Budując dom powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na konstrukcję stropu . Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów każdej konstrukcji budowlanej. Wśród rodzajów stropów można spotkać się m.in. z konstrukcjami monolitycznymi i gęstożebrowymi.
Od trwałości stropu zależy możliwość zagospodarowania piętra. Każda z konstrukcji stropu ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Sprawdzamy właściwości, zastosowanie i koszty najpopularniejszych rodzajów stropów. Porównujemy także, które rozwiązanie cieszy się większą popularnością – strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Strop monolityczny czy gęstożebrowy – koszty, zalety i wady
Ile kosztuje strop monolityczny?
Materiały budowlane oraz robocizna przy konstruowaniu stropu monolitycznego to koszt w wysokości 190–310 zł/m2. Zaprawa betonowa to wydatek 210–260 zł/m3. Za zbrojenie i prace montażowe zapłacimy 4–5 zł/kg. Za wylanie, zagęszczenie i pielęgnację mieszanki betonowej zapłacimy 85–90 zł/m2.
Strop monolityczny zalety:
- dobra metoda aby skonstruować stropy również o nietypowych kształtach,
- można wykonać stropy nawet o stosunkowo dużych rozpiętościach, bez stosowania dodatkowych podpór,
- jego budowa nie wymaga korzystania z ciężkiego sprzętu,
- szeroka dostępność wszelkich koniecznych materiałów,
- niewielka grubość – wraz z warstwami posadzkowymi może wynosić w granicach 20 – 30 cm,
- układ ścianek działowych może być niemal dowolny,
- duże obciążenie użytkowe,
- charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną – jeśli zastosuje się płytę o grubości 14 cm – drgania można całkowicie wyeliminować,
- dolna część stropu monolitycznego nie przysparza kłopotów przy wykończeniu – ma gładką powierzchnię, na sufit wystarczy nałożyć cienką warstwę tynku albo gładzi.
Strop monolityczny wady:
- należy bezwzględnie wykonać pełne deskowanie i gęste podparcie przy budowie – przekłada się to na duże zużycie drewna do szalunków i materiału na stemple – to z kolei zwiększa koszty inwestycji,
- stosunkowo długi czas realizacji – przed przystąpieniem do dalszych prac, beton musi osiągnąć określoną wytrzymałość,
- budowa stropu monolitycznego jest pracochłonna,
- do budowy należy stosować beton odpowiednio przygotowany w zakładzie,
- jest to droższa inwestycja niż strop gęstożebrowy.
Strop gęstożebrowy zalety:
- jest lżejszy od stropu monolitycznego – lekkość osiąga dzięki pustkom powietrznym w pustakach,
- jest łatwiejszy w montażu od stropu monolitycznego,
- rozwiązanie tańsze w porównaniu ze stropem monolitycznym,
- nie ma konieczności pełnego deskowania, czy też gęstego stemplowania,
- nie ma konieczności stosowania ciężkiego sprzętu przy budowie, ani specjalistycznych urządzeń,
- możliwość przeprowadzenia przewodów elektrycznych w otworach w pustakach stropowych.
Strop gęstożebrowy wady:
- istnieje ryzyko klawiszowania stropu gęstożebrowego – zjawiska uginania się niektórych belek w wyniku obciążenia,
- pustki powietrzne w pustakach wpływają na dużo gorszą akustykę w porównaniu do stropów monolitycznych – konieczność dodatkowej izolacji akustycznej,
- istnieje konieczność wykonania izolacji termicznej nad pomieszczeniami nieogrzewanymi,
- znacznie większa grubość niż stropu monolitycznego (ostateczna grubość zależy od rozpiętości stropu,
- w przypadku większych rozpiętości, należy wykonać dodatkowe podciągi żelbetowe,
- w przypadku budynków posiadających skomplikowaną bryłę, czy konstrukcję, może się okazać, że ze względu na różne ograniczenia, nie można zastosować belek lub pustaków – to może uniemożliwić montaż takiego stropu.
Ile kosztuje strop gęstożebrowy?
Strop gęstożebrowy to koszt 80–280 zł/m2 – materiały i robocizna. Materiały to 90–150 zł/m2, składają się na nie m.in.: belki za 30–40 zł/mb, pustaki betonowe za 3,50–4,50 zł/szt lub keramzytobetonowe za 5,50 – 9,00 zł/szt i mieszanka betonowa za 180–220 zł/m3. Robocizna to koszt 90–130 zł/m2.
