Jak urządzić małe mieszkanie 30m2?

Wykańczanie i urządzanieJak urządzić małe mieszkanie 30m2?

Mała przestrzeń wymaga świetnej organizacji. Ulokowanie wszystkich niezbędnych elementów naszej przestrzenii może okazać trudne. Wówczas warto skorzystać z kilku funkcjonalnych rozwiązań. Pomogą one zachować porządek przy jednoczesnej funkcjonalności. Co więcej, małe mieszkania mogą być urządzane w wybranym przez Ciebie stylu. Ze względu na mniejszą przestrzeń należy zachować umiar w kwestii dodatków, co nie oznacza, że są one wykluczone. Podstawy aranżacji powinny opierać się przede wszystkim o efektowny minimalizm. 

Jak rozplanować małe mieszkanie?

Powierzchnia 30m2 musi być dobrze rozplanowana, a stracenie chociażby skrawka przestrzeni nie wchodzi w grę.

Przed docelowym rozplanowaniem warto zastanowić się nad pomieszczeniami, gdzie spędzamy najwięcej czasu.

Wówczas należy poświęcić szczególną uwagę właśnie tym pokojom. Być może jest to kuchnia, biuro, lub salon.

W zależności od tego możemy zastosować kilka funkcjonalnych trików, które ułatwią rozmieszczenie stref:

 • regał z książkami może oddzielać część salonu od miejsca do pracy
 • kotary i zasłony wydzielą strefę między sypialnią a częścią dzienną
 • lamele ścienne świetnie wyróżnią aneks kuchenny od salonu
 • przesuwane drzwi pomogą zadbać o stale otwartą przestrzeń. 

Krzesła do jadalni – sprawdź!

Podział na strefy w mniejszych mieszkaniach jest funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwala zapobiec powstawaniu bałaganu. Warto wydzielić osobne miejsce do pracy i odpoczynku.

Dzięki temu będziemy czuć się bardziej komfortowo we własnej przestrzeni. Co więcej, tego typu rozwiązania są o wiele tańsze od stawiania ścian działowych i drzwi do każdego pomieszczenia.

Nie mówiąc już o tym, że zajmuje to o wiele więcej miejsca. Dodatkowo regał może stanowić jednocześnie oddzielenie stref i spełniać swoją funkcję przechowywania. 

Pracujesz z domu? W takim razie koniecznie zadbaj o wydzielenie osobnej strefy tzw. biurowej. Dzięki temu łatwiej będzie Ci skupić się na pracy, a gdy ją skończysz nie będziesz już musiał męczyć wzroku biurkiem, które będzie stale przypominać o obowiązkach.

To ważne nie tylko dla zachowania porządku, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia. W tym celu możesz użyć specjalnej kotary, która przykładowo oddzieli salon od miejsca, w którym będzie stało biurko i regał z dokumentami. 

Często zapraszasz znajomych? W związku z tym niezbędne będzie oddzielenie części salonowej od sypialnianej.

W mieszkaniach o powierzchni 30 m2 nie jest to proste, gdyż najczęściej te funkcje tych pomieszczeń spełnia jeden pokój.

Modnym i prostym rozwiązaniem jest postawienie kotary w postaci kotary, lub szyby. Dodatkowo możemy zamontować odpowiednią zasłonę, która sprawdzi się w trakcie wizyty gości.

Oprócz tego na rynku znajdziemy również cienkie ścianki. Wówczas z jednej strony istnieje możliwość montażu dodatkowych półek ściennych.

To doskonałe miejsce na zdjęcia, doniczki kwiatów i ozdoby, na które przy tak małej powierzchni nie mamy zbyt wiele miejsca. 

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

źródło Danielle Moss

Większość właścicieli mieszkań o powierzchni 30m2 decyduje się na kilka praktycznych rozwiązań, które optycznie powiększają rzeczywisty metraż.

W ten sposób przestrzeń staje się bardziej przyjazna i komfortowa dla jej mieszkańców. Które rozwiązania sprawdzają się najlepiej? 

Sprawdź modne lustra!

 • Odbicia lustrzane pozwalają na optyczne powiększenie przestrzenii, możemy zawiesić je w przedpokoju, lub salonie. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż lustra na całej powierzchni ściany. Wówczas zyskamy najbardziej spektakularny efekt. 
 • Dobre oświetlenie również optycznie powiększy przestrzeń. Istotne jest doświetlenie każdego kąta mieszkania
 • Minimalizm to klucz do sukcesu w każdym mały mieszkaniu. Zagracenie 30m2 spowoduje, że będzie czuć się przytłoczeni. Jeśli chcemy zyskać na powierzchni, należy to uwzględnić.
 • Proste meble to kolejny krok do zachowania schludnej przestrzenii, przy jednoczesnym jej powiększeniu optycznym. Uniwersalne i stonowane umeblowanie mieszkania to sposób na przestronną i funkcjonalną powierzchnię. 
 • Nie bez znaczenia jest kolorystyka. Barwy odgrywają bardzo dużą rolę w małych mieszkaniach. Jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu, to należy postawić na jasne kolory, w odcieniach bieli i beżu. Co więcej, warto wybrać te barwy nie tylko na ściany i sufit, lecz także na podłogi mieszkania. Wówczas powierzchnia stanie się jeszcze bardziej przestronna. 

