Okna dachowe czy lukarny? – sprawdzamy wady i zalety

Budowa stan surowyOkna dachowe czy lukarny? - sprawdzamy wady i zalety

Jeśli strych domu ma zostać zaadaptowany na poddasze użytkowe, przestrzeń ta powinna zostać w odpowiedni sposób doświetlona światłem dziennym. Aby zapewnić światło dzienne na poddaszu, mamy do wyboru m.in. połaciowe okna dachowe i lukarny.

Oba rozwiązania – zarówno okna dachowe, będące nowoczesnym rozwiązaniem, jak i okna w lukarnach, będące rozwiązaniem tradycyjnym – mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Sprawdźmy jakie są koszty zakupu i budowy tych rozwiązań oraz co jest częściej wybierane przez inwestorów – okna dachowe czy lukarny?

Okna dachowe czy lukarny – zalety i wady

Okna dachowe czy lukarny – zalety i wady

Okna dachowe zalety:

 • okno połaciowe – dachowe wtapia się w połać dachu,
 • montaż dachowych okien połaciowych jest znacznie prostszy od montażu lukarn.
 • zazwyczaj nie wymagają ingerencji w konstrukcję więźby dachowej,
 • w większości przypadków nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę,
 • rozwiązanie tańsze od budowy lukarny,
 • okno dachowe daje równomierne oświetlenie – dostaje się przez nie dużo więcej promieniowania słonecznego w porównaniu do lukarny,
 • możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu podczas zimy.

Okna dachowe wady:

 • podczas zimy śnieg może przykryć okno połaciowe i czasowo pozbawić poddasze światła dziennego,
 • w przypadku, gdy okno połaciowe ma wystawę południową, w podczas lata może się okazać konieczne stosowanie odpowiednich przesłon,
 • na oknie dachowym znacznie szybciej osadza się brud niż na oknie w lukarnie,
 • mycie okna połaciowego jest mniej wygodne niż okna zamontowanego w lukarnie,
 • łatwo o ewentualne błędy przy ocieplaniu okna połaciowego w porównaniu do okna w lukarnie – w takich sytuacjach mogą tworzyć się mostki termiczne,

Lukarny zalety:

 • konstrukcja lukarny, dzięki temu, że wystaje z połaci dachu, może uatrakcyjnić bryłę budynku,
 • okna umiejscowione w lukarnach są łatwiejsze w czyszczeniu od okien połaciowych,
 • dzięki ułożeniu pionowemu w lukarnie – na oknie znacznie wolniej osadza się brud w porównaniu do okna dachowego,
 • znacznie łatwiej wykonać ocieplenie lukarny w porównaniu do okien połaciowych – dzięki temu jest mniejsze ryzyko powstania mostu termicznego na poddaszu,

Lukarny wady:

 • wykonanie lukarny jest dużo bardziej skomplikowane niż okna połaciowego, zwłaszcza w gotowym budynku,
 • budowa lukarny jest droższa niż montaż okna dachowego,
 • w przypadku remontu, wykonanie lukarny wiąże się ze zmianami w konstrukcji dachu,
 • na tą inwestycję potrzebne będą pozwolenia,
 • rozwiązanie droższe od okna połaciowego,
 • w przypadku, gdy lukarny są umieszczone zbyt blisko siebie – może to doprowadzać do zalegania śniegu przy ich ściankach,
 • ciężar zalegającego śniegu pomiędzy lukarnami musi być uwzględniony w projekcie konstrukcji dachu,
 • ścianki lukarny powinny być w odpowiedni sposób zabezpieczone przed przenikaniem wody powstającej z topniejącego śniegu,
 • największy dostęp do światła jest w pobliżu okna – im dalej od niego, mniejszy dostęp do światła – miejsca w głębi poddasza, w odległości 4 – 5 m od okna mogą być niewystarczająco oświetlone.

Koszt okna dachowego:
1100 zł – 2800 zł za okno,
materiały i montaż

Koszt lukarny:
3300 zł – 11000 zł za materiały,
okno i montaż

Ile kosztuje okno dachowe?

