Mała kuchnia w bloku – 20 inspiracji jak ją świetnie urządzić

Wykańczanie i urządzanieMała kuchnia w bloku - 20 inspiracji jak ją świetnie urządzić

Mieszkania w bloku najczęściej charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i kuchnia wcale nie stanowi wyjątku. Przez urządzenie tego pomieszczenia bywa dość wymagające i potrzebuje przemyślanych rozwiązań. Bez względu na to, czy jest to kuchnia otwarta na salon, czy jest to osobne, zamknięte pomieszczenie można zastosować patenty, które uczynią ją jak najbardziej funkcjonalną. Dobry projekt kuchni wyeksponuje zalety kuchni i zniweluje jej mankamenty, jednocześnie uwzględniając zasadę trójkąta roboczego. Poniżej przedstawiamy 20 inspiracji jak urządzić małą kuchnię w bloku.

Mała kuchnia w bloku – rozwiązanie z otwartymi ścianami

W przedstawionym projekcie kuchnia w bloku pomimo, że nie jest oddzielona od pozostałych pomieszczeń zamkniętymi ścianami jest widocznie wydzielona drewnianymi belkami. To proste rozwiązanie poza funkcjonalnością ma charakter dekoracyjny.

Mała kuchnia w bloku
źródło: antonmedvedev.com.ua

Mała kuchnia z przeszkloną ścianą

Częstym zabiegiem stosowanym do oddzielenia otwartej strefy kuchennej od pozostałych pomieszczeń jest zamontowanie przeszklonej ramy łączącej blat roboczy z sufitem. Dzięki temu zyskuje się wrażenie osobnego pomieszczenia.

Mała kuchnia w bloku - rozwiązanie z przeszkloną ścianą
źródło: atelierdaaa.com

Aneks kuchenny z przedłużonym blatem w małej kuchni w bloku

Nowe mieszkania oferowane przez deweloperów posiadają jedynie aneks kuchenny otwarty na salon. Niewielkie rozmiary aneksu nie wykluczają stworzenia półwyspy barowej. Uzyskuje się ją poprzez przedłużenie blatu roboczego tworząc literę L.

Aneks kuchenny z przedłużonym blatem w małej kuchni w bloku
źródło: Karasev Andrey

Zabudowa w kształcie otwartego U w małej kuchni w bloku

Aby zachować równowagę w pomieszczeniu duże elementy wyposażenia, jak lodówka i szafki wiszące należy umieścić na krótszej ścianie. Przedłużenie blatu kończy się stolikiem przy którym można jeść lub wykorzystać jako dodatkowe miejsce do pracy.

Zabudowa w kształcie otwartego U w małej kuchni w bloku
źródło: i_designer

Szafki wiszące obok okna – rozwiązanie w małej kuchni w bloku

Mając do dyspozycji niewielką kuchnię z oknem można pomyśleć o rozmieszczeniu mebli wiszących po dwóch jego stronach. Prostopadła ściana może być wyłożona dekoracyjną boazerią, na której zawisną półki na naczynia i ozdoby.

Mała kuchnia w bloku  - szafki wiszące przy oknie
źródło: casaideadesign.it

Mała kuchnia w bloku – dwufunkcyjne wykorzystanie wyspy kuchennej

Mała kuchnia w bloku nie musi być zabudowana szafkami. Otwarte półki zapełniają wykafelkowaną ścianę. Drewniana wyspa będzie alternatywą dla wolnostojących stołów, a po odsunięciu taboretów może służyć jako dodatkowy blat roboczy.

Mała kuchnia w bloku - szafki wiszące obok okna
źródło: decorgan.com

Projekt małej półotwartej kuchni w bloku

W mieszkaniach w bloku trzeba sprytnie rozplanować pomieszczenia. Zasadnym może być umiejscowienie kuchni we wnęce. Wykorzystanie położenia okna i stworzenie zabudowy w kształcie litery L sprawi że uzyska się idealny rozkład urządzeń.

Mała kuchnia w bloku - kuchnia półotwarta
źródło: decorgan.com

Mała kuchnia bez frontów

Mała kuchnia w bloku może zyskać na miejscu do przechowywania, gdy zamiast drzwiczek wykorzystamy do zasłonięcia wnętrza szafek kolorowe zasłonki. Nie trzeba będzie rozplanowywać miejsca potrzebnego na swobodne otwieranie szafek.

Mała kuchnia w bloku  - szafki bez frontów
źródło: decorgan.com

Niewielki stolik dla 2 osób w projekcie małej kuchni w bloku

Małe kuchnie w bloku zazwyczaj nie pozwalają na stworzenie pełnowymiarowego kącika jadalnego. W zamian trzeba wykazać się nieco większą kreatywnością i wykorzystać kawałek blatu, by stworzyć miejsce dedykowane do spożywania posiłków.

