Schody kręcone czy zabiegowe? -wady i zalety

Wykańczanie i urządzanieSchody kręcone czy zabiegowe? -wady i zalety

Schody to bardzo ważny elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz. W przypadku, gdy przestrzeń domu jest stosunkowo niewielka, a chcemy mieć dostęp do poddasza, antresoli, czy piętra dobrym rozwiązaniem są schody kręcone lub zabiegowe.

Dużą zaletą obydwu rozwiązań oprócz tego, że nie zajmują wiele miejsca, jest także to, że jest dostępnych wiele ich modeli, które mogą mieć wysokie walory estetyczne. Przedstawiamy mocne i słabe strony tych rodzajów konstrukcji schodów, koszty ich wykonania, a także które z tych rozwiązań jest częściej wybierane i dlaczego – schody kręcone czy zabiegowe?

Schody kręcone czy zabiegowe – zalety i wady

Schody kręcone czy zabiegowe – zalety i wady

Schody kręcone zalety:

 • zajmują mniej miejsca niż schody zabiegowe,
 • mogą być stosowane w praktycznie każdym pomieszczeniu,
 • mogą mieć wysokie walory estetyczne – wrażenie lekkości,
 • jako schody modułowe są rozwiązaniem stosunkowo tanim,
 • w przypadku gotowych schodów modułowych są łatwe w montażu,
 • metalowe, drewniane i drewniano-metalowe schody kręcone modułowe są tańszym rozwiązaniem od ich zabiegowych odpowiedników.

Schody kręcone wady:

 • schody kręcone nie są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu – zwłaszcza w przypadku dzieci oraz osób starszych łatwo o upadek,
 • konstrukcja schodów kręconych betonowych jest bardziej skomplikowana i droższa od zabiegowych schodów betonowych.

Schody zabiegowe zalety:

 • zajmują stosunkowo mało miejsca,
 • możliwość dopasowania do każdego praktycznie wnętrza,
 • w wielu przypadkach mogą mieć duże walory estetyczne,
 • gotowe schody zabiegowe drewniane są rozwiązaniem stosunkowo tanim,
 • gotowe drewniane oraz metalowo-drewniane schody zabiegowe to rozwiązana łatwe i szybkie w montażu,
 • w przypadku zabiegowych schodów betonowych (żelbetowych) są rozwiązaniem łatwiejszym w realizacji i tańszym niż kręcone schody betonowe.

Schody zabiegowe wady:

 • zajmują więcej miejsca niż schody kręcone,
 • schody zabiegowe to nie są niestety bardzo wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, szczególnie w przypadku dzieci, czy też osób starszych nie trudno o upadek,
 • ich budowa wymaga odpowiedniego profilowania, a także szczególnej precyzji w części zabiegowej,
 • w przypadku pomieszczeń z niskimi stropami, mogą się nie sprawdzić,
 • metalowe, drewniane oraz drewniano-metalowe schody zabiegowe modułowe są droższe  od analogicznych rozwiązań w przypadku schodów kręconych.

Koszt schodów kręconych:
1700 zł – 35000 zł za 1 piętro

Koszt schodów zabiegowych:
2000 zł – 30000 zł za 1 piętro

Ile kosztują schody spocznikowe?

Inwestycja w schody kręcone to około 1800–35000 zł. Za modułowe drewniane schody kręcone zapłacimy 1700–2300 zł. Schody kręte drewniano-metalowe modułowe to wydatek 2800–3300 zł. Betonowe schody kręcone to koszt około 9500–35000 zł. Powyższe ceny zawierają wydatki na materiały i robociznę.

Ile kosztują schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to wydatek około 2000–30000 zł. Drewniane schody zabiegowe kosztują około 2000–2500 zł. Za schody zabiegowe metalowo-drewniane zapłacimy około 3000–3600 zł. Natomiast schody zabiegowe betonowe to wydatek około 8500–30000 zł. Ceny zawierają koszty na materiały oraz robociznę.

