Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku jest strop. Decyduje on o stabilności kondygnacji znajdującej się nad nim i możliwości jej zagospodarowania. Wśród konstrukcji stropowych można spotkać się m.in. ze stropami monolitycznymi i stropami Teriva.
Decydując się na wybór tak istotnego elementu konstrukcji budynku jakim jest strop, należy dokładanie zapoznać się z właściwościami takich rozwiązań, ich zaletami i wadami, sposobem oraz czasem budowy. Warto także poznać koszty takich inwestycji oraz sprawdzić, które rozwiązanie jest częściej stosowane – strop monolityczny czy Teriva?
Strop monolityczny czy Teriva – ceny, zalety i wady
Ile kosztuje strop monolityczny?
Całkowity koszt wykonania stropu monolitycznego (materiały budowlane i robocizna) wynosi około 190–310 zł/m2. Za zaprawę betonową zapłacimy około 210–260 zł/m3. Zbrojenie i prace montażowe wyniosą nas 4–5 zł/kg. Wylania mieszanki betonowej, jej zagęszczenie i pielęgnacja to około 85–90 zł/m2.
Strop monolityczny zalety:
- technologia ta umożliwia wykonanie stropów także o nietypowych kształtach,
- możliwość skonstruowania stropów nawet o dużych rozpiętościach – bez dodatkowych podpór,
- podczas budowy nie trzeba korzystać z ciężkiego sprzętu,
- charakteryzuje się niewielką grubością – 20 – 30 cm strop z warstwami posadzkowymi,
- istnieje duża dowolność jeśli chodzi o rozmieszczenie ścianek działowych,
- charakteryzuje się dużym obciążeniem użytkowym,
- wysoka izolacyjność akustyczna – w przypadku płyty o grubości 14 cm drgania zostaną praktycznie całkowicie wyeliminowane,
- spodnia część stropu jest łatwa w wykończeniu – powierzchnia sufitu jest gładka, dzięki czemu wystarczy nałożyć na niego niewielkiej grubości warstwę tynku, czy też gładzi.
Strop monolityczny wady:
- konieczne jest wykonanie pełnego deskowania takiego stropu, a także gęstego podparcia takiej konstrukcji – to przekłada się na spore zużycie drewna na szalunki oraz materiału do stempli, a co za tym idzie zwiększają się koszty,
- dosyć długi czas budowy – beton musi osiągnąć odpowiednią wytrzymałość, zanim przystąpi się do kolejnych prac budowlanych,
- pracochłonność,
- konieczność stosowania odpowiedniego betonu przygotowanego wcześniej w wytwórni,
- rozwiązanie droższe od stropu Teriva.
Ile kosztuje strop Teriva?
Koszt stropu Teriva (robocizna oraz materiały) to około 180–270 zł/m2. Belki to wydatek około 30–40 zł/mb. Pustaki betonowe kosztują około 3,50–4,50 zł/szt, natomiast pustaki keramzytobetonowe to cena w granicach 5,50–9,00 zł/szt. Mieszanka betonowa to wydatek w wysokości około 180–220 zł/m3.
Strop Teriva zalety:
- niewielki ciężar takiego stropu,
- rozwiązanie tańsze od stropów monolitycznych,
- możliwe duże rozpiętości takich stropów,
- montaż może się odbywać bez zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego,
- charakteryzuje się dobrymi parametrami przenoszenia obciążeń,
- wysoka izolacyjność akustyczna i cieplna,
- możliwość wykonania nawet na budowach, które cechują się trudnym dostępem.
Strop Teriva wady:
- rozwiązanie pracochłonne,
- charakteryzuje się podatnością na klawiszowanie – uginanie się pojedynczych belek pod wpływem obciążenia,
- konieczność pielęgnacji warstwy nadbetonu,
- należy użyć wiele podpór montażowych, a także szalunków,
- duże koszty robocizny.
