Parapety mogą być wykonane z różnych materiałów. Wśród tych naturalnych można spotkać się z parapetami wykonanymi z różnych rodzajów kamienia, np. marmuru oraz z parapetami drewnianymi, które z kolei mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, zarówno rodzimego, jak i egzotycznego.
Przeanalizujmy właściwości, zalety i wady, a także zastosowanie i sposób montażu parapetów wykonanych z drewna i tych z marmuru. Zapoznajmy się z kosztami tych rozwiązań stosowanych pod okna i sprawdźmy, które rozwiązanie jest częściej stosowane w naszych polskich domach – parapety drewniane czy marmurowe?
Parapety drewniane czy marmurowe – zalety, wady, koszty
Ile kosztuje montaż parapetu drewnianego?
Koszty robocizny przy montażu i impregnacji parapetu drewnianego to około 50–70 zł/mb. Koszt zakupu oraz montażu parapetu drewnianego to około 110–245 zł/mb. Za parapet sosnowy zapłacimy około 60–70 zł/mb. Parapet jesionowyto koszt około 110–130 zł/mb. Parapet dębowy to wydatek 150–175 zł/mb.
Parapety drewniane zalety:
- uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych przestrzeniach,
- charakteryzują się trwałością i wytrzymałością,
- większość modeli cechuje się wysokimi walorami estetycznymi – mogą stanowić ciekawe uzupełnienie innych drewnianych elementów wykończenia wnętrz,
- pokrycie warstwą lakieru sprawia, że są mniej podatne na zabrudzenia, np. osiadanie kurzu,
- dostępne są w wielu kolorach, sposobach i stylach wykończenia,
- rozwiązanie ekologiczne,
- lżejsze od parapetów kamiennych, w tym marmurowych,
- posiadają właściwości dźwiękoizolacyjne – tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz,
- są tańsze od parapetów marmurowych.
Parapety drewniane wady:
- drewno to materiał podatny na działanie wody i wilgoci,
- podatne na działanie promieni słonecznych – niezabezpieczone w odpowiedni sposób mogą się odbarwiać,
- wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i regularnej konserwacji.
Parapety marmurowe zalety:
- są odporne na działanie wilgoci i wody,
- marmur to materiał twardy i wytrzymały – odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia mechaniczne,
- nie są podatne na działanie promieniowania słonecznego – nie zmieniają barwy pod wystawione na słońce,
- wyróżniają się wysoką estetyką i elegancją – marmur to materiał, który uchodzi wręcz za luksusowy,
- marmur jest kamieniem, który jest stosunkowo łatwy w obróbce – umożliwia to nadawanie takim parapetom rozmaitych kształtów,
- dostępne są w wielu kolorach i rodzajach.
Parapety marmurowe wady:
- rozwiązanie droższe od parapetów drewnianych,
- są dużo cięższe niż parapety drewniane,
- wymagają odpowiedniego zabezpieczenia oraz regularnej impregnacji.
Ile kosztuje montaż parapetu marmurowego?
Robocizna – prace montażowe i impregnacyjne to koszt około 60–80 zł/m2. Kupno i montaż kamiennego parapetu marmurowego to wydatek w granicach 360–980 zł/mb. Koszt samego parapetu marmurowego wyniesie nas w szerokim zakresie 300–900 zł/m2, w zależności od jakości marmuru.
Parapety drewniane czy marmurowe – najważniejsze informacje
Parapety drewniane wykonuje się z różnych rodzajów drewna. Najczęściej stosowanymi gatunkami drewna do wykonywania parapetów są drewno sosnowe, jesionowe, dębowe, bukowe oraz modrzewiowe. Wśród egzotycznych gatunków drewna stosowanych do produkcji parapetów spotyka się m.in. merbau oraz badi.
Ciekawym rozwiązaniem są parapety wykonane z drewna wędzonego. Oprócz różnych gatunków drewna, parapety z tego materiału mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych, a także w różnych stylach i sposobach wykończenia. Parapety drewniane montuje się zazwyczaj przy użyciu pianki poliuretanowej, którą nakłada się specjalnym pistoletem do pianki. Przed zamontowaniem parapetu drewnianego, należy go pokryć impregnatem oraz lakierem – stanowią one zabezpieczenie dla drewna.
Marmur to skała o szerokim zastosowaniu w budownictwie, wykonuje się z niej również parapety. Marmur jest skałą przeobrażoną – metamorficzną, a to sprawia, że w jego budowie znajdują się charakterystyczne żyłki, a kryształy są praktycznie niezauważalne.
Ze względu na rodzaj skały wyróżnia się kilka rodzajów parapetów marmurowych. Parapet taki może być wykonany z: marmuru kalcytowego, marmuru dolomitowego lub marmuru wapiennego z domieszkami innych minerałów.
Dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych m.in. marmur biały, beżowy, brązowy, zielony, czy w różnych odcieniach szarości. Podobnie jak inne parapety kamienne, tak samo parapety marmurowe montuje się przy użyciu kleju poliuretanowego, jednak do rodzaju tego kamienia powinien to być klej przezroczysty. Parapety marmurowe przed montażem należy w odpowiedni sposób zaimpregnować.
Parapety drewniane czy marmurowe – jakie są koszty?
Na ostateczny koszt parapetu drewnianego składają się przede wszystkim dwa czynniki zakup tego parapetu oraz robocizna fachowców. Dobrej jakości parapet o szerokości 30 cm wykonany z drewna sosnowego kosztuje w granicach 60 – 70 zł/mb. Koszt parapetu jesionowego to wydatek w granicach 110 – 130 zł/mb.
Za parapet dębowy wysokiej jakości zapłacimy w granicach 150 – 175 zł/mb. Koszty pracy fachowców przy montażu i zabezpieczeniu parapetów drewnianych to około 50 – 70 zł/mb. Koszt zakupu i montażu parapetu drewnianego wynosi w granicach 110 – 245 zł/mb. Jeśli decydujemy się wykonanie parapetów drewnianych przy oknach w domu, których łączna długość wynosi 20 m zapłacimy w granicach 2200 – 4900 zł.
Koszt wykonania i montażu parapetu marmurowego zależy od kilku czynników, wśród których należy wymienić m.in. rodzaj marmuru. Za zakup parapetu marmurowego o szerokości 30 cm zapłacimy w zależności od rodzaju i jakości tego kamienia w granicach od 300 zł/mb do nawet 900 zł/mb. Robocizna, czyli prace montażowe oraz mające na celu zabezpieczenie marmuru to wydatek w granicach 60 – 80 zł/mb. Całkowity koszt wykonania parapetu marmurowego w domu to koszt około 360 – 980 zł/mb. Jeśli chcemy wykonać kamienne parapety marmurowe w pod oknami w całym domu, których łączna długość wynosi 20 m, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 7200 – 19600 zł.
Co jest częściej wybierane – parapety drewniane czy marmurowe?
Spośród tych dwóch popularnych rozwiązań – parapety drewniany oraz marmurowe – większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się parapety drewniane. Na taką decyzję największy wpływ mają takie czynniki jak niższa cena parapetów drewnianych w porównaniu do marmurowych oraz to, że są dostępne w różnych kolorach i stylach wykończenia – dzięki temu sprawdzają się tak w tradycyjnych, jak i w nowoczesnych przestrzeniach.