianych więźb prefabrykowanych.

Ile kosztuje montaż więźby dachowej?

Ile kosztuje montaż więźby dachowej

W przypadku montażu prostego dachu dwuspadowego, za pracę dekarzy zapłacimy w granicach 16 – 22 zł/m2.

W przypadku dachów czterospadowych za robociznę zapłacimy w granicach 18 – 25 zł/m2.

Znacznie droższy będzie montaż dachu wielospadowego, musimy liczyć się z wydatkiem nawet 20 – 30 zł/m2 lub więcej zależnie od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu.

Koszt montażu więźby podnoszą lukarny – cena montażu takiej konstrukcji dachowej może wynosić nawet w granicach 32 – 45 zł/m2.

Robocizna przy montażu drewnianej więźby prefabrykowanej wynosi około 22 – 25 zł/m2.

Natomiast za sam montaż gotowych elementów stalowej konstrukcji dachu zapłacimy w granicach 20 – 40 zł/m2

Ile kosztuje m2 gotowego dachu

Całkowity koszt wykonania więźby dachowej (materiały i robocizna) w przypadku dachów dwuspadowych to około 75 – 87 zł/m2, jeśli posiada on więźbę krokwiową lub krokwiowo-jętkową.

Za więźbę płatwiowo-kleszczową (robocizna i materiały) musimy zapłacić 50 – 90 zł/m2. W przypadku dachu czterospadowego, za drewnianą więźbę (materiały i robocizna), zapłacimy około 120 – 130 zł/m2.

Za wykonanie stalowej więźby dachowej zapłacimy w granicach 80 zł/m2 – 150 zł/m2.

Natomiast za wykonanie drewnianej więźby prefabrykowanej zapłacimy około 60 – 90 zł/m2 w zależności od od rodzaju konstrukcji. W ceny te wliczone zostały koszty materiałów.

Cenniki

Teraz popularne