Mieszkania w bloku najczęściej charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i kuchnia wcale nie stanowi wyjątku. Przez urządzenie tego pomieszczenia bywa dość wymagające i potrzebuje przemyślanych rozwiązań. Bez względu na to, czy jest to kuchnia otwarta na salon, czy jest to osobne, zamknięte pomieszczenie można zastosować patenty, które uczynią ją jak najbardziej funkcjonalną. Dobry projekt kuchni wyeksponuje zalety kuchni i zniweluje jej mankamenty, jednocześnie uwzględniając zasadę trójkąta roboczego. Poniżej przedstawiamy 20 inspiracji jak urządzić małą kuchnię w bloku.
Mała kuchnia w bloku – rozwiązanie z otwartymi ścianami
W przedstawionym projekcie kuchnia w bloku pomimo, że nie jest oddzielona od pozostałych pomieszczeń zamkniętymi ścianami jest widocznie wydzielona drewnianymi belkami. To proste rozwiązanie poza funkcjonalnością ma charakter dekoracyjny.
Mała kuchnia z przeszkloną ścianą
Częstym zabiegiem stosowanym do oddzielenia otwartej strefy kuchennej od pozostałych pomieszczeń jest zamontowanie przeszklonej ramy łączącej blat roboczy z sufitem. Dzięki temu zyskuje się wrażenie osobnego pomieszczenia.
Aneks kuchenny z przedłużonym blatem w małej kuchni w bloku
Nowe mieszkania oferowane przez deweloperów posiadają jedynie aneks kuchenny otwarty na salon. Niewielkie rozmiary aneksu nie wykluczają stworzenia półwyspy barowej. Uzyskuje się ją poprzez przedłużenie blatu roboczego tworząc literę L.
Zabudowa w kształcie otwartego U w małej kuchni w bloku
Aby zachować równowagę w pomieszczeniu duże elementy wyposażenia, jak lodówka i szafki wiszące należy umieścić na krótszej ścianie. Przedłużenie blatu kończy się stolikiem przy którym można jeść lub wykorzystać jako dodatkowe miejsce do pracy.
Szafki wiszące obok okna – rozwiązanie w małej kuchni w bloku
Mając do dyspozycji niewielką kuchnię z oknem można pomyśleć o rozmieszczeniu mebli wiszących po dwóch jego stronach. Prostopadła ściana może być wyłożona dekoracyjną boazerią, na której zawisną półki na naczynia i ozdoby.
Mała kuchnia w bloku – dwufunkcyjne wykorzystanie wyspy kuchennej
Mała kuchnia w bloku nie musi być zabudowana szafkami. Otwarte półki zapełniają wykafelkowaną ścianę. Drewniana wyspa będzie alternatywą dla wolnostojących stołów, a po odsunięciu taboretów może służyć jako dodatkowy blat roboczy.
Projekt małej półotwartej kuchni w bloku
W mieszkaniach w bloku trzeba sprytnie rozplanować pomieszczenia. Zasadnym może być umiejscowienie kuchni we wnęce. Wykorzystanie położenia okna i stworzenie zabudowy w kształcie litery L sprawi że uzyska się idealny rozkład urządzeń.
Mała kuchnia bez frontów
Mała kuchnia w bloku może zyskać na miejscu do przechowywania, gdy zamiast drzwiczek wykorzystamy do zasłonięcia wnętrza szafek kolorowe zasłonki. Nie trzeba będzie rozplanowywać miejsca potrzebnego na swobodne otwieranie szafek.
Niewielki stolik dla 2 osób w projekcie małej kuchni w bloku
Małe kuchnie w bloku zazwyczaj nie pozwalają na stworzenie pełnowymiarowego kącika jadalnego. W zamian trzeba wykazać się nieco większą kreatywnością i wykorzystać kawałek blatu, by stworzyć miejsce dedykowane do spożywania posiłków.
Kuchnia w kawalerce
Wydzielenie stref funkcjonalnych w niewielkiej kawalerce wymaga sprytnego planowania. Wykorzystanie zabudowy na wymiar stworzy funkcjonalny aneks kuchenny, a z drugiej strony strefę wypoczynkowo-sypialnianą.
Mała kuchnia w bloku bez drzwi
Rezygnacja z zamontowania drzwi do kuchni ma dwie zalety. Po pierwsze dzięki temu zyskuje się kilka centymetrów przestrzeni, którą można wykorzystać, a po drugie – dzięki temu do pomieszczenia wpada dodatkowy strumień światła.
Mała kuchnia w bloku z zabudową w kształcie litery U
Ta mała kuchnia w stylu skandynawskim została zabudowana na planie litery U. Umiejętne rozmieszczenie sprzętów sprawia, że kuchnia staje się bardzo funkcjonalna i uzyskuje się sporo miejsca na przechowywanie.
Mała kuchnia w bloku w stylu industrialnym
Mała kuchnia w bloku może zostać zaaranżowana w stylu industrialnym. Otwarta przestrzeń z widocznymi rurami i frontami pomalowanymi farbą tablicową idealnie wpisze się w ten styl. Pod oknem znajdzie się miejsce na okrągły stolik i krzesła.
Wykorzystanie światła naturalnego w małej kuchni w bloku
Światło w małej kuchni w bloku odgrywa pierwszoplanową rolę. Dzięki wykorzystaniu światła naturalnego pomieszczenie wydaje się większe i bardziej harmonijne. Skierowanie krzeseł w stronę okna to świetny zabieg otwarcia na przestrzeń.
Funkcjonalna kawalerka
Przedstawiona aranżacja kawalerki to kolejny przykład na kreatywne wykorzystanie przestrzeni. W niewielkim aneksie kuchennym znalazło się miejsce na najbardziej potrzebne sprzęty i całkiem sporo miejsca do przechowywania.
Mała kuchnia w bloku ze skosami
W kuchni ze skosami zdecydowanie lepiej sprawdzą się otwarte półki niż inwestowanie w zabudowę na zamówienie. Wyłożenie ścian klasyczną szkliwioną cegiełką wykończoną czarną fugą będzie stanowiło tło do wyeksponowania ciekawych dodatków.
Aneks kuchenny w kawalerce
Metraż kawalerki często nie pozwala na wprowadzenie dużych zabudów. Tutaj kluczowe będzie sprytne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, tak by stworzyć miejsce na wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty użytku codziennego.
Sprytne wykorzystanie elementów konstrukcyjnych w małej kuchni w bloku
Małe kuchnie w bloku często wymagają sprytnego podejścia do zabudowy pomieszczenia. Tutaj wykorzystano element konstrukcyjny do stworzenia kącika jadalnianego, który po schowaniu taboretów zmienia się w przestrzeń roboczą.
Wydzielenie stref funkcjonalnych kolorem w małej kuchni w bloku
By wydzielić osobną strefę kuchenną pomalowano ściany mocnym kolorem, który kontrastuje z neutralną przestrzenią wypoczynkową. W tej maleńkiej kuchni znalazło się miejsce na najpotrzebniejsze sprzęty, a nawet na książki kucharskie.
Mocny akcent kolorystyczny w małej kuchni w bloku
Kuchnia w bloku nie musi być biała. Należy jednak pamiętać, by w celu zachowania harmonijności aranżacji wybierać dodatki w jednym kolorze. Zastosowano tutaj również przesuwne drzwi oddzielające kuchnię od strefy wypoczynkowej.