Strop monolityczny czy Teriva – budowa
Strop monolityczny wykonuje się zazwyczaj z płyty żelbetowej w całości w miejscu budowy. Wykonując taki strop stosuje się dwukierunkowe zbrojenie przy użyciu specjalnych siatek. Pracę rozpoczyna się od wykonania deskowania, najczęściej z płyt ze sklejki szalunkowej. Na tak przygotowanym szalunku układa się zbrojenie. Kolejnym etapem prac jest wylanie na warstwy betonu o odpowiednich parametrach, przygotowanego przez zakład betoniarski. Na tym etapie prac zastosować można agregat. Gdy dojdzie do wstępnego utwardzenia zaprawy, zakrywa się ją folią – zapobiega to zbyt szybkiemu wysychaniu. W przypadku, gdy panują bardzo wysokie temperatury, beton co jakiś czas polewa się wodą. Żelbetowy strop monolityczny po upływie około miesiąca nabiera odpowiedniej suchości i odporności. Wówczas można przystąpić do kolejnych prac na tej kondygnacji.
Do najczęściej stosowanych rozwiązań z zakresu stropów gęstożebrowych należą stopy Teriva. Konstrukcję nośną takich stropów stanowią prefabrykowane kratownicowe belki żelbetowe, a ich wypełnieniem są pustaki betonowe lub keramzytowe. Belki rozpościerają się między ścianami nośnymi budynku. Te elementy stropu Teriva wypełnia się od góry warstwą nadbetonu – to ona zapewnia wytrzymałość oraz sztywność takiej konstrukcji stropu. Prace przy montażu stropu Teriva rozpoczyna się od wciągnięcia belek stropowych. Kolejny etap prac to rozstawienie belek, a pomiędzy ich końcami układa się pojedyncze pustaki. Następnie wykonuje się stemplowanie stropu, ustawiając podpory w odległości 2 m pomiędzy nimi. W dalszej kolejności układa się pustaki stropowe. Następnym etapem jest sprawdzenie solidności podpór oraz tego, czy belki są ułożone równolegle. Kolejny etap to zamontowanie zbrojenia wieńców naściennych, a także żeber rozdzielczych. Jeśli to już zostało wykonane, przystępuje się do zalewanie stropu nadbetonem. Ostatni etap prac to pielęgnacja nadbetonu.
Strop monolityczny czy Teriva – jakie są koszty?
Na całkowity koszty wykonania stropu monolitycznego wpływają przede wszystkim takie czynniki jak jego wielkość, grubość oraz rozpiętość. Zaprawa betonowa konieczna do wykonania stropu monolitycznego to wydatek rzędu 210 – 260 zł/m3. Za zbrojenie oraz prace montażowe zapłacimy około 4 – 5 zł/kg. Koszt wylania mieszanki betonowej, jej zagęszczenia oraz pielęgnacji wynosi około 85 – 90 zł/m2. Finalny koszt wykonania stropu monolitycznego, na który składają się materiały budowlane oraz robocizna wynosi w granicach 190 – 310 zł/m2. Jeśli chcemy wykonać stropy monolityczne w całym domu o powierzchni 100 m2 zapłacimy około 19000 – 310000 zł.
Na finalny koszt budowy stropu gęstożebrowego Teriva składają się takie czynniki, jak wielkość takiego stropu, jego rozpiętość, a także materiały, które mają być zastosowane do jego budowy. Za belki do stropu gęstożebrowego Teriva zapłacimy w granicach 30 – 40 zł/mb. Koszt zakupu pustaków betonowych wynosi około 3,50 – 4,50 zł/szt. Za pustaki keramzytobetonowe zapłacimy w granicach 5,50 – 9,00 zł/szt. Mieszanka betonowa na żebra oraz płytę nad pustakami to wydatek w granicach 180 – 220 zł/m3. Za wykonania stropu gęstożebrowego Teriva zapłacimy w granicach 180 – 270 zł/m2 – wyliczenia te zawierają materiały budowlane oraz koszty robocizny fachowców. Aby wykonać stropy Teriva w całym domu o powierzchni 100 m2 musimy liczyć się z wydatkiem około 18000 – 27000 zł.
Co jest częściej wybierane – strop monolityczny czy Teriva?
Inwestorzy, którzy stają przed wyborem wykonania stropu monolitycznego lub Teriva, częściej decydują się na to drugie rozwiązanie. Na taką decyzję wpływają przede wszystkim niższy koszt wykonania gęstożebrowego stropu Teriva w porównaniu do stopu monolitycznego, a także szeroka dostępność materiałów budowlanych koniecznych do jego budowy.