15 pomysłów na projekt małej kuchni

Wykańczanie i urządzanie15 pomysłów na projekt małej kuchni

W związku z szalejącymi cenami nieruchomości nie każdy może pozwolić sobie na duże mieszkanie a tym bardziej na  dużą kuchnię. Równocześnie popularnością wciąż cieszą się mieszkania w blokach i budynkach z wielkiej płyty. Często dogodnie położone w centrach miast nie charakteryzują się dużymi pomieszczeniami. Niemniej również małą kuchnię urządzić można w sposób praktyczny, bez pójścia na zbyt wiele kompromisów. Jest również wiele sztuczek które pozwolą wydobyć z małej powierzchni to co najlepsze i sprawić, że wyda się większa. Przestawiamy 15 pomysłów na projekt małej kuchni.

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?

Biały kolor optycznie powiększa małe pomieszczenia. Podobny efekt dają błyszczące elementy, przykładowo szkliwione kafelki na ścianach. Jeśli w kuchni nie ma okna można ją ocieplić wprowadzając elementy w ciepłych kolorach.


Jak optycznie powiększyć małą kuchnię?
źródło: archzine.es

Projekt małej kuchni – rozwiązania przy oknie

W małej kuchni przestrzeń roboczą i zlewozmywak dobrze umieścić przy oknie. Dzięki temu zyskujemy naturalne źródło światła podczas pracy.

Projekt małej kuchni - rozwiązania przy oknie
źródło: BK Interior Design

Projekt małej kuchni na wesoło

Małą, neutralną kuchnię można przełamać wesołymi akcentami, wprowadzając do niej kolorowe elementy. Wrażenie to zostanie wzmocnione poprzez zastosowanie tworzyw sztucznych w kontrastujących barwach.

Projekt małej kuchni na wesoło
źródło: goodhousekeeping.com

Pomysł na małą kuchnię – wprowadzenie charakterystycznego elementu

W projekcie małej kuchni o prostym i ascetycznym wyglądzie wprowadzić można jeden charakterystyczny wyróżniający się element. Do chłodnych białych mebli i ścian dodać można przykładowo kontrastujące sprzęty AGD w żywych kolorach.

Pomysł na małą kuchnię – wprowadzenie charakterystycznego elementu
źródło: homedecorbliss.com

Projekt małej kuchni – stosowanie rozwiązań 3 w 1

Połączenie kuchni, jadalni i miejsca do pracy w jednym pomieszczeniu jest możliwe. Wystarczy wybrać rozkładany mebel jako stolik i dodać odpowiednie krzesła. Warto połączyć oświetlenie górne z bocznym, by zapewnić dobre oświetlenie.

Projekt małej kuchni – stosowanie rozwiązań 3 w 1
źródło: IKEA

Pomysł na małą kuchnię – wyspa na kółkach

W małej kuchni trudno zmieścić wyspę. Można ją za to zastąpić wózkiem na kółkach o odpowiedniej wysokości, zbliżonej do wysokości mebli stojących. Kiedy nie jest potrzebny, można go przesunąć w inne miejsce, otwierając przestrzeń.

Pomysł na małą kuchnię -  wyspa na kółkach
źródło: Simon Whitmore

Projekt małej kuchni – minimalizm

Minimalistyczny projekt małej kuchni sprawi, że będzie się ona wydawała większa. Sposobem jest wybór prostych nowoczesnych szafek oraz ograniczenie wyposażenia i sprzętów kuchennych stojących na blatach.

Projekt małej kuchni -  minimalizm
źródło: ace architects

Projekt małej kuchni w stylu skandynawskim

Styl skandynawski doskonale sprawdzi się do zaaranżowania małej przestrzenni. Dzięki zastosowaniu jasnych kolorów, dużej ilości światła oraz prostocie, kuchnia będzie się wydawała większa niż jest w rzeczywistości.

Projekt małej kuchni w stylu skandynawskim

Wyodrębnienie funkcjonalne małej kuchni

Aby wyodrębnić funkcjonalnie małą kuchnię otwartą na pokój dzienny najprościej zrobić to wprowadzając wyspę lub półwyspę. Można zrobić ją wyższą niż pozostałe meble stojące, co da silniejsze wrażenie rozdzielenia przestrzeni

Wyodrębnienie funkcjonalne małej kuchni
źródło: momdoesreviews.com

Projekt małej kuchni w męskiej kawalerce

Projektując małą kuchnię w męskiej kawalerce wybrać można ciemne meble, drewniane blaty, pasujące skórzane obicia krzeseł, modny sprzęt AGD, szkliwione białe płytki ścienne i otwarta półki, które pozwolą wyeksponować ulubione napoje.

Projekt małej kuchni w męskiej kawalerce
źródło: momdoesreviews.com

Projekt małej kuchni z zastosowaniem kontrastowych połączeń

Mała kuchnia nie musi oznaczać nudy. Konwencję można złamać wybierając jasne meble i ciemne ściany. Ciekawym eksperymentem będzie ułożenie na ścianie wzoru jodełki. Nawet najmniejsza kuchnia będzie wyglądała intrygująco.

Projekt małej kuchni z zastosowaniem kontrastowych połączeń
źródło: renoguide.com

Projekt małej kuchni dla dwojga

Jeśli w mieszkaniu mieszka się we dwójkę, nie ma potrzeby wstawiania do kuchni dużego stołu. Można zamontować przy ścianie mały składany stolik, który da parze poczucie większej bliskości i intymności przy wspólnych posiłkach.

Projekt małej kuchni dla dwojga
źródło: www.architecturaldigest.com

Pomysł w małej kuchni – tablica na ścianie

Projektując małą kuchnię i mając do wykorzystania całą ścianę, można przewidzieć na niej tablicę. Możliwość tworzenia na ścianie list zakupów, czy miłych notatek nada pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

Pomysł w małej kuchni - tablica na ścianie
źródło: www.architecturaldigest.com

Projekt małej kuchni – iluzje optyczne

Małą kuchnię można optycznie powiększyć poprzez wykorzystanie iluzji optycznych. Ciekawym pomysłem jest ułożenie na podłodze klasycznego romboidalnego wzoru dającego wrażenie trójwymiarowości.

 
Projekt małej kuchni  - iluzje optyczne
źródło: squareone.ca

Projekt małej kuchni w ciągu komunikacyjnym

Rzadko zdarza się konieczność zaaranżowania małej kuchni w ciągu komunikacyjnym. Jest to jednak możliwe. Najlepiej nie kombinować i ułożyć meble po obu stronach naturalnej drogi przejścia. Należy unikać wysp i półwysp.

Projekt małej kuchni w ciągu komunikacyjnym
źródło: squareone.ca

Cenniki

Teraz popularne