Biorąc pod uwagę powyższe można w prosty sposób wyjaśnić, dlaczego większość małych mieszkań zachowuje się w jasnej i stonowanej kolorystyce.

Warto też zwrócić uwagę na częstotliwość użycia luster na powierzchni ścian, lub szaf. W gotowych mieszkaniach przeważa również proste i minimalistyczne umeblowanie.

Wszystko to właśnie ze względu na chęć uzyskania efektu optycznego powiększenia metrażu. 

Sprawdź też ile kosztuje remont mieszkania i ile kosztuje malowanie ścian

Jak umeblować małe mieszkanie 30m2?

źródło: tradesourcefurniture

Umeblowanie mieszkania o tak małej powierzchni nierzadko okazuje się sporym wyczynem. W końcu każdy z nas bez względu na metraż potrzebuje sporo miejsca na ułożenie wszystkich swoich rzeczy. Co więcej, dobra organizacja wpływa na komfort mieszkania i funkcjonowania w tej przestrzenii. Zwykle dla tak małego metrażu sprawdzają się meble, które spełniają następujące wymogi: 

 • Minimalizm (meble nie powinny być zbyt fikuśne, co mogłoby zakłócić styl zachowany w całym mieszkaniu).
 • Funkcjonalność (Twoja przestrzeń nie potrzebuje zbędnych regałów, które nie będą spełniać jasno określonej roli). Dlatego warto zdecydować się na meble, spełniające kilka funkcji jednocześnie. 
 • Pojemność (liczne i pojemne szuflady, czy półki są niezwykle pożądane w małych mieszkaniach). Zrezygnuj z płytkich szaf, które zajmują sporo miejsca, a do tego nie pomieszczą zbyt wiele. 

Jednym z lepszych rozwiązań w tak małych mieszkaniach są meble wielofunkcyjne. Przykładowo szafka na buty może jednocześnie mieć miejsce do siedzenia. Kolejny sposób na zaoszczędzenie miejsca to stolik kawowy ze schowkiem na koc, lub łóżko piętrowe z dodatkową szufladą. Zmieścisz tam nie tylko pościel, lecz także odzież na inny sezon, lub przedmioty, których rzadziej używasz. Dodatkowo na rynku znajdziemy łóżka piętrowe z odpowiednią przestrzenią na naukę. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca, a jeden mebel będzie spełniać zarówno funkcję sypialnianą, jak i biurową. To rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w pokojach dziecięcych i akademickich. 

Półki ścienne to kolejny sposób na zagospodarowanie przestrzenii. Tym razem na książki, kwiaty, lub ozdoby, dla których w tak małym mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca. Warto jednak zachować umiar, gdyż zbyt duże nagromadzenie tego typu szafek może stworzyć efekt przytłoczenia. Niezawodna zasada w trakcie meblowania mieszkania o powierzchni 30m2 brzmi: Im mniej tym lepiej. 

Jak dobrać kolorystykę mieszkania o powierzchni 30m2?

Małe mieszkania mogą nie udźwignąć szaleństwa kolorów. Właśnie dlatego warto postawić na maksymalnie 3 barwy. Jeszcze lepiej, kiedy wybierzemy podobne do siebie odcienie. W ten sposób możemy również optycznie powiększyć naszą przestrzeń. Czym kierować się, przy wyborze kolorów ścian? 

 • Postaw na neutralną kolorystykę, która nie tylko jest w trendzie, ale przede wszystkim optycznie powiększy powierzchnię. 
 • Ciemne odcienie mogą okazać się zbyt przytłaczające. 
 • Najbardziej uniwersalnym kolorem dla małych mieszkań będzie biel. 

Wśród najczęściej wybieranych barw dominuje biel, ecru i beż. Co więcej, za pomocą odcieni możemy w wyrazisty sposób oddzielić strefy mieszkania. W ten sposób uda nam się również zaoszczędzić sporo miejsca, które w innym przypadku zajęłyby ścianki działowe, lub kotary. 