Strop monolityczny czy gęstożebrowy – budowa
Strop monolityczny to rozwiązanie, które może być w całości wykonane w miejscu budowy. Najczęściej buduje się go z płyty żelbetowej, stosując zbrojenie dwukierunkowe za pomocą specjalnych siatek zbrojeniowych. Budowę stropu monolitycznego rozpoczyna się od sporządzenia deskowania. Do tego celu zwykle służą płyty ze sklejki szalunkowej. Gdy szalunek jest już gotowy układa się na nim zbrojenie. Następny etap to wylanie na warstwy betonu – musi mieć ona jednak właściwe parametry – powinna zostać przygotowana przez zakład betoniarski. Do wylewania betonu można wykorzystać agregat. Jeśli zaprawa wstępnie się utwardzi, należy ją zakryć folią, ten zabieg zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu zaprawy. Inny zabiegiem, który stosuje się w tym celu, jeśli panują wysokie temperatury, jest polewanie stropu wodą. Po około miesiącu strop monolityczny powinien być już suchy i nabrać odpowiedniej odporności. Wtedy można już wykonywać inne prace na kondygnacji.
Strop gęstożebrowy jest odmianą stropu żelbetowego, a charakteryzuje się tym, że rozstaw żeber wynosi nie więcej niż 90 cm. Montaż stropu gęstożebrowego rozpoczyna się od wykonania i wyrównania żelbetowych podciągów. Następnie ustawienia się podpory montażowe, podpierając stemplami. Na górnej powierzchni ścian układa się prefabrykowane belki stropowe, a pomiędzy ich końcami umieszcza się jednym pustaku wypełniającym. Kolejny etap prac to wypełnienie pustakami przestrzeni między belkami. Następnie układa się zbrojenie wieńca stropowego. Na środku stropu pozostawia się wolną przestrzeń, niewypełnioną pustakami – w nich i w miejscach połączenia belek umieszcza się zbrojenie żebra rozdzielczego w postaci dwóch prętów. Te następnie łączy się strzemionami. Kolejny etap prac to równomierne zalanie całej powierzchni stropu betonem klasy B20. Następnie co najmniej przez tydzień beton się pielęgnuje – systematycznie polewając go wodą. Po 2 tygodniach zdejmuje się część podpór, a po 3 tygodniach – pozostałe podpory – wówczas osiąga docelową wytrzymałość.
Strop monolityczny czy gęstożebrowy – jakie są koszty?
Decydując się budowę stropu monolitycznego musimy być świadomi, że na ostateczny koszt takiej inwestycji składają się m.in. takie czynniki jak całkowita jego powierzchnia, grubość takiego stropu i jego rozpiętość. Na zaprawę betonową, która jest niezbędna do wykonania takiego stropu wydamy w granicach 210 – 260 zł/m3. Zbrojenie i prace montażowe to z kolei wydatek w granicach 4 – 5 zł/kg. Za wylanie mieszanki betonowej oraz jej zagęszczenie i pielęgnację zapłacimy około 85 – 90 zł/m2. Całkowity koszt inwestycji w strop monolityczny, czyli robocizna ekipy fachowców oraz wszelkie konieczne materiały budowlane, wynosi około 190 – 310 zł/m2. Koszt wykonania tropów monolitycznych w całym domu, którego powierzchnia wynosi 100 m2 zapłacimy w granicach 19000 – 31000 zł.
Koszt wykonania stropu gęstożebrowego zależy od kilku czynników, takich jak jego powierzchnia, grubość oraz rozpiętość. Za materiały konieczne do budowy zapłacimy w granicach 90 – 150 zł/m2. Najważniejsze materiały to: belki w cenie około 30 – 40 zł/mb, pustaki betonowe w cenie około 3,50 – 4,50 zł/szt lub keramzytobetonowe w cenie około 5,50 – 9,00 zł/szt, a także mieszanka betonowa, która kosztuje w granicach 180 – 220 zł/m3. Za pracę fachowców zapłacimy natomiast w granicach 90 – 130 zł/m2. Całkowity koszt wykonania stropu gęstożebrowego to około 180 – 280 zł/m2. Jeśli stropy gęstożebrowe chcemy ułożyć nad całym domem, którego powierzchnia wynosi 100 m2, musimy liczyć się z wydatkiem 18000 – 28000 zł.
Co jest częściej wybierane – strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Wśród takich rozwiązań jak strop monolityczny i gęstożebrowy, częściej wybieraną opcją wśród inwestorów jest strop gęstożebrowy. Na taki wybór wpływa w dużej mierze niższy koszt wykonania stropu gęstożebrowego niż stropu monolitycznego. Poza tym materiały konieczne do budowy stropu gęstożebrowego są ogólnie dostępne.