Ile kosztuje instalacja odgromowa – cena w 2023

CennikiIle kosztuje instalacja odgromowa - cena w 2023

System odgromowy to wynalazek z połowy XVIII wieku autorska Benjamina Franklina. Była to wielka innowacja jak na tamte czasy, natomiast dziś instalacje odgromowe wykorzystuje się  niemal na większości wyższych budynków, fabryk oraz wieżowców.

Instalacje odgromowe cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domków jednorodzinnych, bowiem przy okazji zmian klimatu spotykamy się z coraz gwałtowniejszymi i niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi, które mogą wyrządzić spore straty.

Profesjonalnie wykonana instalacja odgromowa poprawia bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Ile kosztuje wykonanie jej wykonanie oraz z czego składa się instalacja odgromowa?

Od czego zależy koszt instalacji odgromowej?

Koszt instalacji odgromowej zależy przede wszystkim od wielkości naszego budynku, materiały użytego do pokrycia dachu  oraz sam jego kształt.

Im większy budynek, a kształt dachu bardziej skomplikowany, tym wyższa będzie wycena wykonawcy. Oprócz specyfiki naszej nieruchomości, równie ważna jest jakość samej instalacji odgromowej.

Druty odgromowe o większej średnicy będą zdecydowanie droższe. Przy obliczaniu kosztów instalacji należy wciąć pod uwagę materiały, z których wykonana zostanie instalacja oraz sposób prowadzenia przewodów odgromowych.

Jeśli zdecydujemy się na wytrzymałą stal nierdzewną lub miedź, wówczas cena instalacji odgromowej zdecydowanie wzrośnie.

Ponadto jeśli zależy nam na estetyce wykonania instalacji, czyli umieszczeniu przewodów pod ociepleniem budynku, również musimy liczyć się z większymi kosztami wykonania całej usługi.

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Koszt instalacji odgromowej wykonanej ze stali ocynkowanej dla dużego domu waha się między 4000-4500 zł. Natomiast instalacja odgromowa do budynku o podobnych gabarytach, której elementy wykonane są z miedzi to koszt rzędu 6500 – 7500 zł. Z kolei za instalację dla mniejszych domów zapłacimy 3000 – 3500 zł.

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

W świetle obowiązujących przepisów każdy dom jednorodzinny musi posiadać instalację odgromową wtedy, gdy istnieją ku temu odpowiednie wskazania, natomiast wskazania te ustala się według potencjalnego zagrożenia piorunowego.

Pod uwagę brana jest: wielkość budynku (wysokość ponad 15m oraz powierzchnia przekraczająca 500m2), lokalizacja, rodzaj konstrukcji oraz materiały z jakiego wykonany jest dach (w przypadku jeśli są to materiały łatwopalne: gont, trzcina, taniej jakości dachówka).

Kolejnymi czynnikami stwierdzającymi o obowiązku instalacji odgromowej będą warunki atmosferyczne, które panują w danym regionie, są to m.in. średnie roczny czas burz. Równie ważne jest ukształtowanie terenu, sąsiedztwo innych budynków oraz ilość domowników danej nieruchomości.

Obliczenia wskazujące na obowiązek instalacji odgromowej można wykonać samodzielnie, korzystając z oficjalnych danych lub zlecić ekspertyzę fachowcom. Oceny dokonuje się na podstawie normy PN/E05003/01.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Instalacje odgromowe możemy podzielić na dwa typy: aktywne oraz pasywne (tradycyjne). Dwie instalacje nie różnią się od siebie radykalnie, jednak w ich działaniu i sposobie montażu występuje pewna różnica.

Instalacje pasywne wymagały pokrycia większej płaszczyzny dachu oraz zainstalowanie większej ilości przewodów odprowadzających. Natomiast instalacje aktywne posiadają wysokie zwody, które instaluje się ponad obiektami budowlanymi.

Ten sposób pozwala na ściąganie piorunów wprost na aktywną głowicę piorunochronu, dzięki czemu nie potrzeba dużej ilości przewodów odprowadzających, zaś sama instalacja odgromowa jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo dla obszaru o większym promieniu.

Każda instalacja odgromowa składa się z trzech elementów, gdzie piorunochron stanowi zaledwie niewielką, jednak najbardziej widoczną część:

zwody: pionowe elementy, które są odpowiedzialne za bezpośrednie przyjmowanie wyładowań  piorunowych.

Pręty można znaleźć w wielu różnych kształtach, rozmiarach i wzorach. Większość z nich zwieńczona jest dużą spiczastą igłą lub gładką, polerowaną kulą, która jest jest podłączona do instalacji odgromowej. Za zwody uznaje się również naturalne zewnętrze elementy konstrukcji dachu: pręty, maszty, anteny. 

przewody uziemiające: służą materiał spajający całą instalacje,

uziomy: grube przewody odprowadzające wyładowania atmosferyczne z zwodów do ziemi. Instalacje uziomowe układane są wzdłuż i wokół dachów, a następnie prowadzone w dół z jednego lub kilku narożników budynku do słupów fundamentowych.

zaciski probiercze: służą do kontroli i pomiaru rezystancji uziomu i ciągłości galwanicznej w części nadziemnej całego układu odgromowego.

Czy warto zainstalować piorunochron?

Maksymalnej energii elektryczną, którą wytwarza uderzający piorun nie jesteśmy obecnie w stanie zmierzyć. Przybliżone wartości wskazują, że jest to siła mierzona w okolicach 700 bilionów watów, co przekłada się na momentalny wybuch ognia po spotkaniu z przedmiotem stałym.

Fakt ten wskazuje, że zniszczenia spowodowane uderzeniem pioruna mogą być ogromne: od uszkodzenia konstrukcji dachu, po pożar górnej kondygnacji budynku. Zaś nasza instalacja odgromowa ma  na celu skutecznie przechwycić i odprowadzić do gruntu wszelkie wyładowania elektryczne towarzyszące burzom.

Oprócz funkcji ochronnej piorunochron poprawia również działanie urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych znajdujących się w naszych domach.

Chroni przed indukcją i przepięciami w polu elektromagnetycznym, które powstają podczas wyładowań i mają negatywny wpływ na urządzenia AGD i RTV podłączone do instalacji elektrycznej.

Zatem: Czy warto zainstalować piorunochron? Wydaje się, że wszystkie argumenty przemawiają za instalacją tego typu rozwiązania w naszym domu. Choć w pierwszym momencie inwestycja wydaje się kosztować wiele, to jednak skutki potencjalnego pożaru i przyszła naprawa dachu oraz poddasza wydaje się przy tej kwocie naprawdę znikoma.

Cenniki

Teraz popularne