Ile kosztuje wymiana syfonu

CennikiIle kosztuje wymiana syfonu

Wymiana oraz montaż syfonu nie jest skomplikowanym zajęciem, dlatego bez najmniejszego problemu jesteśmy w stanie wykonać to samodzielnie, bez potrzeby wykorzystywania profesjonalnego sprzętu.  Syfon spełnia podwójne zadanie.

W pierwszej kolejności służy on odprowadzaniu zużytej wody, w drugiej ma on zapobiegać wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza kanalizacji do pomieszczenia użytkowego. Dziś najczęściej produkuje się syfony z tworzyw sztucznych, ponieważ tworzywo to jest wytrzymałe oraz odporne na gnicie i uszkodzenia.

W artykule zamieściliśmy informacje potrzebny przy dobieraniu syfonów do różnych obiektów sanitarnych: zlewów, umywalek oraz brodzików. Ile kosztuje montaż syfonu do brodziki oraz umywalki łazienkowej?

Jaki syfon wybrać do zlewozmywaka?

W niektórych kuchnia oraz łazienkach syfon pozostaje odkryty, mając tym samym spełniać funkcję estetyczną. Jednak większość osób decyduje się na zakrycie syfonu do zlewozmywaka i umieszczenia pod nim m.in. kosza na odpady.

Jeśli decydujemy się na syfon odkryty, warto zwrócić większą uwagę na jego wykończenie, kształt oraz materiał z jakiego został wykonany.

Wyróżniamy kilka rodzajów syfonów, o których decyduje ich budowa:

Syfon „butelkowy”: wysoki syfony o zwartej budowie; wymaga okresowego czyszczenia. Tego typu syfon sprawdzi się w małych kuchniach oraz łazienkach, gdyż nie zajmuje on wiele miejsca;

Syfon typu U (rurowy): kształtem przypomina literę U. Jest wydajny oraz rzadko się zapycha, a jeśli już do tego dojdzie, należy do rozebrać i ręcznie wybrać resztki jedzenia.

Podczas wyboru syfonu bezwzględnie musimy wziąć pod uwagę średnicę i kształt odpływu. Kwestia dopasowania jest tutaj bardzo szeroka i zależy od modelu i materiału z jakiego został wykonany zlewozmywak.

Warto przemyśleć zakup syfonu z przelewem, który zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody z komorze zlewozmywaka odprowadzając nadmiar wody „awaryjnym” ujściem.

Ile kosztuje wymiana syfonu do zlewozmywaka?

Za montaż syfonu do zlewozmywaka jednokomorowego zapłacimy ok. 50-70 zł, natomiast za montaż przy zlewie dwukomorowym zapłacimy 70-100 zł. Koszt naprawy cieknącego kranu lub uszkodzonej uszczelki w syfonie to koszt średnio 50-70 zł.

Jaki syfon wybrać do umywalki łazienkowej?

Ile kosztuje montaż syfonu do umywalki
Źródło: clou.nl

W przypadku syfonów do umywalek łazienkowych wybór rozgrywa się między dwoma rodzajami syfonu: syfonem butelkowym, syfonem rurowym oraz ozdobną wersją dwóch powyższych.

Jeśli w łazience montujemy umywalkę podwieszaną, wówczas warto zadbać o atrakcyjny wygląd syfonu. Tutaj z pomocą przychodzą nam producenci syfonów ozdobnych, o nietypowych kształtach i interesujących rozwiązaniach technicznych.

Ciekawe wydaje się dobranie materiału, z którego wykonany jest syfon, na rynku znajdziemy m.in. syfony chromowane, wykonane z mosiądzu, metalu oraz syfony ze stali szlachetnej. Ponadto producenci oferują szeroką paletę kolorystyczną syfonów: od bieli, po pastele i czerń.

Ile kosztuje wymiana syfonu umywalki łazienkowej?

Za montaż syfonu do umywalki łazienkowej zapłacimy ok. 50-120 zł, natomiast za montaż syfonu o nietypowej budowie możemy zapłacić nawet 70-140 zł. Cena wymiany zaworu wody pod baterię lub zlew wynosi średnio 130-180 zł.

Jaki syfon wybrać do brodzika?

Wybór odpowiedniego syfonu do brodzika może zadecydować o wieloletnim komforcie użytkowania łazienki oraz ochroną przed zalaniem i drogimi remontami.

Otwory odpływowe w brodzikach są standaryzowane i mają odpowiednio: 90 lub 50 mm w zależności od rozmiaru brodzika. Syfony do brodzików również są produkowane z tworzyw sztucznych, z tym że ich końcówki często wykańcza się satyną lub mosiądzem, aby je wzmocnić i wydłużyć ich żywotność.

Do płaskich brodzików najlepiej wybierać jak najmniejsze syfony, dzięki czemu nie będziemy musieli sztucznie podnosić brodzika lub wykuwać specjalnej dziury w podłodze.

Dla głębszych i większych syfonów eksperci zalecają instalację wyższych syfonów, które będą w stanie sprawnie obsłużyć zwiększoną ilość spływającej wody.

Ile kosztuje wymiana syfonu w wannie lub brodziku?

Wymiana syfonu w wannie akrylowej to koszt 90-140 zł. Za montaż syfonu do brodzika wysokiego zapłacimy ok. 100-150 zł. W przypadku innych rodzajów brodzika demontaż kabiny, brodzika, przegląd oraz naprawa uszkodzonej instalacji może nas kosztować nawet w przedziale 350-550 zł.

Jakie są domowe sposoby na udrożnienie syfonów?

Najprostszym i często najbardziej efektywnym sposobem na udrożnienie syfonu jest wykorzystanie tradycyjnej przepychacza do WC, który może pomóc przy drobniejszych zatorach wewnątrz syfonu.

Kolejnymi sprawdzonymi metodami jest przygotowanie domowych mieszanek chemicznych. Pierwsza polega na przygotowaniu kilku litrów wrzącej wody i przepłukaniu nią zapchanej instalacji.

Bardziej efektywną i stosowaną przy poważniejszych zatorach jest metoda oparta na occie i sodzie. W pierwszej kolejności wsypujemy szklankę sody do opływu, a następnie wlewamy również szklankę octu i przykrywamy odpływ korkiem lub talerzykiem. Musująca piana wewnątrz rury udrożni odpływ i pozwoli wodzie swobodnie spłynąć do kanalizacji.

Jak dbać o syfon kuchni i łazience?

Najlepiej jeśli do czyszczenia i konserwacji syfonów w kuchniach i łazienkach nie będziemy stosowali żrących środków chemicznych, które mogą uszkodzić uszczelki, a także są bardzo groźne dla środowiska naturalnego.

W celu codziennej pielęgnacji syfonu najlepiej stosować naturalne metody oparte na kilku składnikach, które bez problemu znajdziemy w domowej apteczkę lub spiżarni, a mowa o: occie, sodzie oczyszczonej, aspirynie oraz soli kuchennej. Najlepiej raz w miesiącu wsypać większą ilość substancji do rur i zalać całość większą ilością wody.

Jednak najlepszą metodą pielęgnacyjną dla syfonów będzie zapobieganie dostawania się do jego wnętrza resztek jedzenia. Można o to zadbać poprzez pozbywanie się resztek z talerza oraz instalację sitka łapiącego resztki. 

Cenniki

Teraz popularne