Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? – wady, zalety, koszty

Budowa stan surowyWentylacja grawitacyjna czy mechaniczna? - wady, zalety, koszty

Wentylacja to konieczna instalacja w każdym domu – dzięki niej budynek niejako „oddycha” – możliwa jest wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem domu oraz przestrzenią na zewnątrz. Wśród rodzajów wentylacji dużą popularnością cieszą się systemy wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej.

To dzięki tym systemom możliwa jest wymiana powietrza w budynkach, a co za tym idzie swobodne oddychanie mieszkańców. Zapoznajmy się zasadami działania tych rodzajów systemów wentylacyjnych, ich zaletami oraz wadami. Sprawdźmy, jakie są koszty tych inwestycji oraz które rozwiązanie cieszy się większą popularnością – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – zalety, wady, ceny

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna

Ile kosztuje wentylacja grawitacyjna?

Aby wykonać wentylację grawitacyjną (materiały i robocizna) w domu, którego powierzchnia wynosi 100 m2 musimy liczyć się z wydatkiem w granicach 6000–8500 zł. Materiały budowlane to wydatek w granicach 5500–7500 zł. Za robociznę ekipy fachowców zapłacimy w przedziale 500 – 1000 zł.

Wentylacja grawitacyjna zalety:

 • w czasie zimy funkcjonuje najefektywniej,
 • jest znacznie prostsza w wykonaniu od wentylacji mechanicznej,
 • rozwiązanie dużo tańsze od wentylacji mechanicznej.

Wentylacja grawitacyjna wady:

 • w okresie letnim jej praca jest niemal niezauważalna – lecz jest to praktycznie niezauważalne dzięki uchylaniu okien,
 • wiatr może stanowić czynnik, który potęguje wysysanie powietrza przez komin wentylacyjny – to z kolei może prowadzić do dużych strat ciepła przez wentylację i wychładzania budynku w okresie grzewczym,
 • problemem w niektórych budynkach może być niewystarczający ciąg kominowy lub zbyt szczelna izolacja ścian oraz okien – w zimie może mieć negatywny wpływ na mikroklimat panujący w pomieszczeniach – wysoka wilgotność oraz ryzyko rozwoju pleśni.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?

Wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (materiały wraz z robocizną) w domu o powierzchni 100 m2 to koszt rzędu 9500–23000 zł. Za wykonanie samej wentylacji bez odzysku ciepła zapłacimy 7000–10000 zł, rekuperator to wydatek 2000–12000 zł. Natomiast koszty robocizny to około 500–1000 zł.

Wentylacja mechaniczna zalety:

 • możliwa jest całkowita kontrola intensywności wentylacji,
 • uniezależnienie się od warunków pogodowych panujących na zewnątrz,
 • dzięki zastosowaniu rekuperatora możliwe jest zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku – wykorzystując ciepło pochodzące z powietrza wywiewanego w celu podgrzania powietrza nawiewanego – poziom odzysku ciepła może wynosić 50% – 90%,
 • możliwość zmniejszenia szybkości wymiany powietrza, gdy w budynku przebywa niewiele osób, lub intensyfikacji wymiany, gdy osób jest więcej,
 • w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosuje się filtry powietrza – powietrze, które dostaje się do pomieszczeń jest świeże, czyste i wolne od różnego rodzaju zanieczyszczeń pyłowych,
 • ma zastosowanie w budownictwie energooszczędnym – stała się standardem dla tego typu rozwiązań.

Wentylacja mechaniczna wady:

 • rozwiązanie droższe od wentylacji grawitacyjnej,
 • przewody nawiewne i wywiewne wymagają dodatkowej przestrzeni – zwykle umieszcza się je pod sufitem podwieszanym.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – zasady działania

Wentylacja grawitacyjna, inaczej naturalna, to taki system wentylacyjny, którego działanie oparte jest na różnicy ciśnień albo temperatur, które panują wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Zasada jest taka, że mm większa ta różnica, tym większa jest intensywność wentylacji. Wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem budynku, a przestrzenią na jego zewnątrz zachodzi poprzez kominy, które posiadają pionowe kanały wentylacyjne – za ich pomocą usuwane jest powietrze z pomieszczeń. Dzięki wywołaniu podciśnienia w budynku spowodowanemu wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz, do jego wnętrza dostaje się powietrze zewnętrze poprzez nawiewniki okienne, a także poprzez wszelkiego rodzaju nieszczelności znajdujące się w bryle budynku.

Wentylacja mechaniczna oparta jest o działanie wentylatorów – powietrze dostaje się do budynku i jest z niego usuwane poprzez kanały – ten ruch powietrza wymuszają wentylatory. Taka instalacja składa się z takich elementów jak: centrala wentylacyjna, kanały nawiewne i wywiewne, które  zarządzają wymianą powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. W centrali wentylacyjnej znajdują się wentylatory, które umożliwiają sterowanie ilością powietrza wymienianego w pomieszczeniach. W centrali wentylacyjnej może znajdować się również rekuperator – wymiennik ciepła. W centralach wentylacyjnych można zastosować następujące rodzaje rekuperatorów: krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – jakie są koszty?

Koszt wykonania wentylacji grawitacyjnej zależy m.in. od takich czynników jak wielkość domu oraz liczba pomieszczeń. Decydując się na wykonanie instalacji wentylacji grawitacyjnej, prace najlepiej przeprowadzić już na etapie budowy domu – w przeciwnym wypadku inwestycja taka wiązać się będzie ze znacznie wyższymi kosztami – poniższe wyliczenia dotyczą montażu takiej instalacji na etapie budowy domu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej największym wydatkiem jest budowa kominów. Za materiały konieczne do ich budowy, aby wentylacja grawitacyjna działała wydajnie w domu o powierzchni 100 m2 zapłacimy w granicach 5500 – 7500 zł. Do tego należy doliczyć pracę fachowców, za którą zapłacimy w przedziale 500 – 1000 zł. Zatem inwestycja w wentylację grawitacyjną w domu o powierzchni 100 m2 powinna wynieść w przedziale 6000 – 8500 zł.

Ostateczny koszt zamontowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zależy od takich czynników jak m.in. rodzaj rekuperatora, wielkość domu oraz liczba pomieszczeń znajdujących się w nim. Instalację wentylacji mechanicznej najlepiej przeprowadzić już na etapie budowy domu – to najkorzystniejsze pod względem finansowym i nasze wyliczenia dotyczą takiego przypadku. Aby wykonać wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła w domu o łącznej powierzchni 100 m2 musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 7000 – 10000 zł na materiały budowlane konieczne do jej realizacji. Dodatkowo, za rekuperator zapłacimy w zależności od jego rodzaju w szerokim przedziale cenowym od 2000 zł do nawet 12000 zł. Za pracę fachowców zapłacimy dodatkowo w granicach 500 – 1000 zł. Zatem wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu o powierzchni 100 m2 będzie kosztować 9500 – 23000 zł.

Co jest częściej wybierane – wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Zdecydowanie częściej wybieranym systemem jest wentylacja mechaniczna w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Inwestorzy wybierają to rozwiązanie pomimo tego, że koszty związane z jej budową są wyższe. Jednak inwestycja w wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła w dłuższej perspektywie czasowej przynosi oszczędności, a poza tym budownictwo energooszczędne staje się niemal standardem.

Cenniki

Teraz popularne