Praktyczne rozwiązania do małego mieszkania

źródło: architectural digest, architonic

W trakcie aranżacji mieszkania o powierzchni 30m2 warto kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Nawet w tak małej przestrzeni musimy znaleźć miejsce na łazienkę, aneks kuchenny, część dzienną, sypialnię, czy miejsce do pracy. Wówczas niezbędne jest zastosowanie kilku praktycznych trików. Wśród nich największą popularnością cieszą się:

 • Dobre oświetlenie korzystnie wpłynie na komfort i funkcjonalność mieszkania. Pozostawienie zacienionych miejsc prowadzi do optycznego zmniejszenia przestrzeni. W tym celu możemy zastosować dodatkowe żarówki na lustrach i ścianach, co przy okazji nada wnętrzom stylowego wykończenia. Poprawne rozmieszczenie oświetlenia jest szczególnie istotne w strefie pracy/nauki. 
 • Minimalistyczne i funkcjonalne umeblowanie. W tak małej przestrzenii zachowanie porządku jest kluczowe dla komfortowego mieszkania. W związku z tym należy postawić na pojemne regały, szafy komody, które z łatwością pomogą w organizacji każdego pomieszczenia. Szczególnie praktyczne mogą okazać się również półki naścienne. Zwykle to jedyna wolna przestrzeń na ozdoby, książki i kwiaty. W trakcie planowania warto sugerować się wielofunkcyjnością mebli. W końcu jeden regał może spełniać swoją podstawową rolę i jednocześnie oddzielać salon od strefy biurowej. 
 • Stonowana kolorystyka to kolejny trik, który umożliwia optyczne powiększenie przestrzenii. Co więcej, to właśnie jasne barwy będą najbardziej korzystne dla mieszkania o mniejszej powierzchni. Jeśli chcesz uniknąć efektu przesady, to koniecznie do każdego pomieszczenia wybieraj podobne odcienie. W ten sposób możesz również oddzielić np. aneks kuchenny od salonu bez potrzeby postawienia ścianki działowej. 
 • Kolory ścian wpływają na Twój nastrój. Nieodpowiedni dobór barw może dekoncentrować Cię w trakcie pracy, lub zakłócać spokojny odpoczynek. Właśnie dlatego warto postawić na jasne odcienie beżu i bieli, które korzystnie wpłyną zarówno na Twoje samopoczucie, jak i wykończenie mieszkania. 
 • Lustra, czyli must have w każdym małym mieszkaniu. Ten trend stał się niezwykle popularny, a to ze względu na praktyczność tego rozwiązania. Montaż lustra na całej ścianie, lub na powierzchni szafy nie tylko optycznie powiększy mieszkanie, ale przede wszystkim jest bardzo funkcjonalne. Nie zajmuje zbędnie powierzchni, wygląda stylowo, a lustro jest  w końcu niezbędnym elementem każdej przestrzenii. 
 • Półki ścienne stały się stałym elementem każdej kawalerki. Kojarzy się nam z miejscem na fotografie, kwiaty, czy ozdoby. To nie jedyne ich zastosowanie i w zależności od potrzeby możemy je zorganizować w dowolny sposób.
 • Tablice perforowane. Wyglądają stylowo, są minimalistyczne, a przy tym pomagają w organizacji drobnych przedmiotów. To idealny sposób na przechowywanie notatek, długopisów i innych przyborów biurowych. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie na tablicy odpowiednich pojemników pod doniczki z kwiatami. W ten sposób nie tracąc przestrzeni, zyskasz miejsce na dekoracje. 
 • Kolor podłogi jest równie istotny, co barwa ścian. Podobnie należy postawić na jasne, a nawet śnieżne odcienie. W ten sposób optycznie zyskamy więcej przestrzenii. Tak kolorystyka jest mocno w trendach dla każdego rodzaju metrażu. Jednak to właśnie w małych mieszkaniach zyskuje najlepsze zastosowanie. 
 • Praktyczny podział stref. W mniejszych przestrzeniach ściany działowe mogłyby okazać się zbyt przytłaczające. Mimo to oddzielenie konkretnych stref, jak aneks kuchenny, salon, sypialnia, czy biuro jest niezbędne. Wówczas warto postawić na wyodrębnienie ścian za pomocą różnych kolorów ścian (lecz w podobnym odcieniu), drewnianych lameli, a także za pomocą odpowiednich kotar, lub przesuwanych drzwi. 
 • Kuchnię i salon możemy oddzielić za pomocą wyspy kuchennej lub azurowych rozwiązań takich jak drewniane lamele, loftowa metalowa siatka czy szklana ścianka.
 • Meble wielofunkcyjne to rozwiązanie szczególnie dedykowane dla małych mieszkań. Przykładowymi rozwiązaniami jest stolik kawowy z półką na koce, lub drobne przedmioty, a także szafka na buty z miejscem do siedzenia. Oprócz tego w trendach wnętrzarskich nadal pozostają zestawy łóżka piętrowego z biurkiem, łóżka z miejscem do przechowywania, czy regały z wysuwanym stolikiem. 

W trakcie aranżacji mieszkania o powierzchni 30m2 najistotniejsze jest zachowanie umiaru. W przypadku mniejszych przestrzenii im mniej mebli i dekoracji tym lepiej. Właśnie dlatego należy korzystać z licznych funkcjonalnych i stylowych trików wnętrzarskich.

Cenniki

Teraz popularne