Stolik dla 2 osób w małej kuchni w bloku
źródło: foyr.com

Kuchnia w kawalerce

Wydzielenie stref funkcjonalnych w niewielkiej kawalerce wymaga sprytnego planowania. Wykorzystanie zabudowy na wymiar stworzy funkcjonalny aneks kuchenny, a z drugiej strony strefę wypoczynkowo-sypialnianą.

Aneks kuchenny w kawalerce
źródło: holzgeschichten.com

Mała kuchnia w bloku bez drzwi

Rezygnacja z zamontowania drzwi do kuchni ma dwie zalety. Po pierwsze dzięki temu zyskuje się kilka centymetrów przestrzeni, którą można wykorzystać, a po drugie – dzięki temu do pomieszczenia wpada dodatkowy strumień światła.

Projekt małej kuchni w bloku bez drzwi
źródło: Home Design Schmidt

Mała kuchnia w bloku z zabudową w kształcie litery U

Ta mała kuchnia w stylu skandynawskim została zabudowana na planie litery U. Umiejętne rozmieszczenie sprzętów sprawia, że kuchnia staje się bardzo funkcjonalna i uzyskuje się sporo miejsca na przechowywanie.

Mała kuchnia w bloku z zabudową w kształcie litery U
źródło: ideaboz.com

Mała kuchnia w bloku w stylu industrialnym

Mała kuchnia w bloku może zostać zaaranżowana w stylu industrialnym. Otwarta przestrzeń z widocznymi rurami i frontami pomalowanymi farbą tablicową idealnie wpisze się w ten styl. Pod oknem znajdzie się miejsce na okrągły stolik i krzesła.

Mała kuchnia w stylu industrialnym
źródło: ikea.com

Wykorzystanie światła naturalnego w małej kuchni w bloku

Światło w małej kuchni w bloku odgrywa pierwszoplanową rolę. Dzięki wykorzystaniu światła naturalnego pomieszczenie wydaje się większe i bardziej harmonijne. Skierowanie krzeseł w stronę okna to świetny zabieg otwarcia na przestrzeń.

Wykorzystanie światła naturalnego w małej kuchni w bloku
źródło: knbltd.co.uk

Funkcjonalna kawalerka

Przedstawiona aranżacja kawalerki to kolejny przykład na kreatywne wykorzystanie przestrzeni. W niewielkim aneksie kuchennym znalazło się miejsce na najbardziej potrzebne sprzęty i całkiem sporo miejsca do przechowywania.

Funkcjonalna kawalerka
źródło: livezoku.com

Mała kuchnia w bloku ze skosami

W kuchni ze skosami zdecydowanie lepiej sprawdzą się otwarte półki niż inwestowanie w zabudowę na zamówienie. Wyłożenie ścian klasyczną szkliwioną cegiełką wykończoną czarną fugą będzie stanowiło tło do wyeksponowania ciekawych dodatków.

Mała kuchnia w bloku ze skosami
źródło: magzhouse.com

Aneks kuchenny w kawalerce

Metraż kawalerki często nie pozwala na wprowadzenie dużych zabudów. Tutaj kluczowe będzie sprytne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, tak by stworzyć miejsce na wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty użytku codziennego. 

Aneks kuchenny w kawalerce
źródło: mesh nyc

Sprytne wykorzystanie elementów konstrukcyjnych w małej kuchni w bloku

Małe kuchnie w bloku często wymagają sprytnego podejścia do zabudowy pomieszczenia. Tutaj wykorzystano element konstrukcyjny do stworzenia kącika jadalnianego, który po schowaniu taboretów zmienia się w przestrzeń roboczą.

Mała kuchnia w bloku  - wykorzystanie elementów konstrukcyjnych
źródło: paglialongastudio.com

Wydzielenie stref funkcjonalnych kolorem w małej kuchni w bloku

By wydzielić osobną strefę kuchenną pomalowano ściany mocnym kolorem, który kontrastuje z neutralną przestrzenią wypoczynkową. W tej maleńkiej kuchni znalazło się miejsce na najpotrzebniejsze sprzęty, a nawet na książki kucharskie. 

Wydzielenie stref funkcjonalnych kolorem w małej kuchni w bloku
źródło: kadvacorp

Mocny akcent kolorystyczny w małej kuchni w bloku

Kuchnia w bloku nie musi być biała. Należy jednak pamiętać, by w celu zachowania harmonijności aranżacji wybierać dodatki w jednym kolorze. Zastosowano tutaj również przesuwne drzwi oddzielające kuchnię od strefy wypoczynkowej.

Mocny akcent kolorystyczny w małej kuchni w bloku
źródło: Casa DEL VAGO

Cenniki

Teraz popularne