Schody kręcone czy zabiegowe – materiały, sposób wykonania, montażu

Schody kręcone to innymi słowy schody spiralne. Stopnie schodów kręconych przybierają różne kształty – najczęściej spotykane kształty takich stopni to: trapez, trójkąt lub wycinek koła. Montuje się ja na słupie, który umiejscowiony jest pośrodku otworu stropowego. Schody kręcone mogą być wykonane z różnych materiałów – mogą to być np. schody drewniane, metalowe, drewniano-metalowe, czy też betonowe (żelbetowe). Schody kręcone drewniane, metalowe, a także metalowe z drewnianymi stopniami występować mogą jako schody modułowe (np. schody kręcone typu marchewka). Tego typu schody mogą też być wykonywane na miejscu. W przypadku schodów kręconych betonowych, prace budowlane prowadzone są zawsze na miejscu.

Schodami zabiegowymi nazywa się taki rodzaj schodów, które charakteryzują się tym, że zmieniają swój kierunek u podstawy i nie posiadają spocznika. Funkcję spocznika w takim rodzaju schodów pełnią stopnie mające różną szerokość – są one szersze od strony zewnętrznej, natomiast węższe  od wewnątrz. Schody zabiegowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Można spotkać się ze schodami zabiegowymi z drewna lub metalu, w wielu przypadkach konstrukcja takich schodów  wykonana jest z metalu, natomiast stopnie z drewna. Drewniane, metalowe, czy też drewnino-metalowe schody zabiegowe dostępne są jako gotowe produkty, tzw. schody modułowe. Schody zabiegowe mogą być również wykonane na miejscu z tych materiałów. Schody zabiegowe mogą być także betonowe.

Schody kręcone czy zabiegowe – jakie są koszty?

Koszt schodów krętych zależy od kilku czynników, takich jak m.in. materiał wykonania, jakość schodów, ich wielkość, oraz sposób, w jaki mają być wykończone. Za schody kręcone (materiały oraz robocizna) zapłacimy w przedziale 1800 – 35000 zł. Drewniane modułowe schody kręcone to wydatek rzędu 1300 – 1800 zł, za ich montaż zapłacimy dodatkowo około 400 – 500 zł. Finalny koszt takich schodów to około 1700 – 2300 zł. Schody kręcone z metalową konstrukcją i drewnianymi stopniami to koszt około 2200 – 2700 zł. Za ich zamontowanie zapłacimy w granicach 500 – 600 zł. Inwestycja w schody modułowe kręte drewniano-metalowe to około 2800 – 3300 zł. Schody kręcone betonowe (materiały wraz z robocizną) to z kolei wydatek około 9500 – 35000 zł.

Koszt schodów zabiegowych to około 2000 – 30000 zł – w cenę tą wliczone zastały materiały oraz praca fachowców. Jednak na ostateczną cenę schodów zabiegowych wpływa wiele czynników, wśród nich m.in. materiał, z jakiego wykonane są schody, jakość, rozmiary schodów, a także sposób ich wykończenia. Najtańszą opcją są gotowe drewniane schody zabiegowe, które kosztują w granicach 1500 – 2000 zł. Ich montaż to wydatek około 400 – 500 zł. Całkowity koszt takiej inwestycji to około 2000 – 2500 zł. Schody zabiegowe posiadające metalową konstrukcję i drewniane stopnie to wydatek około 2500 – 3000 zł. Za montaż takich schodów zapłacimy około 500 – 600 zł. Inwestycja w takie schody zabiegowe to wydatek w granicach około 3000 – 3600 zł. Za schody zabiegowe betonowe zapłacimy w granicach 8500 – 30000 zł – wyliczenia te zawierają zarówno wydatki poniesione na materiały, jak i pracę fachowców.

Co jest częściej wybierane – schody kręcone czy zabiegowe?

Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad wyborem schodów kręconych lub zabiegowych, częściej decydują się na to pierwsze rozwiązanie. Na taki wybór inwestorów największy wpływ ma fakt, że spośród takich rozwiązań jak schody modułowe, schody kręcone są rozwiązaniem tańszym. Ponadto schody kręcone zajmują mniej miejsca w przestrzeni domu od schodów zabiegowych.

Cenniki

Teraz popularne