Za zakup i montaż okna dachowego zapłacimy 1100–2800 zł. Koszt okna dachowego 55 x 78 cm to  800–1000 zł. Za okno dachowe 74 x 140 cm zapłacimy 1000–1200  zł. Okno dachowe  64 x 118 cm to około 1600–2000 zł. Większe okna dachowe to cena od około 2000 zł. Montaż okna dachowego to wydatek 300–800 zł.

Ile kosztuje lukarna?

Za wybudowanie lukarny zapłacimy około 3300–11000 zł. Mała, prosta lukarna to wydatek 3300–4000 zł. Budowa lukarny typu wole oko to koszt około 4000–6400 zł. Lukarna o dużych rozmiarach i wielospadowym zadaszeniu to koszt 7000–11000 zł. Na wyliczenia te składają się koszty materiałów i robocizny.

Okna dachowe czy lukarny – najważniejsze informacje

Okna dachowe, nazywane również okna połaciowymi są takim rodzajem okien, których konstrukcja umożliwia ich montaż w połaci dachu – na równi z pokryciem dachowym – a jednocześnie pod takim kątem, który odpowiada nachyleniu dachu. Tylko niewielki fragment konstrukcji takiego okna  wystaje ponad pokrycie dachu. Okna połaciowe stosuje się przede wszystkim w nowym budownictwie, lecz nie jest to regułą – okna dachowe można zastosować również podczas remontu, czy przebudowy starego domu.

Lukarna to jest nadbudówką na dachu, w której osadza się pionowo typowe okno. Jej konstrukcja, wystaje z połaci dachu. Lukarna to tradycyjne, klasyczne rozwiązanie, które zwłaszcza w typowej postaci (czyli z wąskim oknem) wykonuje się podczas remontów, czy rozbudowach domów zabytkowych, starych lub stylizowanych na takie. Jednak również w nowoczesnym budownictwie stosuje się lukarny – lecz w takich przypadkach są one większe i szersze od tych stosowanych w starych budynkach.

Okna dachowe czy lukarny – jakie są koszty?

Za okno dachowe – zakup oraz montaż zapłacimy w granicach 1100 – 2800 zł. Sam montaż okna połaciowego to wydatek w granicach około 300 – 800 zł. Cena okna dachowego zależy od jego wielkości oraz materiały, z jakiego wykonana jest jego rama. Okna połaciowe można nabyć i zamontować już od około 800 – 1000 zł – taki jest koszt okna połaciowego o rozmiarze 55 x 78 cm. Okno dachowe o rozmiarze 74 x 140 cm to wydatek około 1000 – 1200 zł. Za okna połaciowe o rozmiarze 64 x 118 cm zapłacimy około 1600 – 2000 zł. Większe okna dachowe kosztują od około 2000 zł. Decydując się na zakup połaciowych okien dachowych, w wielu przypadkach producenci wliczają w ich cenę także montaż – to rozwiązanie bardzo praktyczne.

Koszt wybudowania lukarny zależy od kilku czynników, takich jak m.in. jej wielkość i kształt. Całkowita cena budowy lukarny to przedział od około 3300 zł do nawet 11000 zł. Za wybudowanie małej lukarny zapłacimy około 3300 – 4000 zł. To wydatki jakie musimy ponieść na budowę lukarny, której ścianki frontowe będą mieć szerokość 200 cm będzie, a okno standardowe rozmiary 140 x 140 cm. Za samo okno zapłacimy około 600 – 700 zł. Materiały potrzebne do wybudowania ścianek frontowych, zadaszenia i systemu rynnowego to wydatek w granicach 1100 – 1400 zł. Za pracę fachowców zapłacimy w granicach 1600 – 1900 zł. W przypadku budowy lukarny typu wole oko za materiały i robociznę zapłacimy w granicach 4000 – 6400 zł. Natomiast decydując się na lukarnę o większych rozmiarach i wielospadowym zadaszeniu zapłacimy do około 7000 zł do nawet 11000 zł.

Co jest częściej wybierane – okna dachowe czy lukarny?

Decydując się na okno do doświetlenia poddasza, inwestorzy częściej decydują się na zastosowanie okien dachowych – połaciowych niż lukarn. Na taki wybór wpływa kilka czynników, wśród których wymienić należy niższą cenę inwestycji w okno dachowe niż w okno w lukarnie, mniejsze wymagania co do pozwoleń, a także mniej skomplikowany montaż okien połaciowych.

Cenniki

Teraz popularne