Urządzenie małej łazienki to wyzwanie. Wymaga kreatywności i sprytnych rozwiązań. Tak, by mała łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale i stylowa. Nawet niewielki metraż może zostać maksymalnie wykorzystany, gdy zastosuje się rozwiązania spełniające kilka funkcji, albo zaopatrzy się łazienkę w urządzenia specjalnie zaprojektowane z myślą o niewielkich pomieszczeniach. Istotne będzie również odpowiednie oświetlenie podkreślające atuty pomieszczenia, a także stwarzające odpowiedni nastrój. Poniżej przedstawiamy 19 pomysłów na projekt małej łazienki.
Projekt małej łazienki – optymalne rozwiązanie – wanna i prysznic w jednym
W niewielkich pomieszczeniach trzeba rozsądnie rozplanować przestrzeń, co wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wanny. Zamiast wolnostojącej można wybrać wannę i prysznic w jednym, spełniającą dwie funkcje relaksacyjną i codzienną.

Pomysł na małą łazienkę z elementami drewna
W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się połączenia kolorów z jednej gamy kolorystycznej. Łazienka w odcieniach beżu została ocieplona drewnianymi elementami blatu i ramy lustra oraz drewnopodobnymi płytkami na jednej ze ścian.

Pomysł na małą łazienkę – dekoracyjna funkcjonalność
W małej łazience nie ma miejsca na ozdoby, dlatego urządzając pomieszczenie trzeba postawić na rozwiązania funkcjonalne, a jednocześnie dekoracyjne. Tę rolę spełnią detale – lustra, lampy, baterie umywalkowe, czy uchwyty na ręczniki.

Minimalizm w projekcie małej łazienki
W łazienkach o niewielkich rozmiarach należy unikać przeładowania, dlatego najlepiej postawić na minimalną ilość mebli. Żeby zapewnić dodatkowe miejsce do przechowywania można pomyśleć o półkach wbudowanych w ścianę.

Projekt małej łazienki na poddaszu
Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest prosta ze względu na skosy, które należy uwzględnić przy projektowaniu i rozmieszczeniu urządzeń. Należy też dobierać kolory tak, by nie pomniejszyć optycznie wnętrza, a je powiększyć.

Mała łazienka a meble wiszące
Meble zawieszone na ścianach optycznie powiększają pomieszczenie, podobnie jak jednokolorowe tło na którym są zawieszone. Dzięki temu można wyeksponować dekoracyjne kafle na podłodze, na przykład we wzory marokańskie.

Projekt małej łazienki – umywalka nablatowa
Dzięki wykorzystaniu umywalki nablatowej uzyskujemy dodatkowe miejsce na przechowywanie pod nią. Nie zabraknie też miejsca obok umywalki na kosmetyki czy świeże gałązki eukaliptusa rozpylające piękny zapach w pomieszczeniu.

Pomysł na małą łazienkę – powielenie płytek na podłodze i ścianie
Powielenie płytek na ścianach i podłodze nada pomieszczeniu wrażenie przestronności. Wykorzystanie w tym celu połączenia naturalnych kamieni z wygodną wanną i elementami drewna sprawi, że łazienka dodatkowo nabierze przytulnego klimatu.

Projekt małej łazienki – sprytne schowki
W małych pomieszczeniach nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie. Niekiedy trzeba podejść do tematu kreatywnie i wykorzystać każdą przestrzeń, na przykład wnękę pod skosem, którą trudno byłoby wykorzystać w innym celu.

Łączenie materiałów w projekcie małej łazienki
Monochromatyczne wnętrza można ożywić podkreślając wnęki kontrastowymi materiałami. Wyłożenie jednej ze ścian czarną mozaiką doda pomieszczeniu wyrazistości. Natomiast drewnopodobny gres i naturalne dodatki ocieplą całość.

Projekt małej łazienki bez kompromisów
Dobre rozplanowanie łazienki nie będzie wymagało pójścia na kompromisy. Jak widać na poniższym zdjęciu w niewielkiej łazience może zmieścić się i wanna i niewielki prysznic sprytnie umiejscowiony w niewielkiej wnęce.

Mocny kolor w projekcie małej łazienki
W małej łazience nie należy bać się mocnych kolorów. Wręcz przeciwnie – nadają one charakteru i wcale nie muszą zdominować wnętrza. Mocny akcent ścian może być równoważony przez neutralne kafle i urządzenia sanitarne w kolorze białym.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w małej łazience
W małych łazienkach istotne jest wykorzystanie każdego skrawka przestrzeni. Dobrym przykładem są półki wbudowane we wnękę, dzięki czemu można uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków, czy ręczników.

Projekt małej łazienki – nietypowe połączenia
W niewielkich pomieszczeniach nie trzeba ograniczać się do jednego wzoru płytek. Dobrze sprawdzi się połączenie klasycznych płytek z tymi o delikatnym, geometrycznym wzorze. Urządzenia sanitarne utrzymane w neutralnym kolorze zespoją całość.

Pomysł na powiększeni małej łazienki – prysznic bez brodzika
W małych pomieszczeniach istotne jest wykorzystanie całej przestrzeni. Dzięki temu, że nie stosujemy brodzika nie dzielimy optycznie pomieszczenia, a afekt przestronności spotęguje transparentna tafla ścianki kabiny.

Projekt małej łazienki – wykorzystanie wnęk
Wykorzystanie wnęki na umieszczenie wanny sprawia, że poprawiają się proporcje pomieszczenia. Dzięki temu nie trzeba obudowywać wanny z trzech stron, a wnękę można dodatkowo podkreślić wyrazistymi płytkami i dodatkowym oświetleniem.

Pomysł na małą łazienkę w stylu SPA
Rozwiązania imitujące naturalne materiały, jak na przykład drewnopodobne płytki na ścianach sprawiają, że łazienka zyskuje odprężającą funkcję spa. W takim wnętrzu sprawdzą się wiklinowe kosze i grube, bawełniane ręczniki.

Naturalne światło w małej łazience
Dzięki wykorzystaniu w aranżacji sporego okna dostarczającego światło dzienne mała łazienka wydaje się sporo większa niż w rzeczywistości. Mądrze zagrano również kolorami, które nie dominują wnętrza i dają wrażenie przestronności.

Przestrzeń w projekcie małej łazienki – wykorzystanie zasad ergonomii
W tej łazience umiejscowiono umywalkę na ścianie skośnej z lustrem. Dzięki zabudowanemu stelażowi WC uzyskano miejsce na postawienie bibelotów, a zabudowanie wnęki pod oknem dodało miejsce na przechowywanie.
